bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 11:18   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?


Mevcut durumu incelediğimizde kendine uygun meslek seçmiş olan bireylerin toplumda işlerini severek yaptığını Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? mesleğinde ilerlediğini böylece hem coşkulu hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını sürdürmekte olduğunu görmekteyiz.

Buna karşılık seçtikleri meslek Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yetenek ve ilgilerine uymayan kimselerin çalışmaya karşı isteksiz Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? işe devamsız Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? verimi düşük yeniliklere direnen ve her zaman mesleklerini değiştirme gayreti içinde olduklarını görmekteyiz. Bu da hem çalışan Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? hem de işveren tarafından çalışma hayatında istenmeyen bir durumdur. Bunun için meslek seçmek hayat biçimini seçmek demektir. Öyleyse gerçekçi ve doğru seçim yapmak zorundasınız.

Ben neler yapabilirim? (Bireyin yeteneklerinin belirlenmesi)
Ben neleri yapmaktan hoşlanırım? (İlgi alanlarının belirlenmesi)
Karakterim nasıl? (Kişilik özelliklerinin belirlenmesi )
Ben ne istiyorum? (İş değerlerinin belirlenmesi)
İlgi duyulan mesleklerin incelenmesi.
Meslek mensuplarının yaptığı temel faaliyetler Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Çalışma ortamı Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Çalışma koşulları Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Çalışanlarda aranılan nitelikler Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Mesleğe hazırlanma Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
İlk işe giriş Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Meslekte ilerleme Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Kazanç Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
İş bulma olanağı ve mesleğin geleceği Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Mesleğin gerektirdiği nitelikler vb.


Birey kendi özellikleri ile mesleğin özelliklerini eşleştirerek kararını oluşturabilir. Üzerinde durulacak temel nokta "Bireyin kendini olmak istediği gibi değil olduğu gibi" objektif olarak tanıması ve ilgi duyduğu mesleği de olumlu Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? olumsuz özellikleriyle tanımasıdır. "Ben ne kadar çok kazanabilirim?" yerine "Ben hangi işi en iyi şekilde yapabilirim?" Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? "Hangi ortamlarda ve koşullarda çalışmaktan mutlu olurum?" sorusuna cevap vermesi ve hayattaki mutluluğu yakalamak için ilk adımı doğru atması önemlidir.

MBA Danışmanlık Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? konusunda uzman Rehber Psikologların hazırladığı testlerle Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? bunun yanında; kişilerle yüz yüze görüşerek kişinin hangi mesleğe uygun olduğunu belirlemede ilköğretim son sınıf ve lise son sınıf öğrencilerine veya isteyen herkese danışmanlık yapmaktadır.

AYRICA BAKINIZ


MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Üniversiteye girmek kadar hangi mesleği seçeceğiniz de oldukça önemlidir. Yükseköğrenim yaşamınız 4-6 yıl sürer; ancak mesleğinizi 30-40 yıl yapacağınızı unutmayın. İnsanın sevmediği ya da yeterli başarıyı sağlayamadığı işi yapmaya çalışması zordur. Gününüzün en az 8 saati Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? belki 10-12 saati bu işi yaparak geçecek. Bir günün ortalama 10 saatinin uyku Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yol Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yemek vs. rutin işlerle geçtiğini düşünürseniz Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yaşamınızın büyük bölümünü işinizin kapsayacağı bir gerçek. Yani Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? mutlu ya da mutsuz olmanızın büyük ölçüde mesleğinize bağlı olduğunu söylersek Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? abartmış olmayız. Kişi sevdiği işi yaparken motivasyonu yüksek olacağından başarısı da yüksek olacaktır. Bunun huzuru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? çalışma saatleri dışında da sürecektir. Mutsuz Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? sinir bozucu bir çalışma sonunda evinize geldiğinizde Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? bu duygusal durumu yansıtmaya devam etmeniz de mümkündür.

Bu nedenlerle; meslek seçimi aşamasında kendinize sormanız gereken bir takım sorular vardır:

Hangi mesleği seçmek istediğimi biliyor muyum?
Bu meslek ilgi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yetenek ve kapasiteme uygun mu?
Gerek istediğim mesleği Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? gerekse diğer meslekleri yeterince iyi tanıyor muyum?
Düşündüğüm meslek Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? gerçekten benim seçimim mi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yoksa küçüklüğümden beri öyle yönlendirildiğim için mi istiyorum?
Seçeceğim mesleğin Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? olumlu ve olumsuz taraflarını biliyor muyum?
Meslek faaliyetlerinin yürütülmesi belli bazı nitelikler gerektirir ve sonunda kişiye bazı doyumlar sağlar.

Seçeceğiniz mesleğin yetenek ve ilgilerinize uygun olması Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? işinizde yeterli doyuma ulaşmanızı Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? daha başarılı olmanızı Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? dolayısıyla da mesleki saygınlığınızın artmasını sağlayacaktır. Genellikle kişinin ilgi duyduğu faaliyet alanları Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? onun yetenekli olduğu alanlardır. İnsan Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? ancak yetenekli olduğu alanlarda başarı sağlayabilir. Başarısız olduğu durumlarda hevesi kırılır ve bir daha o işi yapma isteği duymaz.

Her insan Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? farklı yetenek ve ilgilere sahiptir. Aynı zekâ bölümüne sahip insanların yetenekleri aynı değildir. Kiminin sosyal zekâsı Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? kiminin mekanik zekâsı Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? kiminin soyut zekâsı üstün olabilir. Bu zekâ türlerindeki farklılığa paralel olarak Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yetenekler de farklıdır. Bir kişi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? kimya profesörü olabilir ama bildiklerini aktarma ve karşısındaki kişinin seviyesine inme yeteneğine sahip değilse Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? iyi bir öğretmen olamaz. Bu onun bilgi eksiği olduğu anlamına gelmez. Yeteneğimiz olmayan bir mesleği yapmaya çalışmak; bedensel Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? zihinsel ve ruhsal olarak bizi zorlayacaktır.

Kısacası Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? öncelikle ilgi alanlarınızı belirleyerek Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yeteneğinizin olduğu meslekleri düşünmeye başlamalısınız. Ama öyle çok meslek grubu var ki... Bunları tanımadan Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? bilinen birkaç meslek üzerinde düşünmeniz de yanlış olur. Bu nedenle tüm meslek gruplarını ayrıntılı olarak inceleyerek karar vermeniz doğru olacaktır.

Bu kararı verirken Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? mesleğinizden ve gelecekten neler beklediğiniz de önemlidir.

Meslek sahibi olduktan sonra Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? iş bulma olasılığı ne kadardır?
Size ne kadar gelir sağlar?
Sosyal güvencesi var mıdır?
Çalışma koşulları nelerdir Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? çalışma saatleri nasıldır?
Avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Size ne tür sorumluluklar yüklenecektir; riskleri Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? tehlikeli ya da hoşa giden yönleri nelerdir?
Bu soruların yanıtlarını bulun ve sizin isteklerinizle örtüşüp örtüşmediğini inceleyin. Kararınızı ondan sonra verin.

Bildiğiniz gibi ülkemizde mesleklerin toplumsal saygınlık düzeyleri çok farklıdır. Bu da sizlerin tercihlerinizi belirlemede ve bunları sıralamanızda çok önemli rol oynar. Sadece yeteneğini kanıtlamak için yüksek puanla öğrenci alan programları tercih etmek ve bunlara girebilmek için doğru yanıtlanması gereken soruların hesabını yapmak yeterli değildir. Bu hedeflere ulaşan pek çok kişinin Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? bir süre sonra bulundukları durumdan şikâyetçi oldukları Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? okullarını yarım bıraktıkları ya da okulu bitirdikten sonra kendilerine uygun başka alanlara yöneldikleri bir gerçektir. (Sinema sanatçısı Cüneyt Arkın'ın Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? aslen tıp doktoru olmasına rağmen Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? sinemayı seçmesi ya da Tarık Akan'ın gazetecilikten mezun olmasına rağmen Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? oyuncu olması ve bir ilköğretim okulu açarak Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? eğitimle yakından ilgilenmesi gibi) Sadece akademik konuları öğrenme gücünü kanıtlama ve meslek yolu ile saygınlık kazanma düşüncesiyle verilen kararlar Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? hem sizin mutsuz olmanıza hem de aile ve ülke için ekonomik kayba yol açaktır. Bu nedenle tercihlerinizi kesinleştirmeden önce Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? kendinizi çok iyi dinlemeniz Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? kişiliğinizin başka yönlerini de dikkatle değerlendirmeye çalışmanız gerekmektedir.

Bütün bu söylediklerimizden Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? tek bir mesleği düşünmeye kilitlenip kalmanız gerektiği anlamı çıkarılmamalıdır. Çünkü; belli bir alanda yeteneği olan kişilerin rahatça yapabilecekleri pek çok meslek vardır. Temel bilimlere ilgi duyan biri tıp Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? veterinerlik Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? mühendislik gibi meslekleri başarı ile yapabilir. Ya da sosyal bilimlere ilgi duyan bir kişi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? hukuk Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? siyaset bilimleri Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? sosyoloji Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? psikoloji Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? ilahiyat gibi meslekleri seçebilir. Veya mutlaka genetik mi okumak istiyorsunuz? Genetiği kazanamadınız. Biyoloji veya tıp okuduktan sonra Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? bunun üzerine genetik alanında çalışma olanağınız olacaktır. Kişinin birden çok ilgi alanı da olabilir. Böyle düşünürseniz meslek seçiminde önünüze pek çok seçenek çıkacaktır. Seçeneklerinizi çoğaltmanız da sınav kaygınızı azaltacaktır.

Unutmayın Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? doğru meslek seçmeniz; meslekleri tanımak kadar Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? kendinizi çok iyi tanımanıza Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yetenekleriniz Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? ilgileriniz ve kapasiteniz konusunda gerçekçi olmanıza bağlıdır.

Yarınlarınız için neler hayal ediyorsunuz? Nasıl yaşamak istiyorsunuz? Kendinizi neye layık görüyorsunuz?

Bu soruları seçmek istediğiniz meslek açısından Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? yukarıda yazdıklarımız ışığında tekrar değerlendirebilirsiniz. Belki bunlar sizin en iyiyi bulmanıza yardımcı olur.

Hepinize başarılı ve mutlu yarınlar diliyoruz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: meslek seçimi nasıl yapılır 6sınıf, meslek secimi nasıl yapılır 6 sınıf, insan sevmedigi bolumu nasıl yapar, psikologlarin hazirladigi meslek secimi testleri, insan sevdiği mesleği nasıl yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
adaylar arasından meclis başkanı seçimi nasıl yapılır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 13-05-2012 05:42
Doğru meslek seçiminin kişisel gelişimimize nasıl bir katkısı vardır? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:13
Yaşlara göre oje seçimi nasıl yapılmalıdır elif Güzellik Önerileri 0 28-02-2011 01:12
Meslek Secimi Nasil Yapilmali? mormavi Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 28-04-2010 11:34
Saç Boyama ve Renk Seçimi Nasıl Yapılır ? Bkmlyz Saç Boyaları 0 01-07-2008 11:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats