bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 11:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Oruç Kefareti - Oruç Kefareti Nedir, Nasıl Ödenir?

Oruç Kefareti - Oruç Kefareti Nedir Nasıl Ödenir?


Oruç kefareti Ramazanda birözür bulunmaksızın "belli şartlar içinde" orucunu bozan bir mükellefin Müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir. Buna gücü yetmiyorsa arka arkaya kesinti yapmaksızın iki ay oruç tutar. Buna da gücü yetmezse altmış fakire (sabah akşam) yemek yedirir.
Oruç kefareti böyle yemek yedirmekle olabileceği gibi yiyeceği aynen verip temlik etmekle de olur.
(Oruç kefaretinde böyle sırayı gözetmek hem Hanefîlerce hem de Şafiîlerce gereklidir. Malikîlerde sıra gözetmek yoktur insan dilerse köle azad ederek dilerse oruç tutarak ve dilerse yemek yedirerek bunu yapar.)
Bir kimse bir ramazan içinde veya birkaç ramazanda özürsüz olarak birkaç defa kasten orucunu bozmuş olsa bunlardan dolayı yalnız bir kefaret öder. Sahih olan görüş budur. Çünkü ceza yönü kefarete üstün gelmektedir. Sebepleri bir olan cezalarda bir ceza yeterlidir. Bu bir ceza hepsine yeter. Fakat kefaret yapıldıktan sonra tekrar orucunu aynı şekilde kasten bozacak olursa bundan dolayı ayrıca bir kefaret gerekir. Birinci kefaret ile tam bir ders alınamadığı anlaşılmış olur.
Yemek aç olan buluğa ermiş veya yaklaşmış altmış fakiri sabah akşam doyuracak kadar yedirmektir. Bu yedirilecek yemek yalnız buğday ekmeği de olabilir buğday ekmeği yanında katık mecburiyeti yoktur. Fakat katıksız arpa ekmeği yeterli değildir.
Eğer yüz yirmi fakire yalnız bir vakit yemek yedirilse bu ancak altmış fakire yedirilmiş sayılır. Bunlardan altmış fakire tekrar sabah veya akşam yemek yedirmek gerekir. Böyle altmış fakire bir defa yemek yedirildikten sonra dağılıp gitseler ya gelip hazır olmalarını beklemeli ya da tekrar altmış fakiri sabah akşam doyurmalıdır.
Oruç kefaretinin eşya verilip temlik yolu ile yapılmasına gelince altmış fakirden her birine beş yüz yirmi dirhem (yarım sa') buğday veya bin kırk dirhem (bir sa') arpa veya hurma veya kuru üzüm verilir. Bu tam bir fitre sadakası miktarıdır. Bunların kıymetini vermek de caizdir.
Oruç kefaretinde bir fakire altmış gün sabah-akşam yahut yüz yirmi sabah veya yüz yirmi akşam yemek yedirmek de yeterlidir. Yine bir fakire iki ayda her gün ya aynen veya kıymet olarak birerden altmış fitre sadakası verilmesi de yeterlidir. Fakat bir fakire bir günde topluca verilecek altmış fitre miktarı yalnız bir günlük fitre yerine geçer. Onun için her gün bir fakire bir fitre miktarı verilir. Bu kefaretlerde uygulanır.
Oruç kefaretinin iyi hal sahibi olan fakirlere verilmesi daha faziletlidir. İmam Ebû Yusuf'a göre bu kefaret bedeli gayr-i müslim fakirlere verilemez. Fetva da buna göredir.
Oruç kefareti oruç tutmak suretiyle olunca bunda kesintisiz arka arkaya tutmak şarttır. Onun için oruca başlayan kimse ara vermeden iki ay oruç tutar. Eğer daha iki ay dolmadan herhangi bir sebeple orucunu bozarsa yeniden iki ay oruç tutmaya başlar. Bundan kadınların lohusa halleri değil de adet halleri müstesnadır. Geçirecekleri adet günleri kesinti sayılmaz. Çünkü bu halden kurtulmak kadınlar için mümkün olmayacak derecede zordur. Ramazan orucunun veya muayyen bayram günlerinin araya girmesi de kefaretin arka arkaya olmasına engeldir.

Kefaret hususunda kefaret ödeyecek kimsenin ödeme zamanındaki haline bakılır. Buna göre bir kefaret ödeyicisi kefaretin gerektiği zamanda zengin iken bunu ödeyeceği zaman fakir düşmüşse kefaretini oruç tutmakla yerine getirir. Fakat daha orucunu bitirmeden tekrar zenginleşip köle azad etmeye güç kazansa köle azad etmek suretiyle kefareti yerine getirmesi gerekir.
Kefaret orucuna kamerî aylardan birinin başlangıcında başlanırsa. ayın ilk günü esas alınır. Böylece tam iki ayın geçmesiyle oruç kefareti tamamlanmış olur. Fakat ayın başında oruca başlanmazsa birinci ay üçüncü aydan tamamlanarak otuz gün hesap edilir ikinci ay ise ayın başı alınarak oruca devam edilir. Bu iki imama göredir. İmâm-ı Âzam'a göre bu takdirde tam altmış gün oruç tutmak gerekir ay başına bakılmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Oruç Kefareti - Oruç Kefareti Nedir, Nasıl Ödenir?

Oruç Kefareti - Oruç Kefareti Nedir, Nasıl Ödenir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Şeker hastası oruç tutabilir mi? Hamile ve emzikli kadın oruç tutmayabilir mi? Я Ramazan ve Oruç 1 30-07-2011 01:20
Oruç kefareti nasıl tutulur? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 04:33
Oruç kefareti var mıdır? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 04:32
Seferi iken oruç tutmak - Uluslararası yolculuk ederken oruç Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 03:21
Oruç kefareti ne zaman gerekir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 02:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats