bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2013, 02:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur?

Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur?


Paratoner kurulurken nelere dikkat edilmelidir. Paratoner çeşitleri nelerdir.Paratoner kurulurken hangi yönetmelikler göz önünde bulundurulmalıdır. Amper Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Turhan EROL
Paratoner ve topraklama tesisatı yaptırırken yönetmeliklerin uygulanıp uygulanmadığına dikkat edilmelidir.
Amper Elektrik İnşaat ve Sanayi AŞ Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yıldırımdan korunma ve topraklama alanlarında kullanılan malzemelerin üretim ve ithalatını gerçekleştiriyor. Komple sistem kurulumu ve hizmet sonrası bakım konusnda da faaliyette bulunan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Turhan Erol Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? “Yıldırımların yarattığı zararlı akımlardan binaları Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? tesisleri Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? toplu yaşam alanlarını yıldırımlık tesisatı yaparak fiziki olarak korumak Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? mal ve can kayıplarını en aza indirmek mümkündür. Ancak Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? bina içlerindeki elektronik aletleri korumak için iç yıldırımlık sistemi ve iyi bir topraklamanın yapılmış olması gerekir” diyor.
Firmanızın yıldırım-aşırı gerilimlerden korunma ve topraklama alanlarında sunduğu ürün ve/veya çözümler nelerdir?


A. Turhan Erol: Şirketimizin sektörümüze sunduğu ürünler aktif paratonerler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? Franklin Çubukları Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? paratoner tesisiyle ilgili tüm yardımcı ürünler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? topraklama elemanları Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? iç yıldırımlık ve ikaz lambaları ile kimyasal direnç düşürücülerdir. Sanayici sıfatıyla üretmiş olduğumuz paratoner ve topraklama ürünleri TS EN 50154 -1 ve 2 standardına uygun olarak imal ediliyor. Biz de bu belgeye sahibiz. Şirketimizin ithal ettiği ürünler arasında Franklin France marka piezoelektrik sistem aktif paratoner Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? Fursweld marka termokaynak ürünleri de bulunuyor. Müşterilerimize sunduğumuz çözümler ise; paratoner Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? topraklama ve iç yıldırımlık sistemlerinde bedelsiz keşif Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? proje ve danışmanlık hizmetleri Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? kaliteli ürün temini Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? profesyonel tesisat ekibi Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? EN 62305 standardına uygun montaj Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? bakım ve onarım işleridir.
Ülkemizde yıldırımdan-aşırı gerilimlerden korunma ve topraklama nasıl yapılıyor? Bu sırada dikkat edilecek unsurlar nelerdir?


A. Turhan Erol: Paratoner ve topraklama konusunda yıllardır bir kargaşa yaşanıyor. İşi iyi bilmeyenlerin de bu alanda faaliyet gösteriyor olması Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? çeşitli sorunlara neden oluyor. Paratoner kurulumu veya topraklama çalışmalarına başlanmadan önce bir mühendis tarafından gerekli ön çalışmanın yapılması ve proje hazırlanması gereklidir. Yapılacak olan iş Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? müşteriye tüm detaylarıyla anlatılmalı Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? çözüm ihtiyaca uygun olmalıdır. Projede kullanılacak ekipmanların ilgili yönetmelikler ve standartlara uygun şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. İşi yapacak ekibin tecrübeli olması da sistemin görevini yerine getirmesi açısından önem taşıyor. Kullanılan ekipmanlar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? AB normlarına uygun olmalıdır. Tecrübeli olmayan insanlar bu tarz bir iş yaptığında bazı şeyler eksik kalabiliyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de paratoner imalatında kullanılan herhangi bir standart bulunmamaktadır. Herkes bir şeyler yapıp satmaya çalışıyor. Bunu doğru bulmuyorum. Yıldırımlık ve topraklama Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? insanın can ve mal güvenliğini koruyan ürünlerdir. Ehil olmayan kişilerin imalat yapması ne kadar doğrudur bilemiyorum. Fabrikamızda imal edilen ürünler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? gerekli olan tüm testlerden geçirilmektedir. Paratoner imal eden diğer firmaların gerekli test ekipmanlarına sahip olup olmadıklarını bilmiyoruz. Devletin konuyla ilgili sınırlayıcı kuralları yok. Yani belli konulardaki imalatları gerekli vasıflara sahip kuruluşlar tarafından yapılmalıdır gibi. Kalitesiz ürünlerden kimse şikayetçi değil. “Yapıldı oldu” mantığı ön plana çıkıyor. Biz topraklama yaparken tüm detayları göz önünde bulunduruyoruz ve yönetmelik ve standartları uyguluyoruz.


Size göre yüksek bir binanın topraklaması en emin şekilde nasıl olmalıdır? Bir uzman gözüyle bunu anlatabilir misiniz?


A. Turhan Erol: Topraklama Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? binanın yüksekliğiyle bağlantılı bir konu değildir. Topraklama Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? evler dahil yaşanılan bütün yerlere yapılmalıdır. Yüksek binaların topraklaması yapılırken dikkat edilecek hususlar vardır. Bu hususlar konuyla ilgili standartlarda mevcuttur. Projelerde genellikle bunlar dikkate alınmaktadır. Yüksek binalarda Faraday Kafesi özellikleri dikkate alınarak temel topraklama paralelinde katlarda da topraklama yapılmalı Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? kuşaklama prensibine uyulmalıdır. Dikkat çekilmesi gereken en önemli konulardan biri yıldırımdan korunma topraklaması da dahil olmak üzere tüm topraklamaların temelde oluşturulmuş topraklamaya bağlanıp sağlıklı bir eş potansiyel sistem sağlamak esasıdır.


Faraday Kafesi ve aktif paratonerler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? nerelerde kullanılmalıdır? Faraday Kafesi ile mi yoksa aktif paratonerle mi daha sağlıklı bir koruma yapılabilir?


A. Turhan Erol: Faraday Kafesi’nde topraklama daha geniş bir alanda uygulanmaktadır. Aktif paratonerde ise tek veya çift yönlü bir iniş seçiliyor ve Faraday Kafesi´nde olduğu gibi kat topraklamaları çok fazla düşünülmüyor. Binalardaki topraklama işleminde aktif paratonerle de eş potansiyelleme yapılabiliyor. Aktif paratonerler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de herhangi bir resmi şartnameye bağlı değildir. Bu nedenle isteyen istediği sistemi kullanabiliyor. Özellikle resmi daireler ve Türk Silahlı Kuvvetleri Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? Faraday Kafesi’ni kullanmaya özen gösteriyor. Faraday Kafesi’nin bazı zorlaştırıcı özellikleri de bulunuyor. Bunlardan birisi Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sistemi kurmak için gerekli olan malzemenin maliyet olarak yüksek olmasıdır. İkincisi ise sistemin devamlı olarak kontrol edilmesi gerekliliğidir. Ayrıca Faraday Kafesi ile yıldırımdan korunma sadece tesis edildiği yapıda sağlanmış oluyor. Yani herhangi bir koruma yarıçapından söz edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle açık alanların yıldırımdan korunması bu yolla sağlanamaz. Faraday Kafesi uygulanan bir binada yapılan tadilatlar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sistemin zarar görmesine neden olabiliyor. Örneğin tarihi eser kapsamındaki yapılarda bu sistemin uygulanması yapının deformasyonuna neden olabilir. Aktif paratonerler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? daha kolay kontrol edilebiliyor ve bunların maliyetleri daha düşük oluyor. Radyoaktif paratoner uygulamaları tamamen bitmiştir. Bunların bir kısmı sökülüyor. Kalanlar ise gerekli kontrolleri yapılarak kullanılmaya devam ediliyor.


Mevcut bir tesisin topraklamasının iyileştirilmesi kapsamında ilk yapılacak şeyler nelerdir?


A. Turhan Erol: Topraklaması zarar görmüş veya standartlara uymayan çalışmaları Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? mevcut standartlar kapsamında düzeltme çalışmaları yapıyoruz. Bu düzeltme çalışmaları Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? artan taleplere bağlı olabiliyor. Yani UPS’lerin veya bilgisayarların sayısı zamanla artabiliyor veya şirketler yeni makinalar alarak parkurunu da genişletiyor. Bu durumlarda mevcut topraklama sistemi ihtiyaca yanıt veremeyebiliyor. Ancak topraklama sisteminin onarılması veya o anki talebe cevap verecek seviyeye çıkarılması Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sıfırdan topraklama yapmaktan daha zor oluyor. Mevcut binalardaki topraklama çalışması yapılabilecek yerlerin yeterli olmayışı Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? altyapıdaki karmaşa da çeşitli sorunların başında geliyor.


Yıldırımdan korunma ve topraklama sistemleri bölgelere göre farklılıklar gösteriyor mu?


A. Turhan Erol: Yıldırım riski taşıyan bölgelerin yıldırımdan korunma sistemlerine olan ihtiyacı diğer bölgelere oranla daha elzem oluyor. Yıldırımdan korunma sisteminin sağlanması Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? kanunlarla zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle bölgesel koruma ayrımları yapılmamaktadır. Askeri tesisler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yanıcı ve patlayıcı malzemelerin bulunduğu yerler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? insanların çalıştığı alanlar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? hastaneler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? okullar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yüksek kuleler gibi alanlarda yıldırımdan korunma sistemi mutlaka sağlanmış olmalıdır. Hiç yıldırım düşmeyen Afrika ülkelerinde belki yıldırımlık yapılmıyor ama topraklama sistemleri uygulanıyor.


Faraday Kafesi uygulanan bir binada yapılan tadilatlar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sistemin zarar görmesine neden olabiliyor. Örneğin tarihi eser kapsamındaki yapılarda bu sistemin uygulanması yapının deformasyonuna neden olabilir. Aktif paratonerler Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? daha kolay kontrol edilebiliyor ve bunların maliyetleri daha düşük oluyor.
Ülkemizin her köşesinde büyük inşaatlar ve bunların hepsinde "kule vinçler" mevcut. Sizce bir kule vincin topraklaması nasıl olmalı ve bu iş ülkemizde doğru yapılıyor mu?


A. Turhan Erol: Kule vinçler hareketli tertibatlar olduğu için paratoner tesisatı kurulumunda çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Kule vinçte en önemli nokta Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yukarıda çalışan vinç operatörünün yıldırıma karşı korunmasıdır. Vinç operatörünün eş potansiyelde olduğu ve can güvenliğinin sağlandığı kabul edilse de en doğru yaklaşım; yüksek yerlerde Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? metal alanlarda veya binaların üzerinde çalışan kişilerin şarjlı havalarda; yani Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yıldırıma açık havalarda orada bulunmamalarını sağlamaktır. Çalışma Bakanlığı´nın bu konuda çıkarmış olduğu yönetmelikler de vardır. Buradaki önemli noktalardan biri Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? topraklama sisteminin doğru uygulanmasıdır. Vincin yere oturan tabanı Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? mutlaka topraklanmalıdır. Hareketli bölümün de bu topraklamayla irtibatlandırılması gerekiyor. Son olarak en üst noktaya bir yıldırımlık takılmalı. Bütün metal yapılar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? bir Faraday Kafesi olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? kulenin topraklaması ve bağlantısının iyi bir şekilde gerçekleştirilmesiyle yıldırımlık sistemi büyük oranda sağlanmış olur. Yıldırıma karşı korumada sabit bir fikre sahip olunmamalıdır. Yıldırımlık Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yıldırıma karşı alınan bir tedbirdir. Fakat yıldırımlık yapmak Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? binayı yüzde yüz koruma altına almak anlamına gelmiyor. Sonuçta yaşanan olay doğal bir süreçtir. Başta da söylediğim gibi tesisatı yaparken gerekli koşullara uymak çok önemlidir.


Senelerdir bu alanda çalışıyorsunuz. Tanık olduğunuz ve duyduğunuz bir yıldırım olayını ve topraklama sistemini anlatır mısınız?


A. Turhan Erol: Yıldırımlık varken yakındaki bir noktaya veya binanın bir köşesine yıldırım düşmüş olabilir. Örneğin Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? bir okulda bir tanesinde paratoner yıldırımı çekmiş fakat toprağa iletirken binanın köşesinde patlama olmuş. Olayın nedenini araştırdığımızda ise iletkenin paratonerden toprağa doğu indirilirken duvar delinerek geçiş sağlandığını gördük. İletken dışarıya verildiği sırada inşaat demiriyle temas ettirilmiş ve bu da bina köşesinin patlamasına neden olmuş.


Ülkemizde dünyadaki büyük ülkeler gibi yıldırımdan-aşırı gerilimlerden korunmaya yeterli önem veriliyor mu?


A.Turhan Erol: Bu noktada kontrolsüzlük sürüyor. Aşırı gerilim koruma ürünlerinin mevcut yönetmeliklerde kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle kişiler ancak yıldırım deşarjına maruz kalıp elektronik cihazlarında yüksek maliyetli zararlara uğrayınca aşırı gerilim koruma ürünlerine yöneliyorlar. Aslında çok daha düşük maliyetlerle bu zararı önlemek mümkündür. Bütün mesele Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sistemi kurarken standartla bu konunun zorunlu hale getirilmesi ve zararların önüne geçilmesidir.


Firmanız rutin aralıklarla eğitim seminerleri veriyor. Eğitim ve bilgilendirme çalışmalarınızdan bahseder misiniz?


A. Turhan Erol: Bu konuda aldığımız talepler doğrultusunda konusunda uzman ve eğitimli mühendis kadromuzla hiçbir maddi karşılık beklemeden ihtiyaca karşılık veriyoruz. Bu eğitim ve semirlerin karşılığını yavaş yavaş almaya başladık. Özellikle iç pazarda daha az tanınan iç yıldırımlık sistemlerinin bina yapılırken kurulması gerekiyor. Bu da herkesçe bilinmeli diye düşünüyor ve bu konuda eğitimlere ağırlık veriyoruz. Seminerlerimiz Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? genelde firmamız tarafından gerçekleştiriliyor ancak diğer kamu ve özel kurumlarla da işbirliği içinde çalışmalar yapıyoruz. Dış yıldırımlıklar konusunda ise YILKODER (Yıldırımdan Korunma Derneği) özel de olsa bir şartname yayınlamaya başladı. Paratonerin kabul edilmiş bir şartnamesi yok. Sadece Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın radyoaktif paratonerler varken yayımladığı bir metin mevcuttu ve bu metin bence hala geçerlidir. TSE’nin topraklama ve paratoner tesisatlarının nasıl yapılacağını anlatan bir standardı vardır. Ürünlerin kalitesini gösteren belgeler vardır. Şartnamelere bunlar yansımalıdır. Herkes kendisine göre bir şartname hazırlıyor. Bu çok sesliliği ortadan kaldırmak için tek bir teknik şartname hazırlanmalı ve bu uygulanmalıdır.


Sektördeki yeni gelişmeler nelerdir? Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz? Sektörün 2009 yılının ikinci yarısı hakkında değerlendirmelerde bulunur musunuz?


A. Turhan Erol: Şirketimizin hedefi Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? her yıl bir önceki döneme göre biraz daha büyümek Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sektörümüzle ilgili yeni ürünler üretmektir. Türkiye büyük bir ülkedir. Hatta Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? Avrupa’nın yüzde 80’inden büyük diyebilirim. Sanayi ve inşaat sektörü büyüdüğü sürece bizim işlerimizin de büyüyeceğine inanıyorum. 2006 ve 2007 bizim için oldukça iyi geçti. 2008´in son dönemine kadar da bu değişmedi. 2009 yılı zor bir yıl olarak başladı ama 2009 ikinci yarısı ve bilhassa 2010 yılı için karamsar değilim. Amper olarak yurtdışı satışlarımızı hızlandırmayı planlıyoruz.


Türkiye’deki topraklama ile ilgili yönetmelikler ve şartnameler hakkında bilgi verir misiniz?


Özlem Kapucu: Türkiye’deki topraklama projeleri ve uygulamalarının standartlara uygun olarak yapılması Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? işin ciddiyetinin bilincinde olan firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Maalesef hala topraklama sistemini toprağa bakır iletkeni gömmek olarak gören bir mantık mevcut. Bunun nedenini topraklama sisteminin normal işletim esnasında varlığını hissettirmemesine ve taahhüt işlerinde genel meblağda diğer kalemler kadar yer kaplamamasına bağlıyorum. Ancak olası bir yalıtım hatasında insan hayatını koruyan bir sistemden bahsediyoruz. Bu nedenle topraklama tesisatları taahhüt firmaları tarafından doğru uygulanmalıdır. Topraklama tesisleri kurulurken mekanik dayanım Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? korozyon Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? işletme araçlarının zararının önlenmesi Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? insanların güvenliğinin sağlanması şartları mutlaka yerine getirilmelidir. Ancak maalesef bu konuda tek bir standarttan ziyade proje firmalarının oluşturduğu özel şartnameler üzerinden çalışmalar yapılıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın çıkartmış olduğu “Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği”nde sınır direnç değerleri belirtilmiyor. Bu nedenle özel şartnamelerde çeşitli sınırlar belirlenip bu değerler yakalanmaya çalışılıyor. Ancak Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? TSE nin yayımladığı standartlarda fonksiyon topraklamalarına yönelik sınır direnç değerleri bulunmaktadır. Örneğin yıldırımdan korunma fonksiyon topraklamasında aranan sınır direnç değeri 10 Ohm’dur. Bu omaj değeri geçmiş dönemde radyoaktif paratoner uygulamalarında kullanılan TSE’nin çıkartmış olduğu 622 standardında mevcuttu. Ancak radyoaktif paratonerlerin yeni tesisatlarının yasaklanmasıyla ilgili standardın iptali gündeme geldi ve özellikle aktif paratonerlerde bir standart boşluğu doğdu. Paratoner sistemlerinde kullanılan halihazırda uluslararası bir standart yok ve şu an kurulan aktif paratoner sistemleri Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? NFC 17-02 standardına göre yapılıyor. Yürürlükte olan “TS EN 62305 Yıldırımdan Korunma Standardı”nda aranan sınır direnç değeri yine 10 Ohm´dur. Ancak şartnamelerdeki kontrolsüzlük nedeniyle kaynak belirtilmeksizin 5 Ohm değeri aranıyor. Hatta 2 Ohm´u yakalamaya çalışan uygulamalar bile oluyor. Bir diğer yanılgı ise standartların sağlıklı incelenmemesinden kaynaklanan yıldırımdan korunma topraklamasının ayrı tesis edilmesi ısrarıdır. Bu noktadan yıldırımdan korunma topraklamasını eş potansiyel sistemden ayırarak potansiyel sürüklenmesine Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? aynı yapıda bulunan metaller arasında gerilim farkı yaratarak daha büyük bir tehlike yaratıyoruz. Doğru olan uygulama Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? az önce de söylediğim gibi eş potansiyele bağlamaktır. Esas olan topraklama ve yıldırımdan korunma sistemleri dahil tüm uygulamaların ve malzeme seçiminin uluslar arası standartları yakalaması ve bu kurallardan taviz vermeksizin gerçekleştirilmesidir.
Firmanızın bakım bölümünü tanıtır mısınız? Dış yıldırımlık bakım periyotları ne sıklıktadır?


Özlem Kapucu: Dış yıldırımlık muayene periyotları yılda bir kez mutlaka yapılmalıdır. Firmamız müşteri memnuniyeti esasına dayanan ticari anlayışıyla bu konuda yıllardır hizmet vermeye devam etmektedir. Şirketimizce uygulanmış tesisatların ve mevcut topraklama Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yıldırımdan korunma sistemlerinin periyodik kontrollerini gerçekleştirip Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? sistemleri hakkında ilgili standartlara atıfta bulunarak bilgi vermekteyiz. Topraklama sisteminde özellikle toprak altı bağlantılarında korozyon kaçınılmazdır ve bu deformasyonun gözle görülmesi mümkün değildir Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? öğrenmenin yolu periyodik bakımlarının aksatılmamasıdır. Bu nedenle “Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği”nde belirtilmiş kontrol periyotlarına mutlaka uyulmalı herhangi bir soruna derhal müdahale edilmelidir. Ofiste ve sahada bulunan çalışma arkadaşlarımla amacımız hizmet verdiğimiz firmalarımıza topraklama kontrollerinin yapılmasındaki önemi hatırlatmak Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? insan hayatı için topraklama sisteminin önemini vurgulamaktır.


İmalatta kullandığınız ürünleri nasıl temin ediyorsunuz?


A. Turhan Erol: İmalatta kullandığımız ürünleri mümkün olduğu kadar toptan ve hammadde olarak temin ediyoruz. Ödemelerini kendi imkanlarımızla gerçekleştiriyoruz. Bizim için gerekli olan hammaddelerin hemen hemen hepsini yerli piyasadan temin edebiliyoruz.


Son olarak okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?


A. Turhan Erol: Can ve mal güvenliğimiz için topraklama Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? paratoner ve iç yıldırımlık sistemlerini Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? çalıştığımız Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? yaşadığımız Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? istihdam ettiğimiz yerlerimize kurdurmayı asla ihmal etmemeliyiz. Bunları yaptırırken ilgili yönetmeliklerin uygulanıp uygulanmadığına dikkat edilmelidir. Paratonerler ve topraklama tesisatları işin uzmanına yaptırılmalıdır.


Binalarını da ve tesislerinde radyoaktif paratoner bulunduran kurum Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? kuruluş Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? özel şirket ve şahıslar Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? bunların bakımlarını Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? kontrollerini veya demonte edilmelerini mutlaka ve mutlaka bu konularda TAEK’de yetkilendirilmiş firma ve onları yönlendireceği sertifikalı ve teknik donanımlı kişilere yaptırmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur?

Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paratoner nasıl kurulur, paratoner nasil kurulur, paratoner nerelerde zorunludur, paratoner nedir nasıl çalışır, okullarda paratoner sistem nasil kurulur, paratonernasilkurulur, neye ile nasıl soru cümlesi kurulur, parotenermisin ne demek, parotoner nasıl kurulur, uluslararası yıldırımdan korunma standartları, en basit evlerde paratoner nasil kurulur, paratoner çeşitleri nelerdir, mal paratoneri ne demek, geniş alanlı binalar için uygun paratöner hangisidir, paratoner nerelerde kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İngilizce Emir Cümlesi Nasıl Kurulur? elif Eğitim ve Öğretim 1 14-12-2015 08:25
Kurallı cümle Nedir?-Kurallı Cümle Nasıl Kurulur? elif Türkçe ve Edebiyat 9 06-12-2015 04:31
Devrik Cümle Nedir?-Devrik Cümle Nasıl Kurulur? elif Türkçe ve Edebiyat 4 23-02-2015 01:12
Paratoner Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:19
Soru Cümlesi Nedir?-Soru Cümlesi Nasıl Kurulur? elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats