bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2013, 02:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir

Bebek Beslenmesi Ek GıdalarBebek ayına uygun olarak beslenmelidir!
Aşağıdaki bilgiler kesin bir kural olmamakla birlikte bebeğin ayına uygun beslenmesi konusunda fikir vermek amacıyla derlenmiştir.
Bebeklerin gelişim durumları her zaman burada bahsedilen sınırlara uymayabileceği gibi Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bazılarının bir uzman tarafından değerlendirilmesi de gerekebilir.

0-6 ay arası beslenme
6-9 ay arası beslenme
9-12 ay arası beslenme

Daha detaylı bilgi için Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerimize başvurunuz.

0-6 Ay Arası Beslenme

Anne sütü ilk 6 ay bebek için ideal bir besindir ve iyi beslenen bir annenin bebeği için tek başına yeterlidir.
Anne Sütü
anne sütü
Bakanlığımız Anne ve Çocuk Sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir hastalıkların azaltılması Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir ölümlerin önlenmesi anlamında 1987 yılından bu yana diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak "Anne Sütünün Teşviki" programı uygulanmaktadır.

Program kapsamında Emzirme Haftası olan Ekim ayının ilk haftasında çeşitli sektörlerle işbirliği ile ülke düzeyinde aktiviteler yapılmakta ve mesajların geniş kitlelere ulaşması sağlanmaktadır.

Bebekler için en iyi besin anne sütüdür!

Anne sütü emen bebeklerde kansızlık görülmez Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir çünkü anne sütünde kansızlığa karşı yeterli miktarda demir vardır. Anne sütünde bebeğin büyümesi için gerekli olan maddeler inek sütündekinden daha fazladır.

Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde bebek emzirilmeye başlanmalıdır!

Doğumdan hemen sonra bebeği kucaklamak anne ve bebek arasında sıkı bir bağ oluşturur ve kucaklanan bebek doğal olarak memeyi bulur ve emmeyi öğrenir. Anne sütü alan bebeklerde güven duygusu gelişir Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir psikolojik olarak bebek daha huzurludur.

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt (halk arasında ağız olarak bilinir) bebeği ishal Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir öksürük Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korur. Ağız Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bebeğin ilk aşısıdır. İlk günlerdeki ağız sütü azdır Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir ancak bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. Bu dönemde bebeğe şekerli su Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir mama Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir inek sütü veya başka gıdalar verilmemelidir. Bu gibi ek besinlerin verilmesi bebeği hastalandırabilir ve iştahını keser.

Bebeklere ilk 6 ay içinde mutlaka anne sütü verilmelidir!

Anne sütü bebeğin ilk 6 ayında ihtiyacı olan her türlü besin değerine sahiptir. 6. aydan sonra anne sütüne ilave olarak ek gıdalara başlanabilir. Anne sütünde yeterli miktarlarda vitamin Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir protein Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir yağ Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir demir ve benzeri maddeler vardır. Yeterli miktarda su içerdiği için Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir çok sıcak iklimlerde dahi ayrıca bebeğe su vermeye gerek yoktur.

Anne sütü alan bebeğe ayrıca inek sütü verilmez!

Ek gıda başlandıktan sonra anne sütü 1-1 Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir5 yaşına kadar bebek için önemli bir enerji ve besin kaynağıdır. Özellikle bebeğin hasta olduğu dönemlerde anne sütü bebeğe rahatlık sağlar Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir sindirimi kolaydır ve daha iyi hazmedilir. İshal ve Üst Solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının daha kolay iyileşmesini sağlar.

Anne sütü daima taze Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir temiz uygun ısıdadır Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir hastalıklardan korur Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir doğal besinlerden içeriği en mükemmel olan gıdadır. Emzirme çene ve diş sağlığı için yararlıdır Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir konuşmayı kolaylaştırır.

Anne sütünün sindirimi kolaydır. Çünkü içinde inek sütünde ve hazır mayalarda bulunmayan lipaz enzimi gibi sindirimi kolaylaştıran enzimler vardır. Dolayısı ile anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık ve gaz sancısı daha az görülür.

Anne sütü sterildir ve bebeğe doğrudan verildiği için mikroplarla karşılaşma olasılığı azdır.

Annenin bebeğini emzirmesi kendi sağlığı açısından da iyidir. Emzirmeye erken başlayan kadınlarda Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir doğumdan sonra uterus (rahim) küçülmesi çabuklaşır Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir kanama erken kesilir. Emziren kadınlarda over ve meme kanseri daha az görülür.Eğer bebek anne sütü almıyorsa; 4. ayda yumurta sarısı başlanır. Katı pişirilmiş yumurtanın sarısının önce 1/8'i sütle ezilerek verilir. Miktar yavaş yavaş artırılır.

5. ayda; 4. ayda verilen ek besinlere ilave sebze çorbasına başlanır. Mevsimine göre Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir patates Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir havuç Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir kabak veya ıspanak bebeğe verilebilir. Bir süre sonra bu çorbaya bir tatlı kaşığı bulgur veya pirinç eklenerek pişirilebilir.

Ayrıca 5. ayda; acısız tarhana çorbası Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir pirinçli ve yoğurtlu çorbalar bebeğe verilebilir. Bir çorba kaşığı ile başlanıp yavaş yavaş miktarı artırılır. 5. ayda Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir meyve suyu yerine meyve püresi de tercih edilebilir.

6. ayda Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir 4 ve 5. aylarda verilen besinlerin yanı sıra tüm aile için acısız pişirilen mercimek çorbası bebeğe verilebilir veya bir çorba kaşığı mercimek sebze çorbasına katılarak pişirilebilir. Küçük bir miktar kıyma Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir çorbalara eklenir.

Daha detaylı bilgi için Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerimize başvurunuz.

6-9 Ay Arası Beslenme

Bebeğinize anne sütü vermeye devam edin!

Genel olarak anne sütü ilk 6 ay için ideal bir besin kaynağıdır. Fakat 6 aydan sonraki bebekler yalnızca anne sütüyle büyümelerini sürdüremezler. Ek gıdalara başlanması gerekir.

Bebekler 6 aylık iken ağızları yarı katı gıdaları kabul etmeye uygun hale gelir. Dişler belirginleşir ve dil artık katı gıdaları dışarı atma refleksini kaybeder. Mide ve barsak sistemleri nişastayı daha iyi hazmetmeye başlar.

Ek beslenmeye bebek 6 aylık olduğunda başlayın!

6 aylık bebeğe ilk verilecek ek gıda yoğurttur!

Emzirdikten sonra bebeğe yoğurt verilebilir. 2-3 gün sonra yoğurda alışmış olan bebeğe bir tatlı kaşığı meyve suyu başlanır. Meyve suyunun miktarı yavaş yavaş artırılır.

Bebekler Neden Ek Gıdaya İhtiyaç Duyarlar?

Anne sütü miktarındaki azalma;
Yapılan çalışmalara göre eğer anne yeterince besleniyorsa Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir anne sütü bebeğe ilk 6 aya kadar yeterlidir. 6. aydan sonra bebek Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir anne sütünden ihtiyacı olan enerji Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir protein ve diğer besleyici faktörleri yeterince alamaz. 6. aydan sonra ek besinlere başlanmalı ve bebek 2 yaşına gelene kadar emzirilmelidir.

Bebeğin besin ihtiyacındaki artış;
Ek beslenme yapılmadan sadece anne sütü verilmeye devam edildiği takdirde demir eksikliği anemisi gibi bazı problemler ortaya çıkabilir.

Bebekler artık sıvı olmayan yarı katı gıda maddelerini kabul edebilecek duruma gelir;
Bebekler 6. aydan itibaren yarı katı gıdaları kabul edebilecek hale gelirler ve kaşıkla verildiğinde gıdaları geri çıkarmazlar.

Bebekler kendi bağışıklık sistemlerini geliştirmek zorundadırlar;
Bebekler yaşamlarının ilk aylarında Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir annelerinden aldıkları koruma faktörleriyle hastalıklara karşı korunurlar. Bu koruma 4-5. aydan itibaren kaybolur. Dış ortamdaki mikroplarla karşılaşmaları sonucu kendi bağışıklık sistemlerini geliştirirler.

Bebekler annelerinden daha bağımsız hale gelirler;
Ek gıda ile beslenme döneminde Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bebekler daha bağımsız ve hareketli olurlar Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bu onların çevredeki mikroorganizmalar ile temas etmelerini kolaylaştırır. Bu nedenle bebekler daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. Bu hastalıklar arasında ishal önemli bir yer tutar.

Bu dönemde yetersiz beslenen bebekler daha kötüye gidebilir ve malnütrisyon (beslenme yetersizliği) görülebilir. Bu durum Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bebeklerin yetersiz kilo alımı ve bazen de kilo kaybı ile birlikte büyüme ve gelişme tablolarının duraksamasıyla kendini gösterir.

Bebeklere değişik lezzetlerde ve tarzlarda yemekler sunmak Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir çocukluk çağındaki yemek sevmeme alışkanlığını önlemede yardımcı olur.Bebeğin dişlerin çıkmaya başlamasıyla Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir katı ek gıdalar da verilmeye başlanır. Bilindiği gibi 6. aydan sonra anne sütündeki demir miktarı azalır. Bu açığı kapatmak için demir ihtiva eden ek gıdalar bebeğe verilmelidir. En iyi demir ihtiva eden gıda kırmızı ettir. Kırmızı et Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bebeğe Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir kıyma şeklinde sebze çorbasına katılarak verilebilir. Kıyma yerine çorbaya iyice kıyılmış karaciğer de katılabilir. Bir çay kaşığı ile başlanan karaciğer daha sonra yavaş yavaş artırılarak verilebilir.

Eğer aile bütçesi et almaya uygun değilse; et yerine fasulye Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir nohut Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir mercimek Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir bezelye veya üzüm pekmezi gibi gıdalar verilebilir. Bu gıdalar da içlerinde yüksek oranda "demir" ihtiva ederler.

6. aydan itibaren kahvaltı başlanır. Haftada 2 kez yumurta sarısı verilebilir. Alerjik olabileceği için bir yaşından önce beyazı tavsiye edilmemektedir. Ek gıdalara alışan bebeklere Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir balık ve kıymalı yağsız sebze yemekleri de verilebilir.

Daha detaylı bilgi için Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerimize başvurunuz.

9-12 Ay Arası Beslenme

Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin!

Bebek 2 yaşına gelene dek anne sütüne devam edilmelidir.
9 aylık bebekler artık katı gıdaları çiğneyebilirler Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir evde herkes için pişen yemeklerden yiyebilirler.
Bu yaş gurubundaki bebeklere uygun yemekler şunlardır: Yoğurtlu ve sütlü Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir mercimekli çorbalar Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir iyi pişmiş nohut ve mercimek yemekleri Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir patates Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir kabak Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir taze fasulye Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir pazı Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir ıspanak gibi sebze yemekleri Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir balık Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir köfte Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir et yemekleri Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir etli veya mercimekli dolmalar.
Ekmek ve soyulmuş meyve parçaları bebeğin eline verilebilir. Bebeğe makarna ve pilav da verilebilir.
Çay Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir gazoz Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir çikolata Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir şeker v.b yiyecekler bebeklere verilmemelidir.
Bebek Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir kendi kendine yemek yemeye alıştırılmalıdır
1 yaşına gelmiş bebeğin yemekleri iyotlu tuz (ailede herkesin yediği yemekler) ile pişirilmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir

Bebek Beslenmesi Ek Gıdalar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bebeklere gaz yapan ek gıdalar, ane sütüne gaz yapan yiyecekler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
0-4 Ay Bebek Beslenmesi `»HicЯet GeLini«´ Bebek Bakımı 2 06-05-2012 12:19
Gaz Yapan Gıdalar Nelerdir? - Hangi Gıdalar Gaz Yapar? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 04:09
4-6 Ay Arası Bebek Beslenmesi... daywest Bebek Bakımı 0 20-01-2010 12:17
0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi... daywest Bebek Bakımı 0 20-01-2010 12:15
Bebek Beslenmesi Bakimli Bayan Gebelik 0 04-04-2008 12:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats