bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2013, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması

Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması-Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması NasıldırÜlkemizde ortalama 43 milyon ton yaş sebze meyve üretildiği istatistiklerin incelenmesiyle anlaşılmaktadır. Oldukça büyük miktarlara ulaşan bu ürünlerin hasadı ise genellikle birkaç haftalık süreyi kapsamaktadır. Hasat zamanında Pazar bu meyve ve sebze türleri ile dolup taşmaktadır. Tüm üretimin kısa zamanda pazarlanması yada ihracı oldukça güçtür. Zira Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması öncelikle Pazar Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması bu çok miktardaki ürünü hemen eritemez Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması ikinci olarak toptancı fiyatları çok düşük olduğu için üretici malını hemen satmakla yeterli ölçüde tatmin olamaz Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması üçüncü olarak da tüketiciler bütün yıl boyunca taze meyve-sebze yemek isterler. Bu üç unsuru birden olumlu yönde kapsayacak çözüm Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması büyük ölçüde Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması yer ve zaman faydası yaratabilecek Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması uygun muhafaza koşullarını içeren depolama işlemi ile mümkündür. Bu nedenlerle Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması soğuk depolama söz konusu unsurları Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması hem üretici hem de tüketici açısından uyumlu hale getirerek ekonomik önemini ortaya koymaktadır.

Ürünlerin soğuk ortamda depolanmasıyla üretici ve tüketiciler korunmuş olmaktadırlar. Çünkü üretim sonrası muhafaza olanağından yoksun bırakılan ürünlerin Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması bol oldukları dönemlerde düşük fiyatla Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması kıt oldukları zamanlarda da yüksek fiyatla pazarlanmaları söz konusu olacaktır. Bu oluşum sonrasında düşük fiyat üreticiyi Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması yüksek fiyat tüketiciyi zarara sokacağından diğer depolama türleri gibi soğuk depoculuk da arz ve talep arasındaki dengesizliği ortadan kaldırarak fiyatlarda denge sağlamakta ve ürünlerin pazarlama sürecini uzatarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Üretimde görülen sapmalara karşın gıda maddeleri tüketimi aynı kalmakta yada sosyo-ekonomik gelişmelerle nüfus artışına bağlı olarak artmaktadır. Tarım ürünlerinde görülen mevsimlik üretimin yıllık tüketime uydurulması çabaları soğuk depolamanın kaçınılmazlığını ortaya koymaktadır.
Özetle Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması soğuk depolarda ürünlerin muhafaza edilmeleri sonucunda nitelik ve nicelik yönünden oluşacak kayıpları önlemek Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması bu ürünlerin üretimi aşamasında içerdikleri besin değerlerinde sonradan meydana gelecek bozulmaları engellemek Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması pazarda değeri fiyatına satabilmek Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması tüketiciye her mevsimde değişken olmayan fiyat ve nitelikte ürün sağlamak dışsatım imkanlarını artırmak gibi sayısız ekonomik yararlar sağlamaktadır.
Soğukta muhafaza yöntemleri

Bahçe bitkisi ürünleri hasattan sonra da canlılıklarım sürdürmektedir. Canlı bir organizma çevre koşullarına karşı son derece duyarlıdır. Ana bitkiden ayrılan ürün yaşamını devam ettirebilmek için gerek duyduğu besin kaynağından yoksundur. Oysa canlılığının gereği olan yaşam faaliyetlerini yani solunumunu sürdürmekte bunun için bünyesinde bulunan depo maddelerini kullanmaktadır. Ürünün metabolik aktivitesi Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması ürünün içinde bulunduğu ortam koşullarına bağlı olarak önemli ölçüde değişmektedir. Ürünleri soğukta muhafaza etmenin temel fonksiyonu da düşük sıcaklığın metabolik aktiviteyi yavaşlatıcı etkisinden kaynaklanmaktadır.

Bahçe bitkileri bünyelerinde fazla miktarda su içermekte ve hasattan sonra içinde bulundukları koşullara göre değişen oranlarda bu suyu kaybetmektedirler. Su kaybı üründe nitelik ve nicelik kayıplarıyla sonuçlanmaktadır. Bu kayıpları önlemek amacı ile bahçe bitkisi ürünleri düşük sıcaklığın yanı sıra yüksek nem koşullarında muhafaza edilmektedir. Bahçe bitkisi ürünlerinin muhafazasında uygulanan optimum koşullara ilişkin değerler Çizelge 9.2 ve Çizelge 9.3'de verilmiştir.

Ürünleri daha sonra kullanmak üzere taze halde muhafaza etmenin çok değişik yolları vardır. Bunlar fiziksel metodlar (düşük ve yüksek sıcaklıklar Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması değişik atmosferli muhafaza Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması uygun nem Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması iyonize radyasyon) ile kimyasal metodları (fungusitler Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması mumlar Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması büyüme düzenleyiciler Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması etilen absorbantları Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması antitranspirantlar) içermektedir.

Çabuk bozulabilen ürünler olan bahçe bitkilerinin hasattan sonra tüketiciye ulaşana kadar nitelik ve niceliğinin korunması amacı ile kullanılan en yaygın teknik soğukta muhafazadır ve bu konuda en
önemli görevi soğuk hava depoları üstlenmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması

Kış Aylarında Meyve Ve Sebzelerin Korunması konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aşırı soğuklarda meyve ve sebzelerin korunması, aşırı soğuklarda meyve ve sebzeler nasıl korunabilir, aşırı soğuklarda meyve ve sebzeler nasıl korunur, aşırı soğukta meyve ve sebzeler nasıl korunur, kış aylarında meyve ve sebzelerin korunması, aşırı soğuklarda meyve ve sebzelerin nasıl korunabilir, meyve ve sebzelerin soğuktan korunması, kışın meyve ve sebzeler nasıl korunur, aşırı soguklarda meyve ve sebzeler nasıl korunur, meyve ve sebzeleri soğuktan koruma yolları, soğuklarda meyve ve sebzelerin korunması, aşırı soğukta meyve ve sebzeleri nasıl koruyabiliriz, kışın meyve ve sebzelerin korunması, kış aylarında meyve ve sebzeler nasıl korunur, kışın meyve ve sebzeleri nasıl koruruz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sebzelerin kabukları nasıl kolay soyulur elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 03-03-2012 10:13
Çocuklar için meyve ve sebzelerin önemi elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 01:51
Meyve ve Sebzelerin Vücudumuz İçin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 02:50
Sebzelerin Tuketimi Nasil Olmali mormavi Genel Bilgiler 0 11-10-2010 05:37
Hurmalı Meyve Kupları Tarifi-Hurmalı Meyve Kupları Yapılışı (resimli) gizem Tatlılar 0 22-06-2009 09:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats