bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2013, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor

Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı YaptırıyorDoç. Dr. Necla Eren Tülek
SB Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Şefi

Kış mevsiminde sık görülen hastalıklardan biri olan gripten korunmanın etkili yollarından biri de grip aşısının yapılmasıdır. Virüsün antijen denilen parçacıklarını içeren aşı savunma sistemini uyarır. Kişi grip virüsüyle karşılaşmadan önce vücudu mikrobu tanıyarak Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor ileride virüsle karşılaşınca zararsızlaştırması için gerekli antikorları üretir Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor gribe karşı hazır olur.

Grip aşısı inaktive bir viral aşıdır Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor yani içinde Canlı olmayan virüs parçacıkları bulunur. Sıklıkla tavuk yumurta embriyosunda üretilen virüslerin çeşitli kimyasal yöntemlerle öldürülüp ve saflaştırılmasıyla elde edilir. Saflığı Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor güvenilirliği ve koruyucu antikor oluşturma düzeyi test edildikten sonra kullanıma sunulur. Araştırmacılar gripten korunma ya da tedavi konusunda yeni arayışlara devam etmektedir. Grip virüsün genetik kodunun bir kısmını içeren yeni bir aşı tipi üzerinde çalışmalar hız kazanmıştır. Aşı şimdilik yalnızca kas içine enjeksiyon (iğne) biçiminde uygulanabilmektedir. Burna sıkılan sprey ya da ağız yoluyla alınan aşı üretmek için çalışmalar sürmektedir.

Grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Kuzey ve güney yarım küre için grip aşısı yapılma zamanları değişmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu kuzey yarım kürede grip en fazla kış aylarında (Aralık-Mart) ortaya çıktığı için Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor bu dönem gelmeden sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) ayları aşı yapılması için en uygun zamandır. Bazen grip salgını Mart sonu ve Nisan aylarına kayabilir. Bu nedenle (özellikle risk gruplarında olup da aşılanmayanlara) kış ayları içinde aşı yapılabilir. Aslında her ülke için aşı önerilerinin belirlenmesi gerekmektedir. Güney yarımküreye Mayıs-Ağustos ayı içinde gidecek olan ve o sonbahar-kışta aşılanmamış olan risk gruplarındaki kişilerin bir hekimle görüşerek aşı ya da kemoproflaksi (ilaç kullanılarak hastalığa yakalanmanın önlenmesi) önerilerini dikkate alması uygundur.

Aşı nasıl uygulanır?

İnce bir iğne ile kolda kas içine uygulanır. Her yıl için bir doz yapılır. Dokuz yaşından küçük ve daha önce hiç aşılanmamış çocuklara bir Ay ara ile iki doz uygulanır.

Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar ?

Grip aşısı uygulamasından ortalama 10-15 gün sonra koruyucu antikor düzeyi oluşur Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor üçüncü haftada en yüksek düzeye ulaşır. Daha önce aşılananlarda koruyuculuk bir hafta sonra da başlayabilir.

Grip aşısının koruyuculuğu ne kadardır?

Aşıların çoğunda olduğu gibi grip aşısı da %100 koruyucu değildir. Ayrıca grip virüsünün bazı özellikleri aşının koruyuculuğunu azaltmaktadır. Grip virüsünün antijenik yapısı sürekli değişim gösterdiği için her yıl yeniden aşılanmak gerekir. Dünya Sağlık Örgütü grip virüsündeki değişiklikleri izler. Uzmanlar bir önceki mevsimde etkili olan virüs tiplerini göz önüne alarak Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor o yıl hangi tip virüslerin grip etkeni olabileceğini tahmin edip Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor uygulanacak grip aşısın bileşimi için öneride bulunurlar. Aşı da buna göre hazırlanır. Bu nedenle aşının başarısı Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor aşı yapımında kullanılan grip virüsü antijenleriyle hastalık etkenleri arasındaki uyuma bağlı olarak her yıl farklı olabilir. Eğer o yıl aşıda parçacıkları kullanılan virüsler etkense aşının koruyuculuğu da artar. Grip aşısı sağlıklı genç erişkinlerde %70-90 arasında grip belirtilerini önleyebilir Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor hastalığın etkilerini azaltabilir Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor böylece iş-güç kaybını en aza indirir. Ama yaşlılarda ve belirli bazı hastalığı olanlarda koruyuculuk %30-40 a kadar düşebilir. Çünkü yaşlılarda koruyucu antikor oluşumu daha azdır. Bununla birlikte yaşlılarda ve kronik (sürekli) bir hastalığı olanlarda aşının; gribe yakalanmayı engellemese de başka olumsuz etkiler ortaya çıkmasını azalttığı Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor hastaneye yatış ve ölüm oranını düşürdüğü yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Aşının yan etkileri ve güvenilirliği

Tüm diğer ilaçlar ve tıbbi uygulamalar gibi grip aşısının da yan etkileri olabilir. Bunlardan en sık görüleni enjeksiyon yerinde hafif ağrıdır. İki Güne dek uzayabilir Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor günlük aktiviteyi bozacak düzeyde değildir. Ateş Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor bitkinlik Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor kas ağrısı gibi belirtiler genellikle daha önce grip virüsüyle karşılaşmamış kişilerde Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor örneğin çocuklarda görülebilir. Genelde aşı enjeksiyonunu izleyen 6-12 Saat içinde ortaya çıkar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor en geç 1-2 gün içinde sonlanır. Split-virus grip aşısında bu yan etkiler daha az görülmektedir. Bu yan etkilere ek olarak çok daha az görülen yan etkiler de olabilir. Grip aşısından sonra ender olarak bazı alerjik reaksiyonlar çıkabilir. Yumurta alerjisi olanlarda aşıya karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu durum aşının saflaştırılması sırasında çok küçük miktarda da olsa kalan yumurta proteinlerine bağlanır. Yan etki olarak öne sürülen Guillian-Barre Sendromu (GBS); sinir sistemini etkileyen bir hastalık olup Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor kasılmalarla seyretmektedir. Grip aşılarıyla GBS oluşma riski tam olarak bilinmemektedir. Gribin kötü sonuçları dikkate alınınca bu düşük risk göz ardı edilmektedir.

Aşı Kimlere Yapılmalı?

65 yaş ve üzerindekiler (bu yıl yurtdışında 50 yaş ve üstüne de önerilmektedir. Bunun nedeni 50-64 yaş arası yüksek riskli kişilerin de aşılanmasını sağlamaktır).
Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların hepsi Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Sürekli akciğer ve kalp hastalığı olanlar (astım ve böbrek hastaları dahil) Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Diyabet (şeker) hastaları Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Kalıtsal hemoglobin bozukluğu olanlar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
İmmunolojik (bağışıklık sistemi ile ilgili) hastalığı olanlar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar (kanser hastaları Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor HIV=AIDS enfeksiyonu olanlar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor organ nakli yapılmış olanlar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor steroid ilaç alanlar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor Kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar) Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Sağlık çalışanları Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Risk grubu hastaların ev halkı Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor yakın temasta olduğu kişiler Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süreli Aspirin alanlar (Reye Sendromu gelişme riskini azaltmak için) Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Grip mevsiminde hamileliğinin dördüncü ve daha sonraki aylarında olanlar Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Bu gruplarda olmasa da kişisel olarak kendisini aşı yoluyla korumak isteyenler.

Kimler aşılanmamalı?

Grip aşısı genelde güvenli aşılar arasında kabul edilmektedir. Ancak bazı koşullarda uygulanması sakıncalı olabilmektedir:

Yumurta alerjisi olan kişiler (yumurta yiyince dilde şişme Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor solunum güçlüğü Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor kan basıncında düşme gibi reaksiyon gelişenler) Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
Daha önce yapılan grip aşısında ciddi reaksiyon gelişen kişiler Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor
GBS olanlarda.

Ani başlayan ateşli bir hastalığı olanlarda ise Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor iyileşinceye dek aşı uygulamasının ertelenmesi gereklidir.

Her ülkenin kendi ulusal sağlık otoritesi o yıl için özgül aşı virüslerini ve aşı uygulama önerileri belirleyerek kamuoyuna bildirmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor

Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Grip aşısı hakkında doğrular daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 0 29-10-2011 07:27
Grip Nedir? - Grip Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 10:34
Kişiler Hukuku (Gerçek Kişi, Tüzel Kişi) elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 03:46
HPV Aşısı, Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (Gardasil) ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 01:37
Grip Aşısı Bakimli Bayan Sağlığımız 0 04-04-2008 01:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats