bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2013, 03:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir

Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar NelerdirBir toplum içinde var olan ve uyulması gereken saygı ve incelik kurallarına görgü denir.

Toplumda bireyler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinden doğan töre Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir adet Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir gelenek-görenekler Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir din kuralları gibi görgü kuralları da yazılı olmayan normlardandır.

Örf ve adetlerin basit biçimi olarak da kabul edilmektedir. Görgü Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bir kimsenin belli bir olayda nasıl davranması gerektiğini gösterir. Örneğin bir toplantıda konuşurken Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bir davette yemek yerken veya bir törene katılırkenki davranış biçimlerini belirler.

Görgü ve buna bağlı olarak ortaya çıkan görgü kuralları her toplumda geçerli Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir evrensel bir nitelik taşıyabileceği gibi toplumdan topluma farklılık da gösterebilir.

Görgü kurallarına uymamanın hukuki yaptırımı yoktur. Buna karşı kurallara uymayan kişi toplum içinde ayıplanır veya kişiyle alay edilir. örnek:

Anne Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir babaya ve öğretmene saygı gösterilir Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir onlara ters konuşulmaz. İki kişi konuşurken araya girilmez. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir hastalara Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir hamilelere yer verilir. Topluluk içinde kulaktan kulağa konuşulmaz. Herkes gelmeden yemeğe başlanmaz. İnsana "bu" diye hitap edilmez. Merdivenlerin sağından inilir; sağından çıkılır. İnsanlara karşı alçakgönüllü ve hoşgörülü davranılır. Ağız açık ve şapırdatarak yemek yenmez. Müzik dinlerken başkaları rahatsız edilmez. Hapşururken ağız kapanır.

Bir toplumun oluşmasında ve gelişmesinde Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir o toplumu meydana getiren insanlar arasında uygulanan Görgü kurallarının önemli bir yeri vardır.
Genel görgü kurallarına uyma zorunluluğu yoktur. Yani hukuken suç sayılmaz. Ancak Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir toplum genel görgü kurallarına uymayanlara cahil Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bencil Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kaba Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir saygısız ve saire sıfatlarla tanımlar ve kınar.
Toplum hayatının düzenlenmesinde et kili olan genel görgü kurallarına uyan kişileri; terbiyeli Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir saygılı Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir nazik ve saire şeklinde nitelemek mümkündür.
Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilir. İnsanın bencil Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kaba düşüncelerden sıyrılarak Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir başkalarına karşı davranışlarını bir düzene koyması Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir onun duyarlı ve nazik olmasını sağlar. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini sağlıklı ve tutarlı olmasına neden olur.
Görgü kurallarını öğrenmenin bir okulu yoktur. Görgü kuralları Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bir toplumun ayrı ayrı bölgelerinde farklı olduğu gibi değişik uluslarda da farklılıklar gösterir.
İnsanlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir toplum içinde bir arada yaşamak zorunda olduğuna göre Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir davranışlarında da göz önünde bulundurmaları gereken kurallar vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.
–Hoşgörülü ve iyimser olmak;
–Olgun bir kişiliğe sahip olmak için çaba göstermek;
–Eleştiriyi yerinde ve zamanında yapmak;
–Giyime önem vermek Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir Giysinin mevki yer ve zamana uygun olmasına özen göstermek;
–Başkalarını rahatsız edici davranışlardan sakınmak;
–Verilen sözü tutmak;
–Ziyaretin kısa ve zamanlı olmasına özen göstermek;
–Oturuş ve kalkışlarda hareketlere özen göstermek;
–Gerektiğinde özür dilemesini bilmek;
–Özel konuşma yapanların yanına gitmemek;
–Uygun olmayan el ve sözlü şakalardan kaçınmak; gibi.
b) Giyinme Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Genel Görgü Kuralları:
İnsanlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bulundukları iklim şartlarına Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir çevrenin örf ve adetlerine Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bütçelerine ve modaya göre giyinirler.
Toplumsal hayatın her alanında Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir her sosyal faaliyette Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir insanlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir giyim kuşamlarıyla kabul görürler. Çalışanların iş yeri şartlarlını dikkate alarak giyinme zorunlulukları vardır. Bir maden işçisinin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bir servis memurunun ve bir öğretmenin kıyafetinin farklı olacağı doğaldır . Kıyafet iyi bir tavsiye mektubudur. Sözünden esinlenerek Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir insanlar; görgülü Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir zevkli Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir nazik Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kültürlü ve ağır başlı vb. izlenimleri karşı tarafa yansıtacak şekilde giyinmeye özen göstermelidirler. Aksi mesajlar verecek giyim ve kuşamdan kaçınmalıdırlar.
İnsanların giyim konusunda dikkat etmesi gereken kurallardan bazıları şunlardır:
–Kadın ve erkek kendisine uygun kıyafet seçmelidir
–Kıyafet seçerken kişinin yaşı Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir fiziki yapısı Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir cinsiyeti Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir mesleği gibi hususlar dikkate alınmalıdır.
–Giydiği elbise Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir gömlek Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kravat Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir ayakkabı Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir şapka gibi eşyalar arasında uyum sağlanmalıdır.
–Sökük Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir yırtık Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir ütüsüz elbise Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir boyasız ayakkabı giyilmemelidir.
–Çalıştığı iş yerinde sade giyinmeye özen göstermelidir.
–Önemli toplantılarda; toplantının yerini Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir zamanını ve özelliğini dikkate alarak uygun kıyafetle gidilmelidir.
–Misafir karşılama veya kabul etme sırasında da uygun kıyafet seçip giyinmelidir.
–Otel Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kamp Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir spor alanı ve tatil köyü gibi yerlerde de toplumu rahatsız etmeyecek uygun kıyafetler giyinmelidir.
–Bulunduğu yer veya toplumun kabul etmeyeceği kıyafetleri giyinmekten kaçınmalıdır.
c) Karşılama Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir Selamlaşma ve El Sıkma Konularında Uyulması Gereken Genel Görgü Kuralları:
Selam; yaş Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir cinsiyet ve makam durumuna göre saygı ve incelik ifade eden bir davranıştır. Küçüğün büyüğü Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir Aynı yaşta olanların birbirlerini selamlamaları sevgi ve saygının bir ifadesi olarak değerlendirilir.
Karşılamam Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir Selamlaşma ve El Sıkmada Uyulması gereken bazı kurallar şunlardır:
–Selamlaşma sırasında abartılmış konuşma ve davranışlardan kaçınmak gerekir.
–Devlet büyüklerine (cumhurbaşkanı Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir başbakan Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bakan Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir vali gibi) karşı bir saygı ifadesi olarak yolda geçerken veya karşılaşılan herhangi bir yerde baş eğilerek selam verilir. Aynı şekilde törenlerde de bayrağımız Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir büyük bir gururla ayakta selamlanır.
–Selamlaşma; baş eğilerek Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir el kaldırılarak Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir şapka çıkartılarak olduğu gibi sözle de olur. Birisiyle sabah karşılaşıldığında Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir günaydın Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir akşam karşılaşıldığında iyi akşamlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir seyahat sırasında karşılaşıldığında iyi yolculuklar demek suretiyle selamlaşılabilinir.
–Gerek ilk tanışmada ve gerekse selamlaşma sırasında Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir özellikle erkeklerin dikkatli olması gerekir. Bayan elini uzatmadıkça Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir erkeğin elini uzatması hoş karşılanmaz.
–El sıkışmada Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir üst makamda bulunanların veya yaşlıların önce el uzatmaları Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bunu gören alt makamlarda olan bayan veya bayların ellerini uzatarak tokalaşmaları genel görgü kurallarındandır.
–Selamlanan kişinin yanında bulunanlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir selam vereni tanımasalar bile Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir selamlanan kişi ile birlikte selam almaları nezaket kuralıdır. Ancak Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir içten gelen nezaket makbuldür. Bu nedenle selamlaşmaların nazik hareketlerle yapılması değer taşır.
–Tanıdık iki kişinin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir sokakta karşılaşmaları halinde birbirlerini selamlamaları Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir yolu işgal etmeden bir kenara çekilerek konuşmaları veya yolda yürüyerek konuşmalarını sürdürmeleri yerinde olur.
–Erkeğin bayanı; gencin yaşlıyı; kıdemsizin kıdemliyi; gelenin orada bulunanları; ayrılanın ayrıldığı yerde kalanları selamlaması gerekir.
El sıkma bir dostluğun Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir samimiyetin ifadesidir. O nedenle el sıkma sırasında Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir ne kuvvet denemesi yaparcasına fazla sıkılması Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir ne de elin uzatılıp bırakılması doğrudur. Doğru olan elin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir muhatabın elini kavrayacak şekilde tutulmasıdır. El sıkmada soğuk davranmak Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir eli hiç kıvırmadan kaskatı uzatıp el sıkışmak Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir muhatap tarafından iyi karşılanmaz Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir hoşnutsuzluk yaratır. El sıkarken olumsuz davranışların meydana gelmemesine dikkat edilmelidir.
Karşılama veya uğurlama sırasında kişinin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir yüzünden tebessümü eksik etmemesi gerekir.
Bir grubu karşılama sırasında; grubu karşılayan kişi Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir karşıladığı gruptaki insanlardan bir kısmını tanımayabilir. Bu gibi durumlarda Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir tanıdık olan kişi veya kişilerin yanındakileri Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir karşılayan kişi ile tanıştırmaları gerekir.
Kalabalık yerlerde Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir tanıdıkların birbirleriyle selamlaşmalarına karşın Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir tanıdık olmayanların selamlaşması Kuralları:mümkün olmamaktadır. Ancak şehir dışında Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir tenha yerlerde ve iş için gidilen herhangi bir yerde karşılaşan insanların birbirleriyle selamlaşmaları yerinde olur. Selamlaşma sırasında başkalarını rahatsız edici konuşma veya davranışlardan kaçınılır
d) Hitap Etmede Uyulması Gereken Genel Görgü Kuralları:
Hitap etme; etkili söz söyleme Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir karşı tarafı etkileme anlamı taşır. İnsanlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir isteklerini sözle karşı taraf
iletirler. İletişim aracı olarak kullanılan dilin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir insanları etkileyecek şekilde kullanılması Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir insan ilişkilerini kolaylaştırır. Bu nedenle Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kullanılan sözcüklerin çok iyi seçilmesi ve kullanılmasında büyük yarar vardır.
Sosyal ilişkilerde insanlar Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir hitap etmeleri gereken kişilerin bulundukları yer veya makama göre farklı hitap şekilleri kullanılır.
Konuşma bir kültür Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir zeka Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir bilgi ve görgü işidir. Her şeyde olduğu gibi konuşmanın da belli kuralları vardır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır. Kişiler arasında yapılan konuşmalarda:
–Muhatabın düzeyine göre uygun hitaplar seçilmesi Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir sert ifadelerden kaçınılması;
–Argo sözcüklerin kullanılmaması;
–Yeni tanışılan kişilere karşı mesafeli davranılması;
–Yüksek sesle ve hızlı konuşma yolunun tercih edilmemesi;
–Muhatabın kültür seviyesine uygun bir dil kullanılması;
–Davranışların söylenenleri doğrular nitelikte olması;
–İncelenip kesin bilgi edinilmemiş konularda Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kessin söz söylemeden kaçınılması;
–Kişinin kendisinden çok söz etmemesi Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir muhatabı mihnet altında kalacak duruma düşürmekten sakınması;
–Muhataba da konuşma hakkı tanınması ve bunun davranışlarla da gösterilmesi;
–Samimi Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir güvenilir Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir sakin ve doğal davranışlar içinde kalınması;
–Çeşitli konuşmalardan öğrenilen sırların saklanması; her yerde ileri geri söz sarf edilmemesi;
–Topluma karşı yapılan hitapların etkili olması için önceden gerekli hazırlıkların yapılması;
–Toplumca yanlış anlaşılabilecek konuşmalardan kaçınılması;
–Topluma hitap edecek kişinin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir gerekli ön hazırlık yaparak kürsüye çıkması;
–Konuşmacının; konusunu dinleyenleri etkileyecek şekilde anlatması Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir gerektiğinde kısa sorular sorarak dinleyenlerin dikkatlerini toplaması ve konuşmaları beklenen sonuca götürecek şekilde bitirmesi;
–Konuşmacının Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir tutarsız Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kuşkulu Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir çekingen Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir kararsız davranışlarla dinleyicileri sıkmaktan kaçınması;
gerekir
e) Telefon Konuşmaları ve Uyulması Gereken Görgü Kuralları:
Telefon konuşması belli bir kültürü ve beceriyi gerektirir. Toplumda dikkat edilmesi gerekli kurallardan
.birisi de telefon konuşmalarıdır. Telefonla konuşurken uyulması gerekli kurallar şu şekilde sıralanabilir:
–Telefon edenin Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir karşıdakine kendisini tanıtması;
–Sekreter aracılığı ile yapılan telefon görüşmelerinde astın telefonunun üst makamda olana bağlanması;
–Ölçülü ve nazik bir dil kullanılarak isteğin uygun bir ses tonu ile anlatılması;
–Telefon konuşmalarında ahizenin alınması ve yerine yavaşça konulması;
–Sabah saat 10.oo dan önce akşam saat 22.oo dan sonra telefon etmemeye özen gösterilmesi;
–Telefonda gizli konuların konuşulmaması;
–Cep telefonlarının uygun olmayan yer ve zamanlarda kapalı tutulması;


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-12-2013, 03:19   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel bir site


 

Alt 12-04-2014, 09:11   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzel ama aradığım şeyi bulamadım


 
Alt 29-04-2016, 12:28   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel çok işime yaradı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir

Toplum İçinde Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: toplumsal kurallar, toplumda uyulması gereken kurallar nelerdir, toplum içinde uyulması gereken kurallar nelerdir, toplumsal kurallar nelerdir, toplumda uyulması gereken kurallar, toplumsal kurallar nedir, toplumda uyulması gereken görgü kuralları nelerdir, toplumda uyulması gereken kurallar madde halinde, toplum kuralları nelerdir, toplumsal kurallar madde halinde, toplum kuralları nelerdir madde madde, toplumsal kurallar nelerdir madde madde, toplum içinde geçerli olan 25 kural, toplumda uyulması gereken kurallar kısaca, toplumda uyulması gereken kuralları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Okulda uyulması gereken kurallar nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 46 15-04-2017 03:24
Kiracı veya Kat Maliklerinin Uyması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 5 22-06-2015 03:52
Yolcuların uyması gereken kurallar nelerdir? Я Soru Cevap 2 02-05-2012 08:55
Toplu Taşıma Araclarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:26
Apartman Sakinlerinin Uyması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 04:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats