Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/112368-atiklarin-dogada-kaybolma-sureleri-ne-kadardir.html)

elif 15-02-2013 04:26

Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır
 
Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri Ne Kadardır


Plastikhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg pilhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg plastikhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kağıt:450-650 yıl
Teneke:100 yıl
Su boruları:1000 yıl
İp parçaları:3-14 ay arası
Pamuklu kumaşlar:1-5 ay arası
Yün:1-2 yıl
Boyalı tahta:13 yıl
----------------------------------------BİLGİLENDİRME AMAÇLI-----------------
Çöpe atılması yada lavaboya dökülmesi bir dakika bile sürmeyen kağıtlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yağlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg piller ve plastik malzemeler tahmin bile edememeğimiz sürelerde doğaya karışıyor. Örneğin çiğneyip attığımız bir sakız 2 yıl sonra doğada kaybolurkenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu süreç cam şişelerde 400http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg plastik eşyalarda 5000 yıla kadar çıkabiliyor.

Bütün bu süreçte çevreye ve insan sağlığına verilen zarar ise her geçen gün katlanarak artıyor.

Artan nüfus ve çoğalan tüketim oranı konunun çözülmesini daha da zorlaştırıyor. Dünyada her beş dakikada 2 milyon pet şişe üretiliyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg30 saniyede 106 bin kutu içecek tüketiliyor ve her yıl 20 milyon ton lastik üretiliyor.


Ve bunların hepsi sofralardanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg arabayahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg saç tokasındanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ayakkabı tabanına kadar hayatımızın hemen her alanında yer alıyor. Tüm bunların doğaya karışmasıysa nesiller boyu sürüyor. Atık yağlar ise konunun bir başka boyutu. Lavaboya dökülen 1 litre sıvı yağ suya karıştığında 1 milyon litre su kirleniyor.

Hiç düşünmeden çöpe attığımız kağıtlar hem ormanların yok olmasına neden oluyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hem de dünyanın oksijen kaynaklarını yok ediyor. Ancak bilinçsiz tüketim devam ediyor. Sadece İstanbul'da her gün 3000 ton kağıt çöpe gidiyor. Bu da yaklaşık binlerce ağacın kesilmesi anlamına geliyor.

Peki bu tablo sonrasında tüketiciler ve üreticiler neler yapmalı? Eski zamanlarda atıklar daha çok yakılarak yok edilirken bu yöntemin zararları toplumları artık başka çözümlere itiyor. Çünkü yakma sırasında havaya karışan kimyasallar çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.

Bu nedenle en sağlıklı ve uygun çözüm geri dönüşüm. Artık birçok ürün tasarlanırken nasıl geri dönüşebileceği göz önünde bulunduruluyor. Çünkü geri dönüşümün faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle atıklar arasında ciddi bir tehlike içeren yağlar konusunda son yıllarda kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Geri dönüştürülerek biyodizelhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg arap sabunu ve hayvan yemi üretiminde kullanılan atık yağlar için birçok ülkede geri dönüşüm kuruluşları faaliyet gösteriyor.

Kağıt dönüşümünde ise tüm dünya artık daha duyarlı... Atılan bir kağıdın bile nelere mal olabileceği biliniyor. Ancak bu bilincin yayılması ve sürekli uygulamalara gidilmesi gerekiyor.

Türkiye çöl olmasın!


Tüm avrupa’da 12 bin tür bitki var.
Türkiye’de ise 9000.

Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yanmaktadır.
(82 nijerya kadar)

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor ve 22.5 kilogram karbondioksiti yok ediyor.

Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilir.

Dünyamız dakikada 21 hektar orman alanı kaybediyor.

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var!
Çünkü;
Bir yıl içindehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kullandığımız kağıt- kartonlar ve ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımız için 7 adet ağacı tüketiyoruz.

Bir avrupalı yılda ortalama olarak 300 kg. Kağıt ve kağıt ürünleri tüketmektedir.

Dünyada her yıl kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Türkiye büyüklüğünde bir ormanlık alan yok olmaktan kurtarılmış olur.

Ormanlarımdan bir yaş dal keseninhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Başını keserim…
(Fatih Sultan Mehmet)

Misafir 21-02-2017 08:20

eh iyi işimi görür


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:55 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.