bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2013, 04:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎

Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎OSMANLI Devleti'nin Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Balkanlar'daki hakimiyeti yaklaşık 500 yıl sürmüştür. Bu uzun dönem boyunca Müslüman-Türk kültürüne ait önemli eserler inşa edilmiş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bölgenin gayrimüslim halkları da bu zengin kültürden faydalanmıştır. Osmanlı Devleti imar çalışmalarına büyük önem vermiş; yollar Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ köprüler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ camiler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ medreseler inşa etmiş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ ardında sayısız eser bırakmıştır. Ancak kültür mirası Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ mimari eserlerle sınırlı değildir; Balkan topraklarında yerleşen Müslüman-Türk gruplar Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ beraberlerinde halk ve tasavvuf edebiyatını Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ çeşitli sanat kollarını Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yeme-içme kültürünü Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ daha doğrusu Müslüman-Türk medeniyetinin bütün unsurlarını bu bölgeye taşımış Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yaygınlaştırmış ve günümüze kadar yaşamasını sağlamışlardır. Örnek olarak Türk yemek kültürüne ait birçok unsur bugün Balkanlar'da gelenek haline gelmiştir; bu çerçevede pide Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ börek Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kebap Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ dolma Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ somun Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ gevrek Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ sarma Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ helva Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ boza Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ salep Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kahve Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ şerbet Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kadayıf Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ baklava Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ fincan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bardak Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ tas Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ cezve gibi sayısız kavram Balkan kültürüne geçmiştir. Bugün Balkan ülkelerinde gezen bir turist Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ hemen her adımında Osmanlı'dan kalma bir eserle karşılaşmakta Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ o kültürün izlerini takip edebilmektedir. Uzun yıllar boyunca ihmal edilen ve ancak son zamanlarda yeni yeni ilgi görmeye başlayan bu eserler 500 yıl boyunca kök salmış bir kültürü temsil etmektedir.

2.1. Mimari Eserler

Balkanlar'da Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Osmanlı dönemine ait Türk şehir mimarisinin en güzel örnekleri verilmiştir. Bu çerçevede şehir merkezlerine cami-mescit Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ tekke-zaviye ve türbe gibi dini yapılar; han Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bedesten Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kervansaray Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ arasta ve çarşı gibi ticari yapılar; imaret Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ hamam Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ köprü Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ su kemeri Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ çeşme ve saat kulesi gibi sosyal yapılar; mektep Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ medrese ve kütüphane gibi eğitim merkezleri; kale Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kule-ocak Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ burç ve tabyalar gibi askeri yapılar inşa edilmiştir.12

Mimari zenginliğin de İslam ahlakının uluslara kazandırdığı bir vasıf olduğunu belirtmek gerekir. İslam öncesinde Ortadoğu ve Orta Asya halkları mimari yönden oldukça geri bir düzeyde olmalarına karşın Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ İslam ahlakıyla şereflenmelerinin ardından Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ diğer pek çok kültürel alanda olduğu gibi mimari alanında da büyük bir yükseliş yaşamışlardır. Kuran'da Hz. Süleyman'ın estetik zevkini ve yaptırdığı büyük mimari eserleri bildiren ayetler tüm Müslümanlar için yol gösterici olmuştur:

Süleyman için de Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ sabah gidişi bir ay Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ akşam dönüşü bir ay (mesafe) olan rüzgara (boyun eğdirdik); erimiş bakır madenini ona sel gibi akıttık... Ona dilediği şekilde kaleler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ heykeller Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ havuz büyüklüğünde çanaklar ve yerinden sökülmeyen kazanlar yaparlardı... (Sebe Suresi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 12-13)

Bu şuurla yapılan mimari eserleri Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ İslam tarihinin her döneminde görmek mümkündür. Osmanlı ise bu alandaki zirveyi temsil etmektedir. Türk mimari tarihinin ünlü isimlerinden Ekrem Hakkı Ayverdi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ uzun araştırmalar sonucunda yayınladığı Avrupa'da Osmanlı Mimarisi adlı eserinde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Osmanlı'nın sadece Balkanlar'da 15.787 adet mimari yapı inşa ettiğini ortaya koymuştur.13 Sadece Bulgaristan'daki mimari eserlerin sayısı 3399 adettir; bu sayı Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 2356 adet cami-mescit Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 142 medrese Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 273 mektep Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 174 tekke-zaviye Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 42 imaret Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 116 han Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 113 hamam-ılıca-kaplıca Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 27 türbe Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 24 köprü Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 16 kervansaray Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 74 çeşme Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ saat kuleleri Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ hastaneler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bedestenler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kütüphaneler ve çeşitli sanat eserlerinden meydana gelmiştir.14 Günümüzde bu eserlerin büyük bir kısmı yok olmuştur; orijinal halini koruyan eser sayısı ise çok azdır.

Vardar Nehri üzerinde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılan Taş Köprü (Fatih Köprüsü). (solda)

Samokov'da bir Türk çeşmesi(sağda)

Bu mimari yapılardan Romanya Babadağ'daki Sarı Saltuk Türbesi; Arnavutluk Kruya'da Sarı Saltuk Türbesi; Bosna-Hersek Blagay'da Sarı Saltuk Türbesi; Bulgaristan Obroçişte-Balçık'ta Akyazılı Tekkesi ve İmareti; Köstendil'de Koca İsnak Paşa Köprüsü Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Uludere Harmanlı Köprüsü; Budapeşte'de Gül Baba Türbesi; Kosova Priştine'de Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi; Üsküp'te Sultan Murat Camii Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Kurşunlu Han; Filibe'de Sultan Murat Hüdavendigar Camii Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Karagöz Paşa Medresesi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Hünkar Hamamı Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Şahabeddin Paşa Hamamı; Saraybosna'da Gazi Hüsrev Bey Camii; Sofya'da Mahmut Paşa Camii ve Kervansarayı Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ S Şumnu'da Şerif Halil Paşa Camii Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ saat kulesi; Yunanistan Kavala'da Mehmet Ali Paşa Medresesi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü; Manastır-Bitola Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Pirlepe'de saat kuleleri; Peç'te Kazım Paşa Camii gibi çeşitli örnekler günümüze kadar ulaşmıştır.. Ancak ne var ki Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bu yapıların bazıları bakımsız ve ihmal edilmiş durumdadırlar. Özellikle Bulgaristan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Romanya Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Sırbistan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Macaristan gibi ülkelerdeki eserler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Eski Yugoslavya'da bulunanlara göre çok daha kötü durumdadır. Türk kültür mirasının bir parçası olan bu önemli eserler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. İhmal ve bakımsızlığın yanı sıra yıkılmayan bazı önemli tarihi binaların farklı amaçlarla kullanılması Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bilinçsiz bir şekilde tadilat çalışmalarında bulunulması Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ eserlerin ideolojik olarak tahrip edilmesi bu mimari yapıların tükenmesine yol açmaktadır. Türkiye'nin bu eserlerin restorasyonu ve korunması için girişimde bulunması Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Balkan ülkeleriyle bu konuda iş birliği imkanları araması son derece isabetli bir politika olacaktır.

Macaristan'da Osmanlı'dan kalan en büyük mimari eser olan Gazi Kasım Paşa Camii şu anda kilise olarak kullanılıyor. Caminin kubbesi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Hunyadi Yanoş heykeliyle yüz yüze Peç'in en kalabalık meydanına bakıyor. (solda)
Macaristan'ın her yerinde Osmanlı'nın izlerine rastlamak mümkün. İşte Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Kanuni döneminde kuşatılmasına rağmen Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kışın bastırması sebebiyle alınamayan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ 1596 yılında III. Mehmed tarafından fethedilen Eğri Kalesi'nden bir görünüm. III. Mehmed Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bu zaferden dolayı Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Osmanlı tarihinde "Eğri Fatihi" olarak anılır.(sağda)

2.2.Edebiyat Mirası

Balkanlar'da Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Osmanlı yönetimi tarafından sürdürülen imar faaliyetleri Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bilim Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kültür ve sanat konusunda önemli ilerlemelere yol açmıştır. Özellikle bu dönemde inşa edilen medrese Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ mektep Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ tekke ve zaviyeler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yeni bilim ve sanat insanlarının yetişmesini sağlamıştır. Nitekim II. Beyazıd döneminden itibaren yazılı metinler üreten sanatçılara rastlanmaya başlanmıştır. Balkanlar Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Osmanlı İmparatorluğu içinde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ sanatçı Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bilim ve devlet adamı üreten bir merkez haline gelmiştir. 16.-17. yüzyıllar arasında Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ devlet içinde görev alan 22 sadrazam Bosnalı'dır. 16. yüzyıla gelindiğinde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Osmanlı edebiyat eserlerinin büyük bir kısmı da Balkanlar'da üretilir olmuştur.15

Bu konuda önemli eserler veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen yaptığı araştırmalara dayanarak bu konuyu şöyle açıklamaktadır: "…Osmanlı sarayından başlanarak taşrada şehzade sancakları ve beyler Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ kendi konumlarına uygun bir sanatçı kadrosunu maiyetlerinde bulunduruyorlardı. Böyle bir kadro Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yöneticiliğin şartlarından sayılıyordu. Osmanlı Rumelisi özel konumu nedeniyle çok sayıda akıncı ailesinin de barınma yeriydi. Bu yüzdendir ki akıncı beyleri Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ çevrelerinde maiyetlerindeki serdengeçtileri sürekli istim üzerinde tutacak derviş-meşrep şairlere ihtiyaç duyarlar ve onları himaye ederlerdi…

Bu ve buna eklenecek başka sebepler yüzünden Rumeli adeta şairler ocağıdır.."16 Ayrıca İsen'in araştırmasında Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ şair tezkirelerine dayanarak Bulgaristan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Yunanistan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Makedonya Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Yugoslavya gibi Balkan ülkelerinde yaşamış çok sayıda Osmanlı şair ve edebiyatçısını da tanıtılmaktadır.

Balkanlar'da Türk edebiyatının tasavvuftan halk edebiyatına kadar her türünde önemli eserler verilmiş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bu edebi anlayış Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bölgede kök salmış ve yerel halkların kültürüyle kaynaşmıştır. Balkan ve Türk grupların arasındaki kültür alışverişi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ ortak bir kültürün temelini oluşturmuştur. Bölgede konuşulan Slav ve Türk dilleri alışverişe girmiş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ sayısız Türkçe kökenli kelime Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ çok sayıda atasözü Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ deyim Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ fıkra Balkan kültüründe yerini almıştır. Bunun en güzel örneklerinden biri Nasrettin Hoca'dır. Anadolu'dan göç eden Türkmenlerle Balkanlar'a ulaşan Nasrettin Hoca fıkraları yerel halk tarafından benimsenmiş ve kendi halk kültürlerine maledilerek sahiplenilmiştir:

Sırpça-Hırvatça'da Türkçe kökenli kelimelerin sayısının 7000 dolayında olduğu yıllar önce tespit edilmiştir. Bulgarca'da bunların sayısının 5000 dolayında olduğu B.Tsonev tarafından ortaya atılmıştı. Ancak yapılan en yeni araştırmalar Bulgarca'daki Türkçe kökenli kelimelerin 6500'ün üzerinde olduğunu göstermektedir (Bkz.:Alf Grannes Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Kjetil Rö Hauge Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Hayriye Süleymanoğlu Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Bulgarca'da Türkçe Kökenli Kelimeler Sözlüğü)… Ünlü Bulgar mizah yazarı Radoy Ralin Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Bulgarca'da kullanılmakta olan Türkçe kökenli atasözlerinin sayısının 500 olduğunu söylüyor… Bulgarlar arasında bilinen Nasrettin Hoca fıkralarının 900 Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ çeşitleriyle birlikte 2000 dolayında olduğunu yazıyor Sava Popov…17

Türk edebiyatının Balkanlar'da geniş olarak özümsenmiş olduğunu gösteren örnekleri artırmak mümkündür. Bu konuda yapılmış çok sayıda bilimsel araştırma Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Slav ve Türk kültürünün kaynaşarak ortak ve zengin bir edebi kültür oluşturduğunu Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Balkan kültüründe Türk izlerini takip etmenin kolay olduğunu ortaya koymaktadır.

2.3. Sonuç

Buraya kadar incelediğimiz az sayıda örnekten de anlaşılacağı gibi Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Balkanlar'da 500 yıldan fazla bir süre boyunca hakim olan Osmanlı Devleti Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ zengin kültürünü bu bölgeye taşımış Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ halkların kurduğu ilişkiler bu kültürün paylaşılmasını Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bölgede kökleşmesini sağlamıştır. Bölgeye göç eden Müslümün-Türk halklar Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ beraberlerinde Anadolu-İslam kültürünü Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ mimarisini Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ el sanatlarını Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Türk Orta Asya-Anadolu kültür ve geleneğini Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ folklorunu taşımışlardır. Gittikleri bölgelerde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ yerel halkla sıkı dostluk ilişkileri kurmuş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ ilişkiler sadece ticaretle sınırlı kalmamıştır.

İslam ahlakını yakından ve en güzel örnekleriyle tanıma imkanı bulan halkın bir kısmı toplu olarak din değiştirmiş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Müslüman olmuştur. Bu yakınlaşma Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ akrabalık ilişkileriyle perçinlenmiş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ ortaya zengin bir kültür çıkmıştır. Yeme-içme Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ giyim-kuşam gibi günlük hayatın esas unsurlarından halk türkülerine Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ anlatılan fıkralardan atasözlerine kadar Müslüman-Türk yaşam tarzının bütün unsurları yerel halkın hayatına girmiş ve önemli bir yer kazanmıştır. Kimi bölgelerde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ ırkı Slav Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ dini İslam olan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ farklı diller konuşan bu gruplar Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ Anadolu'yla Batı arasında gerçek bir kardeşlik ve kültür birlikteliği kurmuş Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ barış ve huzur temsilcileri olmuşlardır.

Son dönemlerde Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bölgede yaşayan Müslüman-Türk nüfusun azalması Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bu insanların göçe zorlanması ya da etnik katliama uğraması Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ temelleri 500 yıl önce atılan mevcudiyetin izlerini silememiştir. Uzun asırlar boyunca oluşan Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ zenginleşen Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ halkların içine işleyen kültür mirası Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ zor kullanılarak yok edilemez; ancak gerekli ilgi ve ihtimam gösterilmezse Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ bir anlamda bu mirasa ihanet edilmiş olunacaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎

Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yöremizin zenginlikleri nelerdir, yöremizin zenginlikleri, yöremizin özellikleri nelerdir, yöremizin en önemli kültürel özellikleri nelerdir, yoremizin ozellikleri, yöremizin edebi zelligi, rumeli nin belirgin özellikleri nelerdir, yöremizin kültürel özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 15-11-2015 07:19
Ege Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 6 20-10-2014 08:18
Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ gizem Soru Cevap 1 10-02-2014 07:42
Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 13-02-2013 01:48
Beşgenin Özellikleri‎ Nelerdir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 05:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats