bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 02:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır?

Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır?


Allah’ın Rasulü ashabıyla rüyasını paylaştı. Rüyasında Hurmalığı olan bir beldeye göç ettiğini Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? şehre yaklaştığında Medine olduğunu anladığı rüyasını anlattıktan sonra gizli gizli hicret hazırlıkları hızla başladı. İçlerinden biri var ki Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? O na Ömer derler Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? gizleme ihtiyacı duymadan kılıcını kuşanarak Mescid-i Harama varıp ilan etti:
- Şunu iyi bilin ki Ey Ahali! hicret etmeye karar vermiş bulunuyorum Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kim karısını dul Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? evladını yetim bırakmak isterse şafak sökerken istediği yerde buluşmak üzere gelsin..
Kimsenin gıkı çıkmadı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kolay mı bu Hattab’ın oğlu Ömer.. En ufak itiraz sesiyle başına neler gelebileceğini O’nu tanıyanlar çok iyi biliyor. Hz. Ömer ilk hicret edenlerden…
Allahın Rasulü can dostu Ebubekir’e varıp:
- Allahü Teala hicret yolculuğunda seni bana ARKADAŞ kıldı ey Ebubekir!
Hz. Ebubekir yolculuk için hazırladı iki deveyi Abdullah b. Üreykıt’a teslim ederek bu meseleyi gizli tutmasını ve üç gün sonra develeri Sevr mağarasına getirerek yola çıkacaklarını söyledi.
Mekke artık iyice boşalmaya yüz tutmuştu ki Ebu Cehil:
- Muhammed hala buralarda Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? eğer giderse onu yakalamamız müşkül olabilir Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bu konuda herkes fikrini serd etsin.
Kimi hapsedelim Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kimi sürgün edelim dediyse de nihai kararı belirleyecek fikir yine Ebu Cehil’den geldi:
- Her kabileden kanını üstlenecek yiğitler belirleyelim Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kan diyetini de kabileler arası paylaşalım fikri kabül gördü.
Müşrikler peygamberimizin öldürülmesini bile göze alacak kadar ölçüyü kaçırmışlardı.. Cibril Emin Rasulüllah’a durumu vahiyle haberdar ettikten sonra Allahü Teala İsra suresinin 80.nci ayetini kalbine şöyle vahyetti:
- ‘’Ey Rabbim Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? beni dürüst bir girişle yeni yurduma girdir. Dürüst bir çıkışla yurdumdan çıkar. Kendi canibinden bana yardımcı olan bir delil ve güç ver.’’
Habib-i Kibriya Hz.Aliyi çağırdı gelen vahyin talimatı üzerine O’na:
- Ya Ali bu gece yatağımda benim yerime sen yatacaksın Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? dedi.
Kureyş Habib-i Kibriya’nın evini akşam üstü çembere almışlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Rasulüllah’da hane halkıyla vedalaştıktan sonra kapıyı açıp Yasin süresini okuyaraktan müşriklerin arasından çıkıp HANE-İ SAADETİNDEN ayrıldı. Allahü Teala ayeti kerime de:
- ‘’Biz onların önlerine bir set.. koyduk da onların üzerini örtüverdik. Artık onlar göremezler’’ beyan buyurdu.
Gerçektende önlerinden geçtiği halde O’nu ne gördüler ne de bir sese şahit oldular. O Allah’ın ilahi koruması altında bir kelebek misali aralarından uçuverdi.
Hz Ebubekir Allah Rasulünü bekliyordu ve birazdan geldiğinde birlikte Sevr’e yürümeye koyuldular. Mağaraya geldiklerinde yorgun düşmüşlerdi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Nebiyyi Ekrem Ebubekir’in dizine başını koyarak uyumaya başladı ama birazdan yüzüne düşen gözyaşı damlaları uyanmasına yetmişti. Rasululah Ebubekir’e baktı :
-Ya Ebubekir neler oluyor?
Hz. Ebubekir;
-Bir yılanın deliğinden çıktığını gördüm Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? sana zarar vereceğini düşünerekden ayağımla deliği kapatmaya çalışırken ayağımı ısırdı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? canım yandı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bunun üzerine gözyaşımı tutamadım..
Allah Rasulü tükrüğünü ayağına çalınca Ebubekir rahatlayıverdi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bir anda sızısı diniverdi.
Mağarada bunlar olurken Ebu Cehil başta olmak üzere peygamberimizin evine girdiklerinde yatağında bulamamışlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? O’nun yerine Hz. Ali yatıyordu. Ali’yi sıkıştırmaya başladılar:
- Derhal söyle Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? nerede O?
Ali:
- Geceliyin çıkıp gitti Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? deyince tez elden iz sürmekle meşhur Müdlic’e yüz deve karşılığında teklif götürülerek Rasulullah’ın ve Ebubekir’in izlerini iz sürerek ilerlemeye başladılar. Derken mağaranın kapısına kadar dayandılar. Hz. Ebubbekir rengi sararmıştı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? çünkü müşrikleri yakından görüyordu.. Rasulü Ekrem:
- Ya Ebubbekir korkma Allah bizimle beraber Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır?dedi.
Müşrikler örümcekle örülmüş mağara girişini görünce:
- Baksanıza boşa vakit geçiriyoruz örümcek örmüş burayı deyip mağaranın kapısından döndüler Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Ebubekir de rahatlamıştı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kendisi için değil Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Rasulü Kibriya’nın başına bir hal gelmemesi için derin bir nefes almıştı.
Sevr mağarasına üç gün boyunca Hz. Ebubekir’in oğlu ve hanımı tarafından yemek taşındı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? iaşeleri giderildi. Ebubekir’in oğlu iman etmemesine rağmen hem oğul olarak görevini yaptı hem de sır gibi bu durumu saklamayı bildi.
Mağarada geçen üç gün Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? aslında üç asra bedeldi. Nitekim o üç günün önemini Hz. Ömer’in şu sözlerinden daha iyi anlıyabiliriz. Bakın Hz. Ömer diyor ki:
- Vallahi Ebubekir’in o mağarada bir gecesi Ömer’den ve Ömer ailesinden daha hayırlıdır..
Bu sözler gerçekten mağaranın mağara olmanın ötesinde bir başka anlamları çağrıştıran yönü olduğu besbelli. Ki ; bazı rivayetlerde gizli zikrin ve rabıtanın o mağarada talim edildiği bildirilir. Şöyle ki; Ebubekir’in müşriklerin mağaranın kapısına geldiğin de Rasulüllahın:
- Ya Ebubbekir dilini damağına yapıştır kalbinden Allah Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Allah de şeklinde hafi zikir öğretildiği bildirilmektedir. Yine o mağarada :
- Ya Ebubekir! Gönlünü gönlüme bağla ve rahat ol Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? beyan buyurarak rabıta-i şerifeye işaret edilmiştir. Gerçekten de gönlü gönle bağlamanın adıdır rabıta Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? rabıta rabt etmekten gelir Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? rabt etmek ise bağlanmak demek. Zaten Ebubekir’in meşreb olarak da gönlü hep O’nunla idi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? ona uygunda bir talimattı.
Üç günlük mağara hayatı Abdullah b. Üreykıt’ın develeri getirip Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Medine yoluna revan olmakla sona erdi. Bu arada Mekke’de Rasulullah’ı ölü yada sağ yakalayıp getirene 100 deve verileceği ilanını duyan Süraka b. Malik derhal atına binip hızla aramaya koyuldu.Atı ile beraber alabildiğine koşturuyordu.
Hz. Ebubekir arkasına baktığında toz bulutunun kalktığını görünce:
- Ya Rasululah arkamızdan bir atlı yetişmek üzere!.. dediği an Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Nebiyyi Ekrem ardına baktı ve atlıya nazar edince atın ayakları kumlara gömülüp Süraka da yere düşerek yuvarlanmaya başladı.
Süraka derhal doğrulup yeniden atına binip tekrar Nebiyyi Ekremin üzerine doğru sürmeye başlayınca yine attan düşüp yuvarlandı. Bu sefer tekrar hızını alamamış olacak ki tekrar şansını denedi yine aynı akibetle karşılaştı. Nihayet atın ayakları kuma gömülü halde Süraka canhıraş halde Efendimizden yardım isteyerek:
-Ya Muhammed! anladım ki bu yaşadığım olay bir tesadüf eseri değil Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? yaptığıma çok pişmanım . Ve sözlerine şunları ilave etti:
Sizin için ne yapabilirim?
Allah Rasulü:
- Ardımızdan gelenleri hedef şaşırtarak geri çevirsen yeter dedi.
Süraka:
- Peki dedi ve böylece Hicret yolcuları yoluna devam etti.
Medine sınırlarına yaklaşmışlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? gözler yolda Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? hep O’nu bağırlarına basacakları anı heyacanla bekliyorlardı. O heyacan içerisinde Bir Yahudinin:
- Müjde Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? müjde.. Ey Yesrib halkı geliyorlar!.. seslenmesi yüreklere su serpti. Üç yolcu yaklaştıkça aşk ve vecd içinde yolunu gözleyen beşyüze yakın insan tekbir getirerek Allahü Ekber…. nidalarıyla karşıladılar. Kuba toprakları böyle bir anı şimdiye kadar hiç tadmamıştı..
Kuba’da ilk iş mescid yapımı. İlk taşı Allah Rasülü Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? sonra sırasıyla Ebubekir Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Osman ve diğerleri takip etti. Kuba’ya konakladıktan üçgün sonra da Hz.Ali geldi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? ayakları şişmişti ağrıdan canı yandığını fark eden Allah Rasülü ayağını mübarek elleriyle sıvazlayınca ağrı kesildi. Bu arada Kuba mescidi de tamamlanmış oldu Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? İlk mescid Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? ilk imam Peygamberimiz idi.
Habib- i Kibriya ondört günlük Kuba konaklamasının ardından Medine’ye Kasva adındaki devesiyle hareket etti. Yaşlısı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? genci Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? çocuklar yollara düşmüş Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? damlara ve ağaç dalları üzerine çıkmış O’nu gözlüyordu. Nihayet adı güzel kendi güzel Muhammed göründü. Çocuklar:
- İşte Allah’ın Habibi geldi! diye heyacanvarı haykırıyorlardı..
Genç kızlar:
- Taleal bedrü aleyna minseniyyetül veda.. ilahisiyle şeref verdin beldemize diyerek övgü yağdırıyorlardı. Yediden yetmişe herkes sevinç naraları arasında kendinden geçmiş ve coşmuştu. Aynı zamanda kendi aralarında paylaşamıyorlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Ensar:
- Ya Rasulullah buyurun bizim evimize Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? diyerekten davet etmekte yarışıyorlardı.
Habib-i Kibriya Kasva adlı devesiyle bu meseleyi halletmeyi tercih etti Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? devenin yularını bırakıp:
- O nereye çökerse o evde konaklayacağım dedi.
Nihayet deve bugünkü Mescid-i Nebevi’nin bulunduğu yer olan boş arsaya çöktü. Çöktüğü yere en yakın ev Ebu Eyyub halid b. Zeyd’in eviydi. Gözleri dolmuştu sevinçten. Sevinen sadece Ebu Eyyub El Ensari değil Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bütün Medine halkı idi.
Ebu Eyyub El Ensari Rasulü Erkemi yukarı kata buyur edince gelen misafirler için ziyaret rahat olsun düşüncesiyle kabül görmedi. Fakat akşam olduğunda Ebu Eyyub El Ensari ve hanımı rahat değillerdi; O alt kattayken üst katta olmak içlerine sinmemişti. Bu düşüncelerle kaygılanırken bir anda su destisi devrildi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? su damlamasın diye üzerlerine örttüğü örtüyü üzerine kapadılar. Sabah olduğunda Ebu Eyyub El Ensari:
- Ya Rasulullah sen altta iken biz üst kata çıkamayız dedi.
Allah Rasulü bu samimiyet kokan ifadeler karşısında :
- Peki Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? dedi.
Rasululahı ziyarete gelenlerle görüştü Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bu görüşme esnasında Yahudi bilginlerinden Abdullah b. Selam Rasululah’a sorduğu sorulara aldığı doğru cevaplar karşısında kelime-i şehadet getirerek Müslümanlıkla şereflendi.
Kuba’da Mescid yapılır da Medine de yapılmaz mı? Tıpkı Kuba Mescidin de olduğu gibi birlik ve beraberlik anlayışıyla kısa zamanda devenin çöktüğü yer mescid olarak yapıldı. Mescidi Haramdan sonra kutsallık bakımdan ikinci sırada kutsiyet kazanan Mescid-i Nebevi’dir.
Mescidi Nebevinin faaliyete girmenin ardından inananları namaza nasıl çağrılacağı ilanı da bu mescidin damından yankılandı tüm alemlere. Bilal-i Habeşi hem namaza çağırıyor hemde tüm ins ve cins alemini tevhide çağırıyordu adeta.
Hicret çile Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? meşakkat demekti.. Her çilenin ardından pembe şafaklar doğar derler ya. İşte Rasulullah’ın Medineye şeref vermesiyle pek yakında zafer Müslümanların olacağının işareti gönüllere yerleşti bile

--

Allah’ın Rasulü ashabıyla rüyasını paylaştı. Rüyasında Hurmalığı olan bir beldeye göç ettiğini Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? şehre yaklaştığında Medine olduğunu anladığı rüyasını anlattıktan sonra gizli gizli hicret hazırlıkları hızla başladı. İçlerinden biri var ki Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? O na Ömer derler Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? gizleme ihtiyacı duymadan kılıcını kuşanarak Mescid-i Harama varıp ilan etti:
- Şunu iyi bilin ki Ey Ahali! hicret etmeye karar vermiş bulunuyorum Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kim karısını dul Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? evladını yetim bırakmak isterse şafak sökerken istediği yerde buluşmak üzere gelsin..
Kimsenin gıkı çıkmadı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kolay mı bu Hattab’ın oğlu Ömer.. En ufak itiraz sesiyle başına neler gelebileceğini O’nu tanıyanlar çok iyi biliyor. Hz. Ömer ilk hicret edenlerden…
Allahın Rasulü can dostu Ebubekir’e varıp:
- Allahü Teala hicret yolculuğunda seni bana ARKADAŞ kıldı ey Ebubekir!
Hz. Ebubekir yolculuk için hazırladı iki deveyi Abdullah b. Üreykıt’a teslim ederek bu meseleyi gizli tutmasını ve üç gün sonra develeri Sevr mağarasına getirerek yola çıkacaklarını söyledi.
Mekke artık iyice boşalmaya yüz tutmuştu ki Ebu Cehil:
- Muhammed hala buralarda Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? eğer giderse onu yakalamamız müşkül olabilir Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bu konuda herkes fikrini serd etsin.
Kimi hapsedelim Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kimi sürgün edelim dediyse de nihai kararı belirleyecek fikir yine Ebu Cehil’den geldi:
- Her kabileden kanını üstlenecek yiğitler belirleyelim Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kan diyetini de kabileler arası paylaşalım fikri kabül gördü.
Müşrikler peygamberimizin öldürülmesini bile göze alacak kadar ölçüyü kaçırmışlardı.. Cibril Emin Rasulüllah’a durumu vahiyle haberdar ettikten sonra Allahü Teala İsra suresinin 80.nci ayetini kalbine şöyle vahyetti:
- ‘’Ey Rabbim Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? beni dürüst bir girişle yeni yurduma girdir. Dürüst bir çıkışla yurdumdan çıkar. Kendi canibinden bana yardımcı olan bir delil ve güç ver.’’
Habib-i Kibriya Hz.Aliyi çağırdı gelen vahyin talimatı üzerine O’na:
- Ya Ali bu gece yatağımda benim yerime sen yatacaksın Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? dedi.
Kureyş Habib-i Kibriya’nın evini akşam üstü çembere almışlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Rasulüllah’da hane halkıyla vedalaştıktan sonra kapıyı açıp Yasin süresini okuyaraktan müşriklerin arasından çıkıp HANE-İ SAADETİNDEN ayrıldı. Allahü Teala ayeti kerime de:
- ‘’Biz onların önlerine bir set.. koyduk da onların üzerini örtüverdik. Artık onlar göremezler’’ beyan buyurdu.
Gerçektende önlerinden geçtiği halde O’nu ne gördüler ne de bir sese şahit oldular. O Allah’ın ilahi koruması altında bir kelebek misali aralarından uçuverdi.
Hz Ebubekir Allah Rasulünü bekliyordu ve birazdan geldiğinde birlikte Sevr’e yürümeye koyuldular. Mağaraya geldiklerinde yorgun düşmüşlerdi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Nebiyyi Ekrem Ebubekir’in dizine başını koyarak uyumaya başladı ama birazdan yüzüne düşen gözyaşı damlaları uyanmasına yetmişti. Rasululah Ebubekir’e baktı :
-Ya Ebubekir neler oluyor?
Hz. Ebubekir;
-Bir yılanın deliğinden çıktığını gördüm Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? sana zarar vereceğini düşünerekden ayağımla deliği kapatmaya çalışırken ayağımı ısırdı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? canım yandı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bunun üzerine gözyaşımı tutamadım..
Allah Rasulü tükrüğünü ayağına çalınca Ebubekir rahatlayıverdi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bir anda sızısı diniverdi.
Mağarada bunlar olurken Ebu Cehil başta olmak üzere peygamberimizin evine girdiklerinde yatağında bulamamışlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? O’nun yerine Hz. Ali yatıyordu. Ali’yi sıkıştırmaya başladılar:
- Derhal söyle Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? nerede O?
Ali:
- Geceliyin çıkıp gitti Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? deyince tez elden iz sürmekle meşhur Müdlic’e yüz deve karşılığında teklif götürülerek Rasulullah’ın ve Ebubekir’in izlerini iz sürerek ilerlemeye başladılar. Derken mağaranın kapısına kadar dayandılar. Hz. Ebubbekir rengi sararmıştı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? çünkü müşrikleri yakından görüyordu.. Rasulü Ekrem:
- Ya Ebubbekir korkma Allah bizimle beraber Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır?dedi.
Müşrikler örümcekle örülmüş mağara girişini görünce:
- Baksanıza boşa vakit geçiriyoruz örümcek örmüş burayı deyip mağaranın kapısından döndüler Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Ebubekir de rahatlamıştı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? kendisi için değil Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Rasulü Kibriya’nın başına bir hal gelmemesi için derin bir nefes almıştı.
Sevr mağarasına üç gün boyunca Hz. Ebubekir’in oğlu ve hanımı tarafından yemek taşındı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? iaşeleri giderildi. Ebubekir’in oğlu iman etmemesine rağmen hem oğul olarak görevini yaptı hem de sır gibi bu durumu saklamayı bildi.
Mağarada geçen üç gün Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? aslında üç asra bedeldi. Nitekim o üç günün önemini Hz. Ömer’in şu sözlerinden daha iyi anlıyabiliriz. Bakın Hz. Ömer diyor ki:
- Vallahi Ebubekir’in o mağarada bir gecesi Ömer’den ve Ömer ailesinden daha hayırlıdır..
Bu sözler gerçekten mağaranın mağara olmanın ötesinde bir başka anlamları çağrıştıran yönü olduğu besbelli. Ki ; bazı rivayetlerde gizli zikrin ve rabıtanın o mağarada talim edildiği bildirilir. Şöyle ki; Ebubekir’in müşriklerin mağaranın kapısına geldiğin de Rasulüllahın:
- Ya Ebubbekir dilini damağına yapıştır kalbinden Allah Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Allah de şeklinde hafi zikir öğretildiği bildirilmektedir. Yine o mağarada :
- Ya Ebubekir! Gönlünü gönlüme bağla ve rahat ol Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? beyan buyurarak rabıta-i şerifeye işaret edilmiştir. Gerçekten de gönlü gönle bağlamanın adıdır rabıta Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? rabıta rabt etmekten gelir Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? rabt etmek ise bağlanmak demek. Zaten Ebubekir’in meşreb olarak da gönlü hep O’nunla idi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? ona uygunda bir talimattı.
Üç günlük mağara hayatı Abdullah b. Üreykıt’ın develeri getirip Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Medine yoluna revan olmakla sona erdi. Bu arada Mekke’de Rasulullah’ı ölü yada sağ yakalayıp getirene 100 deve verileceği ilanını duyan Süraka b. Malik derhal atına binip hızla aramaya koyuldu.Atı ile beraber alabildiğine koşturuyordu.
Hz. Ebubekir arkasına baktığında toz bulutunun kalktığını görünce:
- Ya Rasululah arkamızdan bir atlı yetişmek üzere!.. dediği an Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Nebiyyi Ekrem ardına baktı ve atlıya nazar edince atın ayakları kumlara gömülüp Süraka da yere düşerek yuvarlanmaya başladı.
Süraka derhal doğrulup yeniden atına binip tekrar Nebiyyi Ekremin üzerine doğru sürmeye başlayınca yine attan düşüp yuvarlandı. Bu sefer tekrar hızını alamamış olacak ki tekrar şansını denedi yine aynı akibetle karşılaştı. Nihayet atın ayakları kuma gömülü halde Süraka canhıraş halde Efendimizden yardım isteyerek:
-Ya Muhammed! anladım ki bu yaşadığım olay bir tesadüf eseri değil Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? yaptığıma çok pişmanım . Ve sözlerine şunları ilave etti:
Sizin için ne yapabilirim?
Allah Rasulü:
- Ardımızdan gelenleri hedef şaşırtarak geri çevirsen yeter dedi.
Süraka:
- Peki dedi ve böylece Hicret yolcuları yoluna devam etti.
Medine sınırlarına yaklaşmışlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? gözler yolda Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? hep O’nu bağırlarına basacakları anı heyacanla bekliyorlardı. O heyacan içerisinde Bir Yahudinin:
- Müjde Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? müjde.. Ey Yesrib halkı geliyorlar!.. seslenmesi yüreklere su serpti. Üç yolcu yaklaştıkça aşk ve vecd içinde yolunu gözleyen beşyüze yakın insan tekbir getirerek Allahü Ekber…. nidalarıyla karşıladılar. Kuba toprakları böyle bir anı şimdiye kadar hiç tadmamıştı..
Kuba’da ilk iş mescid yapımı. İlk taşı Allah Rasülü Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? sonra sırasıyla Ebubekir Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Osman ve diğerleri takip etti. Kuba’ya konakladıktan üçgün sonra da Hz.Ali geldi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? ayakları şişmişti ağrıdan canı yandığını fark eden Allah Rasülü ayağını mübarek elleriyle sıvazlayınca ağrı kesildi. Bu arada Kuba mescidi de tamamlanmış oldu Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? İlk mescid Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? ilk imam Peygamberimiz idi.
Habib- i Kibriya ondört günlük Kuba konaklamasının ardından Medine’ye Kasva adındaki devesiyle hareket etti. Yaşlısı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? genci Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? çocuklar yollara düşmüş Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? damlara ve ağaç dalları üzerine çıkmış O’nu gözlüyordu. Nihayet adı güzel kendi güzel Muhammed göründü. Çocuklar:
- İşte Allah’ın Habibi geldi! diye heyacanvarı haykırıyorlardı..
Genç kızlar:
- Taleal bedrü aleyna minseniyyetül veda.. ilahisiyle şeref verdin beldemize diyerek övgü yağdırıyorlardı. Yediden yetmişe herkes sevinç naraları arasında kendinden geçmiş ve coşmuştu. Aynı zamanda kendi aralarında paylaşamıyorlardı Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? Ensar:
- Ya Rasulullah buyurun bizim evimize Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? diyerekten davet etmekte yarışıyorlardı.
Habib-i Kibriya Kasva adlı devesiyle bu meseleyi halletmeyi tercih etti Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? devenin yularını bırakıp:
- O nereye çökerse o evde konaklayacağım dedi.
Nihayet deve bugünkü Mescid-i Nebevi’nin bulunduğu yer olan boş arsaya çöktü. Çöktüğü yere en yakın ev Ebu Eyyub halid b. Zeyd’in eviydi. Gözleri dolmuştu sevinçten. Sevinen sadece Ebu Eyyub El Ensari değil Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bütün Medine halkı idi.
Ebu Eyyub El Ensari Rasulü Erkemi yukarı kata buyur edince gelen misafirler için ziyaret rahat olsun düşüncesiyle kabül görmedi. Fakat akşam olduğunda Ebu Eyyub El Ensari ve hanımı rahat değillerdi; O alt kattayken üst katta olmak içlerine sinmemişti. Bu düşüncelerle kaygılanırken bir anda su destisi devrildi Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? su damlamasın diye üzerlerine örttüğü örtüyü üzerine kapadılar. Sabah olduğunda Ebu Eyyub El Ensari:
- Ya Rasulullah sen altta iken biz üst kata çıkamayız dedi.
Allah Rasulü bu samimiyet kokan ifadeler karşısında :
- Peki Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? dedi.
Rasululahı ziyarete gelenlerle görüştü Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? bu görüşme esnasında Yahudi bilginlerinden Abdullah b. Selam Rasululah’a sorduğu sorulara aldığı doğru cevaplar karşısında kelime-i şehadet getirerek Müslümanlıkla şereflendi.
Kuba’da Mescid yapılır da Medine de yapılmaz mı? Tıpkı Kuba Mescidin de olduğu gibi birlik ve beraberlik anlayışıyla kısa zamanda devenin çöktüğü yer mescid olarak yapıldı. Mescidi Haramdan sonra kutsallık bakımdan ikinci sırada kutsiyet kazanan Mescid-i Nebevi’dir.
Mescidi Nebevinin faaliyete girmenin ardından inananları namaza nasıl çağrılacağı ilanı da bu mescidin damından yankılandı tüm alemlere. Bilal-i Habeşi hem namaza çağırıyor hemde tüm ins ve cins alemini tevhide çağırıyordu adeta.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır?

Hz. Muhammed Medineliler Tarafından Nasıl Karşılanmıştır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hz muhammed medinelilerle buluşması ve sonucu, taleal bedru aleyna medineli kadınlar söyledi, taleal bedru aleyna ilk ne zaman söylendi, http wwwbakimliyizcom soru cevap 112443 hz muhammed medineliler tarafindan nasil karsilanmistirhtml, medinelilerin peygamberimize söylediği ilahi, hz muhammedin medinelilerle buluşması, taleal bedru aleyna kim yazdı, medindekiler peygamberimizi nasıl karşıladı, medineli müslümanlar peygamberimizi nasıl karşıladılar, medineliler peygamberimizi nasıl karşıladı, peygamberimiz medineye varınca nasıl karşılanmıştır, peygameberimiz medineye varinca nasil karsilanmistir, medineliler peygamberimizi görünce nasıl karşıladı, medineli müşrikler hz muhammed gelince soyledigi ilahi, peygamberimizin mesineye gelirken dusunceleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kızılay'ın İlk Adı Kim Tarafından Verilmiştir elif Eğitim ve Öğretim 2 24-03-2016 07:00
Televizyon Kim Tarafından Ne Zaman Ve Nasıl Bulundu? elif Soru Cevap 1 25-03-2014 10:09
Veda Haccı ve Hz. Muhammed’in Son Yılları Nasıl Geçmiştir? elif Tarih 0 06-02-2011 04:44
Muhammed Ali Clay biyografi-Muhammed Ali Clay kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 29-12-2008 01:12
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Biyografi-Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats