bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 02:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki

Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişkiMADENCİLİK

Madenler ile Jeolojik devirler arasında sıkı bir ilişki vardır. Örneğin Taş Kömürü 1. Jeolojik zaman da oluşmuştur. Volkanik arazinin bol olduğu yerlerde mağmatik kökenli madenler bolca bulunmaktadır.( Demir Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Kurşun Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Manganez gibi)

Başlıca Madenlerimiz

1.Demir: Demir çelik Endüstrisinin ham maddesidir. Yurdumuzda birçok yerde çıkartılmaktadır. Divriği (Sİvas) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Hekimhan-Hasan çelebi (Malatya) Eymir Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Kayseri Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Torbalıda çıkartılmaktadır.

Çıkarılan madenler Karabük Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Ereğli Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Kırıkkale ve İskenderun'daki demir-çelik fabrikalarında işletilmektedir.

2.Bakır: İyi bir iletken olduğundan elektrik işlerinde kullanılmaktadır. Türkiye'de en fazla Karadeniz bölgesinde çıkartılır. Özellikle: Rize (Çayeli) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Kastamonu (Küre) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Artvin (Murgul) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Elazığ (Maden) Diyarbakır (Erganide) çıkartılmakta ve Samsunda İşletilmektedir.

3.Krom: Paslanmaz özelliğinden dolayı geniş kullanım alanı vardır. Türkiye üretimde ve ihracatta birinci durumdadır. Özellikle: Fethiye Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Köyceğiz Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Dalaman (Muğla) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Kütahya Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Bursa Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Eskişehir arası Guleman (Elazığ) ve Aladağ’da çıkarılmaktadır.

Bu çıkarılan madenler Antalya ve Elazığ'daki işletmelerde işlenmektedir.

4.Bor Mineralleri: Geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ortalama bin dalda kullanım alanı vardır. Dünyada ki Bor Minerallerinin %80 sahibiz. Ama işletme imkanımız çok fazla değildir. Özellikle Jet yakıtlarında Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki roketlerde Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Gübre Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Boya ve Temizlik maddelerinde kullanılır. Özellikle: Balıkesir civarında Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Emet (Kütahya) Seyitgazi(Eskişehir)ve Bursa'da çıkartılır.

Çıkartılan bu madenler Bandırma Asitborik fabrikasında işlenir.

5.Boksit: Alüminyumun hammaddesi olan Boksit; uçak Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki otomotiv Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki ev eşyaları yapımında kullanılır. Konya’nın Seydişehir ve Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkartılır çıkartılan bu madenler Seydişehir Alüminyum tesislerinde işlenir.

6.Kükürt: Kimyada ve bağcılık ta kullanılır. Ağrı (Dİyadin9 Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişkiIsparta (Keçi borlu) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Simav (Kütahya'da )Çıkartılır. Bu maden de Isparta Keçiborlu’da işletilir. (Şu anda çalışmamaktadır.)

7.Civa: Tıpta ve termometre yapımında kullanılır. Tek sıvı madendir. Balıkesir(Gönen)Konya (Sarayönü)İzmir (ödemiş ve Karaburun'da ) çıkartılır.

8.Manganez: Demir Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki çelik endüstrisinde kullanılır. Artvin (Borçka) ve Zonguldak (Ereğli) çıkartılır.

9.Zımpara Taşı(Korindon): Zımpara kağıdı ve özel zımpara yapımında kullanılır. İzmir (Tire) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Aydın (Söke) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Denizli (Buldan) Muğla'da (Milas ve Yatağan’da ) çıkartılır.

10.Mermer: İnşaat malzemesi olarak kullanılır. Özellikle Marmara adasında Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Afyonda ve Balıkesir Bandırmada çıkartılır. Ayrıca Kırşehir’de Onixs adıyla bilinen yeşil mermer çıkartılmaktadır.

11.Fosfat: Suni gübre yapımında kullanılır. Özellikle Mardin Mazıdağı'nda çıkartılır. Ve burada işlenir. Dünya’da Fas Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Cezayir ve Tunus öndedir.

12. Volfram: Kaliteli çelik ve yüksek ısıya dayanıklı boya yapımında kullanılır. Bursa Uludağ'da çıkartılır. Ama şu anda işletilmemektedir.

13.Lületaşı: Biblo ve süs eşyası yapımında kullanılır. Eskişehir'de çıkartılır.

14.Oltu Taşı: Tespih yapımında kullanılır. Erzurum'da çıkartılır.

15.Kuşun-Çinko: İkisi bir arada bulunan madendir. Gümüş ile karışık halde de bulunur. Önemli yatakları: Rize (Çayeli) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Artvin (Borçka ) Kayseri Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Elazığ ve İzmir’dedir.

Elazığ-Keban'daki simli kurşun ve Kayseri Çinkur’da işletilir. (Kayseri çin-kur şuanda işletilmemekte)

16.Tuz: Denizlerden Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki göllerden ve kayalardan elde edilir. Ülkemizde en fazla tuz çıkarımı İzmir-Çam altı tuzlası ile Tuz gölünden yapılır. Ayrıca; Çankırı Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Erzincan Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Kars Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Van Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Yozgat gibi illerden de çıkartılmaktadır.

ENERJİ KAYNAKLARI

1.Taşkömürü: Maden kömürü de denir. 1. jeolojik zamanda oluştuğu için kalori değeri yüksektir. Bundan dolayı sadece Demir-Çelik fabrikalarında kullanılır. Türkiye’de sadece Zonguldak civarında çıkartılmaktadır.

2.Linyit: 3. jeolojik zamanda oluşmuştur. Kalori bakımından taşkömürüne göre azdır. Özellikle ev yakıtlarında ve termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılır. Linyitin büyük bölümünü Ege bölgesi karşılar. Ege bölgesinde: Tavşanlı Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Değirmisaz Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Tunçbilek (Kütahya) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Soma (Manisa) Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Yatağan Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Seyitömer (muğla) Kardeniz’de Çeltek ve Amasya’da çıkartılır. Bunlara bağlı olarak Yatağan Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Soma Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Tunçbilek Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Değirmisaz ve Elbistan’da Termik santraller vardır.

3.Petrol: Hayvan ve bitki kalıntılarının yerin derinliklerinde uzun süreli basınç altında kalması sonucunda oluşur. Petrol genel olarak 3. Zamanda oluşmuştur. Günümüzde çok önemli bir enerji kaynağıdır. Ham petrolün arıtılması sonucunda Mazot Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Fuel-oil Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Benzin gaz yağı gibi ürünler ortaya çıkar. İlk petrol MTA tarafından Raman dağında bulunmuştur. Daha sonra Batman Kurtalan Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Garzan ve Adıyaman’da bulunmuştur. Bu çıkartılan petroller:

Mersin (Ataş)

İzmit(İpraş)

İzmir(Aliağa)

Kırıkkale (Orta Anadolu) rafinerilerinde işlenir.

Ülkemizde petrolle çalışan termik santraller vardır.

İstanbul...........................Ambarlı

Karadeniz ........................Ereğli

Artvin.............................Hopa

Seydişehir........................Alüminyum tesisleri

4.Jeotermal Enerji: Yeraltından çıkan su buharından elde edilen enerjidir. Türkiye'nin genç oluşumlu olmasından dolayı kırık ve çatlaklara bağlı olarak sıcak su kaynakları çok fazladır. Denizli Sarayköy Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki İzmir Balçova Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki Aydın Germencik’te çıkarılmaktadır.

5.Hidroelektrik Enerjisi: Sudan elde edilen enerjidir. Ülkemizin yükseltisinin fazla olması ve akarsuların derin vadilerden akmasından dolayı buralardan enerji üretmek su potansiyeli bakımından önemlidir. Türkiye'de hidroelektrik enerji potansiyeli yükseltinin fazla olmasından dolayı Doğu Anadolu'da fazla iken Yükseltinin az olduğu Marmara bölgesinde azdır.

6.Doğal Gaz: Trakya Hamidabat ve Mardin Çamurluda elde edilir. Ama büyük şehirlerde tüketilenlerin büyük kısmı dışarıdan alınmaktadır. Özellikle Rusya ve Azerbaycan’dan. Hava kirliliğinin önlenmesi için önemli bir enerjidir.

7.Güneş Enerjisi: Akdeniz'de en fazla Karadeniz'de En azdır. Özellikle suyun ve Seraların ısıtılmasında kullanılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki

Türkiye'nin Geçirdiği Tüm Jeolojik Zamanlarla Yeraltı Kaynakları Arasındaki İlişki konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye nin jeolojik kaynakları, jeolojik yeraltı kaynakları arasındaki ilişki, türkiye nin geçirdiği jeolojik zamanlarla yeraltı kaynakları arasındaki ilişki, hasancelebi yer alti kaynagi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Yeraltı Kaynakları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 09-02-2017 04:49
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Kaynakları Nelerdir? Я Coğrafya 1 04-01-2017 07:59
Fizik İle Coğrafya Arasındaki İlişki elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:04
Ege Bölgesinin Yeraltı Kaynakları Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 03:53
Pascal Üçgeni Ve Fraktal Arasındaki İlişki elif Matematik 0 11-02-2012 02:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats