bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 02:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kur'an niçin İslam dininin temel kaynağıdır ?-Kur'an hakkında

Kur'an niçin İslam dininin temel kaynağıdır ?-Kur'an hakkında


Kur’an ayetleri Peygamberimiz (S.A.V.)’ e 23 yılda indirilmiş son ilâhi kitaptır. Vahiy meleği Cebrail Allah’ın hükümlerini emirlerini yasaklarını Peygamberimize getirmiştir. Peygamberimizin Cebrail aracılığıyla Allah’tan almış olduğu bu sözlerin tamamına Kur’an denir. Ayetler indirildikçe vahiy katipleri tarafından yazıya geçirilmiştir. Peygamberimiz insanlara 23 yıl süresince Kur’anı Kerim’i ulaştırmış ve arkadaşlarını onu okuyup ezberlemeleri için özendirmiştir.

Cebrail Allah’ın emriyle Peygamberimize gelir ve Allah’ın söylediklerini bildirdiklerini ona iletir onlar da Peygamberimizin kalbine yazılır ve ezberinde kalırdı. Allah’ın emir ve yasaklarının Peygamberlere bu şekilde gelmesine “vahiy” denir. Bu indiriliş bazen bir ayet bazende bir surenin tamamının indirilmesi şeklinde olurdu. Peygamberimiz de Allah’tan kendisine ne gelmiş ise O’nun bir harfini bile unutmadan ve değiştirmeden ashabına okur onlar da bu ayetleri hem ezberler hem de yazarlardı.

Kur’anı Kerim Peygamberimizin en büyük mucizesidir. Diğer peygamberlerin mucizeleri maddi mucizeler olduğundan zamanın geçmesiyle bittiği onları ancak o çağda yaşayanlar gördüğü halde Kur’an mucizesi kıyamete kadar sürecek hem söz hem de anlam olarak daima mucize olarak kalacaktır. Kur’anı Kerim’den sonra herhangi bir kutsal kitap gelmeyecek ve o kıyamete kadar yürürlükte kalacaktır. O daha önce gönderilen kutsal kitapları yürürlükten kaldırmıştır. Kur’anı Kerim diğer Kutsal Kitaplarda eksik bırakılan hususları tamamlamıştır. Konuları açısından bütünü kaplayan bütün zamanları kuşatan insanlığın her dönemde ihtiyaçlarına cevap verebilen kutsal bir kitaptır. Kapsadığı kurallar insanlığın dünyada huzurlu yaşaması ebedi alemde de sonsuz mutluluğa kavuşmasını sağlayacak niteliktedir.

Kur’anı Kerim kendisini diğer kutsal kitaplardan ayıran bir çok özellikler taşımaktadır. Bunlar kısaca şöyle özetlenebilir;

Kur’anı Kerim son Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.)’e diğer kitaplar gibi toptan değil bir takım neden ve olaylara göre ayetler ve sureler halinde yavaş yavaş indirilmiş böylece daha iyi öğrenilip uygulanması gerçekleşmiştir.
Kur’anı Kerim kutsal kitapların sonuncusudur. Ondan sonra başka bir kitap gönderilmeyecektir. Kapsadığı ilkeler ve hükümler kıyamete kadar geçerliliğini koruyacaktır.
Kur’anı Kerim zamanımıza kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiş kıyamet kopuncaya kadar da öylece sürüp gidecektir. Yüce Allah onun gözeticisidir; “O Kur’an’ı Biz indirdik O’nun Koruyucusu da elbette biziz.” (Hicr 9)
Kur’anı Kerim’in kapsadığı gerçekler insanlığın bakış açısını ve ufkunu geliştirecek niteliktedir. “Biz onlara ufuklarda-dış dünyada ve kendi nefislerinde ayetlerimizi göstereceğiz ki onun gerçek olduğu ortaya çıksın.” (Fussilet 53)
Kur’anı Kerim diğer dinler arasındaki anlaşmazlıkları çözer problemleri çözüme kavuşturur. “Biz sana Kitabı ancak hakkında ayrılığa düştükleri şeyi kendilerine açıklaman ve o kitabın inanan bir kavme yol gösterici ve rahmet olması için indirdik.” (Nahl 64)
Kur’anı Kerim insanı düşünmeye yönelten ve pek çok kolaylıklar sağlayan kutsal bir kitaptır. Aynı zamanda kolayca ezberlenmesi de onun en önemli özelliklerinden biridir. “Andolsun Biz Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık; o halde düşünüp öğüt alan var mıdır.” ( Kamer 17)
Kur’an insanlara Allah’ı öğretir; dünya ve ahireti tanıtır. Mutluluk yollarını gösterir. Adaletin iyi zulmün kötü çalışmanın yararlı tembelliğin zararlı olduğunu öğretir. Birbirimize yardım etmeyi büyüklerimizi tanımayı küçüklerimize merhamet göstermeyi vatan ve ulusumuzu sevmeyi öğretir. Bu nedenle onun öğütlerine kulak vermeli ve yerine getirmeye çalışmalıyız.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kur'an niçin İslam dininin temel kaynağıdır ?-Kur'an hakkında

Kur'an niçin İslam dininin temel kaynağıdır ?-Kur'an hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: islamiyetin temel kaynagi sorular,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kur'an öğrenmek istiyorum - Kur'an harflerini öğrenme elif Dini Bilgiler 23 23-03-2015 09:06
İslam dininin temel kaynagi Kur'an Я Soru Cevap 0 26-02-2012 10:01
Ramazan Ve Kur'an nurküllü Ramazan ve Oruç 0 18-08-2011 03:06
Kur'an Hadimleriii elif İlahiler 0 14-07-2008 12:45
Kur'an elif İlahiler 0 14-07-2008 12:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats