bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 03:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Asit ve bazların kullanıldığı gıda malzemeleri hangileridir?

Asit ve bazların kullanıldığı gıda malzemeleri hangileridir?


Besin ve malzemelerdeki bazı asitler ve bazlar
Günlük hayatta kullandığımız sabunçamaşır suyutuz ruhubazı ilaçlar gazoz sirke tıraş köpüğü cilt bakım kremi ketçap gibi maddelerin yapısında asit yada baz bulunmaktadır.
Bazı asit ve bazlar ise yediğimiz sebze ve meyvelerde doğal olarak vardır. Hatta bazı asit ve bazların eksikliğinde canlı vücudunda birtakım hastalıklar meydana gelir. Folik asit eksikliğinde aneminin oluşması gibi. Şimdi önemli asit ve bazların özelliklerini ve kullanıldığı alanları inceleyelim.

Formik asit(HCOOH):
Bakterilere küf ve mayalara etki eder. Mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. Karınca salgısında bol miktarda bulunur.


Asetik asit(CH3COOH):
Sirke asidi olarak bilinir asetik asidin %5-8 lik çözeltisi sirke olarak kullanılır. Asetik asit bir çok ilaç ve endüstri maddesinin hazırlanmasında kullanılır. Tahriş edici kokuya sahip bir sıvıdır. Alüminyum asetat tuzutaze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.


Sorbik asit(HC6H7O2):
Küf ve mayaların gelişmesine engel olur.Bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruyucu olarak kullanılır. Kokusulezzeti yoktur.


Benzoik asit(C6H5COOH):
Beyaz renkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlarmeyve suyumarmelatreçelgazlı içeceklerturşularketçap ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asitbir çok bitkinin yaprakkabuk ve meyvelerinde bulunur. Benzoik asitgenellikle sodyum tuzu olarak kullanılır. İlave edildiği gıdanın tadını etkiler.


Folik asit:
Folik asityaşayan tüm hayvan ve bitki dokularında az da olsa bulunur. Folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıda olarak kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerlerinde bulunur. Biftekhububatsebzelerdomatespeynir ve sütte az miktarda bulunur. Folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık) ortaya çıkar.


Hidrojen sülfür(H2S):
Renksiz bir gazdır. Kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır.Çok zehirlidir. Uzun zaman solunduğunda insanı öldüre bilir. Havada seyrektik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.


Nitrik asit(HNO3):
Nitrik asitdinamit yapımında kullanılır. Nitrik asidin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. Ayrıca nitrik asit NH4NO3 içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.


Fosforik asit(H3PO4):
Saf fosforik asitrenksiz kristaller halinde bir katıdır. Fosforik asit en çok fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endüstrisinde kullanılır.


Kalsiyum hidroksit(Ca(OH)2):
Beyaz bir toz olup suda hamurumsu bir görünüş alır. Sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilir. Kalsiyum hidroksit asidik gazların uzaklaştırılması kireç ve çimento yapımı alanlarında kullanılır.


Amonyak(NH3):
Renksiz kendine özgü keskin kokusu olan bir gazdır. Sıvı amonyak özellikleri bakımından suya benzer polar yapıdadır hidrojen bağı yapar ve su gibi iyonlarına ayrışır. Amonyakendüstride en çok azotlu gübrelerin ve nitrik asidin üretiminde başlangıç maddesi olarak kullanılır. Lâboratuvarlarda ise amonyak zayıf baz olarak ve bir çok kimyasal maddenin elde edilmesinde kullanılır. Amonyak bilhassa nitrik asit ve amonyum tuzları imalatında üre boya ilaç ve plastik gibi organik madde imalatında kullanılır. Amonyak gazı normal sıcaklıkta basınç uygulandığında kolaylıkla sıvılaşır. Oluşan bu sıvının buharlaşma ısısı yüksektir (327kkal/g). Bundan dolayı amonyak endüstride soğutucu olarak kullanılır.


Hidrosiyanik asit(HCN):
Tabiatta bulunan zehirlerin en kuvvetlisidir. HCN’ nin kokusu şeftali çekirdeği içi kokusuna benzer. Metreküpte 34 miligram HCN varlığında kokusu hissedilebilir. Öldürücü tesir hızı yaklaşık 16 dakikadır. Öldürücü dozu konsantrasyonuna bağlıdır.


Laktik asit:
Zeytine lezzet ve bileşenlerinin salamuraya geçişini sağlıyor.


Probiyonik asit:
Peynirdeekmek ve unlu mamullerinde rop hastalığına karşı küflere karşı etkili bir asittir.
Malik asit:
Hafif ekşimsidir. Asitliği düzenlemek için kullanılır.suda çözünürlüğü yüksektir.


Tartarik asit:
Çözünürlüğü yüksek bir asittir.Asitlik ve tat için kullanılır. Üzümde bulunur.
Günlük hayatta karşılaştığımız maddelerden bir kısmı asit ve baz içerir. Asit ve bazlar her zaman evimizde bulundurduğumuz bazı mamullerin içinde bulunur. Şimdi bu mamullerin içinde bulunan asit ve bazları sırasıyla aşağıda gösterelim.


Vitamin hapı:
Sorbik asit.
Folik asit.
Sitrik asit anhidr.


Ketçap:
Askorbik asit.
Sodyum benzoat.
Potasyum sorbat.


Mayonez:
Sorbik asit.


Kola:
İnorganik asitliği düzenleyici H3PO4
Fosforik asit


Margarin:
Sitrik asit.
Potasyum sorbat.


Limon sosu:
Sitrik asit.
Askorbik asit.


Kabartma tozu:
Stabilizor(sodyum asit pirofosfat E450) .
Yiyecek ve içeceklerimize bulunan asitlerin yenilip içilmesinde bir mahsur yokken suni olarak elde edilen asitlerin yenilip içilmesi tehlike arz eder. Simdi sağlığımız için zararlı olan asitleri inceleyelim.


E-230 Sorbik asit: Vitamin B12’yi yok ediyor.


E-250 sodyum nirit E251 Sodyum nitrat : Kalp damar hastalıkları.(tüm sosis ve salamlarda.)


E-120 Karminik asit: nörolojik hastalıklar.


E-330 sitrik asit: En tehlikeli kanserojen etki maddesi olup ne yazık ki bir çok hazır gıdada bulunuyor.(gofret meyve suları bazı hazır çorbalarteneke konserve turşular bazı hazır yaprak sarmalarıbazı şekerlemeler.)


E-300 Askorbik asit : Kanserojen etki maddesi. (bazı portakal sulu içeceklerde.)


Yurt dışında yasaklanan bizde hâlâ kullanılan katkılar:
E-211 sodyum benzoat: ketçaplarda bulunur.
E-210 Benzoik asit
E-211 Sodyum benzoat
E-213 Kalsiyum benzoat
E-214 Etil-p-hidroksibenzoat
E-215 Sodyum etil-p-hidroksibenzoat
E-216 Propil-p-hidroksibenzoat
E-217 Sodyum propil-p-hidroksibenzoatBunlar renkli draje çikolatalarda ve kaymaklı bisküvilerde kullanılır. Kalp hastalıkları damar sertlikleri ve tıkanıklıklara yol açan katkı maddeleridir.
Mide ve bağırsak hastalıklarına yol açan katkılar:
E-338 Ortofosforik asit.
E-339 Sodyum fosfat.
E-340 Monopotasyum fosfat.
E-341 Monokalsiyum fosfat.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Asit ve bazların kullanıldığı gıda malzemeleri hangileridir?

Asit ve bazların kullanıldığı gıda malzemeleri hangileridir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: asit ve bazların yaygın olarak kullanıldığı gıda malzemeleri, asit ve bazların yaygın olarak kullanıldığı gıda malzemeleri hangileridir, hangi yiyecekler asit hangileri bazdır, günlük hayatta kullandığımız asit ve bazlar nelerdir, yaygın malzemeler nelerdir, gıdalarda bulunan asit ve bazlar, asit ve bazların yaygın olarak kullanıldığı gıda malzemeleri nelerdir, yiyeceklerde bulunan asit ve bazlar, günlük hayatta kullanılan asit ve bazlar, hangi maddeler asit hangileri bazdır, gıda malzemelerinde kullanılan asit ve bazlar, bazların kullanıldığı gıda malzemeleri, asit ve bazların kullanıldığı gıda malzemeleri, günlük hayatta kullanılan asit ve bazlar nelerdir, asit ve bazların gıda malzemeleri hangileridir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Asitler Ve Bazların Formülleri elif Kimya 1 07-01-2017 03:16
Bazların kullanım alanları nelerdir? gizem Soru Cevap 0 11-03-2012 03:13
Bazların formülü elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:01
Gıda Zehirlenmesi Nedir? - Gıda Zehirlenmesi Hakkında elif Sağlığımız 0 23-04-2011 10:41
Pansuman Malzemeleri Hangileridir? - Özellikler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 23-04-2011 05:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats