bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 03:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Buro yonetimi is olanaklari nelerdir

Buro yonetimi is olanaklari nelerdir


TANIM
İşletmede belirlenen amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için yönetici tarafından planlanmış koordine edilmiş kaynakların (insan bilgi parasal ve maddi v.b) uygun olarak yönetilmesinde yöneticiye yardımcı olan kişidir.

GÖREVLER

Büronun en verimli şekilde çalışmasını sağlamak üzere - Ofis yönetimi işlemlerini yürütür- Gelen giden evrak ile dosyalama işlemlerini yürütür- Telefon görüşmelerinin yapılması gelen yazı ve resimlerin yöneticiye ulaştırılması randevuların ayarlanması misafirlerin karşılanması işlerini yapar- Yönetici için gerekli dokümanları hazırlar- Toplantı organizasyonu yapar- Seyahat organizasyonu yapar- Büroya ait araç-gereçlerin bakımı onarımını yaptırır ve en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Bilgisayar fax telefon fotokopi hesap makinası daktilo.- Örgüt amacını ve hedeflerini kapsayan kanun tüzük yönetmelik ve emirler.- Çeşitli demirbaşlar (masa sandalye dolap vb)- Kırtasiye malzemeleri (kağıt kalem büro malzemeleri)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Büro yönetimi ve sekreterlik meslek elemanı olmak isteyenlerin;- Sözel yeteneği güçlü (düzgün ve akıcı bir dille konuşabilen) - Görsel ve işitsel belleği kuvvetli - Kendine güvenen güvenilir- İnsanları tanıyan ve etkileyebilen sır saklayabilen- Sorumluluk sahibi- Güleryüzlü ve temsil yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Büro yönetimi ve sekreteri meslek elemanı büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak çalıştığı işyerine bağlı olarak akşamları geç saatlere veya hafta sonları çalışma yapabilirler. Çalışma ortamı bilgi belge ve insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle ziyaretçiler ve diğer çalışanlarla iletişimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunu olanların iş alanı oldukça geniş olup kamu-özel sektöre ait pekçok kurum ve kuruluşda üniversitelerde vakıflarda derneklerde çalışabilmektedirler. İşletmelerin çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi ihtiyacının giderek daha fazla hissedilmesi bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinimi artırmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
- Ticaret Meslek Lisesi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Sekreterlik bölümü ile Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı Anadolu Kız Meslek Lisesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümü ile Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümlerinden mezun olanlar "Büro Yönetimi ve Sekreterlik" önlisans programına sınavsız olarak girebilirler.- Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri yeterli "Sözel (SÖZ)"puanı almaları koşulu ile ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar. a) Genel Kültür Dersleri: Türk Dili Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Yabancı Dil. b) Meslek Dersleri: Matematik Bilgisayar Genel İşletme Sekreterlik Bilgisi Klavye Teknikleri Hukukun Temel Kavramları Protokol Bilgisi Ekonomi Genel İletişim Örgütsel Davranış Dosyalama ve Arşivleme Teknikleri Mesleki Yazışmalar Büro Yönetimi Kamu-Özel Kesim Yapısı ve İlişkiler Sunum Teknikleri ve Çalışma Psikolojisi gibi dersler okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunları AÖF İşletme Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne yatay (sınavsız) geçiş yapabilirler. Büro Yönetimi Öğretmenliği Halkla İlişkiler Halkla İlişkiler ve Tanıtım İşletme Bilgi Yönetimi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına dikey (sınavlı) geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetimin üst kademelerine çıkabilirler.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Özel sektör kuruluşlarının vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. Staj dönemimde çalıştıkları işyerinden belli bir ücret alabilirler. Eğitim sonrası kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan büro yönetimi ve sekreteri meslek elemanı; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Genel İdari Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar. Özel sektörde işe başlayan meslek elemanı işyerinin kapasitesine göre genellikle asgari ücretle işe başlayarak deneyimi arttıkça yabancı dil bilgisi teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi gibi özellikleri de dikkate alınarak ücret yükselebilmektedir. Yönetici konumunda ise bu ücretler daha da artabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Buro yonetimi is olanaklari nelerdir

Buro yonetimi is olanaklari nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kpss Kamu Yönetimi Mezunları Tercih Alanları Nelerdir elif Soru Cevap 1 27-10-2013 03:51
Sınıf Yönetimi Soruları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:12
Turizmde Büro Yönetimi Bölümü Nedir? - Turizmde Büro Yönetimi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:31
Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Nedir? / Mezunları Ne İş Yapar? gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:35
Büro Yönetimi Bölümü Nedir? - Büro Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats