bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 04:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Muhasebeci ne iş yapar?-Muhasebeci hakkında

Muhasebeci ne iş yapar?-Muhasebeci hakkında


TANIM
Serbest muhasebeci ticari faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilere ait işletmelerin muhasebe ilkeleri ve hükümleri gereğince defterini tutan bilanço kar-zarar tablosu ve beyannameler ile diğer belgelerini düzenleyen kişidir.

GÖREVLER
- Serbest iş yapan kişilerin resmi ve özel kurumların gelirlerini ve giderlerini çeşitli adlardaki (işletme defteri serbest meslek kazanç defteri vb.) defterlere kaydeder - Kişi veya kuruluşların yükümlü oldukları vergi beyannamelerini düzenler - Kişi ve kuruluşlar adına vergi daireleri ile uzlaşma işlemlerini gerçekleştirir Sosyal Sigortalar Kurumu ile ilgili işlemleri yapar.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
- Bilgisayar hesap makinesi - Yasal defterler beyannameler makbuzlar - Çeşitli kırtasiye malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Muhasebeci olmak isteyenlerin; - Sayılarla işlem yapabilme yeteneğine - Ayrıntılara dikkat edebilme gücüne sahip - Büro işlerinde çalışmaktan ve verilerle (sayılarla) uğraşmaktan hoşlanan - Düzenli sorumlu sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gereklidir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Serbest muhasebeciler büro ortamında ve oturarak görev yaparlar. Görev sırasında birinci derecede verilerle ilgilidirler. Çalışma koşulları düzenlidir. Kişi çalışırken zaman zaman işletme sahipleriyle vergi daireleri personeliyle Sosyal Sigortalar Kurumu personeliyle bağlı olduğu meslek kuruluşlarıyla ve meslektaşlarıyla etkileşim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Serbest muhasebeciler kendi özel bürolarını açabilmektedirler. Ekonomik hayatın gelişmesi sonucu vergi mevzuatının kapsamının ve etkinliğinin artırılmasıyla serbest muhasebecilere duyulan ihtiyaç da artacaktır. Özel şirketler muhasebe konularında ehliyetli insanları çalıştırmayı tercih etmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Serbest Muhasebeci – Mali Müşavirlik Yeminli Mali Müşavirlik kanunu gereğince; · Hukuk İktisat Maliye İşletme Muhasebe Bankacılık Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler dallarında eğitim veren fakültelerde (bu fakültelerden ön lisans düzeyinde diploma almış olmak yeterlidir) · Yukarıda belirtilen alanlarda eğitim veren yüksekokullarda · Yukarıda yazılı bölümlerde denkliği yüksek öğretim kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarının ön lisans bölümlerinde · Ticaret liseleri ve maliye meslek liselerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili fakülte ve yüksekokullara girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak meslek lisesi düzeyinde eğitime girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve başvuru koşullarını yerine getirmek gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Bu meslek asıl olarak staj yoluyla öğrenilir. Serbest muhasebeci adayları stajlarını yeminli mali müşavir serbest muhasebeci – mali müşavir veya serbest muhasebecilerin yanında ve / veya onların denetim ve gözetiminde yaparlar. Staj süresi ön lisans mezunları için 4 yıl ticaret lisesi ve maliye meslek lisesi mezunları için 6 yıldır. - Adayların staj konuları çalışma programları ve staja ilişkin zorunlu eğitim programları Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) tarafından hazırlanır. Bu merkezlerin şubeleri ve serbest muhasebeci ve mali müşavirler odaları staj konuları çalışma programları ve zorunlu eğitim programlarını adaylara duyurur ve uygulanmasını denetler. - Serbest muhasebeci adayları iki yılda bir yazılı staj ara dönem değerlendirmeleri ve stajın stajın sonunda staj bitirme değerlendirmesine tabi tutulurlar. Stajın tamamlanabilmesi için aday meslek mensubunun ara dönem ve staj bitirme değerlendirmesinde 100 üzerinden en az 60 puan alması yanında staj yptığı meslek mensubunun tezkiyesinin (stajyerle ilgili görüşlerin yer aldığı belge) olumlu olması gerekir.

MESLEKTE İLERLEME
Serbest muhasebecilerin meslekte ilerlemeleri serbest muhasebeci-mali müşavir unvanına hak kazanmaları ile gerçekleşebilmektedir. Ancak bunun için hukuk iktisat maliye işletme muhasebe bankacılık kamu yönetimi ve siyasal bilimler gibi alanların birinde lisans eğitimini tamamlamak gerekmektedir.

BENZER MESLEKLER:
Muhasebecilik.

BURS ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
- Serbest muhasebecilik stajı sırasında staj gördükleri serbest muhasebeci-mali müşavir tarafından sigortalı olarak ve asgari ücretle çalıştırılmaktadırlar. - Serbest muhasebeciler Maliye Bakanlığı’nca her yıl belirlenen ve yapılan işlerin mahiyetine göre değişen asgari ücret tarifelerine uygun olarak gelir elde ederler. - Her serbest muhasebecinin kazanç durumu işteki tecrübesi başarısı ve iş kapasitesi oranında değişebilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili eğitim kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-04-2014, 04:15   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Güzel olmuş muhasebeci olacağım için allah kısmet ederse


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Muhasebeci ne iş yapar?-Muhasebeci hakkında

Muhasebeci ne iş yapar?-Muhasebeci hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: muhasebeci ne iş yapar, muhasebeci ne yapar, muhasebe ne iş yapar, muhasebe nedir ne iş yapar, muhasebeci ne is yapar, muhasebeciler ne iş yapar, muhasebeciler ne yapar, muhasebeci nedir ne iş yapar, muhasebe ne yapar, muhasebe ne is yapar, muhasebeci nedir, muhasebeciler ne is yapar, muhasebeci neler yapar, muhasebeci ne iş yapar kısaca, muhasebe bölümü ne iş yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ağ işletmenliği ne iş yapar elif Eğitim ve Öğretim 0 22-12-2011 09:17
Serbest Muhasebeci Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:23
Öğretmen Ne İş Yapar elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 06:25
İlk Kadın Muhasebeci,Banka Müdürü,Ekonomi Doktorumuz:İclal ERSİN nimlahza Türkiye'de Mesleklerinde İlk Kadınlar 0 30-11-2008 02:06
Ne gaz yapar? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 08-04-2008 07:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats