bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2013, 04:56   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Atatürkün edebiyata yaptıgı çalışmalar nelerdir ?

Atatürkün edebiyata yaptıgı çalışmalar nelerdir


 

Alt 16-02-2013, 05:07   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürkün edebiyat alanında yaptıgı çalışmalar

Dil milli yapıyı oluşturan sağlamlaştıran ortak bağdır. Atatürk Türk Dilini kendi milli asil benliğine kavuşturmayı ve kendi benliği içinde zenginleştirerek büyük bir kültür dili haline getirmeyi 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni (Türk Dil Kurumu) kurarak gerçekleştirmeye çalışmıştır. Tarih anlayışında olduğu gibi milli kültürümüzün temeli olan dilde de millileşmek bir zorunluluktu. Atatürk dildeki bağımsızlığı siyasi bağımsızlığın bir parçası sayıyordu.

Dil devrimi Türk Devrimi’nin temel prensiplerine de uygun olarak dilde millileştirme ve bu akıma güç kazandırma devrimidir. Atatürk Türk Dili Tetkik Cemiyetini kurduğu 1932 yılında TBMM’ni açış konuşmasında; “Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak temin edeceğiz. Türk dilinin kendi benliğine aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet teşkilatımızın dikkatli alakalı olmasını isteriz” sözü ile dildeki gelişme ve sadeleşmeyi sadece toplumda bir akım olarak değil yasama ve yürütme organına da düşen bir görev olarak göstermiştir.

Atatürk’ün 1932 yılında başlattığı dil devrimi çalışmalarına milli kültür politikasının gerekli kıldığı bir anlayışla eğilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet felsefesinin temelinde Türk toplumunu çağdaş medeniyet seviyesinin ön safına çıkarma amacı yer aldığına göre dilimizin de uzun vadede böyle bir medeniyet seviyesinin gerekli kıldığı bütün kelime kavram ve terimleri karşılayabilecek bir kültür dili durumuna getirilmesi gerekiyordu. Atatürk’ün çabaları ile Türkçe’nin bütün sorunları bir bütün olarak düşünülmüş sistemli bir şekilde başarılı çözümlere ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Bir milletin birlik ve varlığını sürdürebilmesinde dilin çok önemli bir yeri vardır. Bunu çok iyi bilen Atatürk Türk Dili’nin zenginleşmesi ve sadeleşmesi için çalışmalar yaptı.

Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarında sade bir Türkçe kullanılıyordu. Zamanla Arapça ve Farsça’dan birçok kural ve kelime dilimize girdi. Böylece Arapça Farsça ve Türkçe kelimelerden oluşan Osmanlıca karma bir dil olarak ortaya çıktı. Yöneticiler ve aydınlar Osmanlıca’yı kullanırken halk Türkçe konuşuyordu. Dildeki bu ayrılık Türkçe’nin gelişmesini ve mîllî bütünlüğün kurulmasını engelliyordu.

On dokuzuncu yüzyılın ortalarından itibaren dilin sadeleşmesi ile ilgili çalışmalar yapıldı. Fakat olumlu bir sonuç alınamadı. Cumhuriyetin ilânından sonra Türkçe’nin yabancı dillerin etkisinden kurtarılması çalışmalarına hız verildi. Türk dili ile ilgili çalışmalar yapmak üzere Atatürk’ün emriyle Türk Dilini Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu) kuruldu (1932). Bilim ve fikir adamlarının katıldığı bir dil kurultayı toplandı. Bu kurultayda halkın anlamadığı özellikle Arapça ve Farsça’dan Türkçe’ye geçmiş olan kelime ve deyimlerin Türkçe karşılıklarını bulmak üzere çalışmalar yapılmasına karar verildi. Bu çalışmalar sayesinde yazı dili ile konuşma dili arasındaki fark ortadan kaldırıldı.

Türk diline gereken önemin verilmesini Atatürk şu sözleriyle ifade etmiştir “Türk dilinin kendi benliğine aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet teşkilâtımızın dikkatli ve alâkalı olmasını isteriz.” Türkçe’nin milletimiz için önemini de “… Türk Dili Türk Milleti için kutsal bîr hazinedir… Türk Dili Türk Milleti’nin kalbidir zihnidir” diyerek belirtmiştir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün edebiyata yaptıgı çalışmalar nelerdir ?

Atatürkün edebiyata yaptıgı çalışmalar nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün edebiyat alanında yaptığı çalışmalar, atatürk ün edebiyatla ilgili yaptığı çalışmalar, atatürkün edebiyat ile ilgili çalışmaları, atatürkün edebiyat alanında yaptığı yenilikler, atatürkün edebiyat ile ilgili yaptığı çalışmalar, atatürk ün edebiyatla ilgili çalışmaları, atatürk ün türk dili ve edebiyatı ile ilgili çalışmaları, atatürkün edebiyatla ilgili çalışmaları, atatürkün edebiyatımıza kazandırdığı eserler nelerdir, atatürk ün dil ve edebiyat hakkındaki çalışmaları, atatürk ün başlattığı dil çalışmaları, atatürk ün başlattığı dil ile ilgili çalışmalar, ataturkun edebiyat hakkinda yaptiği çalişmalar, atatürkün edebiyat için yaptığı çalışmalar, atatürkün türk edebiyatı ile ilgili yaptığı çalışmalar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün müzik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir ? Bkmlyz Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 95 10-05-2017 08:16
Robert Hooke'un yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 5 02-10-2016 05:41
Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir elif Soru Cevap 13 17-02-2015 02:54
Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 12 24-12-2013 07:05
engelliler için devletin yaptıgı çalışmalar nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 21-11-2012 10:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats