bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 02:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İlk müslüman Türk devleti nerede kurulmuştur?

İlk müslüman Türk devleti nerede kurulmuştur?


İtil (İdil)-Bulgar Devleti

ilk müslüman türk devleti hangisi diye soruldugunda cogunlukta verilen cevap karahanlılar oluyor.ne varki bu cevap bilimsel calışmalar sonucunda dogru görünmüyor.dogru cevap için bakışlarımızı bugünkü rusya topraklarına cevirmemiz gerekiyor.

İdil ve Kama nehirlerinin birleştiği alanda kurulan bir Türk devleti.
Bir kısım araştırmacılar ilk Müslüman-Türk devletinin İdil Bulgar Hanlığı olduğunu kabul ederler. “Karışık” manâsına gelen Bulgar kelimesi Hun Türklerinin idaresinde yaşayan ve Hunlar'ın yıkılışından sonra dağılan Türk boylarından Kutripur ve Utrgurların karışımından meydana gelen Bulgarlara isim oldu. Önceleri Göktürk Hanlığı'nın idaresinde yaşayan Bulgarlar 630’da bu devletin fetreti üzerine Büyük Bulgarya devletini kurdular. Ancak bu devlet kısa bir süre sonra komşu Hazar Hakanlığı tarafından ortadan kaldırıldı. Bunun üzerine Asparuh idaresindeki Bulgarlar Tuna’ya doğru yönelerek Balkanlara girip 670’li senelerde Tuna Bulgar Devletini kurdular. Tuna Bulgarları bir süre sonra Slavlarla karıştılar ve 864 senesinde Boris Hanın Ortodoksluğu resmen kabulüyle de Hıristiyan oldular. Bugün Balkanlarda yaşayan Bulgarlar bunların soyundandır.

Bulgarların bir kısmı ise İdil ve Kama nehirlerinin birleştiği sahaya yerleşmişlerdi. İdil Bulgarları burada bölgenin yerli halkı Fin-Ugorları ve öteki Türk topluluklarını da idareleri altına alarak bir devlet kurdular. Bu devletin ilk devirleri hakkında kaynaklarda kesin bir bilgi yoktur. Bulgar tüccarlarının Harezm’de ve Sâmânî ülkesinde Müslüman tüccarlarla temasları Harezmliler'in de onların ülkelerine gitmeleri neticesinde ülke topraklarında İslâm dîni ve kültürü yayılmaya başladı. 900’lü senelerde Bulgarlar arasında İslâmiyet'i kabul edenlerin sayısı çoğunluktaydı. Sultan Şekkey’in oğlu İlteber Almış’ın başa geçtikten sonra gördüğü bir rüya üzerine İslâmiyet'i kabul etmesiyle İdil Bulgar Devletinin resmî dîni İslâmiyet oldu. Almış Han 920’de Abbâsî halifesine din âlimi ve mimarlar göndermesi için ricada bulundu. İsmini de Emir Ca’fer bin Abdullah olarak değiştirdi. Bu heyet 922 senesinde Bulgar ülkesine ulaştı ve o andan itibaren Bulgar Devleti Abbasî halifelerine bağlı bir Müslüman ülkesi Bulgarlar ise Doğu Avrupa’da Türk-İslâm kültürünün ilk temsilcisi durumuna gelmişlerdi. Sikkelerden anlaşıldığına göre Ca’fer’den sonra yerine oğlu Mikâil geçti. Ona da Tâlib bin Ahmed Mü’min bin Ahmed ve Mü’min bin el-Hasan halef oldular.

Bulgarlar Hazar Hakanlığı'nın 965 senesinde yıkılmasına kadar bu devlete tâbi idi ve Hazarlara vergi veriyordu. Bu devletin yıkılmasından sonra müstakil bir devlet durumuna geldiler. 985 senesinde Rus Kiev Prensliği Bulgar topraklarını işgal ettiyse de bir süre sonra geri çekildi. Daha sonra Bulgarlar ve Ruslar arasında münasebetler gelişti ve 1006 senesinde iki devlet arasında bir ticaret anlaşması yapıldı. Fakat 11. asrın sonlarına doğru kuzeydeki kürk ticareti yüzünden iki devlet arasında bitmeyen savaşlar başladı. Bu savaşlar 13. asra ve Moğolların ortaya çıkışına kadar devam etti. Moğollar Kalka Nehri kıyısında Rusları yendikten sonra (1224) doğuya dönerken Bulgarların tuzağına düşerek ağır kayıplar verdiler. Bunun intikamını almak isteyen Batu Han ordusuyla Bulgarlar üzerine yürüdü. Moğol ordusu 1236’da Bulgar topraklarına girdi köyleri ve şehirleri yıktığı gibi 50.000 nüfuslu başşehirlerini de darmadağın etti.

Batu Hanın Deşt-i Kıpçak bölgesinde kurduğu Altınordu Devleti zamanında Bulgarlar bir dereceye kadar bağımsızlıklarını muhafaza ettiler. Bu arada başşehirleri olan Bulgar şehri kısa zamanda eski hâline kavuşturuldu. Bulgarlar zaman zaman Altınordu Devletine baş kaldırıyorlardı. Altınordu Hanı Pulat Timur 1361 senesinde Bulgarları cezalandırmak için ülke topraklarına girip çeşitli tahribatlar yaparak geri çekildi. Timur Han'ın 1391 ve 1395 yıllarında Altınordu Devletine karşı yaptığı seferlerden Bulgarlar da etkilendi. İdil Bulgarları 1399’da Ruslarla yaptıkları savaşı kaybedince dağıldılar. Halkın büyük kısmı Kama Nehrinin kuzeyindeki Kazan Nehri boyunca göç ederek buralara yerleştiler ve bölgeyi tamamıyla Türkleştirdiler. 1437 senesinde kurulan Kazan Hanlığı'nın esas nüfusunu Bulgar-Kıpçak karışımı Müslüman halk meydana getirmekteydi. Bugün de bu Müslüman Bulgarlar “Kazan Türkleri” veya “Şimâl Türkleri” diye anılmaktadır.

Bulgarlar 10. asrın başlarında diğer Türk kabileleri gibi göçebe olarak yaşıyorlardı. Kısa bir zaman içinde yerleşik hayata geçerek ziraatla uğraşmaya başladılar ve aynı asrın sonlarında usta birer çiftçi oldular. Başlıca tarım ürünleri; ak darı buğday ve arpa idi. Bunun yanında Orta İdil sâhası ulaşım bakımından kuzey bölgelerini Orta Asya’ya bağlayan büyük kervan yolları üzerindeydi. Bu durum İdil Bulgarlarının büyük ölçüde ticaret ile uğraşmalarına imkân sağladı. Devletin başşehri olan Bulgar şehri Doğu Avrupa’nın en önemli ticaret merkezi hâline geldi. Bulgar Türkleri kuyumculukta da ileri idiler. Bu sanattaki ustalıkları İsveç’e kadar bütün batı Slavları sahasında tesirini göstermiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İlk müslüman Türk devleti nerede kurulmuştur?

İlk müslüman Türk devleti nerede kurulmuştur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ilk müslüman türk devletleri nerelerde, itil bulgarlari nerede kurulmus, idil bulgarlarinin yasadigi yer bugun neresi, ilk islam dini nerede kurulmuştur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Turk-Musluman dusunurlerden ozlu sozler Mahperver Dini Bilgiler 1 15-11-2013 07:49
İlk müslüman Türk devleti nerede kurulmuştur? Я Soru Cevap 0 12-02-2013 11:05
Cumhuriyet nerede kurulmuştur? Я Soru Cevap 0 14-02-2012 05:11
Türk hava kurumu hangi amaçla kurulmuştur? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:52
Tarihte Türk ve Müslüman Alimlerin Buluşları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-10-2008 04:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats