bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 03:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar

Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar
Destek ve hareket sistemi

Vücuda destek olup koruyan Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kaslarla bağlanarak hareketi sağlayan yapıya iskelet denir. İskeletin görevleri şunlardır;

 • Kaslara ve iç organlara bağlanma yüzeyi sağlar
 • İç organları dış etkenlere karşı korur.
 • İhtiyaç duyulan bazı inorganik maddeleri depolar.
 • Kemiklerin içindeki ilik dokusu Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar alyuvar ile bazı akyuvarı üretir.
 • Vücudun dik durmasını sağlar.
İskeletimizi oluşturan kemikler Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar dış görünüşleri bakımından;

a) Uzun Kemik:
Kol- bacak Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar parmak kemikleri
b) Yassı Kemik: Kafatası Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kürek Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kaburga Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kalça kemikleri
c) Kısa Kemik: Omurlar olmak üzere üç çeşittir.

Tüm kemiklerde;

 • Sıkı(dolgun) kemik
 • Gevşek (süngerimsi) kemik
olmak üzere iki çeşit doku vardır.

Kemiğin yapısı
Yapısında organik ve inorganik maddeler bulundurur. Organik maddeler sinirler ve kan damarlarıdır. İnorganik maddeler ise kalsiyum Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar potasyum Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar ve sodyum tuzlarıdır. Bu maddeler kemiğe sertlik vermektedir.

Kemiğin dış kısmında kalınlaşmasını ve onarılmasını sağlayan kemik zarı (Periost) bulunur. Gövde kısmı ile kemik uçlarının dış kısmı sıkı kemiktir. Kemik uçlarının içi süngerimsi kemiktir. Süngerimsi kemik dokusunda kırmızı ilik bulunur. Kemik gövdesinin ortasındaki kanalda sarı kemik iliği bulunur.

İskeletin Kısımları:

İnsan iskeleti yaklaşık 207-214 kemikten oluşmuştur.


 • Baş
 • Gövde
 • Üyeler
iskeleti olmak üzere üç grupta incelenir.

1. Baş İskeleti

Beyin ve iç kulağı örten kafatası iskeleti ve çene Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar burun Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar gözde bulunan yüz iskeleti olmak üzere ikiye ayrılır. Kafatası iskeletinde bulunan kemikler birbirine oynamaz eklemlerle bağlanarak Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar beyini tamamen kapatarak korurlar. Yalnız omurilik ve sinirlerin giriş-çıkışını sağlayan delikler vardır. Baş iskeletinde yalnızca alt çene kemiği hareketli eklemlerle şakak kemiğine bağlı olarak hareket edebilir. Kemik zarı altında ince bir tabaka halinde sıkı kemik dokusu bulunur. Sarı kemik iliği ve diğer kanallar bulunmaz. Ortası süngerimsi kemik dokudur.

2. Gövde İskeleti

Omurga Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kaburga Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar göğüs Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar omuz ve kalça kemiklerinden oluşmuştur.

Omurga;
boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar devam eder. Hafif "S" şeklindedir. Üst üste gelen 33 omurdan oluşmuştur. Boyun (7 omur) Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar sırt (12 omur) Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar bel (5 omur) Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar sağrı (5 omur) Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kuyruk sokumu (4 omur) olmak üzere beş bölgeye ayrılır. Omurların omur delikleri birleşerek omurga kanalını oluştururlar. Omurga kanalında omurilik bulunur.

Göğüs kemiği; vücudun göğüs bölgesinde yer alan yassı bir kemiktir. 12 çift olan kaburgaların ilk yedi çifti kıkırdak uçları ile göğüs kemiğine bağlanırlar. 8. Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar 9. ve 10. kaburgalar ise önce birbirlerine sonra 7. çift kaburgaya bağlanırlar. 11. ve 12. kaburga kemiklerinin uçları boştadır. Bunlara "yüzücü kaburgalar" denir.

Omuz kemeri; iki köprücük kemiği ve iki kürek kemiğinden oluşmuştur.

Kalça kemiği; kalça Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar omurga ve çatı kemiklerinden oluşur. Kalça kemikleri omurganın sağrı bölgesindeki omurlarla bireşerek "leğen" denilen yapıyı oluştururlar.

3. Üyeler İskeleti


Kol ve bacaklardaki kemiklerin tümüne "üyeler iskeleti" denir.

Kollarda yukarıdan aşağıya doğru;


 • Uyluk kemiği (1)
 • Dizkapağı kemiği (1)
 • Baldır- kaval kemiği (2)
 • Bilek kemiği (7)
 • Tarak kemiği (5)
 • Parmak kemiği (14)
olmak üzere toplam 30 adet kemik bulunur.

Eklem

İskelet sistemini oluşturan kemikler uc uca ya da yan yana gelerek Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar eklem denilen yapılarla birbirlerine bağlanırlar. Eklemler Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar oynamaz Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar yarı oynar Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar ve oynar olmak üzere üç grupta incelenir.

1. Oynamaz Eklem: Bu tip eklemlerin aralarında boşluk bırakmazsızın testere dişi gibi dişlerle birbirine sıkıca bağlanmış kemikler arasında görülür. Kafatası kemiklerinde görülür.

2. Yarı Oynar Eklem: Vücudumuzun dik durmasını sağlayan omurgadaki Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar omurlar bu tip eklemlerle bağlanmışlardır. Kıkırdak disklerinden oluşur.

3. Oynar Eklem: Kol ve bacaklardaki kemikler arasında görülen Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar tam hareketli eklemlerdir.

Kaslar

Kaslar insanın vücut ağırlığının %40-50'sini oluştururlar. Vücut şeklinin korunmasını Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar desteklenmesini Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar sindirim Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar dolaşım Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar boşaltım sistemlerinin çalışması faaliyetleri bu organları oluşturan kaslar sayesinde gerçekleştirilir.

Kaslar Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kas hücrelerinden oluşur. Kas hücreleri birleşerek kas liflerini Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kas lifleri de kasları oluştururlar. Aralarında bol miktarda kan damarları ve sinirleri yer alır.

İnsanda yapı ve çalışma bakımından üç çeşit kas bulunur:

Düz kaslar (beyaz kaslar)
Çizgili (iskelet) kaslar (kırmızı kaslar)
Kalp kasları

1. Düz Kaslar: Mekik şeklindeki hücrelerden oluşurlar. Sarkolemma denilen hücre zarları vardır. Sarkoplazma denilen sitoplazmalarında kasılmayı sağlayan ve boyuna uzanan Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar miyofibril denilen iplikçikler bulunur.Hücreleri yanyana gelerek demetler meydana getirirler. Düz kaslar Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar isteğimiz dışında (istemsiz) çalışırlar. Bu nedenle çalışmaları yavaş Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar düzenli ve uzun sürelidir. Sindirim Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar dolaşım Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar solunum ve üreme organlarının yapısında bulunur. Organın görevine göre uzunlamasına Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar halka ve çapraz şeklinde düzenlenerek organların peristaltik hareketlerini sağlar.

2. Çizgili Kaslar: Birden fazla çekirdekleri vardır. Çekirdekleri hücrenin zarına yakın yerlerde bulunur. Çizgili kaslar Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar isteğimizle (istemli) çalışırlar. Düz kaslara göre daha hızlı çalışırlar fakat çabuk yorulurlar.

Çizgili kas hücrelerinin sitoplazmalarındaki miyofibriller düz kaslardan farklı olarak açık ve koyu renkli bantlar şeklinde dizilmişlerdir. Bunlar aktin ve miyozin ipliklerinin oluşturdukları bantlardır. Miyofibrillerin oluşturdukları kas telleri birbirlerine bağlanarak kas demetlerini meydana getirirler.

Çizgili kas kasıldığında;

"Z" bantları birbirine yaklaşır.
"I" bandı kasılır.
"A" bandı değişmez.
"H" bandı yok olur.
Kasın boyu kısalırken Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar hacmi değişmez.

İskelet kaslarının çoğu çiftler halinde ve birbirlerine zıt olarak çalışırlar. Bu tür kaslara antagonist kaslar denir. Antagonist kaslarda biri kasılırken diğeri gevşer. Bacağın Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar kolun Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar omuzun hareketleri antagonist kaslarla sağlanır. Sırt ve karın kasları aynı yönde kasılır ve gevşer.

3. Kalp Kası: İsteğimiz dışında çalışan çizgili kastırç İskelet kaslarından farklı olarak kalp kası hücreleri tek çekirdeklidir. İskelet kaslarından daha yavaş kasılır. Ritmik kasılır Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar yorulmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar

Solunum Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organlar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: solunum sistemini oluşturan yapı ve organların görevleri, solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar, solunum sistemimizi oluşturan yapı ve organlarımızın görevleri, solunum sistemi oluşturan yapı ve organlar, solunum sistemini oluşturan yapı ve organların görevleri forum, solunum sistemini meydana getiren organlar yapı ve görevleri, solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir, solunum sistemi organları yapısı ve görevleri nelerdir kısaca, iskelet sisteminin oluşturan yapı ve organlar, solunum sistemini olusturan yapi ve organlari ve görevleri nelerdir, anything, solunum sisteminin yapı ve organları, solunum sistemi yapı ve organları, destek ve hareket sistemini oluşturan yapı ve organlar, destek ve hareket sistemini oluşturan yapılar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Destek Ve Hareket Sistemini Oluşturan Yapı Ve Organları elif Soru Cevap 8 01-11-2016 07:48
Kan Dolaşımında Görevli Yapı ve Organlar Nelerdir elif Soru Cevap 1 07-11-2015 03:15
Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 12-02-2013 01:26
Dolaşım sistemini oluşturan yapı nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:45
Solunum sistemini oluşturan yapı elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats