bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 04:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?Günümüzde meslek seçeneklerinin artması Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? mesleklere duyulan ihtiyacın teknolojik gelişmeye bağlı olarak değişmesi Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? bireyin kendi yaşam biçimini seçme özgürlüğünün olduğu görüşünün benimsenmesi sonucu meslek seçimi karmaşık bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meslek seçimi sadece gelecekte nasıl bir işte çalışacağımızı değil nasıl bir yaşam biçimi istediğimizi de belirleyeceği için önemli bir karardır.

Meslek seçimi bir anda verilen bir karardan çok Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? yaşam boyu devam eden gelişimsel bir süreçtir.Bir anlamda bireyin meslek seçimi Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? geçirdiği birtakım yaşantılar ve deneyimler sonucunda verdiği bir karardır. Meslek danışmanları Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? mesleki karar verme sürecinde bireyin başta yetenek Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? ilgi ve değerlerine yönelik bir çözüm üretse de bireyin meslek seçiminde sosyal Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? kültürel yaşantıları olduğu kadar içsel dünyasını oluşturan psikolojik algıları Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? anne baba tutumları ya da doyurulmayan psikolojik ihtiyaçları da kişinin mesleki karar verme sürecini etkileyen ve kararlarına yön veren etkenlerdir.
Birçok faktörün etkilediği meslek tercihini yaparken sağlıklı karar verebilmek için izlenecek basamaklar var.

Hangi alanlarda yetenekliyim?

Gencin öncelikle “ben neleri yapabilirim” Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? “hangi derslerde daha başarılıyım” sorularının cevabını kendisine vermesi gerekir. Yetenek Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? meslekteki başarıyı ve doyumu etkileyen etkenlerden biridir ve temel gerekliliktir. Seçilecek mesleğin gerektirdiği yeteneğe sahip olmayan bireyin Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? işinde başarılı olması pek olası değildir. Tam tersi yeteneklerini kullanamayacağı ya da mesleğin gerektirdiği yetenek düzeyi bireyin kapasitesinin altında ise kişinin o meslekte doyum sağlaması mümkün olmayacaktır. Örneğin Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? sözcükleri ustalıkla kullanamayan Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? yazılı ve sözlü ifade yeteneği güçlü olmayan birinin dil ve edebiyat programlarında başarılı olması zordur. Cisimleri üç boyutlu görebilme Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? bir şeklin açılımını düzlem üzerinde çizebilme yeteneği olan yaratıcılık gücü yüksek bir bireyin ise mimarlık mesleği için gerekli yeteneklere sahip olduğu düşünülebilir.

Neleri yapmaktan hoşlanırım?

Yetenekler bireyin hangi mesleklerde daha başarılı olabileceğinin Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? ilgiler ise bireyin hangi işleri yapmaktan zevk alacağının göstergesidir. Hoşlandığınız dersler ve işler sizin ilginizin belirlenmesinde en önemli ipuçlarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? “ilginin uzun süreli” olmasıdır.İlgi duyduğumuz alanlar genellikle yetenekli olduğumuz alanlardır. Bazen de ilgi duyduğumuz alanda yeteneğimiz olmayabilir. Örneğin; müziğe Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? resme Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? edebiyata birçoğumuzun ilgisi vardır.Ancak bu alanları meslek olarak seçecek yetenek düzeyine sahip değilsek bu ilgimizi sadece hobi düzeyinde etkinliklerle tatmin etmeliyiz. Hoşlanarak yapacağımız bir işe yönelmek hem başarımızı hem de mesleki doyumumuzu olumlu etkileyeceğinden mutlu bir yaşam sürmemize katkı sağlayacaktır.

Kişilik özelliklerim seçeceğim mesleğe uygun mu?

Meslek seçerken Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? kişilik özelliklerimizin seçeceğimiz mesleğe uygunluğu da oldukça önemlidir. Örneğin çekingen Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? içe dönük Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? ikna gücü düşük biri için pazarlama Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? politika Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? hukuk gibi alanlar çok uygun olmayacaktır. Muhasebecilik Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? bankacılık Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? büro memurluğu gibi meslekleri seçmeyi düşünenlerin düzenli Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? dikkatli Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? kurallara bağlı Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? sorumluluk sahibi olmaları gerekmektedir. Belirli fiziksel özellikler ve sağlık koşulları gerektiren askeri okulları Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? denizcilik ve havacılıkla ilgili bölümleri seçerken bu koşullara sahip olup olmadığımıza dikkat etmeliyiz.

Beklentilerim ve mesleki değerlerim neler?

Yöneleceğimiz mesleğin yetenek ve ilgi alanlarımıza uygunluğunun dışında kişisel değerlerimize ve beklentilerimize uygunluğu da önemlidir. Bireyin mesleki faaliyet sonucu elde etmek istediği olanaklar Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? mesleki değerleri hakkında ipucu verir. Bazıları için iyi bir gelir daha önemliyken Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? bazıları için akademik kariyer daha ön planda olabilir. Birey; ünlü olmak Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? liderlik Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? yaratıcılığı kullanma Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? düzenli yaşam Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? saygınlık vb. değerlerden kendisi için önemli olanları belirlemeli ve bu değerleri ona sağlayacak mesleğe yönelmelidir.

Size uygun olanı seçin

Seçmeyi düşündüğümüz mesleklerin bize uygun olup olmadığına karar verebilmemiz için meslekler hakkında şu soruları yanıtlamanız gerekmektedir:

• Mesleği yürütürken içinde bulunacağımız çalışma ortamı nasıl?
• Eğitim süresi ve bu eğitimin maliyeti ne kadar?
• İş bulma olanakları Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? ülkemizde ve dünyada mesleğin geleceği ne durumdadır?
• Mesleğin gerektirdiği fiziksel ve psikolojik özellikler nelerdir?
• Meslekte ilerleme ve kariyer olanakları nelerdir?

Meslekleri nasıl tanıyabilirsiniz?

• Rehber öğretmenlerinize mesleklerle ilgili sorular sorabilirsiniz.
• Meslek tanıtım seminerlerine ve üniversite gezilerine katılabilirsiniz.
• Değişik mesleklerdeki kişilerle görüşebilir Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? mesleklerin uygulanma biçimlerini gözleyebilirsiniz.
• Kitle iletişim araçlarında yayımlanan Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? meslekleri ve üniversiteleri tanıtıcı programları takip edebilirsiniz.
• Gazetelerin-dergilerin eğitim köşelerini Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? meslekleri tanıtıcı yayınları okuyabilirsiniz.
• Seçmeyi düşündüğünüz bölümlerin ders programlarını inceleyebilir Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? öğrenci ve öğretim üyeleri ile görüşmeler yapabilirsiniz.

Sıkça yapılan hatalar

• Anne babanın istediği mesleği seçmek
• Akran grubunun etkisinde kalmak
• Yetenekler ve kişilik özellikleri göz ardı edilip statüsüne bakılarak meslek seçmek
• Popüler mesleklere yönelmek
• Toplumsal önyargıların etkisinde kalmak
• Alınan puana göre tercih yapmak
• Bölüm değil okul ya da şehre göre karar vermek.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: meslek seciminde dikkat edilmesi gereken konular bakimliyiz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bağlama alırken nelere dikkat edilmelidir? elif Müzik Aletleri 1 24-02-2014 01:33
Parfüm Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 07:31
Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 06:38
Yürüyüş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? elif Spor ve Egzersiz 0 01-05-2011 04:17
Kurban eti paylaşılırken nelere dikkat edilmelidir? Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 07:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats