bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 04:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Howard Carter Tutankamon Kimdir

Howard Carter Tutankamon Kimdir


Tutankamon'un İlginç Sırrı


1922'de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde Howard Carter Tutankamon Kimdir Tutankamon'un mezarına giren herkesin firavunun lanetine yakalandığı söylendi.O dönemde Daily Express'in Kahire muhabirinin geçtiği haberde bir kitabeden bahsediliyordu:
"Bu kutsal mezara her kim giriyorsa. çok geçmeden ölümün kolları onu ziyaret edecektir"Carter'in keşif gezisinden önce Sir Arthur Conan Doyle perilere inanmakla meşhurdu. Babasının kafasına "korkunç bir lanetin" tohumlarını çoktan ekmişti.Carter'ın sponsoru Lord Caernavon Howard Carter Tutankamon Kimdir mezarın açılmasından bir kaç hafta sonra mikrobik bir sivrisinek ısırığından ölünce Howard Carter Tutankamon Kimdir Maria Corelli Howard Carter Tutankamon Kimdir (romancı) mührü açtığı takdirde neler olacağı konusunda onu uyardığını iddia etti.İngiliz romancı Jane Loudon Webb Howard Carter Tutankamon Kimdir yüz yıl önce popüler romanı 'Mumya'da intikam almak için canlanan mumyanın bulunduğu lanetli bir mezar fikrini ortaya atmıştı.Bu tema bundan sonraki hikayelerin her türlüsüne girdi.
Küçük kadının yazarı Louisa may Alcott bile bir "mumya" hikayesi yazdı.Ama onun asıl kırılma noktası Tutankamon çılgınlığının ortaya çıkışıyla birlikte oldu.Peki lanet ne kadar doğruydu? Söylentilerin aslı astarı var mıydı?2002'de British Medical Journal'da yayınlanan bir araştırma lanetin üzerindeki sır perdesine ışık tutuyor.Buna göre Tutankamon'un laneti sonucu öldüğü öne sürülen 26 kişiden sadece altısı mezarın açılışının ilk 10 yılında öldü.Hiç şüphesiz bir numaralı hedef olan Howard Carter 17 yıl daha yaşadı. Bahsedilen lanetli kitabe de hiç bir zaman olmamıştı.Hikaye burada bitmiyordu Howard Carter Tutankamon Kimdir 1970 gibi oldukça geç bir tarihte mezardan çıkarılan elişleri sergisi batıyı dolaştığı sırada yaşandı.San Francisko'da sergiyi koruyan bir polis memuru "mumyanın lanetinden" dolayı hafif bir felç geçirdiğinden yakınıyordu.

2005'te Tutankamon'un mumyasının bilgisayarlı tomografiden geçirilmesiyle firavunun nasıl öldüğü de anlaşıldı.19 yaşındaki firavunun 1.70 m boyunda ve sıska olduğu ve üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde yer aldığı ortaya çıktı.Tutankamon kardeşi tarafından öldürülmedi Howard Carter Tutankamon Kimdir dizinin iltihap kapması sonucu öldü.

Howard Carter (9 Mayıs 1874 – 2 Mart 1939) İngiliz arkeolog ve mısırbilimci. Mısır’ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi’nde firavun Tutankamon’un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır.Buna rağmen Mısır’dan çok uzaklarda ölmüş ve cenazesine bir tek Lady Evelyn katılmıştır.

Howard Carter Tutankamon Kimdir

Howard Carter 1874 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da Howard Carter Tutankamon Kimdir Kensington semtinde dünyaya geldi. Çocukluğu daha çok Swaffham Howard Carter Tutankamon Kimdir Norfolk’ta geçti. Mısır’da arkeoloji çalışmaları yapıp Howard Carter Tutankamon Kimdir Sir F.Petrie’nin Tell el-Amarna kazılarına katılan (1892) Howard Carter Howard Carter Tutankamon Kimdir Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut’un mezarını bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon’la işbirliği yaparak Teb’de Krallar Vadisi’de araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankhamon’un mezarını keşfetti(1922).Fakat bu keşif kolay olmadı.Antik Çağ Servisi ile çok fazla ters düştü. Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi.Lord Carnarvon yaşarken Lady Evelyn ile izin vermemesine rağmen o öldükten sonra Eve ile evlendiler Başlıca yapıtları: ThutmosisIV’ün Mezarı (1904) Howard Carter Tutankamon Kimdir Tutankhamon’un Mezarı (ilk iki cilt 1923; 3.cilt 1933).

Tutankamon

1922′de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde Howard Carter Tutankamon Kimdir Tutankamon’un mezarına giren herkesin firavunun lanetine yakalandığı söylendi.

O dönemde Daily Express’in Kahire muhabirinin geçtiği haberde bir kitabeden bahsediliyordu:
“Bu kutsal mezara her kim giriyorsa. çok geçmeden ölümün kolları onu ziyaret edecektir”

Howard Carter Tutankamon KimdirCarter’in keşif gezisinden önce Sir Arthur Conan Doyle perilere inanmakla meşhurdu. Babasının kafasına “korkunç bir lanetin” tohumlarını çoktan ekmişti.

Carter’ın sponsoru Lord Caernavon Howard Carter Tutankamon Kimdir mezarın açılmasından bir kaç hafta sonra mikrobik bir sivrisinek ısırığından ölünce Howard Carter Tutankamon Kimdir Maria Corelli Howard Carter Tutankamon Kimdir (romancı) mührü açtığı takdirde neler olacağı konusunda onu uyardığını iddia etti.

İngiliz romancı Jane Loudon Webb Howard Carter Tutankamon Kimdir yüz yıl önce popüler romanı ‘Mumya’da intikam almak için canlanan mumyanın bulunduğu lanetli bir mezar fikrini ortaya atmıştı.

2002′de British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırma lanetin üzerindeki sır perdesine ışık tutuyor.

Buna göre Tutankamon’un laneti sonucu öldüğü öne sürülen 26 kişiden sadece altısı mezarın açılışının ilk 10 yılında öldü.Hiç şüphesiz bir numaralı hedef olan Howard Carter 17 yıl daha yaşadı. Bahsedilen lanetli kitabe de hiç bir zaman olmamıştı.Hikaye burada bitmiyordu Howard Carter Tutankamon Kimdir 1970 gibi oldukça geç bir tarihte mezardan çıkarılan elişleri sergisi batıyı dolaştığı sırada yaşandı.San Francisko’da sergiyi koruyan bir polis memuru “mumyanın lanetinden” dolayı hafif bir felç geçirdiğinden yakınıyordu.

2005′te Tutankamon’un mumyasının bilgisayarlı tomografiden geçirilmesiyle firavunun nasıl öldüğü de anlaşıldı.

Howard Carter Tutankamon Kimdir

“Tutankamon’un Laneti” efsanesi nasıl ortaya çıktı?

Tutankamon Howard Carter Tutankamon Kimdir Mısır Hanedanı’nın 18. firavunudur. 19 yaşında aniden hayatını kaybeden genç firavun Howard Carter Tutankamon Kimdir aslında Mısır tarihinin önemli hükümdarları arasında yer almaz.Onu dünya tarihi açısından bu kadar önemli noktaya getiren olay 1922′de Krallar Vadisi’ndeki mezarlığının keşfedilmesidir.Tutankamon’u diğer firavunlardan ayıran özelliği Howard Carter Tutankamon Kimdir mezarı hiç soyulmayan ve tüm hazinesi günümüze kadar ulaşan tek firavun olmasında gizlidir.Ancak onu üne kavuşturan asıl olaylar zinciri mezarının açılmasıyla birlikte ortaya çıkan lanet dedikodularıyla başlar.Mezar açılıyorTutankamon’un mezarı arkeolog Howard Carter’ın 1 Kasım 1922 günü Krallar Vadisi’nde hiç kazılmamış bir alan keşfetmesiyle ortaya çıkarıldı.

Bulduğu yerin bir giriş olduğunu fark eden Carter Howard Carter Tutankamon Kimdir kızı Lady Evelyn ile birlikte 26 Kasım’da içeri girmeyi başardı ve gördükleri karşısında hayrete düştü.Tutankamon’a ait olan bu mezar Howard Carter Tutankamon Kimdir firavunun mumyasının olduğu altın sanduka dışında paha biçilemez hazinelerle doluydu.Varlığı bile bilinmeyen bu hiç açılmamış mezarlığın keşfi bütün dünyada büyük yankı uyandırdı.Lanet başlıyorAncak bu keşiften kısa bir süre sonra esrarengiz olaylar birbirini izlemeye başladı.İlk olarak Carter’ın çok sevdiği ve uğurlu saydığı kanaryası nereden geldiği belli olmayan ve Mısır hükümdarlarının simgesi olarak kabul edilen bir kobra yılanı tarafından yendi.

Bu durum pek çok kişi tarafından uğursuzluk işareti olarak algılandı.Mezarlığın bulunmasından birkaç hafta sonra kazıların parasını sağlayan İngiliz Lordu Carnavron’un sağlık durumu kötüye gitmeye başladı.Kan zehirlenmesi olduğu açıklanan Lord kısa bir süre sonra vefat etti.Aynı zamanda Lord’un İngiltere’deki malikânesinde bulunan köpeği Susie’nin de ulumaya başladığı ve öldüğü söylendi.Lord’un ölümü tüm dünyada şok etkisi yaratırken lanet dedikodularını da alevlendirdi.Bu dedikoduların en temel dayanağı ise Firavun’un mezarındaki hiyeroglif yazısıydı:”Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.”Gizemli ölümlerİngiliz Lordu Carnavron’un vefatından sonra da ölümlerin ardı arkası kesilmedi.Amerikalı milyarder George Jay Gould Howard Carter Tutankamon Kimdir mezarı ziyaret ettiği gün ateşlenerek aniden öldü.

Arkeolog Carter’ın yardımcılarından biri olan A. C. Mace Howard Carter Tutankamon Kimdir ateş nöbetlerine tutulunca işi bıraktı ve 1928′de öldü. Bir başka yardımcısı Richard Bethell ise 45 yaşında kan dolaşımı yetersizliğinden hayatını kaybetti.Tutankamon’un kaç yaşında olduğunu bulmak için X ışınları ile mumyada incelemeler yapan radyolojist Archibald Reid Howard Carter Tutankamon Kimdir İngiltere’ye döndükten kısa bir süre sonra vefat etti.Lord Carnavron’un arkadaşı da cenazeye katılmak için geldiği Mısır’da Howard Carter Tutankamon Kimdir firavunun mezarını görmeye gitti ve 12 saat sonra yüksek ateşten öldü.Bütün bu ölümlerin ardından mezarlarda zehir üreten bir tür bakterinin olabileceği iddia edildi ancak buna bir kanıt getirilemedi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Howard Carter Tutankamon Kimdir

Howard Carter Tutankamon Kimdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tutankamon kimdir, tutankamon un hayatı, tutankamon mezarı, tutan kamon mezarini ilk bulan, tutankhamon mezarı, firavun kimdir, howard carter kimdir, firavunun hazinesi, tutankomon u bulan arkeolog kimdir, tutan kamon mezarl,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nick Carter Resimleri elif Yakışıklı Erkek Resimleri 0 30-11-2010 04:06
Aaron Carter Resimleri elif Yakışıklı Erkek Resimleri 0 20-10-2010 12:47
Mısır: Çocuk Kral Tutankamon nimlahza Tarih 0 13-09-2010 04:10
Vince Carter biyografi-Vince Carter kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 26-01-2009 01:13
Dwight Howard biyografi-Dwight Howard kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 11-01-2009 05:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats