bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 05:03   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?
Ses Kirliliği
Sanayileşme ve modern teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan çevre sorunlarından biri de ses kirliliğidir. Gürültü de denilen ses kirliliği Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? istenmeyen ve dinleyene bir anlam ifade etmeyen sesler ya da insanı rahatsız eden düzensiz ve yüksek seslerdir. Ses kirliliğinin yaratan önemli etmenler;


  • Sanayileşme
  • Plansız kentleşme
  • Hızlı nüfus artışı
  • Ekonomik yetersizlikler
  • İnsanlara Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? gürültü ve gürültünün yaratacağı sonuçları konusunda yeterli ve etkili eğitimin verilmemiş olmasıdır.

Ses kirliliği Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? insan üzerinde çok önemli olumsuz etkiler yaratır. Bu etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • İşitme sistemine etkileri: Ses kirliliği işitme sistemi üzerinde Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? geçici ve kalıcı etkiler olmak üzere iki çeşit etki yapar. Ses kirliliğinin geçici etkisi Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? duyma yorulması olarak da bilinen işitme duyarlılığındaki geçici kayıplar şeklinde olur. Duyma yorulması düzelmeden tekrar gürültüden etkilenilmesi ve etkileşmenin çok fazla olması durumunda işitme kaybı kalıcı olur.
  • Fizyolojik etkileri: İnsanlarda görülen stresin önemli bir kaynağı ses kirliliğidir. Ani olarak oluşan gürültü insanın kalp atışlarında (nabzında) Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? kan basıncında (tansiyonunda) Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? solunum hızında Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? metabolizmasında Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? görme olayında bozulmalar yaratır. Bunların sonucunda uykusuzluk Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? migren Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? ülser Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? kalp krizi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar. Ancak en önemli olumsuzluk kulakta yaptığı tahribattır.
  • Psikolojik etkileri: Belirli bir sınırı aşan gürültünün etkisinde kalan kişiler Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? sinirli Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? rahatsız ve tedirgin olmaktadır. Bu olumsuzluklar Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? gürültünün etkisi ortadan kalktıktan sonra da sürebilmektedir.
  • İş yapabilme yeteneğine etkileri: Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? iş veriminin düşmesi Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.

Ülkemizde Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? insanları gürültünün zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri içeren ve çevre yasasına göre hazırlanmış olan "Gürültü kontrol yönetmeliği" uygulanmaktadır. Ancak yönetmeleğin hedeflerine ulaşabilmesi için insanların bu konuda eğitilmeleri ve bilinçlendirilmeleri gerekir.

Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

* Ses kirliliği aşağıdaki uygulamalarla önlenebilir;
* Otomobil kullanımını azaltacak önlemler alınmalıdır.
* Ev ve iş yerlerinde ses geçirmeyen camlar(ısıcam gibi) kullanılmalıdır.
* Eğlence yerleri vb. ortamlarda yüksek sesle müzik çalınması engellenmelidir.
* Gürültü yapan kuruluşlar şehirlerin dışında kurulmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hava Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? Я Soru Cevap 3 03-05-2017 08:53
Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? Я Soru Cevap 5 15-03-2016 07:06
Su Kirliliğinin Önlenmesi Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır? Я Soru Cevap 21 20-05-2015 07:19
Radrasyonun Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? Я Soru Cevap 0 25-10-2011 08:52
Toprak Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? Я Soru Cevap 0 25-10-2011 08:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats