bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 05:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir?

Sağlık Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir?


ARABA
Araba Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? insan ve yük taşımaya yarayan tekerlekli motorlu ya da motorsuz her türlü kara taşıtı. Motorsuz olanlar hayvanlarla ya da insanlar tarafından yürütülmektedir. Çek çek’ler Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? el arabaları insan gücüyle yürürken Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? kağnı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? koçu öküz ve mandayla Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? fayton Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? briska Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? kupa ve benzeri arabalar atla yürütülmektedir. Hollanda ve Belçika'da keçilerin koşulduğu hafif arabalar da vardır.


Arabaların M.Ö. 3000 yıllarında tekerlek ve kızağın bulunmasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk çağ kavimlerinin (Sümer Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Mısır Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Yunan Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Asur) arkası açık iki tekerlekli savaş arabaları kullandıkları bu dönemle ilgili adak heykelciklerinde görülmektedir.


İki tekerlekli ve parmaklıklı ilk arabaları İÖ 2000’li yıllarda savaş amacıyla Hititliler yapmıştır. Frigler Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Yunanlılar ve Romalılar dağlık ve sarp bölgelerde arabaların devrilmemesi için teker açıklığı kadar mesafede birbirine paralel giden oyuk yollar yaptığı bilinmektedir.


9. yüzyıldan itibaren arabaların üstü kapanmaya başlamış. 1400’lü yıllardan sonra arabalarda yay makas kullanılarak sarsıntıların azaltılmasında önemli başarılar sağlanmıştır yine aynı dönemde Uzakdoğu’da çekçek Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Anadolu’da kağnı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Almanya’da koçu arabaları yapılmıştır.


Fayton ve kupa yapımına 1500’lü yıllarda İngiltere’de Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 17. yüzyılda Berline’ler Fransa’da başlanmıştır. Demiryolu ulaşımının başlaması ve 20. yüzyılda otomobillerin geliştirilmesi ile atlı arabaların önemi oldukça azalmıştır.


Osmanlılarda Tanzimat'a kadar yalnızca padişahlar Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? şeyhülislamlar ve kazaskerler arabaya binebilmekte idi. Tanzimat’tan sonra bu araba ayrıcalığı kaldırılmış Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İkinci Meşrutiyetten sonra ise kadınlarla erkekler aynı arabaya binmeye başlamışlardır.


İstanbul’da ilk kullanılan araçlar öküzle çekilen koçu arabaları idi. Daha sonra talikalar kullanılmış Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? binek olarakta fayton Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? landon ve berline tipi arabalara binilmiştir.


Türkiye’de 1950’li yıllara kadar İstanbul’da faytona binilirken Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 1964 yılına kadar Ankara sokaklarında fayton dolaşmıştır. Günümüzde ise İstanbul Adalarda Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İzmir de ve kıyı kentlerimizde turistik amaçlarla fayton taşımacılığı yapılmaktadır.BİSİKLET
İlk bisiklet çok ilkel biçimde 12. yüzyılda Çin'de görülmüştür. Fransız Sirvac yaptığı sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bisiklet yapmıştır. "Celerifere" adını taşıyan bu alet 1791 tarihlidir. Baron Karl Von Drais Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Drais de Senerbol'un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete gidon eklemiştir. Bu bisiklet 1816 yılında yapılmıştır. Bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. 1818'de bisiklette metal kullanılmaya başlanmıştır.


Leonardo Da Vinci'nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan'dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya'da yapılan bu bisiklet Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? halen Londra Science Museum'da sergilenmektedir. 1855'te Fransız Ernest Michaux'un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmıştır. 1870ten sonra geliştirilen yeni bisikletlere "Bicyole" denilmiştir. Bu modelde ön tekerliğin çapı bir ila 1 Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir?5 metre arasında değişmiştir.


İlk seri üretim bisiklet "Michaux Company" tarafından yapılmıştır. Şirket Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800'lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871'de imal edilen bisikletlerAlmanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.


Trufaut Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? içi boş kauçuk lastiğini bulmuş Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bunu İngiltere'de eşit tekerlekli komple kadrolu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bilyalı ve milli bisikletlerin yapılması ve ardından ortadan katlanan portatif bisikletler izlemiştir.


İrlanda'da 1888 yılında havalı plastik biskletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bisiklet endüstrisini geliştirmiştir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800'lerin sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Fransa Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Belçika Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İngiltere Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İtalya veİspanya'daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunu gelişmesine önayak olmuştur.


I. Dünya Savaşı'nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla (ordu süratinin artırılması) amacıyla kullanmışlardır.


Günümüzde bisiklet Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? her toplumda kullanılan yaygın bir ulaşım ve eğlence aracıdır.


FAYTON
Fayton Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? körüklü Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? dört tekerlekli Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? atlı binek arabası.


Osmanlılar zamanında arabalara genellikl kupa adı verilirdi. Son zamanlarda talika Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? kinto Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? kâtip odası Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? lando denilen çeşitli tipte arabalar yapıldı. Bütün bunlarla sadece insan taşınırdı. Otomobilden sonra fayton yavaş yavaş bırakıldı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? büyük şehirlerde tamamen ortadan kalktı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Anadolu kasabalarında ise sayısı azaldı. son yıllarda tekrar canlanan fayton kültürü bir çok şehirde çoğaldı bu yüzdende manisa akhisarda fayton fabrikası kuruldu bu fabrika dünyanın bütün ülkelerine fayton gönderiyor.


Lando ile kupaların oturma yerleri tamamen kapalıdır. Tek veya çift atla çekilen faytonların körükleri yarı yarıya ve öne doğru kapanacak şekildedir Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? sürücü için ön kısımda yüksek bir yer vardır. İstanbul adalarında motorlu taşıt kullanma yasağı olduğu için faytonlar bu adaların özelliğini teşkil eder.


MİNİBÜS
Minibüs Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 3.5 - 4 metrelik kapalı aracın içine koltuklar yerleştirilerek yolcu taşımacılığında kullanılan hafif ticari araçtır.Sadece altı koltuk ile on dört koltuk sınırı içindeki taşıtlara Minibüs adı verilir.


Araç otomobilden daha çok yolcu taşımak amacıyla kullanılır.Özellikle toplu taşıma Minibüsleri kısa mesafelerde her şehirde çalışan araçlardır.Bir başka tip ise özel Minibüsler veya VİP Minibüslerdir.Bunlarda araç sahibi tarafından kendi isteği doğrultusunda yönettiği kullandığı araçlardır.
OTOMOBİL


* 1680 — Çalışabilen ancak kullanışlı olmayan ilk içten yanmalı motor 1680 yılında Hollandalı Christiaan Huygens’in yaptığı barutun yanması ile çalışan pistonlu makine oldu. Kapalı bir silindir içinde patlayan barut kayabilen bir pistona etki ederek piston’un hareket etmesini sağlamaktaydı.
* 1698 — İngiliz Thomas Savery ilk buharlı makineyi yaptı
* 1769 — İngiliz James Watt uzun süreli çalışan buharlı makineyı yaptı
* 1769 — Kendi kendine hareket hareket eden ilk araç Fardier Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı
1769 Fardier
1769 Fardier
Nicolas Joseph Cugnot (1725-1804) tarafından yapıldı.
* 1787 — Oliver Evans Amerikada yolcu taşıyan araç yapmıştır.
* 1801 — İngiltere’de Richard Trevithick buharlı otomobil yaptı.
* 1824 — İçten yanmalı motorların Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? özellikle dizel motorlarının temel ilkeleri Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? genç bir Fransız mühendisi Sadi Carnot tarafından ortaya atıldı
* 1830 — 15 – 20 km hızla giden buharla çalışan 14 yolcu taşıyabilen yolcu otobüsleri imal edildi.
* 1860 — İngiliz Parlementosu bütün arabaların iki sürücüsü ve önünde gündüz kırmızı bayrak gece kırmızı fener bulunmasını şart koşan kanun çıkardı. Bu kanun motor gelişim hızını biraz durdurdu. 1896 yılında bu yasa kaldırıldı.
* 1860 — Hava gazı ile çalışan ticari bakımdan elverişli ilk motor Belçikalı mühendis Jean Joseph Etienne Lenoir ( 1822-1901 ) tarafından yapılmıştır.
* 1862 — Fransız mühendisi Alphonse Eugene Beau de Rochas (1818-1893) 4 zamanlı çevrimin esaslarını ortaya koydu.
* 1867 — Alman mühendis Nicholaus August Otto ve Eugen Langen (1833-1895) Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Rochas’ın bulduğu prensipleri pratiğe çevirerek dört zamanlı çevrime sahip motoru yaptılar.
* 1876 — Nikolaus August Otto (1832- 1891) Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? ilk dört zamanlı gaz motorunu üretti.
* 1877 - Otto yaptığı motorun patentini Amerikadan aldı.
* 1878 — İngiliz mühendisi Dugal Clerk iki zaman esasına göre çalışan ilk motoru yaptı.
* 1880 — Amerika’da George Brayton benzin yakıtlı motor yaptı.
* 1885 — Benzinle çalışan içten yanmalı motora sahip ilk otomobil Alman mühendis Carl Friedrich Benz tarafından yapıldı
* 1889 — Viyanalı Siegfried Marcus (1831-1898) geliştirdiği motorla viyana sokaklarında 12 km hızla gezerken halkın panik yaşamasına sebep olmuş birkaç kaza yapmıştır. 17 suçtan mahkemeye verilen Marcus keşif yapmayı bıraktı.
* 1890 — Herbert Akroyd Stuart Bir kaza sonucunda kızgın bir yere değen gaz yağının hava ile karışarak yandığını gördü. Bu olaydan etkilenerek yaptığı deneylerle motorunu geliştirdi ve patentini aldı. Motorunda yakıt emilen ve hafifçe sıkıştırılan hava içerisine bir memeden gönderilerek patlayıcı ve yanıcı bir karışım oluşturulmaktaydı. Bu karışımın yanabilmesi için cidarları yüksek derecede ısıtılan ve buharlaştırıcı adı verilen bir ön yanma odası vardır. Ana yanma odasına bir kanalla birleştirilen bu oda ilk hareket için dışarıdan alevle ısıtılmaktadır. Bu motorda havanın ısısının sıkıştırma oranıyla arttığı düşünülmediğinden verim düşük olmuştur.
* 1890 — Bir Alman mühendis olan Capıtaine Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Akroyd’un motoruna benzeyen bir motorun patentini aldı. Bu motorlar yarım dizel (kızgın kafalı) motorların esasını oluşturdu.
* 1890 — İlk otomobillerin çoğu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? dişlileri olmadığı için yokuş çıkamıyor Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? önce durup sonra geriye doğru inmeye başlıyordu. 1893’da yapılan Benz Victoria marka arabada bir deri kayışı küçük bir kasnağa bindiren bir kol kullanılmıştı. Bu düzenek tekerleklerin daha yavaş dönmesini ve yüksek manivela gücünün arabayı yokuş yukarı tırmandırmasını sağlıyordu. Zincir çekişli Velo tipi araçtada bu şekilde üç ileri bir geri kasnağı vardı. Çekişin kolaylıkla arka tekerleklere iletilmesi için motor her zaman arkaya ya da sürücünün altına konuyordu.
* 1892-1897— Münih yüksek teknik okulu mühendislerinden Rudolf Diesel dizel motoru yaptı ve geliştirdi.
* 1893 — Amerikanın ilk başarılı otomobili “duryea” Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? J.Franck ve Charles Edgar Duryea tarafından yapılmıştır.
* 1894 — İlk resmi otomobil yarışı düzenlenmiştir
* 1898 — Fransa Otomobil Kulübü (AFC) Paris'teki Les Tuiliers'in güneşli bahçelerinde ilk otomobil fuarını organize etmiştir.
* 1902 — İstenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen ilk aracı 27 yaşındayken Ferdinand Porsche yapmıştır. 1902 yılında “Mixte-Wagen” adını verdiği aracı tanıtmıştır. Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche 4 silindirli bir Daimler motoruna aküler Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bir jeneratör ve elektrik motorları ekledi. Bu haliyle Mixte benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edilebiliyordu.


* 1903 — Fransız Gustave LİEBAU ilk emniyet kemerini tasarladı ve patentini aldı
* 1904 — Kısa adı FIA olan Uluslararası Otomobil Federasyonu kuruldu
* 1905 — İsveçli mühendis Alfred Büchi egzoz gazlarından yararlanarak çalışan bir türbin vasıtasıyla dört silindirli bir motora aşırı hava yüklemeyi başardı.
* 1905 — İlk 4WS ve 4WD sistemi Latil marka traktöre uygulandı


İlk 4WS ve 4WD sistemi Latil marka traktöre uygulandı
İlk 4WS ve 4WD sistemi Latil marka traktöre uygulandı


* 1905 — İlk tampon takılan araç İngilterenin Kilburn kentindeki Simms Manufacturing Co. tesislerinde üretilen 20 HP gücündeki Simms-Welback marka araçtır. Aynı yıl tamponun patentinin F.R. Simms tarafından alınmasına karşın aslında bu fikir yeni değildi 1897 yılında Moravya’daki İmperial Nesseldorf vagon fabrikasında yapılan çek malı Prasident marka otomobilin önüne tampon konmuş ancak Viyana yakınlarında yapılan denemelerde ilk 10 milden sonra tampon düştüğü için bir daha takılmamıştır
* 1908 — ABD'li Henry Ford T modeli adındaki ilk seri üretim otomobili yaptı. İlk üretim bandı fikrinin de babası olan Ford 1913 de günde 1000 araba üretebiliyordu
* 1918 — İngiltere’de “ Royal aırcraft establıshment “ fabrikaları mekanik püskürtmeli dizel yakıt sistemini geliştirdi. Böylece yüksek devirli dizel motorları oluşturularak hafif taşıtlarda kullanılmasına zemin hazırlandı.
* 1919 — Avrupanın ilk seri üretim otomobili Type A Citroen tarafından piyasaya verildi. Citroen aynı yıl dünyada ilk organize satış sonrası hizmetleri yapılandırdı.
* 1920 — Voisin firması hidrolik olarak çalışan ABS'nin atası üzerine çalışmalar yaptı." Frenlemenin tekerlekleri kitlemesini önleyici donanımı " tanımıylada Almanyada 671925 nosuyla ilk patentini aldı
* 1924 — Citroen dünyanın ilk çelik karasörlü otomobili B10’üretti
* 1924 — MAN'ın ürettiği bir kamyon direk enjeksiyonlu dizel bir motoru kullanan ilk vasıta oluyordu
* 1934 — Citroen seri olarak önden çekişli araç üretmeye başladı
* 1938 — Citroen Hidropnömatik süspansiyon sistemini icat etti
* 1938 — İsviçreli kamyon üreticisi Saurer ilk turbo motorlu kamyonu üretti
* 1938 — Klima'yı standart olarak kullanıma sunan ilk marka Studebaker Commander'dir
* 1938 — GM tasarımcısı Harley Earl ilk elektrikli cam sistemini Buick y'ye monte etti.
* 1954 – Döner Pistonlu Motor (Rotary-Wankel motoru) Felix Wankel tarafından geliştirildi
* 1957 — İlk hız sabitleyicisi (cruis control) Imperial marka araçta kullanıldı.
* 1958 — İsveç'teki Volvo Fabrikasında mühendis olan Nils Bohlin Üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini aldı.
* 1962 — İlk seri üretim turbo motorlu otomobil Chevrolet Corvair Monza tanıtıldı. Daha sonra bu modeli Oldsmobile F85 Jetfire takip etti
* 1963 - Wankel motoru ilk kez NSU Spider marka araçta kullanıldı
* 1967 — İngiliz otomobil firması Jensen İlk ABS'yi otomobillerine uyguladı
* 1973 — Avrupa'da seri olarak turbo motorla üretilen ilk otomobil BMW 2002 oldu.
* 1978 — Modern ilk ABS sistemi BMW 7 serisi ve Mercedes S serisinde uygulandı
* 1984 — Turbo üreticisi Garrett intercooler adını verdiği bir turbo soğutucusu geliştirdi. Bu sayede türbine giren hava soğutularak turbonun performansı artırıldı
* 1986 — Çift turbo takılan ilk araç Porsche 959 oldu
* 1987 — Bosch ilk üretici olarak ABS sisteminin daha gelişmişi olan ASR sistemini piyasaya sürmüştür
* 1993 — Fiat Croma TdiD değişken geometrili turboyla donatılan ilk otomobil oldu. Sistem düşük motor devirlerinde turbonun verimini önemli oranda artırıyordu.
* 1995 — Bosch 1995 yılında ESP sistemini aktif sürüş emniyetini sağlamak üzere üretime almıştır. Özellikle virajlarda ve ani yol değişikliklerinde ESP sistemi Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? yıldırım hızı ile motor Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? şanzıman ve frene müdahale ederek aracın savrulmasını önler.
* 2004 — Çift turbo takılan ilk seri üretim dizel motorlu otomobil BMW 535d oldu
* 2005 — Mercedes üç turbolu v6 dizel motorla donatılmış konsepti Vision SLK 320 Cdi’yi Cenevre otomobil fuarında tanıttı.


DENİZ YOLU ULAŞIMI


Denizyolu ulaşımı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? gemi Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? vapur Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? ve benzeri deniz araçlarıyla yapılmakta olan bir ulaşım şeklidir. Daha çok uluslararası ticaret'te önem taşımaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de deniz ulaşımını gerçekleştiren doğal limanlar olduğu gibi Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? dalgakıranlarla korunmuş yapay limanlar da vardır.


Türkiye'de denizyolu ulaşımı


Cumhuriyetten önceki dönemde Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? limanlar arasında ulaşımı gerçekleştiren gemilerin pekçoğu ve deniz ticareti Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? yabancıların elindeydi. Lozan Antlaşması ile limanlarımız arasındaki taşıma hakkı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? sadece Türk gemilerine verildi. Buna kabotaj hakkı denir. Bu hak Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe girdi.


Deniz yollarıyla ulaşım Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Denizcilik Bankası Türk Anonim Ortaklığı'nın kurulması ile gelişme gösterdi. Mevcut limanlar geliştirildi ve bunlara yenileri eklendi. Bu sayede Türkiye Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? modern bir filoya sahip oldu. Bugün Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bazı Türk firmaları Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? uluslararası deniz taşımacılığında da söz sahibi olmaya başladı.


Yük ve yolcu trafiği bakımından Türkiye'deki en işlek limanlar; İstanbul Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İzmit Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İzmir Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Mersin Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İskenderun ve Samsun'dur.HAVAYOLU ULAŞIMI
Havayolları 1.dünya savaşından sonra ulaşım amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.Ülkemizde ilk ulaşımda kullanılan havayolu araçları ufak 2 kişilik planörlerdi . Şimdi ise birçok havayolu firması ülkemizde günün24 saatinde hizmet vermektedir.DEMİRYOLLARI


Şehir içi
* Tramvay
* Tünel
* Hafif Metro (LRT)
* Metro
* Monoray-Havaray
Şehir dışı


* Tren
* Hızlı trenTREN:
Tren Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? dünyada ilk kez 1800'lü yılların başında Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İngiltere'de kullanılmaya başlanmıştır. Tren Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Richard Trevithick adında bir mühendis ile İngiltere'nin Pennydarran bölgesinde bir maden sahibinin iddialaşmaları yüzünden doğmuştur. Mühendis Trevithick Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 10 ton ağırlığındaki demir yükü Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? kendi yapmış olduğu buharlı makineyle Pennydarran'dan Cardiff'e kadar raylı bir yol aracılığıyla hiç zorlanmadan taşıyabileceğini iddia ediyordu. Böylece 6 Şubat 1804 tarihinde Tram-Waggon adlı bir lokomotif 10 tonluk demir yükü ve ayrıca 70 yolculu bir arabayla Cardiff'ten hareket etti. 16 km uzunluğundaki Pennydarran-Cardiff yolu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? beklemeler ve tamirler de hesaba katılırsa Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? tam 5 saatte aşılabildi. Elde ettiği bu başarılı sonuca karşın Trevithick'in şansı yaver gitmemiş bu yeni makineyi daha fazla geliştirememiş ve böylece makinenin o günlerdeki yaygın ulaşım aracı hayvanlardan daha üstün ve etkin olduğunu ispatlayamamıştır. İşte bu nedenledir ki Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? trenin bulunuşu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? başka bir İngiliz'e Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? George Stephenson'a mal edilir. George Stephenson Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? daha sonraki yıllarda Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? peron Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? lokomotif ve vagon tasarımları çizmiş ve bunları gerçekleştirmiştir. Böylece o günün buharlı lokomotifi... gelişimin bir simgesi halini almıştır. Stephenson Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 27 Eylül 1825 tarihinde yalnızca yolcu ve yük taşıyarak Dünya'nın ilk demiryolu taşımacılığını gerçekleştiren treni Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İskoçya'da Darlington ile Stockton arasında kullanmıştır. Yine Stephenson Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bu tarihten beş yıl sonra saatte 24 km hızla gidebilen ve Rocket adını taşıyan yeni bir lokomotif modeliyle büyük ticari önemi olan Liverpool-Manchester hattındaki yarışmayı kazanmıştır.


50 km uzunluğundaki Liverpool-Manchester hattından sonra Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İngiltere'de on yıl içinde yapımı bitmiş veya tamamlanmış durumda olan demiryollarının uzunluğunun toplamı 2.000 km'ye ulaşmıştır. 1831'de Amerika Birleşik Devletleri'nde Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 1832'de Fransa'da 1835'te Belçika ve Almanya'da 1837'de Rusya'da ve 1848'de İspanya'da demiryolu kullanılmaya başlanmıştır.


TRAMVAY:
Tramvay Şehirlerde yol üzerinde döşenmiş özel raylarda hareket eden yolcu taşıtı.İsim Fransızca kökenli olup Tramway olarak bilinmektedir. Kaynak TDK (Türk Dil Kurumu)


Tramvay taşımacılığının kent içi trafiği açısından yol boyunca yerleştirilmiş ray ve elektrik hattı gereksinmesi gibi bazı sakıncaların olmasına karşılık Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bir yandan da duman çıkartmamak ve her gün fiyatı biraz daha artan petrol ürünleri yerine elektrikle çalışmak gibi üstün yanları vardır.


Tarihçesi
Atlı tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 1800'lü yılların sonu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Gdansk Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Polonya
Atlı tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 1800'lü yılların sonu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Gdansk Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Polonya
Çelik halatla çekilen tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? San Francisco Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? ABD
Çelik halatla çekilen tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? San Francisco Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? ABD
Dresden Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Almanya´da bir kargo tramvayı
Dresden Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Almanya´da bir kargo tramvayı


Öbür makineli taşıtlar gibi tramvay da 1800'lü yıllarda dünyanın görünüşünü değiştirmeye başlayan endüstri devriminin bir ürünüdür.


Kent içi yolcu taşımacılığında ilk raylı taşıma hattı 1832 yılında New York'un Harlem mahallesinde hizmete açıldı. Taşıtın "motoru" sadece bir çift attan oluşuyordu. Son durakta atlar aracın önünden alınarak arkasına takılıyor ve böylece taşıt ters yönde sefere çıkabiliyordu. Avrupa'da ise yine atla çekilen ilk tramvay hattı 1853'te Paris'te açıldı. Raylar sayesinde "otuz kadar yolcuyu saatte 10 km hızla taşıyabilmek için" bir çift at yetiyordu.


Ancak uygarlığın gelişimi Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? ilkel çekim hayvanı at ile endüstrinin bir ürünü olan demir rayların bağdaşmasına engeldi. Makine çağının hızlı gelişimine uygun başka çözüm yolları aramak gerekiyordu.


Örneğin kablolu çekim Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? sıkıştırılmış havalı motor ve kömürsüz buharlı motor gibi yöntemler denendi. Kabloyla çekiş Amerika Birleşik Devletleri'nde oldukça büyük ilgi gördü. Çelik bir halat Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? tüm hat boyunca rayların arasında bulunan kanalda kayıyordu. Halat tabii ki tramvaya bağlıydı. Son durakta bulunan sabit bir buharlı makine aracılığıyla bir çarkın üzerine sarılan çelik halat Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? tramvayın bir duraktan başka bir durağa çekilmesini sağlıyordu. Çelik halatla çekiş sistemi çok dik yollar için çok uygun olup bugün teleferiklerde kullanılmaktadır.


Buharlı motorlarla çekiş sisteminde en büyük sorun Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? çıkan duman ve kazanı ısıtmak için kullanılan kömürün kapladığı büyük yerdi. Bu sorunları çözmek için sıcak suyla çalışan lokomotifler yapıldı. Bu lokomotiflerde su Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? trenlerde olduğu gibi taşıtın üzerinde bulunan kazanlarda ısıtılmıyordu. Yerdeki bir kazanda kaynatılıyor Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? kaynar olarak kazana aktarılıyor Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? bu yoldan buhar elde ediliyordu. Böylece her sefer için yeni kaynar su gerekmiyordu.


1879 yılındaki Berlin sergisinde saatte 12 km hız yaparak üç küçük vagonu çekebilen bir elektrik motoru sergilendi. Ancak bu motorun da çok büyük bir sakıncası vardı. Enerjiyi motora iletmek için enerji yüklü üçüncü bir raya gereksinim vardı. Bu ray yeni bir masraf kapısı açmaktan başka Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? yolda yürüyen insanlar için büyük tehlike oluşturmaktaydı.


Üçüncü ray önerisi metrolarda uygulama alanı buldu. tramvaylar için başka bir çözüm üretildi. İki ana ray diğer araçların trafiğini engellememek için parke taşları arasına yerleştirildi. Elektrik akımı ise kablolardan sağlandı. Hat boyunca yerden 5 m yükseklikte kablolar gerildi. Böylece "trolley" adı verilen metal çubuklar aracılığıyla enerji kablodan tramvayın motoruna aktarılabiliyordu.


Osmanlı Devleti ve Türkiye'deki gelişimi [değiştir]
Halen kullanılan tarihi tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Taksim Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İstanbul
Halen kullanılan tarihi tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Taksim Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İstanbul


30 Ağustos 1869 tarihindeki "Dersaadet'de Tramvay ve Tesis İnşaası" na dair bir sözleşmeyle İstanbul caddelerinde yolcu Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? eşya taşımacılığı için demiryolu yapılarak hayvanların çektiği araba işletmeciliği Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 40 yıl süreyle Konstantin Krepano Efendi'nin kurduğu "Dersaadet Tramvay Şirketi" isimli şirkete verildi.


İlk atlı tramvay 1871 yılında Azapkapı-Galata Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Aksaray-Yedikule Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Aksaray-Topkapı ve Eminönü-Aksaray olmak üzere 4 hatta çalışmaya başladı. İlk işletme yılında 430 at kullanılarak 4 Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir?5 milyon yolcu karşılığında 53000 TL gelir elde edildi.


Daha sonraları Voyvoda'dan Kabristan sokağı-Tepebaşı-Taksim-Pangaltı-Şişli Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Beyazıt-Şehzadebaşı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Fatih-Edirnekapı-Galatasaray-Tünel Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Eminönü-Bahçekapı gibi hatlar açıldı.


Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde çalışmaya başlayan atlı tramvaylar daha sonra imparatorluğun büyük şehirlerinde de kurularak önce Selanik daha sonra da Şam Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Bağdat Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İzmir ve Konya'da işletmeye açıldı. Savunma Bakanlığı Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? tramvay atlarını 1912 yılında başlayan Balkan Savaşı sırasında Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 30000 altın karşılığı aldı ve bu yüzden İstanbul bir yıldan fazla süreyle tramvaysız kaldı.


İstanbul'da 1869 yılında çalışmaya başlayan atlı tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? yerini 1914 yılında elektrikli tramvaya terk etti.
Zeytinburnu-Kabataş hattında çalışan modern tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İstanbul
Zeytinburnu-Kabataş hattında çalışan modern tramvay Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? İstanbul


12 Haziran 1939 gün ve 3642 sayılı yasayla Hükümete devredilen Tramvay İşletmesi Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? daha sonra İstanbul Belediyesi'ne ve 16 Haziran 1939 gün ve 3645 sayılı yasayla da İETT`ye bağlandı.


12 Ağustos 1961 günü Avrupa yakasından Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 14 Kasım 1966 tarihinde ise Anadolu yakasından kaldırılarak İstanbul'da Tramvay İşletmeciliği son buldu.


1990 yılının sonlarında Tünel-Taksim arasında tarihi tramvay tekrar işletmeye alınmış olup halen 3 motris (çekici) Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 2 vagonla 1640 m'lik hat üzerinde turistik bir işlev görmesinin yanında yılda 14600 sefer ve 23944 km yaparak günlük ortalama 6000 yolcu taşımaktadır.


Zeytinburnu-Kabataş arasında hizmet veren tramvay hattının Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? 1992 yılında Sirkeci-Aksaray-Topkapı bölümü Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? Mart 1994 tarihinde Topkapı-Zeytinburnu bölümü ve Nisan 1996 tarihinde Sirkeci-Eminönü bölümü hizmete açıldı. 30 Ocak 2005 tarihinde yapılan törenle hat Kabataş'a uzatıldı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir?

Sağlık, Ulaşım Ve İletişim Alanlarında Kullanılan Teknolojik Araçlar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ulaşımda kullanılan teknolojik ürünler nelerdir, iletişim alanında kullanılan teknolojik ürünler, sağlık alanında kullanılan teknolojik ürünler, teknolojik aletler nelerdir, sağlıkta ve eğitimde ulaşımda kullanılan ürünler nelerdir, iletişim alanında kullanılan teknolojik ürünler nelerdir, sağlık araçları nelerdir, ulaşım alanında kullanılan teknolojik ürünler, iletişim alanında kullanılan bir araç, ulaşımda kullanılan teknolojik araçlar nelerdir, teknolojik araçlar nelerdir, geçmişte kullanılan sağlık araçları, sağlık eğitim ulaşım alanında 5, ulaşım kullanılan teknolojik araçlarda görseller, günümüzde sağlık alanında kullanılan aletler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İletişim Nedir? Etkili İletişim Yolları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 20-09-2016 08:21
Buhar gücüyle çalışan araçlar nelerdir elif Soru Cevap 4 28-05-2014 09:06
Geçmişten günümüze yazı yazılan araçlar nelerdir? Я Soru Cevap 9 13-01-2014 07:14
Özel yaşam alanlarında bulunan canlılar nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:23
sesin şiddetini değiştirmeye yönelik araçlar nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 76 09-06-2012 09:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats