bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 03:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir

Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları NelerdirJeotermal enerji Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir yer kabuğunun işletilebilir derinliklerinde birikmiş olan ısının meydana getirdiği bir enerji türüdür. Yeraltına sızan sular burada gözenekli ve geçirimli özellikleri bulunan hazne kayalarda toplanır. Hazne kayalar üstünde geçirimsiz örtü kayalar vardır. Isı Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir yerkabuğundaki kırık veya çatlaklarda dolaşan sular vasıtasıyla yeryüzüne aktarılır. Eğer yerkabuğunda doğal su dolaşımını sağlayacak yeterli kırık yoksa ve ısı birikimi tespit edilirse Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir oluşturulacak yapay kırıklardan dolaştırılacak akışkanlardan enerji elde edilmesi mümkündür. Jeotermal enerji alanları Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir etkin depremlerin olduğu tektonik bakımdan aktif olan genç volkanların bulunduğu kuşaklardır. Yeryüzüne ulaşan buhar ve sıcak suyun içerdiği enerjiden ya doğrudan ya da başka enerji türlerine dönüştürülerek yaralanılmaktadır.

Jeotermal enerji kullanımındaki en büyük problem bu enerji kaynağının oldukça yayılmış bir karaktere sahip olmasıdır. Dünyadan uzaya yılda yaklaşık 4x1017 KJ jeotermal enerji yayılmaktadır. Eğer biz bu enerjiyi kullanabilseydik dünyanın tüm enerji ihtiyacını 20 kez karşılayabilirdik. Yalnız bu miktar tüm dünya yüzeyine yayıldığından metrekare başına sadece 0.063 W enerji düşer ki bu güneşten gelen enerjiden çok daha azdır. Eğer jeotermal enerji tüm yer kabuğuna eşit olarak dağılmış olsaydı Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir belki de faydalı enerji olarak kullanılma olasılığı olmayacaktı.

Jeotermal enerji kaynakları

Genellikle tektonik levha sınırları diye bilinen ve depremlerin sık ve şiddetli olmasıyla veya volkanik faaliyetlerle de tanımlanan bölgelerde Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir yer kabuğunda kırıklar oluştuğundan bu bölgeler genellikle jeotermal enerji açısından zengin bölgelerdir. Jeotermal enerji kaynakları şu şekilde sınıflandırılabilir:

a. Normal ısı gradyanlı sahalar: Jeotermal olarak yüksek ısı akısı gösteren alanların dışındaki alanlardır. Bu alanlarda yaklaşık her 100 metrede sıcaklık 2.5 °C artar. Eğer 150°C’lik bir sıcaklık elde etmek istiyorsak yaklaşık 5000m derinliğinde kuyu kazılması gerekir. Bu uygulama şu anda ekonomik değildir.

b. Radyojenik sahalar: Bu tür bölgeler kayaların içerisindeki radyoaktf elementlerin bozulmasıyla ortaya çıkan ısıyla Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir sıcaklıkları normal ısı gradyanının üzerine çıkmış bölgelerdir. Genellikle granit gibi kaya tabakalarında toplanan bu enerji Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir granit tabakalarının su geçirgenliği az olduğundan doğal olarak suya aktarılma olasılığı pek yüksek değildir.

c. Yüksek ısı akışlı bölgeler: Yeraltından yeryüzüne ısı transferi iletim mekanizmasıyla olur. Dünyanın bazı bölgelerinde yerkabuğunun ısıl geçirgenlik katsayısı çok düşük olabilir. Eğer bu yüksek ısı akışı ile bir arada bulunuyorsa sıcaklıklar normal gradyanın üzerine çıkabilir. Örneğin Macaristan'da sıcaklık değişimi 40-75 °C/km civarındadır. Bu değer normal gradyanın yaklaşık üç misli civarındadır. Bu tür yüksek ısı akışlarının oluşmasının sebebi bu bölgelerde yer kabuğunun göreceli olarak ince olması veya kabuğun içine sıkışmış yüzeye yakın bir magma tabakasının olması olabilir.

d. Basınç altındaki jeotermal sahalar: Bazı sedimenter kaya oluşumlarının arasında sıkışmış fosil su kaynakları bulunabilir. Bu tür su kaynakları basınç olarak normal basınç gradyanının üzerinde değerlere sahip olabilir. Eğer basınç gradyanı metre başına 10.5 kPa değerinin üzerindeyse bu tür alanlara basınç altında jeotermal alanlar adı verilir. Bu tür alanların çekici tarafı genelde basınç Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir sıcaklık ve metan kaynakları olarak üç enerji kaynağının kullanılmasını sağlayacak bir ortam oluşturmasıdır.

e. Nokta ısı kaynakları: Bu tür ısı kaynakları en kolay kullanılabilen jeotermal enerji kaynaklarıdır. Termal kaynak Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir ya yerin içinde oldukça yüksekte bulunan bir magma bölgesi veya çatlaklar boyunca yükselmiş bir magma (ergimiş bazalt) tabakasıdır. Genelde yerin 7-15 km altında bulunur. Bu magmadan direk olarak enerji sağlanması için çalışmalar varsa da eğer çatlaklardan kaynaklanan su sızıntıları magmaya yakın bir bölgede gözenekli kayaçlar içerisinde bir su reservuarı oluşturabiliyorsa Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir su buhar enerji elde edilebilmesi için daha elverişli bir kaynak oluşturur.

Kaynak kapasitelerinin incelenmesi için bir çok yöntem mevcuttur. Bunlar jeolojik etütler Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir hidroloji Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir jeokimya ve jeofizik etütleridir. Başlıca Jeofizik etütler; ısı akış ölçümleri Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir elektrik direnç Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir elektromanyetik Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir gravity ve pasif sismik ölçümler olarak sıralanabilir. Fakat her zaman ancak kuyu açımlarından sonra kaynağın gerçek kapasitesini anlayabiliriz. Genel olarak kuyudan çıkan buhar ve su yüzdesine göre jeotermal kaynaklar kuru buhar Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir buhar çoğunluklu karışım ve su çoğunluklu karışım olmak üzere üç temel kısma ayrılabilir.

Hidrotermal kuyulardan çıkan sıvı aslında sadece sudan ibaret değildir. Kimyasal olarak çok kompleks bir yapı içerir. İçinde çok miktarda ergimiş mineraller ve gazlar vardır. Bu mineral ve gaz miktarlarına göre bu sıvıları alkali klorik Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir asit sulfat Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir asit sülfat-klorat ve bikarbonat gibi gruplara ayırabiliriz. Jeotermal sıvıların kapsadıkları başlıca gazlar ise karbondioksit Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir hidrojensülfit Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir metan Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir hidrojen Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir azot Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir oksijen Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir amonyak Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir argon Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir neon Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir kripton Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir zenon olarak sıralanabilir. Bu kimyasal maddeler jeotermal enerjinin kullanımındaki en önemli zorluğu oluştururlar. Bilhassa suda bulunan silikat ve kalsitler boruların tıkanmasına sebep olur. Genellikle jeotermal kaynaklar 10 000 – 25000 ppm civarında katı ergimiş madde içerirler. Bu miktarın bazı özel bölgelerde 300000 ppm bulduğu da gözlenmiştir.

Yeryüzüne çıkan jeotermal akışkandan İtalya Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Amerika Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Japonya Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Filipinler ve Meksika borikasit Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir amonyum bikarbonat Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir ağır su (döteryum oksit) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir amonyum sülfat Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir potasyum klorür gibi kimyasal maddeler elde etmektedirler. Jeotermal akışkan sıcaklığına bağlı olarak jeotermal enerjinin kullanım alanları sıralanırsa;(Rinehart Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir1980)

Jeotermal akışkanın kimyasal özelliklerinden dolayı korozif maddelerin Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir kalıntı bırakan veya yoğunlaşmayan bileşenlerin doğrudan sisteme gönderilmesi çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan akışkanın kimyasal özelliklerine uygun inhibitörlerin seçimi ve uygun ekipman Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir sistem dizaynı ile jeotermal akışkanın kabuklaşma ve korrozyon sorunu çözülerek verimli olarak kullanmak mümkündür.

Jeotermal enerjiden elektrik üretimi

Jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretiminde çeşitli santral tipleri kullanılmaktadır. Şu anda kullanılmakta olan jeotermal santral tiplerini şu şekilde sınıflandırmamız mümkündür:

a. Kuru Buharlı Jeotermal Santraller: Tüm jeotermal santral türleri arasında en basit olanı kuru buhar santralleridir. Bu tür santraller temel olarak doymuş veya kızgın jeotermal buhar bulunan bölgelerde kullanılabilir. Dünyadaki doymuş veya kızgın jeotermal sıvı bulunan jeotermal alanlar oldukça sınırlıdır. Başlıcaları; Kalifornia Geyser (USA) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Lorderello ve Monte Amita (İtalya) ve Matsukawa (Japonya).

b. Buhar Ayırmalı (Tek faz dönüşümlü) Santraller: Yeryüzüne pompalanmadan direkt olarak çıkartılan jeotermal sıvıların pek çoğu iki fazlı (buhar ve sıvı) olarak yer yüzüne ulaşır. Bu iki fazdaki buhar miktarı kaynak özelliklerine ve kuyu başı basıncına göre değişiklikler gösterebilir. Genellikle jeotermal akışkan kaynakta sıvı fazdadır. Fakat kuyu çıkışında bir basınç düşümünden dolayı buharlaşır. Bundan dolayı bu tür kaynağın kullanıldığı santrallere tek faz dönüşümlü santraller adı verilir. Şekil 5.2’de tek faz dönüşümlü bir jeotermal santralın basitleştirilmiş akış diyagramı görülmektedir. Kuyu çıkışındaki iki fazlı jeotermal sıvı ayırıcıda fazlarına ayrıldıktan sonra buhar fazı buhar türbinini döndürme amacıyla kullanılır. Sıvı fazındaki jeotermal akışkan re-enjeksiyonla kuyulara tekrar geri basılır. Bu tür bir santralın kullanım verimi kuru buharlı bir santralın kullanım verimiyle kıyaslandığında çok düşüktür. Bu tür santrallere örnek olarak Türkiye'deki Kızıldere jeotermal santralı verilebilir. Yalnız bu santralde jeotermal sıvı kaynağa geri basılmamaktadır. Jeotermal sıvının kaynağa geri basılması jeotermal kaynağın ömrünü uzatması bakımından önemlidir. Ayrıca Cerro Prietto (Meksika); Otake Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Onuma Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Onikobe Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Kakkonda (Japonya); Ahuchapan (El Salvador) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Pauzhetka (Rusya) 'da bulunan santraller bu türün örnekleri arasında sıralanabilir.

c. Buhar Ayırma ve Su Buharlaştırmalı (Çift Faz Dönüşümlü) Santraller: Bu santralın buhar ayırmalı santralden temel farkı separatörden çıkan jeotermal sıvının basınç düşürücü (faz dönüştürücü) ikinci bir seperatörden geçirilerek ilave düşük basınçlı buhar elde edilmesi ve bu ilave buharın ikinci kademe bir türbinde işe dönüştürülmesidir. Bu yüzden bu çevrim çift faz dönüşümlü (birinci faz dönüşümü kuyu içerisinde olmaktadır) santraller olarak da anılırlar. Bu tür santrallere örnek olarak Hatchobaru (Japonya) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Krafla (İzlanda) santralleri verilebilir. Toplam kullanım verimi tek faz dönüşümlü sistemlere göre biraz daha yüksektir.

d. Buhar Ayırma ve Çok Kademeli Su Buharlaştırmalı (Çok faz dönüşümlü) Santraller: Bu tür santrallerde üç veya daha fazla basınç düşümü ve faz ayrımı oluşturulur. Faz dönüşüm sayısı arttıkça kullanım veriminde artış gözlenmekle birlikte hem sistem daha kompleks hale geldiğinden hem de maliyetler arttığından toplam faz dönüştürme sayısının ekonomik analizle belirlenmesi gerekir. Bu tür santraller şu anda ekonomik olarak pek cazip görünmemektedir. Türünün tek örneği olan Wrakei (Yeni Zellanda) santralının bu tür için seçilmiş olmasının temel nedeni bir kimya tesisi için jeotermal sıvıdan kimyasal madde elde edilmesidir.

e. Kuyudan Pompayla Jeotermal sıvı çekilen sıvı buharlaştırmalı (tek faz dönüşümlü) santraller: Eğer kuyunun içine pompa yerleştirilmemiş ve jeotermal akışkan direkt basınçlı sıvı olarak kuyudan çekiliyorsa Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir yer altında ilk basınç düşümü gerçekleşemeyecektir. Bu yüzden pompa çıkışında faz dönüşüm işlemi basınç düşürücü bir seperatörle gerçekleştirilir. Oluşan buhar aynı seperatörde ayrıldıktan sonra türbine gönderilir. Bu tür sistemlere örnek olarak East Mesa Republic (USA) jeotermal santralı verilebilir

f. İkinci Bir Termodinamik Çevrim Sıvısı Kullanan (Bınarı Tipi) Santraller: Bu tür santrallerde jeotermal akışkanın enerjisi ikincil bir sıvıya aktarılır. İkincil sıvı olarak freonlar veya hidrokarbonlar kullanılabilir. Bu çevrimin kritik parametresi jeotermal sıvıdan ikincil sıvıya ısı aktarımı yapan ısı değiştirgecidir. Burada ısı eşanjörü çalışma şartlarının çok iyi denetlenmesi Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir ikincil bir yedek ısı eşanjörü imali gibi tedbirler uygulanmalıdır. Diğer bir uygulama da direk temaslı ısı değiştirgeçlerinin kullanılmasıdır. Direk temaslı eşanjörlerde jeotermal sıvı ve jeotermal sıvıyla direk olarak karışmayan ikincil çevrim sıvısı ters akışlı olarak aynı reaktöre gönderilir. Buharlaşan ikincil sıvı rektörün üst bölgesinden toplanarak ikincil (binari) sıvıyla çalışan türbine gönderilir. İkincil sıvı termodinamik çevrimi temel olarak kapalı bir çevrimdir. Bu yüzden normal gövde boru tipi kondenser düşük basınç değerleriyle rahatlıkla kullanılabilir. Binari santrallerinin kullanılabilirlilik verimi faz dönüşümü santrallerine göre oldukça yüksektir. Genellikle ikincil sıvılar sistemde yüksek basınçlar altında bulunduğundan türbinler Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir su buhar ı türbinlerine göre daha küçüktür. İlave ısı eşanjörü maliyeti sistemi pahalı kılan başlıca unsur olarak görülebilir. Binari (ikincil sıvı) santrallerinin faz dönüşüm santrallerine göre avantaj ve dezavantaj lar ını şöyle sıralayabiliriz :

Avantajları:

- Düşük sıcaklıklı jeotermal kaynakların kullanılmasına daha elverişli olmaları
- Türbin boyutunun küçüklüğü ve daha ucuz olması
- Yüksek basınçta çalışma
- Hava sızması gibi problemlerin yaşanmaması
- Çalışma sıvısının korozif olmaması
- Isantropik türbin verimlerinin daha yüksek olması
- Türbin genleşmesinin tamamen kuru bölgede gerçekleşmesi Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir böylece toplam türbin ömrünün uzatılması
- Daha düşük kondenser basıncı Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir daha yüksek sistem verimleri

Dezavantajları:

- İkincil sıvı maliyetlerinin yüksekliği
- Kaçaklara müsaade edilemeyişi
- Isı değiştirgeçlerin pahalı oluşu
- Toplam jeotermal akışkan akış oranlarının yüksek olma gereksinimi
- İkincil sıvı olarak hidrokarbon kullanılırsa Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir hidrokarbonun yanıcı olma riski taşıması
- İkincil sıvı olarak freonlar kullanıldığında ozon tabakasına zarar vermeyecek sıvılar seçme zorunluğu olması

Rusya Freon 12 ile çalışan bir binari tipi jeotermal santralı Kamçatka yar ımadasındaki Patunka'da başar ıyla denemiştir. 1967 yılında kurulan bu santral birkaç yıl çalıştıktan sonra sökülmüştür. Japonlar Otake ve Mori’de bu tür santraller çalıştırmaktadır. ABD East Mesa'da izobütan Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir propan kullanan bir santral çalışmaktadır.

Çalışan ilk jeotermal santral jeotermal sıvının enerjisini bir ısı eşanjörü ile saf suya aktaran bir jeotermal sıvı/saf su binari sitemi idi. Bu santral İtalya'da çalıştırmıştır. Daha sonra modern türbinlerin geliştirilmesiyle bu uygulamaya son verilmiş ve jeotermal buhar direk olarak kullanılmaya başlanmıştır.

g. Hibrid Fosil /Jeotermal Santraller: Jeotermal enerji santrallerinin en büyük problemi jeotermal sıvıların sıcaklıklarının düşük olması nedeniyle sistem verimlerinin düşük olması ve santrallerden alınan toplam gücün sınırlı kalmasıdır. Bu yüzden birim enerji olarak yatırım maliyetleri de yüksek olmaktadır. Jeotermal kaynakların elektrik enerjisi elde edilmesinde daha etkili kullanılmasının yollarından birisi Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir klasik fosil enerji santralleriyle hibrit olarak kullanılmalarıdır. Böyle bir santralın en büyük dezavantajı fosil santral yakıtının ve jeotermal enerjinin aynı bölgede bulunma olasılıklarının düşüklüğüdür. Şu anda ülkemizde yap işlet devret modeliyle kurulan doğal gaz santrallerinin çoğalması ve doğal gazın dağıtımının ülke boyutunda dağıtılması hibrit jeotermal santrallerin ülkemiz için geçerli bir alternatif olmasını getirebilir.

Doğal gaz tek başına pahalı bir santral yakıtıdır. Özel şirketler tarafından ucuz ilk yatırım maliyeti ve küçük boyutta ısı - elektrik santralleri olarak kurulan bu üniteler eğer jeotermal kaynaklarla birleştirilebilire ham daha ekonomik olarak kullanılabilecekler Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir hem de jeotermal enerji kaynaklarının kullanımlarını fizibil hale getirebileceklerdir.

Türkiye'nin ve dünyanın jeotermal enerji potansiyeli

Türkiye jeotermal zenginlik açısından dünyanın yedinci ülkesidir. Jeotermal enerji aramaları Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir 1962 yılında MTA Genel Müdürlüğü ’nün termal sulara yönelik envanter çalışması ile başlamış Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir ilk kuyu 1963 yılında İzmir Balçova’da açılmış ve 40 m derinlikte 124 °C akışkan (sıcak su + buhar) bulunmuştur. Ülkemizde yüzey sıcaklığı 40°C’nin üzerinde 140 adet jeotermal saha vardır. Bu sahaların 136 tanesi merkezi ısıtmaya Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir sera ısıtmasına Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir endüstriyel proses ısı kullanımına ve kaplıca kullanımına uygundur. Diğer 4 sahanın teknik ve ekonomik olarak elektrik üretimine uygun olduğu saptanmıştır. Jeotermal enerjiden ilk ve tek elektrik üretim santrali Kızıldere’de 1984 yılında kurulmuştur. 20.4 MW kurulu gücü ile dünyadaki jeotermal santraller arasında 14. sırayı almasına karşın 12 MW kapasite ile çalıştırılmaktadır. 200°C’de üretilen su elektrik enerjisi üretiminde kullanıldıktan sonra sera ısıtması ve kuru buz üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca santralde buhardan ayrıştırılan karbondioksit gazı atmosfere verilmeyip santrale entegre olan Karboğaz Şirketi tarafından 40.000 ton sıvı CO2 ve kuru buza dönüştürülmektedir. Bu üretim ile Türkiye’ nin karbondioksit ihtiyacının %50 si bu santral vasıtasıyla karşılanmaktadır. Elektrik üretimine aday bir diğer sahalar Aydın-Germencik (200-232°C) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Çanakkale-Tuzla (173°C) ve Aydın-Salavatlı (171°C) sahasıdır.

Bugüne kadar jeotermal enerjinin başlıca tüketim alanı ısıtmacılık (konut Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir sera) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir elektrik üretimi ve sağlık turizmi olmuştur. Türkiye’deki jeotermal enerji tüketiminin %87’si ısıtma amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye'nin görülebilir mevcut toplam jeotermal ısı kapasitesi 2264 MW civarındadır. Halen Türkiye’de 50000 konut eşdeğeri jeotermal ısıtma Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir 20000 m2 sera ısıtması gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de jeotermal enerji ile bazı büyük çaplı merkezi ısıtma uygulamaları aşağıda verilmektedir.

- Gönen’de 1500 konut Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir 56 adet tabakhane Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir 200 m2 sera Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir 600 yataklı otel ısıtması ve tabakhanelerin
sıcak su proses suyu ihtiyacını karşılayan sistemin kapasitesi 16.2 MW’dır.
- İzmir’de Tıp Fakültesi (30.000 m2) Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Balçova Jeotermal Sahasından üretilen akışkanla 1983’den beri ısıtılmaktadır. İlave 110.000 m2 ‘lik ısıtma sistemi ile sıcak su kullanımı durumunda sistemin toplam kapasitesi 17.8 MW olmaktadır.
-Türkiye’de ilk kuyu içi eşanjör uygulaması 1981 yılında Balçova Termal Tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Bu tesis hotel Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir açık ve kapalı yüzme havuzu ve kür merkezini içermektedir.
- Simav’da 3500 konut Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir toplam 730 yataklı termal kompleks ve 80.000 m2 alana sahip bir seranın
toplam kapasitesi 66 MW’dır.
- Kırşehir’de 1800 konut ve 530 yatak kapasiteli 5 adet oteli ısıtan merkezi ısıtma sisteminin kapasitesi 18.3 MW’dır.

Jeotermal enerjinin elektrik üretiminde kullanılması Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir ekonomik açıdan en önemli olan kullanım şeklidir. Elektrik enerjisi elde edebilmek için gerekli ön araştırmaların ve tesis masraflarının çok yüksek olmasına karşın kurulduktan sonra çok düşük maliyetle işletilmesi de en büyük avantajlardandır. Tablo 5.1'de ülkelerin kurulu jeotermal elektrik üretim kapasiteleri verilmektedir. 1996 yılı itibariyle dünyada toplam 8600 MW gücünde jeotermal santral kurulu gücü vardır. Dünyada jeotermal enerjinin elektrik santralleri dışında kullanımı Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir

1996 yılı itibariyle toplam 11300 MW güce ulaşmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde 1874 MW Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Japonya’da 3321 MW Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Çin’de 1915 MW Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Macaristan 340 MW Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir İzlanda’da 1443 MW Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir Fransa’da 599 MW Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir İtalya’da 307 MW ve Türkiye’de 635 MW düzeyindedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 12-11-2014, 03:30   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

slm cevaplarınız güzel ama çok uzun ne olur biraz kısaltın


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir

Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: basıncın teknolojideki uygulamalarına örnekler, basıncın teknolojideki kullanım alanları, basıncın kullanım alanları, basıncın teknolojideki yeri, basıncın teknolojideki kullanımı, olasılığın kullanım alanları nedir, olasılığın kullanım alanları nelerdir, basıncın teknolojideki uygulamaları nelerdir, katı basıncının teknolojideki kullanım alanları, basıncın teknolojideki uygulamaları, basıncın teknolojideki kullanım alanlarına örnekler, basıncın iletiminin teknolojideki uygulamalara örnekler nelerdir, basıncın teknolojide kullanım alanları, basıncın teknolojiye uygulaması, sıvı basıncının teknolojideki kullanım alanları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 02-05-2012 12:27
Toprağın Kullanım Alanları Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 02-05-2012 12:21
Bazların kullanım alanları nelerdir? gizem Soru Cevap 0 11-03-2012 02:13
İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 12-02-2012 02:27
Bitkilerin Teknolojide Kullanım Alanları elif Biyoloji 0 16-06-2011 09:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats