bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 04:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir?

Cemre Nedir Cemre Türleri Nelerdir?


Cemre kelimesi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir kelime. Anlamı ‘kor haline gelmiş ateş Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? köz.’ Köz Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yani kıpkırmızı ateş… Büyüklerimiz cemre yerine bazen “cemile” kelimesini de kullanır. Cemre ya da cemile düşmesi baharın gelmek üzere olduğunu haber verir. Eskiden büyüklerimiz yapacakları işleri buna göre ayarlarlarmış. Mesela toprak ısınmadan atılan bir tohum yeşermez. Bu yüzden dedelerimiz Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? babalarımız Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? özellikle çiftçilikle uğraşan büyüklerimiz cemre ve buna benzer olayları dikkatle takip eder Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? işlerini buna göre ayarlarlarmış.
Zamanı geldiğinde cemre düştü deriz. Düşen bir şey var mıdır Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? ne nereye düşmüştür? Bu söz söylendiğinde bizler Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? tabii olarak bir şeyin bir yere düştüğünü düşünürüz. Ama büyüklerimiz aslında pek görünmeyen bu olayı Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? aklımızın daha kolay kavrayabilmesi için böyle söylüyorlar. Biz de Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? ateş anlamına gelen cemrenin havaya düşmesini Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? sanki havaya bir ateş değmiş gibi düşünebiliriz. Ateş değer Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yani cemre düşer Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? hava ısınır. ‘Cemre’nin havaya düşmesi ile hava sıcaklığının arttığı düşünülür. Birinci cemre düştüğü zaman havalar ısınmaya başlar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? ikinci ve üçüncü cemreler düşünce artık hava sıcaklığı iyice artmıştır.


Kaç tane cemre vardır ve cemreler ne zaman düşer?


Üç tane cemre vardır. Bunlar sırayla önce havaya Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? sonra suya sonra da toprağa düşer. Her cemrenin arasında bir haftalık zaman vardır.


Birinci cemre 19-20 Şubat’ta havaya düşer. İlk cemreyle hava bir miktar ısınır.


İkinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşer.


Üçüncü cemre ise 6-7 Mart tarihlerinde toprağa düşer.


Her cemre düştüğünde sıcaklık biraz daha artar. Bizler de bu ısınmayı hissedebiliriz. Cemre bu ısınma olayının adıdır. Cemre ya da cemile Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? bu tarihlerde havaya Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? suya ve toprağa düşüp Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? bunları ısıttığı düşünülen olaydır.Eskiler 365 günlük yılı 'kasım' ve 'hızır' günleri olarak ikiye ayırmışlardı. Kasım 179 Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? hızır ise 186 gündü. Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 kasımda başlar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? 6 mayısa kadar sürerdi. 6 mayısta da hıdırellez ile birlikte yaz devresi Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? hızır günleri başlardı. Kasım ayına kasım dememiz oldukça yenidir. 1945 yılında ilgili kanun yürürlüğe girene kadar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? kasım ayma 'teşrinisani' denilirdi. Kasım adı Arapça 'bölen' anlamındadır. Yılı böldüğü için bu ad verilmiş olabilir.
Kaynakwh:Kasımın kırk altısında Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? kırk gün anlamına gelen 'erbain' Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? seksen altısında da elli gün anlamına gelen 'hamsin' başlar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? böylece kışın en soğuk zamanları olan doksan günlük süre geçmiş olurdu. Kasım günlerinin ortasını geçip yüz gün arkada kalınca halk arasında zorlu kış günlerini arkada bırakmanın bir ifadesi olarak 'geldik yüze Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? çıktık düze' denilirdi.
Kasımın yüz beşinde (19-20 şubat) birinci cemrenin havaya Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yüz on ikisinde (26-27 şubat) ikincisinin suya Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yüz on dokuzunda da (5-6 mart) üçüncü cemrenin toprağa düştüğüne ve yedi günlük aralıklarla buraları ısıttıklarına inanılırdı. Cemrelerin düşüş sıralamasında önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz.


Güneş'ten gelen ışınlar önce yeri ısıtırlar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtırlar. Aksi olsaydı Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yükseldikçe Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? dağların tepesine çıktıkça Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? Güneş'e yaklaşıldığı için hava gittikçe ısınırdı.


Meteorolojik olarak ısınma sıralaması toprak - hava- su şeklindedir. Cemre her ne kadar folklorik bir inanış olsa da Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? cemreler arasındaki günlerde hava sıcaklığında az da olsa düşüşler yaşansa da Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? özellikle Marmara bölgesine ait istatistiklere göre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? cemre tarihlerinde yüzde 80'e varan oranda ısınma meydana gelmektedir. Cemreler Türk dünyasının kültür ve edebiyatına da konu olmuşlardır. Örneğin Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? divan şairlerinin cemre zamanlan Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? baharın yaklaşması dolayısıyla önemli kişiler için yazdıkları övgü şiirlerine 'Cemreviye' denilirdi.

Cemreler baharı müjdeliyor..."Bahar kendi gelmeden önce de müjdecilerini gönderir bize. Baharın müjdecisi cemrelerdir. Cemre bir su damlası değildir; ama biz kafamızda cemreyi hep bir su damlası gibi düşünürüz. Sanki o minicik su damlası Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? önce havaya düşer Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? havayı ısıtır; sonra suya düşer Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? suyu ısıtır; en sonunda da toprağa düşer Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? toprağı ısıtır. "
Kışın soğuk Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? kısa günlerinde Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? uzun gecelerinde kurduğumuz bahar düşleri artık gerçeğe dönüyor. Bahar geliyor. “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır” dese de büyüklerimiz Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? aslında mart ayı baharın ilk ayı. Mart Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? nisan ve mayıs ayları bahar mevsiminin güzelliklerini içinde toplayan Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? sonra da bize sunan aylar…


Hele nisan en sevimli çocuğudur baharın… Renkler en güzel oyunlarını nisanla oynar. En güzel yağmurlar nisanda yağar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? gökyüzünü eleğimsağmalarla süsler güneş ve yağmur. Bahar bize yeniden dirilmeyi Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? canlanmayı anlatır. Tabiat kışla birlikte bir kenara bıraktığı yeşil elbisesini tekrar çıkarır sandığından. Hiç solmamıştır elbisesi Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? renklerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Ve yeniden giyinir. Ve yeniden çıkar gelir bahar kışın ortasından. En renkli ve en güzel elbisesiyle…

Cemre temiz gönüllere düşer...
Cemre sadece havaya Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? suya ve toprağa mı düşer?
Bir de topraktan yaratılan insanoğlunun cemresi vardır.
Asıl cemre insanoğlunun gönlüne düşer. Tabi insan isterse cemrenin düşmesini…
Sonsuz bir baharın kalplerde buluşmasını…
Cemre düşecek kalbin güzelliğini Mevlana “Ey dost Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? şu dünyada gördüğün çiçekli Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? güzel kokulu bahardan başka gizli bir bahar daha var. O bahar dilberi ay yüzlüdür; bu gördüğün bahardan daha güzeldir Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? daha hoştur. O Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? temiz insanların gönüllerinde gizlenmiştir” diyerek ne güzel tasvir eder.
Cemre kalbe düşende bahar çiçekleri gibi sevgiler yeşerir.
İşte o zaman asıl cemre aşk’ın dili Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? gözü olur.
Cemrenin düşmesi için gönlün kapısını açmalıdır önce. Gönül bir irfan hazinesidir.
“Gerçekten de Allah suretlerinize Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? mallarınıza bakmaz; fakat ancak gönüllerinize ve amellerinize bakar” hadisinde bildirildiği gibi gönül denen hazine Cenab-ı Hakk’ın nazargahıdır.
Ve gönle düşen cemre bir daha gitmez geriye.
Yeter ki kalbine cemre düşürenlerden olalım.
Çünkü cemre gönle düşende dört mevsim bahar olur.
İkinci Cemre

Gün batar
Kuşlar dönerdi
Seherler
Adama namaz kıldıran ihtişamını yitirdi
Artık ne gün batıyor ne kuşlar dönüyor
Akşam ile yatsı arası

Eğer erirse
Kar ilkin damlarda erirdi
Sahurlar olurdu
İftarlar eskiden
Orucu inanmayana tutturan
İnanmasa da insan
Bu iftar
Bu sahur inanılası bir şeydi
Cemreler düşerdi eskiden
Bir yâsin bir cemre
Bir cemre bir çocuk düşerdi
Zemheri vardı
Kırk gün
Mart dokuzu
Kocakarı fırtınası
Cemreler düşerdi eskiden Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir?
Bir yâsin bir cemre
Bir cemre bir çocuk düşerdi
'Zahmeti' derdi anam
Kırk gün de bu cem'an
Gül açardı ardından

Üçbin yılın cemresi düştü
Teki benim olmayan
Bir daha düşerse /çocukken inandığım gibi/
Gökten bağrıma bir kor
düşse düşse düşecek
/Bütün cemreler düştü mü çocuklar/
Bir işarettir cemre.

Kara kışların ardından Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? soğuk beyazların arasından Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? pembeli yeşilli baharlar gözümüz önüne serilir.

Bilinmezlikler içinden Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? tam vaktinde Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? rengi Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? kokusu Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? lezzeti yerinde nimetler gönderenden bir işarettir cemre.

Kupkuru dallara yaprak yaprak can Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? suyu çekilmiş ırmaklara gürül gürül heyecan veren...

Kuş sütünü eksik etmeyen sofraları kıskandıracak Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? herkesi doyuran ziyafetlere buyur eden birinden işarettir...

Başlangıçtır cemre...

Cemre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? havaya düşer!

Yağmurlar sağılır bulutlardan Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? uzaklardan tertemiz nefesleri yüklenir getirir rüzgârlar... Güneşin solgun yüzüne kan gelir Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? ışıl ışıl durdurulur üstümüzde. Gökyüzüne her bakışımızda gözbebeklerimize cemreler düşer...

Cemre suya düşer!

Bir taze tomurcuktur çocuk... Rahmet Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? bardaktan boşanırcasına Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? annelerin göğsüne dolar Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? oradan dağıtılır bütün yavrulara... Çocuk tomurcuklar çiçeklenir Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? çocuklar yarın Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? yarınlar bahar kokar...

Cemre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? toprağa düşer!

Toprağı dost Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? toprağı kardeş bilenlerin kanla suladıkları vatanlara mükâfattır cemre... İnsan Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? kaleler geçer toprak için Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? geçilmesini istemediği topraklara kaleler diker. Gülle gülle kalelere düşer cemre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? fetih olur. Cemre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? aşk olur kalbe düşer Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? bir Mehmed bir Mayıs günü Fatih olur...

Havaya düşer cemre...

Cemre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? suya düşer...

Toprağa düşer cemre...

Cemreler Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? insan için düşer!

İnsan için süslenir baharda yeryüzü Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? her baharda semâdan Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? sırlara sarılı ikramlar gönderilir.

İstemek ile şükür Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? tövbe ile affedilmenin binbir yolunda öyle hızlı koşarız ki... Öyle çabuk varırız ki... Kıskanır insanı baharlar...

Çünkü... Cemre Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? insana düşer!


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir?

Cemre Nedir, Cemre Türleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kaç çeşit cemre vardır, cemre nedir çeşitleri nelerdir, cemre bir canlı türü, cemre türleri nelerdir, cemre cesitleri, cemre nedir ve cesitleri, cemreveçeşitleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cemre - Pınar ATAY nimlahza Şiir 0 21-02-2012 10:50
Cemre Şimdi Ne Yapacak `»HicЯet GeLini«´ Kuzey ve Güney 0 30-10-2011 08:14
lk Cemre Yarın Düşecek nurküllü LakLak Bölümü 1 18-02-2011 09:29
Cemre Düşmesi Nedir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-04-2010 01:15
Neden Cemre Düştü Diyoruz nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-10-2008 12:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats