bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 06:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir

Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir


Wolfgang Amadeus Mozart Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Avusturyalı besteci (1756-1791).

Mozart'ın yaşamı bir peri masalı gibi başlar ve çocukluğu bir efsane olarak belirlenir: dört yaşındayken klavsen çalıyor Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir altısında yaptığı besªteler Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir babasını Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir onun müzik eğitimiªni bizzat ele almağa yöneltiyordu. Birkaç yıl içinde tam bir virtüöz olªdu; klavsen Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir keman ve org çalarken doğaçtan besteler yapabiliyor Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir hattâ orkestra bile yönetebiliyordu.

harika çocuğun Avrupa turnesi

Bunlara dayanarak babası Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir oğlu için Avrupa'da bir dizi konser düzenlemeªğe karar verdi. Ve genç Mozart böyªlece Fransa Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Belçika Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir İngiltere Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir İtalya ve Orta Avrupa'yı dolaştı. Her yerde büyük bir ilgiyle karşılandı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir el üstünde tutuldu. Ama halkın en çok hayªranlık duyduğu şeyin ne olduğunu kestirmek güçtü: herkes bu harika çocuğa mı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir yoksa o tarihte belirmiş olan müzik dehasına mı hayrandı? On altı yaşındayken Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir doğduğu şehrin (Salzburg) başpiskoposu taralından koro şefliğine atandı. Ama çok kısa zamanda gene özgürlüğüne kavuştu Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir gene yolculuklar yaptı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir sonra da 1780'de Viyana'ya yerleşti.

sefalet ve şöhret

İki yıl sonra Constance Weber ile evlendi ve Tuna kıyılarında Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir hem baªşarısızlıklarla Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir hem de birkaç parlak başarıyla dolu çetin bir yaşam sürdü. Art arda Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir şöhreti de Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir gözden düşmeyi de Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir sefaleti de tattı.

1788'de Don Juan'ın Prag'da kazanªdığı zafer onu çok sevindirmişti. Ama Viyana'ya dönmek zorunda kaldı ve burada saray bestecisi oldu. Mozart'ın son yılları sefalet ve hasªtalık ile kararmıştır. Son başeserleri olan Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir 39 Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir 40 ve 41 numaralı üç senfoªniyi Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Sihirli Flüt operasını ve Requiem'i çok zor koşullar altında besteªledi. 35 yaşında öldü.

Mozart'ın sanatı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir uyumlu bir senªtez halinde çeşitli etkileri birleştirir: Alman ciddîliği Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Fransız nükteciliği ve İtalyan zarafeti. Sadeliği ve anlaşılırlığı yönünden Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir büyük klasiklerin (Bach Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Haendel) vârisidir. Derin kaygı ve sonsuz sevinç çelişkileri yöªnünden de romantiklerin Beethoªven) habercisi sayılır.

bazı eserleri

52 senfoni; 27 piyano konçertosu; birkaç opera ve bu arada Saraydan Kız Kaçırma ile Cosi Fan Tutte; 18 missa; sonatlar Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir dörtlüler Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir serenatlar v.b.

Piotr Çaykovski

Rus bestecisi (1840-1893).

Ailesinin hukukçu yapmak istediği Çaykovski Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir yirmi üç yaşma gelince kendini müziğe adadı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir önce Petersburg (Leningrad) Konservatuarı'na girdi Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir iki yıl sonra Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Moskova Konservatuarı'na öğretmen olarak alındı. İlk senfonik eserlerini Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir ilk operalarını ve ünlü Piyano Konçertosu'nu (1875) işte bu dönemde verdi.

O sıralarda kader Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir yoluna zengin bir dul olan Madam von Meck'i çıkardı; Von Meck Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Çaykovski'nin müziğiyle derinden etkilendiği için tam on iki yıl ona rahat geçimini sağlayabilecek bir gelir bağladı. Ama hiç bir zaman besteciyle yüz yüze gelmek istemedi.

Böylelikle her tür maddi kaygıdan uzak olan Çaykovski Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir dilediğince seyahat edip müzik besteleme imkânına kavuşmuş oluyordu. Ne var ki aşırı duyarlı yaradılışı onu Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir çoğu zaman müziğinde yansıyan (Manfred Senfonisi Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Hamlet Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Beşinci Senfoni) bir hüzün ve bir endişe içinde yaşatmaktaydı.

1891'de Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptığı çok başarılı bir turneden sonra Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir başeseri sayılan Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Patetik Senfoni'yi yazdı. Bu umutsuz bestecinin en ünlü eserlerinin göz kamaştırıcı bir tazelik ve sevinçle dolu olması Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir gerçekten ilgi çekici bir özelliktir.

ESERLERİ

Baleler: Fındıkkıran Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Kuğu Gölü.

Operalar: Maça Kızı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Yevgenly Onyegin

Richard Wagner

Richard Wagner Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Alman bestecisidir (1813-1883). Leipzig'de doğan Wagner Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir daha çocukluk yıllarında kendini tiyatronun büyüsüne kaptırdı. Felsefe. ve müzik öğrenimini birlikte sürdürdükten sonra başarısız birer deneme olan ilk operalarını yazdı. Almanya'da orkestra yöneticiliği yapan Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir ardından Fransa ve İngiltere'yi dolaşan Wagner Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir meslek yönünden çok güç yıllar yaşıyordu.

İlk başarısını Dresden'de Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Rienzi operasıyla kazandı. 1849'da devrimci harekete katıldığı için Almanya'dan kaçmak zorunda kalan besteci önce Zürich'te Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir sonra Venedik'te yaşadı. Alacaklılarının elinden kurtulmak için Münih'e gidip Bavyera kralının yanına sığındı. Fakat bu sefer de kendisini çekemeyenler yüzünden rahatı kaçmıştı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir yeniden İsviçre'ye döndü Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir orada Lîszt'in kızı Cosima ile birlikte altı yıl büyük bir mutluluk içinde yaşadı. Bayreuth'da eserlerinin olağanüstü bir başarı kazandığını gördükten sonra Venedik'te ansızın öldü.

Lirik Dram

Wagner'in savunuculuğunu yaptığı yeni lirik sanat anlayışı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir operayı basit bir eğlence olmaktan kurtarıp seyircinin ruhsal durumunu etkileyen müzikli bir dram haline getirmeyi amaçlar. Bu yeni sanat Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Kelt ya da Germen halk masallarından (Nibelungen destanı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Graal efsanesi) alınma konular çerçevesinde işlenen simgesel temalardan (özgürlük Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir aşk yoluyla ruhun yücelmesi Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir günahlarından arınması) esinlenir.

Wagner'in operalarında Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir recitativolar aracılığıyla birbirine bağlanan arya Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir düo Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir koro gibi geleneksel formüller bir yana bırakılmış Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir bunların yerini recitativolar ile şarkıları aynı hareket içinde bağdaştıran «kesintisiz müzik» almıştır. Yunan trajedilerindeki koronun görevine benzer bir rol oynayan orkestra Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir şarkının gidişini büsbütün kendi haline bırakarak dramın açıklamasını yapar. Bütün bunlardan başka leitmotif ilkesi Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir yani bir düşünceyi Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir bir duyguyu ya da eserin kahramanlarından birini simgeleyen ana tema bütün eser boyunca bilinçli ve düzenli bir biçimde sık sık kullanılır.

Böylece tiyatro Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir şiirden müzik ve dansa Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir dekor ve giysilerden eserin sahneye koyulusuna ve ışık oyunlarına kadar bütün sanatların kaynaşıp bütünleştiği sihirli bir pota olur. Bütün bu gereçsel ve teknik koşullar Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Wagner'in pek çok kitabında (Geleceğin Sanat Eseri) açıkladığı felsefî düşünceleri için birer dayanaktır.

Bazı Eserleri

Uçan Hollandalı Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Tannhauser Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Nürnbergli Usta Şarkıcılar Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Nibelungen Yüzüğü (Ren Altını Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir D/e Walküre Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Siegfried ve Tanrıların Çöküşü bu operanın bölümleridir) Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Tristan ve İsolde.

Bayreuth Tiyatrosu

Wagner Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir Bavyera kralı Ludwig ll'nin yardımıyla en büyük düşünü gerçekleştirebildi: eserlerini temsil etmek için özel olarak yapılmış bir tiyatro binası kurdu. 1876'da açılışı yapılan Bayreuth Tiyatrosu bugün bile yalnız Wagner'in operalarına ayrılmış ünlü bir festivale sahne olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir

Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünyaca ünlü besteciler, ünlü besteciler, dünyaca ünlü besteciler isimleri, dünyaca ünlü bestecilerin isimleri, dünyaca ünlü bestecilerin listesi, dunyaca unlu besteciler, ünlü bestecilerin isimleri, dünyaca ünlü besteciler kimlerdir, dünyaca ünlü bestecilerin hayatı, ünlü besteciler isimleri, dünyaca ünlü bestecilerden birinin hayatı, dünyaca ünlü bestecilerin adları, dünyaca ünlü besteciler ve hayatları, dünyaca ünlü besteci, dünyaca ünlü besteciler listesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünyaca Ünlü Edebiyatçılar Kimlerdir elif Türkçe ve Edebiyat 1 30-11-2013 04:38
Dünyaca Ünlü Aşk Şiirleri elif Şiir 0 29-09-2012 10:45
Dünyaca Ünlü GrafiklerLerin HataLari SÜKÛT Grafik ve Photoshop 2 15-03-2011 09:43
Hepsi Dunyaca Unlu 15 Ataist mormavi Felsefe Bilimi 0 30-04-2010 04:50
Dünyaca Ünlü Futbolcu Resimleri Bkmlyz Yakışıklı Erkek Resimleri 0 29-06-2008 01:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats