bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 06:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İlk Türk matematikçileri kimlerdir?

İlk Türk matematikçileri kimlerdir?


ULUĞ BEY (1393 - 1449)

Türk matematikçilerinden birisi olan Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Timur'un erkek torunlarından hükümdar olanlardan birinin oğludur. Asıl adı Mehmet'tir. Fakat o İlk Türk matematikçileri kimlerdir? daha çok Uluğ Bey adı ile ünlü olmuştur. 1393 yılında Sultaniye kentinde doğmuştur. Timur'un öldüğü sıralarda Uluğ Bey Semerkant'ta bulunuyordu. Semerkant ve Maveraünnehir İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Mirza Halil Sultan'ın saldırısı ve işgali üzerine babasının yanına gitmek zorunda kalmıştır. Babası buraları yeniden yönetimine alarak on altı yaşında olan Uluğ Bey'e yönetimini bırakmıştır. Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bu tarihten sonra İlk Türk matematikçileri kimlerdir? hem hükümeti yönetmiş ve hem de öğrenimine devam etmiştir.

Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bilgin ve olgun bir padişahtı. Boş zamanını kitap okumak ve bilginlerle ilmi konular üzerinde konuşmakla geçirirdi. Tüm bilginleri yöresinde toplamıştı. Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? dikkatlice okuduğu kitabı kelimesi kelimesine hatırında tutacak kadar belleği vardı. Matematik ve astronomi bilgileri oldukça ileri düzeydeydi. Bir söylentiye göre İlk Türk matematikçileri kimlerdir? kendi falına bakarak İlk Türk matematikçileri kimlerdir? oğlu Abdüllatif tarafından öldürüleceğini görmüş ve bunun üzerine oğlunu kendisinden uzak tutmayı uygun görmüştür. Baba ile oğlu arasındaki bu soğukluk İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Uluğ Bey'in küçük oğluna karşı olan yakınlığı ile daha da şiddetlenmiş ve sonunda Uluğ Bey'in korktuğu başına gelmiştir.

Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Semerkant'ta bir medrese ve bir de rasathane yaptırmıştır. Kadı Zade bu medreseye başkanlık etmiştir. Rasathane için yörede bulunan tüm mühendis İlk Türk matematikçileri kimlerdir? alim ve ustaları Semerkant'a çağırmıştır. Kendisi için de bu rasathanede bir oda yaptırarak tüm duvar ve tavanları gök cisimlerinin manzaralarıyla ve resimleriyle süsletmişti. Rasathanenin yapım ve rasat aletleri için hiç bir harcamadan kaçınmamıştır. Bu gözlemevinde yapılan gözlemler İlk Türk matematikçileri kimlerdir? ancak on iki yılda bitirilebilmiştir.

Gözlemevinin yönetimini Kadı Zade ile Cemşid'e vermiştir. Cemşid İlk Türk matematikçileri kimlerdir? gözlemlere başlandığı sırada ve Kadı Zade de gözlemler bitmeden ölmüştür. Gözlemevinin tüm işleri o zaman genç olan Ali Kuşçu'ya kalmıştır. Bu gözlem üzerine Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? ünlü Zeycini düzenlemiş vebitirmiştir. Zeyç Kürkani veya Zeyç Cedit Sultani adı verilen bu eser İlk Türk matematikçileri kimlerdir? birkaç yüzyıl doğuda ve batıda faydalanılacak bir eser olmuştur. Zeyç Kürkani bazı kimseler tarafından açıklanmış ve Zeyç'in iki makalesi 1650 yılında Londra'da ilk olarak basılmıştır. Avrupa dillerinin birçoğuna İlk Türk matematikçileri kimlerdir? çevrilmiştir. 1839 yılında cetvelleri Fransızca tercümeleriyle birlikte İlk Türk matematikçileri kimlerdir? asıl eser de 1846 yılında aynen basılmıştır.
Zeyç Kürkani'nin asıl kopyalarından biri Irak ve İran savaşlarından sonra Türkiye'ye getirilmiş ve halen Ayasofya kütüphanesindedir. Bir hile ile oğlu Abdüllatif tarafından 1449 yılında öldürülmüştür.

ÖMER HAYYAM Doğum: 18 Mayıs 1048 İlk Türk matematikçileri kimlerdir? İran - Ölüm: 4 Aralık 1131 İlk Türk matematikçileri kimlerdir? İran

Ömer Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? son derece karışık politik yapıya sahip bir bölgede yaşamıştır. 1038-1040 yılları arasında İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Selçuklular Mezopotamya İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Suriya İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Filistin ve İran’ın büyük bölümünü de kapsayan bir coğrafyaya hakim olmuşlardı. 1055 yılında Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey Bağdat’ı da ele geçirmişti. Hayyam’ın gençliği İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Selçuklu egemenliğindeki topraklarda geçmiştir.

Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? gençlik yıllarında felsefe öğrenimi görmüştür. Bu yıllarda edebiyatla da ilgilenmeye başlamıştır. Hayyam bir dönem şiir de yazmıştır. Ancak Hayyam’ın en başarılı olduğu alan matematik ve astronomidir. Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? yaşadığı bölge itibarıyla İlk Türk matematikçileri kimlerdir? eğitimin çok zor olduğu bir ortamda büyümüştür. Bu konuda İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Cebir problemlerinin ispatı üzerine adlı eserinin girişinde eğitim yıllarının çok zor geçtiğini anlatmıştır.

Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? sıradışı bir matematikçiydi. Çok üstün bir zekası vardı. 25 yaşından önce Aritmetik problemleri adlı eseri de dahil olmak üzere bir çok eser yazmıştır. 1070 yılında Orta Asya’daki en eski şehirlerden biri olan Samarkand’a yerleşmiştir. Samarkand’ın önemli hukukçularından Abu Tahir İlk Türk matematikçileri kimlerdir? kendisini desteklemiş ve ünlü eseri Cebir problemlerinin ispatı üzerine adlı çalışmasında kendisine yardımcı olmuştur.

Selçuklu’ların kurucusu Tuğrul Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Eshafan şehrini İlk Türk matematikçileri kimlerdir? imparatorluğun başkenti yapmış ve 1073 yılında da torunu Malik Şah’ı Eshafan şehrinin yönetmek üzere görevlendirmiştir. Malik Şah İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Hayyam’ı Eshafan’a davet ederek orada bir gözlemevi açmasını istemiştir. Hayyam bu isteği kabul etmiş ve gözlemevini kurmuştur. Bu gözlemevinde sonraki 18 yıl çalışmış ve bilim adamlarına başkanlık etmiştir. Bu yıllarda Hayyam çok önemli gözlemler yapmış ve astronomi tabloları çıkarmıştır.

Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Eshafan’da yaptığı gözlemlerin sonucunda bir yılı İlk Türk matematikçileri kimlerdir? 365 İlk Türk matematikçileri kimlerdir?24219858156 gün olarak ölçmüştür. Bu ölçüm neredeyse tam olarak kesin doğru bir ölçüm kabul edilebilir. Aynı zamanda bu ölçüm İlk Türk matematikçileri kimlerdir? o ana dek yapılan en doğru ölçüm olma özelliğini de taşımaktadır.

1092 yılında başgösteren olaylar İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Hayyam’ın bilimsel çalışmalarını ve sakin yaşamını bozmuştur. 1092’de Malik Şah ölmüş ve veziri Nizam al-mulk öldürülmüştür. Bu olaylar sonucu yönetimi iki yıl İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Malik Şah’ın ikinci karısı sürdürmüş ancak bu dönem bir çok kargaşaya sebep olmuştur. Bu yıllarda İlk Türk matematikçileri kimlerdir? ortodoks Müslümanlar tarafından Hayyam’ın çalışmaları sürekli engellenmiştir ve Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? birkaç defa saldırıya uğramıştır. Bu olumsuz duruma karşın Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bilimsel çalışmalarını 1118 yılına kadar Eshafan’da sürdürmüştür.

1118 yılında Malik Şah’ın üçüncü oğlu Sanjar Selçuklu hükümdarı olmuştur. Bu dönemde Hayyam’ın Eshafan’dan ayrıldığı ve Selçuklu’ların yeni başkenti olan Türkmenistan’daki Merv şehrine yerleştiği bilinmektedir.

Hayyam’ın en önemli cebir çalışması İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Cebir problemlerinin ispatı üzerine adlı eserden önce yazdığı cebir notlarında kübik denklemlerin (üçüncü derece denklemlerin) çözümünü göstermiştir.

Hayyam’ın en önemli eseri İlk Türk matematikçileri kimlerdir? yukarıda da belirtildiği üzere İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Cebir problemlerinin ispatı üzerine adlı çalışmasıdır. Bu çalışmasında İlk Türk matematikçileri kimlerdir? üçüncü derece denklemlerin çözümünü İlk Türk matematikçileri kimlerdir? kesişen konik parçalarını kullanarak yapmıştır. Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? konik parçaları kullanarak İlk Türk matematikçileri kimlerdir? üçüncü derece denklemlerin çözümü için yöntem geliştiren ilk matematikçidir.

Hayyam İlk Türk matematikçileri kimlerdir? üçüncü derece denklemlerin birden fazla çözümü İlk Türk matematikçileri kimlerdir? yani kökü olabileceğini söylemiştir. Bazı denklemlerin iki kökünü bulsa da üç kökünü birden bulamamıştır.

Hayyam’ın kaybolan eserlerinden birinde Pascal üçgenini de incelediği düşünülmektedir. Ancak Pascal üçgenini ilk inceleyen matemtikçi İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Hayyam değildir. Al-Karaji’nin bu konuda bir çalışması önceki dönemlerde olmuştur.

CAHİT ARFCahit Arf 1910
yılında Osmanlı İmpratorluğu sınırları içerisindeki Thessalonikide doğdu. Doğumundan iki yıl sonra Balkan savaşları başladı. Savaşdan dolayı Arf''ın ailesi İstanbul'a taşındı. Ve 4 yaşındayken İstanbul'da okula başladı.Kendisi o günleri şöyle dile getirir: " Okulda diğer çocuklarla oyun oynayamadım çünkü üzgündüm. Sonra eğitimime Beşiktaş Sultanişi'nde devam ettim. Yangından sonra Beşiktaşı terkettik ve başka bir yere gittik. Sonunda Sülaymaniye'de bir ev kiraladık. Sonra stanbul Sultanişine kaydımı aldırdım. Aynı şey ordada oldu. Ailem beni beni oradan almadı ve okul iyi gidiyordu. " 1919 yılında Arf'ın ailesi yine taşındı İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bu sefer Ankara'ya İlk Türk matematikçileri kimlerdir? fakat bir süre sonra İzmir'e kalıcı olarak yerleşmeden önce kısa bir süreliğine İstanbul'a tekrar döndüler. Cahit Arf'ın matematiğe ilgisi İzmir'de okuduğu yıllarda hocasının Euclid Geometrisi problemlerini çözmede onu teşvik etmesiyle başlamıştır. 1926 ailesi Cahit Arf''ı okuması için Fransa'ya gönderdi. " Beni anlamın arkadaşlarıyla yaşamam için Fransa'ya gönderdiler. Orada St. Louis Lycee kayıt yaptırdım. Fazla Fransızca bilmiyordum sadece okulda konuşulan kadar... Matematik sınavından en iyi dereceleri ben alıyordum bu yüzden üç yıllık Lycee yı iki yıl içinde bitirdim fakat sonra babamın frankları bitmeye başlamıştı İlk Türk matematikçileri kimlerdir? ve Türkiye'ye geri dönmek zorunda kaldım. " Arf eğitimine Paris'te devam edebilmek için burs kazandı ve Fransa'ya geri döndü. İki yıl sonra Ecole Normale Superiure'yi bitirdi. Cahit Arf doktorasını tamamlamak için İstanbul'a öğretmen olarak geri döndü. Ardından İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümüne kabul edildi. Ve matematik çalışmalarına devam etme kararı aldı. 1937 de Helmut Hasse' nin denetiminde doktorasın yapmak için Göttingen Üniversitesine gitti. 1938 de doktora çalışmasını bitirdi. Arf Almanya'dan döndüğü İstanbul Üniversite'sinde 1962 yılına kadar çalıştı. 1943 yılında profesörlüğe yükseldi ve 1955 te ise Ordinaryus Profesör ünvanını aldı.1963 yılında İstanbul'daki Robert Kollejinde öğretmenlik yaptı. 1964-1966 yılları arasında Birleşik Amerika'da Princeton enstitüsünde yüksek çalışmalar yaptı ve 1967 'de geri döndü. Ve Orta Doğu Teknik Üniversitesine katıldı. 1980 'de emekliye ayrıldıktan sonra İstanbul'da yaşadı. Cahit Arf bilimsel ve teknik araştırmaların Turkiye'deki merkezi olan TÜBİTAK'ın kurulmasında belirgin bir rol oynadı. 1985 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı. Arf İlk Türk matematikçileri kimlerdir? matematiğe yepyeni çalışmaları ile yaptığı katkıları dolayısıyla birçok ödül almıştır ve kariyerinde en çok ayırt edici olan ödül ise İnönü ödülüdür. Bu şekilde Karadeniz Teknik Üniversitesi İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden birçok onursal doktoralık almıştır. Arf İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Türkiye'de günümüz matematikçilerinin birçoğunun eğitimine yalnızca ders notları ile değil aynı zamanda konferans ve seminerlerindeki parlak tartışmaları ile de katkıda bulunmuştur. Arf ile yakın temas kurma olanağına sahip olanlar onun matematiğe ve genelde bilime olan bağlılığından derin etkilenmişlerdir. Özellikle genç matematikçilere yardım etmiş ve onlara güzel tavsiyeler vererek bol bol cesaretlendirmiştir. Arf'ın en önemli çalışmalarının birçoğu cebrik sayılar teorisi üzerineydi ve o topolojide birçok uygulama bulan Arf invaryantlarını keşfetmiştir. Onun ilk çalışması özellikle karakteristiği 2 olan cisimlerde quadratik formlara ilişkindi. O İlk Türk matematikçileri kimlerdir? yalnızca kendi keşfi olan Arf invaryantları ile tanınmamakta hatta bir cebirsel geometri uygulaması olan Hasse-Arf teoremi ile de hatırlanmaktadır. Halka teorisinde de Arf halkaları kendi adıyla anılmaktadır. Arf çalışmalarına ek olarak uygulamalı matematikte serbest sınırlar ile sınırlandırılmış elastik düzlem yüzeyler üzerine birkaç makale ve istatiksel mekanikte küme genişlemelerinin cebrik yapılarına ilişkin bir makale yazmıştır. Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990'da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf'in onuruna Silivri'de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslarda 1984'te İstanbul'da yapılmıştır. Arf İlk Türk matematikçileri kimlerdir? matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. O İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bir kalp rahatsızlığı ile bu dünyaya gözlerini yummuş ve İstanbul'da defnedilerek İstanbul üniversitesinde bir tören düzenlenmiştir.

Ali KUŞCU

Türk-İslam Dünyası astronomi ve matematik alimleri arasında İlk Türk matematikçileri kimlerdir? ortaya koyduğu eserleriyle haklı bir şöhrete sahip Ali Kuşçu İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Osmanlı Türkleri'nde İlk Türk matematikçileri kimlerdir? astronominin önde gelen bilgini sayılır. "Batı ve Doğu Bilim dünyası onu 15. yüzyılda yetişen müstesna bir alim olarak tanır." Öyle ki; müsteşrik W .Barlhold İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Ali Kuşcu'yu "On Beşinci Yüzyıl Batlamyos'u" olarak adlandırmıştır. Babası İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Uluğ Bey'in kuşcu başısı (doğancıbaşı) idi. Kuşçu soyadı babasından gelmektedir. Asıl adı Ali Bin Muhammet'tir. Doğum yeri Maveraünnehir bölgesi olduğu ileri sürülmüşse de İlk Türk matematikçileri kimlerdir? adı geçen bölgenin hangi şehrinde ve hangi yılda doğduğu kesinlikle bilinmektedir. Ancak doğum şehri Semerkant İlk Türk matematikçileri kimlerdir? doğum yılının ise 15. yüzyılın ilk dörtte biri içerisinde olduğu kabul edilmektedir. 16 Aralık 1474 (h. 7 Şaban 879) tarihinde İstanbul'da ölmüş olup İlk Türk matematikçileri kimlerdir? mezarı Eyüp Sultan Türbesi hareminde bulunmaktadır. Ölüm tarihi; torunu meşhur astronom Mirim Çelebi'nin (ölümü İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Edirne 1525) Fransça yazdığı bir eserin incelenmesi sonucu anlaşılmıştır. Mezar yerinin 1819 yılına kadar belirli olduğu ve hüsn-ü muhafazasının yapıldığı; ancak 1819 yılından sonra İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Ali Kuşcu'ya ait mezarın yerine İlk Türk matematikçileri kimlerdir? zamanının nüfuzlu bir devlet adamının mezar taşının konmuş olduğu anlaşılmaktadır.
Uluğ Bey'in Horasan ve Maveraünnehir hükümdarlığı sırasında İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Semerkant'ta ilk ve dini öğrenimini tamamlamıştır. Küçük yaşta iken astronomi ve matematiğe geniş ilgi duymuştur. Devrinin en büyük bilginlerinden; Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Bursalı Kadızade Rumi İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Gıyaseddün Cemşid ve Mu'in al-Din el-Kaşi'den astronomi ve matematik dersi almıştır. Önce İlk Türk matematikçileri kimlerdir?Uluğ Bey İlk Türk matematikçileri kimlerdir? tarafından 1421 yılında kurulan Semerkant Rasathanesi ilk müdürü İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Gıyaseddün Cemşid'in İlk Türk matematikçileri kimlerdir? kısa süre sonra da Rasathanenin ikinci müdürü Kadızade Rumi'nin ölümü üzerine İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Uluğ Bey Rasathaneye müdür olarak Ali Kuşcu'yu görevlendirmiştir. Uluğ Bey Ziyc'inin tamamlanmasında büyük emeği geçmiştir. Nasirüddün Tusi'nin Tecrid-ül Kelam adlı eserine yazdığı şerh İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bu konuda da gayret ve başarısının en güzel delilini teşkil etmektedir. Ebu Said Han'a ithaf edilen bu şerh İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Ali Kuşcu'nun ilk şöhretinin duyulmasına neden olmuştur.
Kaynakların değerlendirilmesi sonucu anlaşılmaktadır ki; Ali Kuşcu yalnız telih eseriyle değil İlk Türk matematikçileri kimlerdir? talim ve irşadıyle devrini aşan bir bilgin olarak tanınmaktadır. Öyle ki; telif eserlerinin dışında İlk Türk matematikçileri kimlerdir? torunu Mirim Çelebi İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Hoca Sinan Paşa ve Molla Lütfi (Sarı Lütfi) gibi astronomların da yetişmesine sebep olmuştur. Bu bilginlerle beraber İlk Türk matematikçileri kimlerdir? Ali Kuşcu'yu eski astronominin en büyük bilginlerinden birisi olarak belirtebiliriz.

ESERLERİ:
Ali Kuşcu'nun özellikle İlk Türk matematikçileri kimlerdir? matematik ve astronomi ile ilgili eserleri İlk Türk matematikçileri kimlerdir? gerçek ilmi kişiliğini ortaya koymaktadır. Bu eserlerinin adları şunlardır;
Risale-i fi'l Hey'e (Astronomi Risalesi)
Risale-i fi'l Fehiye (Fetih Risalesi)
Risale-i Hisap (Aritmetik Risalesi)
Risale-i Muhammediye (Cebir ve Hesap konularından bahseder)
Tecrid'ül Kelam (Sözün Tecridi)
Risale-i Adudiye
Unkud-üz zvehir fi Man-ül Cevahir (Mücevherlerin Dizilmesinde Görülen Salkım)
Vaaz
İstiarad

AHMET FERGANİ

9. yüzyılın başlarında dünyaya geldiği kabul edilen ünlü matematik ve astronomi bilgini Ahmet Ferganî İlk Türk matematikçileri kimlerdir? çağının bilim ve kültür merkezlerinden olan Türkistan'ın Fergana bölgesindendir. Bilim ve kültür tarihimizin birinci elden kaynakları olan tezkireler (biyografik eserler)de doğum tarihi ile ilgili bir bilgi bulunmamakla birlikte kendisi gibi bir astronom olan babasının adının Muhammed İlk Türk matematikçileri kimlerdir? dedesinin ise Kesir olduğu kayıtlıdır.
Ahmet Ferganî İlk Türk matematikçileri kimlerdir? ilk öğrenimini ünlü bilginlerin yetiştiği Fergana'da yaptı ve büyük bir ihtimalle astronomi konusundaki bilgilerini babasından aldı. Belli bir seviyeye geldikten sonra da mevcut bilgilerine yeni bilgiler katmak amacıyla da İlk Türk matematikçileri kimlerdir? çağının bilim İlk Türk matematikçileri kimlerdir? kültür ve aynı zamanda halifelik merkezi olan Bağdat'a geldi. Ömrünün yarısına yakınını burada geçiren Ferganî İlk Türk matematikçileri kimlerdir? kısa sürede matematik ve astronomi konularındaki bilgisini Bağdat bilim çevresine kabul ettirip İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bilimin gelişmesine olan katkılarıyla bilim tarihinde adlarından övgüyle bahsedilen Abbasi halifelerinden Me'mun ve el-mütevekkil döneminin en ünlü bilginleri arasına girdi
861 yılında halife el-Mütevekkil tarafından Nil ırmağı kıyısında yapılan ölçüm işlerini yürütmesi için Mısır'a gönderilen Ferganî'nin İlk Türk matematikçileri kimlerdir? bundan sonraki yaşamı bilinmiyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-05-2014, 11:58   #2 (permalink)
SK Darkangel
Avatar Yok
 
Standart sadsadsadsad

Çok teşekkürler bu benim proje ödevimdi. ..................Saolasın.......................


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İlk Türk matematikçileri kimlerdir?

İlk Türk matematikçileri kimlerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ilk türk matematikçi kimdir, ilk türk matematikçi, türk matematikçiler kimlerdir, ilk türk matematikçileri kimlerdir, türk matematikçiler, ilk türk matematikçiler kimlerdir, ilk matematikçi kimdir, ilk türk matematikçileri, ilk türk matematikçiler, ilk matematikçiler kimlerdir, ünlü türk islam matematikçileri, türk matematikçileri kimlerdir, kadın matematikçiler kimlerdir, türk ilk matematikçiler, ünlü türk matematikçilerin isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ünlü Türk İslam Matematikçileri Я Soru Cevap 7 08-05-2014 12:13
Ünlü Türk Matematikçileri Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 5 04-05-2014 05:13
ünlü türk matematikçileri Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 01-05-2012 06:22
Türk beşleri kimlerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 21-02-2012 01:46
Türk simyacılar kimlerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-09-2011 02:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats