bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 07:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir

Doğal Göl Baraj Gölü Tatlı Su Balıkçılığı Kültür Balıkçılığı NedirBu terimleri ayrı ayrı incelemeye çalışalım. İlk olarak Doğal göl nedir ve doğal göl çeşitlerini inlemeye başlayalım.
Doğal Göl: iç ve dış kuvvetlerin etkisiyle oluşan çukurluklarda su birikmesiyle oluşan göllerdir.

Doğal Göl Çeşitleri Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir

1-Tektonik Göller
Gölün oluştuğu yerde daha önce bir yerkabuğu çöküntüsü olmuşsa Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir göl çanağının esası bu yol ile hazırlanmış demektir.Böyle yerkabuğu kırılmaları ve bükülmeleri yoluyla oluşmuş çanaklardaki göllere tektonik göller adı verilir.Her tektonik çöküntü yerinde göl bulunması gerekmez.Çünkü göl Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir birikebilecek suların bulunduğu ve bunların birikebileceği çanak biçimi şartının mevcut olduğu yerlerde oluşur.Böyle göllerin sayısı Türkiye’de çoktur (30 kadar göl böyledir).
2-Volkanik Göller
Bir kısım göller de vardır ki Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir yanardağ püskürmeleri ve patlamaları sonunda meydana gelmiş bulunan çukurlarda (çanaklarda) suların birikmesinden doğmuştur:Krater gölleri Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir kaldera gölleri Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir maar gölleri gibi.Memleketimizde bu türlü göller de çoktur.
3-Buzul Göller
Bir kısım göller de vardır ki Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir bunlar geçmiş yakın bir devirde buzlar altında kalarak bu buzların yeri aşındırması ve oyması nedeniyle küçük çanaklar doğmuş buralarda sular birikerek gölcükler oluşmuştur.Türkiye’nin buzul aşındırmasına uğramış yüksek dağlarında bu göllerden çok sayıda vardır.
4-Karstik Göller
Kalker ve jips gibi eriyebilen taşların kalın tabakalar halinde bulunduğu yerlerde oluşmuş bulunan çanaklar içinde de suların birikmesi halinde çoğunca yanyana birçok göller teşekkül etmiştir ki Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir bunlar karstik göllerdir.Türkiye’de karstik göllerin sayısı çoktur.Hele yağışlı mevsimlerin ardından da bu olaylara yer veren bazı dağlarımızda bunlar geçici göller halinde sayılamayacak kadar çoğalır.
5-Set Göller
Birçok göllerimizde vardır ki Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedirönleri herhangi bir şekilde bir set ile kapanmış bulunan ve böylece çanak şekline girmiş olan eski çukurluklar içinde suların birikmesiyle o gibi yerlerde çeşitli büyüklükte göller oluşmuştur.Bunlara setleşme gölleri denir.Türkiye’de sayıları çok olan böyle göllerin oluşmasında set işi gören engelin çeşidine göre farklı adlar verilir

Baraj gölünün anlamına gelince;

Baraj gölü Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir eski zamanlardan beri insanlığın su ihtiyacını karşılamak ve tarımsal alanların sulanması amacıyla inşaa edilen su yapılarıdır.

Tatlı Su Balıkçılığı

Makaralı oltalar bulunmadan önce Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir misina bir mantar ya da tahta parçasına elle sarılırdı. Balık oltaya takıldığında balıkçı seri hareketlerle balığı kıyıya çekerdi. Ama bu tür avlanma kolay değildi Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir misinanın dolaşması Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir düğüm olması gibi sorunlar yaşanırdı.
Oysa makaralı oltayla avlanmak çok kolaydır. Makara misinanın sarılmasını ve gerekirse gevşetilmesini kolaylaştırmıştır. Örneğin oltaya yakalanan balık sert hareketlerle direnirse makaradaki misina boşaltılarak balığa yol verilir. Balığın yorulup hareketlerinde yavaşlama görülünce Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir misina yeniden makaraya sarılarak balık çekilir. Ama makaralı oltayla balık avlarken Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir misinayı ne zaman boşaltıp ne zaman makaraya saracağını bilmek gerekir. Ayrıca misinanın da bir dayanma gücü vardır. Hızlı bir akıntıda balığın çekiş gücü karşısında bunu da hesaba katmak gerekir. Büyük bir balık yakalandığında Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir onun direnme gücünü kırmak için arada bir misinayı gevşetmek ve balığa yol vermek gerekir. Bunun sonucunda yorulan balık daha kolay çekilebilir.
Avlanmanın önemli noktalarından biri Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir uygun olta iğnesi seçmektir. Avlanacak balığa göre Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir değişik büyüklük ve biçimlerde iğneler vardır. Ama bütün olta iğnelerinin ucunda Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir balığın ağzına saplandıktan sonra çıkmasını engelleyen bir damak (çengel) vardır. İğnelerin sapında da genellikle bir halka bulunur. Hayvan bağırsağından Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir naylon ya da çelik telden yapılmış “köstek” bu halkadan geçirilerek iğneye bağlanır.
Balıklar çeşitli yemlerle avlanır. Canlı ya da cansız yemler Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir iğnenin ucundaki damağa geçirilir. Balığın doğal besini olan böcekler Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir solucanlar Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir küçük kurbağalar ya da avlanacak balığa göre çok küçük balıklar Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir en çok kullanılan canlı yemlerdir. Cansız yem olarak ise hamur Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir ekmek içi Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir haşlanmış buğday Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir peynir gibi yiyecekler ya da tüy parçası Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir yapay sinek gibi yapay yemler kullanılır.
Oltayla balık avlamak ustalık ister. Avlanacak balığın bulunabileceği yeri Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir suyun yüzeyinde ya da dibinde mi olduğunu bilmek gerekir. Öte yandan oltayı balığın yem aradığı yere atabilmek ya da indirebilmek gerekir. Örneğin sombalığı ve alabalık dışındaki bütün tatlı su balıklarını avlamak için olta dibe bırakılır. Sombalığı Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir alabalık Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir gölgebalığı Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir tatlı su kefali ve kızılkanat avlamada yaygın olarak sinek oltası kullanılır. Yapay sineği uzağa atabilmek için kamışın çok esnek olması Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir ucunda da kalınca bir misina bulunması gerekir. Oltanın ucuna bağırsak ya da naylondan yapılmış 2-3 metre uzunluğunda bir beden Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir bedenin ucundaki iğneye de tüy parçaları Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir kürk Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir ipek ve parlak tellerden yapılmış yapay sinek bağlanır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir

Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kultur balikciligi encok hangi gol,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dil ve Kültür İlişkisi Nedir elif Eğitim ve Öğretim 5 05-01-2017 04:38
Doğal Göl, Baraj Gölü, Tatlı Su Balıkçılığı, Kültür Balıkçılığı Nedir? gizem Soru Cevap 0 29-04-2012 03:32
Kültür balıkçılığı nedir? Я Soru Cevap 1 13-02-2012 09:56
Kültür Kuramları Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-12-2011 04:22
milli kültür nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2011 09:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats