bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 07:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?

Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?


Alaska’daki meteor çukurundan sonra dünyanın 2. büyük göktaşı çukurudur. Gürbulak Hudut Kapısı ile Sarıçavuş köyü arasında Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? İran sınırına 2 km. kadar mesafededir. 70-80 yıl önce düşen bir Göktaşı tarafından oluşturulan meteor çukuru 35 m. genişliğinde ve 60 m. derinliğindedir.


"Çapı 1 km üzerinde iki bin dolayında asteroit Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş'in çevresinde ve Dünya'ya yakın yörüngelerde vızır vızır dönüyor. Bunların binde biri büyüklüğünde bir tanesi Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? yüz yılımızın başında Sibirya'ya düşmüştü."DÜNYA'YA ÇARPAN GÖKTAŞLARININ BIRAKTIĞI İZLER
Yıldız Kayması(Meteor):
Dünya'nın atmosferine giren bir toz parçasının Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? belki de çakıl büyüklüğünde bir göktaşının yanarak renkli bir ışık yaymasıdır. Bu tür göktaşlarının büyük bölümü Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? yere ulaşmadan daha atmosferin üst kısımlarındayken buharlaşır. Yaydıkları ışığın rengiyse Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? içerdiği kimyasal maddelerin yapısına göre değişir. Örneğin demirden bir göktaşı Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? sarı ışık yayarken; silisyum ağırlıklı olan Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? kırmızı ışık yayar. Bu olay tipik olarak atmosferin 80-110 km'leri arasında oluşur. Karanlık bir gecede saatte 8-10 meteor izlemek olasıdır. Her yıl belli zamanlarda oluşan meteor yağmurları sırasında saatte 100'ün üzerinde meteor izlenebilir.

Meteoroid: Güneş ya da herhangi bir güneş sistemi cisminin çevresinde yörüngede olan ve kuyruklu yıldız ya da asteroit olarak sınıflanamayacak kadar küçük olan cisimlerdir. Mikro boyuttaki cisimler ve kozmik toz partikülleri de mikrometeoroid olarak anılırlar.

Meteorit: Uzaydan tamamen buharlaşamadan Dünya yüzeyine ulaşan meteoroidlerdir. Meteoritlerin büyük bir bölümünün kaynağı asteroitlerdir. Her gün binlerce asteroit Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? atmosfere girer Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? yanar. Zaman zaman birkaç metre çapında büyükmeteoritlerin de atmosfere girdiği olur. Onlar da girer girmez yanmaya ve buharlaşmaya başlar. Ancak bütünüyle buharlaşmadan Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? küçük bir parça olarak ve büyük bir hızla yeryüzüne düşerler. Yere ulaşabilen bu parçalara meteorit denir.Asteroit(Göktaşı):


Yörüngeleri Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında kalan ve sayıları yaklaşık 40 000 kadar olan bu küçük gezegenlere Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? asteroit denir. Bu küçük gezegenler Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? kütle ve hacimlerinden ötürü gezegenimsi olarak da bilinirler. Ayrıca Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? bilindiği kadarıyla Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? bunların içinde bazılarının birer uydusu da vardır.

Asteroitlerin günümüzdeki keşfi Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Bode Kanunu'nun matematiksel olarak ispatlanmasıyla yol almıştır. Gezegenler arasındaki orantı Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Johann Titius tarafından 1766 yılında belirtilirken Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? J.E. Bode Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? 'formüla'yı 1778 yılında yazmıştır. Bode ve Titius'un belirttiği üzere Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Jüpiter ve Mars arasında kaybolmuş bir gezegen vardır. 1801'de Ceres 1 asteroidinin keşfi ile; İngilizce diline Yunanca kökenli Astreoides kelimesi "Astreoid" olarak 1803 yılında geçmiştir. Mayıs 2004 itibariyle; günümüz teknolojisi üstün teleskoplar sayesinde 40 Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?500 astreoidin varlığından haberdar olunmuştur.


Asteroit kuşağı

Sonuçta; günümüze bir zamanlar oluşmaya fırsat bulamayan bir gezegenin yapı taşları kaldı. Ancak ilginç olan nokta Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? buasteroit kuşağının Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş'in çevresinde belli ölçüde eliptik bir yörünge izlemesidir. Turlarını 3-6 Dünya yılı içinde çeşitli sürelerde tamamlarlar.

İşte bu nedenle Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? asteroitler Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? seyahatleri sırasında yaklaştıkları gezegenlerin çekim etkisiyle yörüngelerinden çıkabilir ve bu durum iki şeye yol açabilir: O gezegenin çevresinde yeni bir yörüngeye oturarak Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? onun uydusu haline gelebilirler Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? veya gezegen yüzeyine düşerek Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? büyük bir enerji patlamasına ve meteor krateri oluşumuna yol açabilirler.

Birincisi için örnek Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? çoğu gökbilimcinin düşüncesine göre Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Mars gezegeninin iki uydusu Phobos ve Deimos'un tarihçesini yansıtır.

İkincisi için örnek ise Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? günümüzden yetmiş milyon yıl önce Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Meksika körfezinde bulunan Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? bugünkü Yukatan Yarımadası yöresine düşen dev göktaşıdır. Başlattığı olaylar dizisinde Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? o zamanki pekçok canlı türünün ve bu dinozorların tüm Dünya'da hızla değişen iklim koşullarına ayak uyduramayarak yeryüzünden silinmiş olmalarıdır.

Asteroitler Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? kimyasal bileşimlerine göre 3 e ayrılır:

1- C tipi: Bileşimindeki hidrojen ve helyum gazlarıyla Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? öteki uçucu maddeleri çıkardığımızda Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş'inkiyle aynıdır. Yani büyük oranda; karbon Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? oksijen Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? silisyum gibi yeryüzündeki kayalarda da bolca bulunan elementleri içerirler.

2- S tipi: Yaklaşık % 17 lik bir oranı oluşturur. Nikel Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? demir karışımı ve demir Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? magnezyum silikatlarından oluşurlar.

3- M tipi: Geriye kalanların çoğunu oluşturur ve neredeyse saf demir-nikel karışımından oluşur.

Kuyruklu Yıldız: Türkçe'de "Kuyruklu yıldız"adını verdiğimiz ilginç gök cisimlerinin Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? uluslararası terminolojideki karşılığı olan"comet/komet" sözcüğü Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Latince "cometa" dan gelir: "uzun saçlı" anlamındadır..

Kuyruklu yıldızların temel yapı taşları Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? buz halindeki su Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? metan ve biraz da amonyaktır. Buzun içinde toz kayalar ve organik maddeler bulunur. Gökbilimciler onlara Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? "kirli kartopları" der. İlk öğrenmemiz gereken şey Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? tabiatıyla Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? kuyruklu yıldızların Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? birer yıldız olmadıklarıdır. Bizim gördüklerimiz Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş Sistemi'nde uzun eliptik yörüngeler üzerinde dönen gök cisimleridir. Kendi ışıkları yoktur. Güneş'ten yansıttıkları ışınlar sayesinde görülürler. Ve 2'ye ayrılırlar:

1-Kısa dönemli: Kuiper Kuşağından geldikleri düşünülüyor. Kuiper Kuşağı Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Pluton'un da ötesinde yer alıyor ve binlerce göktaşından oluştuğu tahmin ediliyor.

2-Uzun dönemli: Bu kuyruklu yıldızların Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Kuiper Kuşağı'nın çok ötesindeki Oort bulutundan geldiği sanılıyor. Oort bulutunda Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? bir trilyon dolayında göktaşının Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş'in çevresinde döndüğü tahmin ediliyor.

Bir kuyruklu yıldız genel olarak 3 bölümden oluşur: çekirdek Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? saç Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? kuyruk

Çekirdek; yıldıza benzeyen parlak bir küredir ve ancak güçlü teleskoplarla görülebilir. Saç Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? parlaklığı merkezden dışa doğru azalan ve çekirdeği saran ışıklı bir buluttur. Çekirdek ve saç Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? kuyruklu yıldızın başını oluşturur.

Kuyruk ise baştan çıkarak Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş'e yaklaştıkça gittikçe büyüyen ve gelişen ışıklı bir buluttur ve kuyruklu yıldızın en büyük parçasıdır. (Ulysses uzay aracının gönderdiği sinyallerin yeniden incelenmesi Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? 1996 yılında bizi ziyaret edenHyakutake kuyruklu yıldızının kuyruğunun Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? sanılandan çok daha uzun olduğunu ortaya koydu. Uzunluk Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? yarım milyar kilometreyi buluyor. Bu Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığının üç katından fazla; 2000 nasa)

Güneş'e yaklaştıkça Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? ısının etkisiyle "kafa" kısmındaki toz ve gazlar çözülmeye Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? saç (koma) kısmı büyümeye başlar. Güneş rüzgarlarının etkisiyle Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? toz ve gazlar Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? savrulmağa başlayarak "kuyruk" kısmını oluştururlar. Sonuçta Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? Güneş'e yaklaşıldığı ölçüde kuyruk uzadıkça uzar.

Yıldız kaymasına yol açan meteoroidlerin bir bölümü Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? yörüngesi Dünya'nınkine yakın olan kuyruklu yıldız döküntüleridir.
Bazı kuyruklu yıldızların yörüngeleri de Dünya'nınkiyle kesişir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?

Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alaska göktaşı çukuru, meteorgöktaşımeteor çukuru ve yıldız kayması nedir, gok cukuru nedir, gok taslarinin biraktigi cukur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnsanların doğaya etkileri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 17-02-2013 04:53
Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? gizem Soru Cevap 1 27-11-2012 09:56
doğaya ilgi duyan birinin seçebilecegi meslekler nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 08-03-2012 09:04
Yakıcı Madde Zehirlenmesi Nedir? - Etkileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 17-03-2011 05:43
Narkolepsi Nedir? - Belirtileri ve Etkileri Nelerdir? (Gündüz Aşırı Uyku Eğilimi) elif Sağlığımız 0 13-03-2011 10:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats