bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 07:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?

Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?Ülkemizin en geniş taşkömürü havzası Batı Karadeniz Bölümü’ndedir. Buradaki taşkömürü havzaları I. Jeolojik zamanda oluşmuştur. Demir – Çelik endüstrisinde enerji kaynağı olarak kullanılan taşkömürü Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? aynı zamanda kimya endüstrisinin de hammaddesidir. Yıllık üretim 4-5 milyon ton dolayındadır. Üretim Türkiye’nin gereksinimini karşılayamaz.
Yakın ve Ortadoğu ile Akdeniz ülkeleri arasında en zengin taş kö*mürü yatakları Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesindedir. Buraya "Zon*guldak: Kömür Havzası" denir ki Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? gerçekte kömür bulunan arazi çok daha geniştir. Havza'ya "Ereğli - Zonguldak Kömür Havzası" da denir. 1829 yılında Uzun Mehmet'in topladığı kömür önekerini saraya vermesinden sonra ilk kömür Ocakları 1848 de bir şirkete verilerek işletilmeye baş*latılmış Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1865 te işletme Bahriye Nezaretine (Deniz İşleri Bakanlığına) bağlanmış Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1882 de serbest satışı yapılmaya başlanmış Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? daha sonra kömür havzasına yabancı şirketler de girmiştir. Etibank kurulduktan sonra 1937 'de Fransız sermayeli Ereğli Şirketi başta olmak üzere Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? öteki yabancı şirketlerden işletmeler devletçe satın alınarak bu bankaya ve*rilmiş Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1940 da bütün ocaklar devletleştirilmiştir.
Ereğli - Zonguldak Kömür Havzamız jeolojik oluş bakımından alp kıvrımları kuşağında bulunan nadir maden kömürü havzalarından bi*ridir. Bu kömürler Karbon devri arazisinde Kulm fasiyesli arazi üzerinde zengin bir kömürlü seri halindedir. Bu durumu ile bu kömür havzamız Avrupa havzaları soyundandır. Havzanın türlü yerleri de kömürün bu*lunduğu tabakalar farklı eğimler gösterir Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? kimi yerde az eğimli bu*lunurlar. Kozlu Zonguldak: ve Kilimli - Gelik bölgesinde maden kömürü arazisi uzar ve genişler ki Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? buraları havzanın en verimli yerleridir. Burada kömürlü Karbon devri tabakalarının batı-doğu uzunluğu 16 km. Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? kuzey - güney genişliği 3 - 6 Km. dir. Bu alanın yüzölçümü 42 Km. ka*redir. Bunun dışında Amasra ile doğusundaki kıyı bölgesinde Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? daha doğuda Söğüt özü bölümünde Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? Azdavay ve uzak çevrelerinde Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? türlü de*rinliklerde kömür tabakaları bulunmaktadır. Bütün genişliği ile alındığında Kuzeybatı Anadolu Kömür Havzamızın yan ve derinlim sınırları ile tam rezervi kesinlikle bilinmemekle beraber Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? Ereğli-Zonguldak Havzasında kalınlıkları toplamı 70 m. kadar olan 50 ye yakın kömür tabakası bulunmaktadır. Bu bakımdan zengin sayılmakta kömürlerimizin muhtemel rezervinin i milyar tondan çok olduğu sanılmaktadır.
Zonguldak kömürlerimiz türlü tarihlerde farklı miktarda çı*karılabilmiştir. 1865'e kadar yılda sadece 50 bin tonu geçmeyen çıkarma Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? bu tarihten sonra biraz artarak 1890 da 150 Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1900 de 400 Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1920 de 570 bin tonu bulmuş Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1924 de i milyon tona yaklaşmıştır. 1940 da 3 milyon tonu bulmuş Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1969 da 7 Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?3 milyon tona yaklaşmıştır. İstatistiklerde yer*den çıkarılan kömür miktarı (tuvönan) yanında ayıklanmış ve yıkanmış kömür miktarı da her yıl için verilir. Bu ikinci rakam Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? birincisine göre daha küçük olur. Sözgelişi Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? 1967 tuvönan taş kömür çıkarılması 7 Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?5 mil*yon tona yakın bir rakam ile gösterildiği halde Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? ayıklanmış Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? yıkanmış veya konsantre edilmiş halile bu değer 5 milyon tonla ifade edilmiştir. Öteki kömürler için de böyledir. Bu maden kömürlerimizin harcandığı başlıca yerler Karabük tesisleri (1 Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?2 milyon ton) Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? Çatalağzı santrali (yarım milyon ton) Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? çeşitli sanayi dalları (I Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?5 milyon ton) Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? ev yakıtları (600 bin ton) kadardır. zaman zaman bir kısım kömürlerimiz de Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?ihraç edilmiştir. Üretim 1978 - 1982 arası yıllarda 5-6 milyon tondur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir?

Yurdumuzda Kömür Madenleri Hangi İllerimizdedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kömür madenlerinin olduğu ilimiz, kömür madenleri illerimiz, kömür madeni hangi ilimizdedir, kömür ocakları hangi illerde, kömür hangi illerde çıkarılır, ülkemizdeki kömür madenleri, türkiyede kömür hangi illerde çıkarılır, kömür ocakları hangi illerdedir, maden ocakları hangi illerdedir, kömür madenleri hangi illerde bulunur, ilerimizin maden ocakları, hangı ılımızde komur madenı vardır, kömür madenleri, kömür madeni hangi şehirlerde bulunur, kömür madenlerinin bulunduğu iller,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinin Madenleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 3 11-02-2016 10:57
Yurdumuzda Nüfusun Kalabalık Olduğu Yerler elif Soru Cevap 0 12-02-2013 04:13
Amasyanın Madenleri Nelerdir ? Я Soru Cevap 0 05-12-2012 08:06
kömür hangi illerde çıkarılır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 6 09-04-2012 01:26
Yurdumuzda Bulunan Sosyal Yardım Kurumları elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats