bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 07:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bor Nedir ve Nerede Kullanılır

Bor Nedir ve Nerede Kullanılır


Bor madenini çeşitli kaynakardan ve kendi fikirlerimi katarak kısaca anlatmaya çalışacağım. Kısaca diyorum çünkü bor geleceğin madeni olacak ama henüz ülkemizde bu konu hakkında derin araştırmalar ve teknolji mümkün olmamasına rağmen 240 yıl yetecek bir rezervimiz var.

Periyodik tabloda B simgesiyle gösterilen Bor Nedir ve Nerede Kullanılır atom numarası 5 Bor Nedir ve Nerede Kullanılır atom ağırlığı 10 Bor Nedir ve Nerede Kullanılır81 Bor Nedir ve Nerede Kullanılır yoğunluğu 2 Bor Nedir ve Nerede Kullanılır84 gr/cm3 Bor Nedir ve Nerede Kullanılır ergime noktası 2300 oC ve kaynama noktası 2550 oC olan Bor Nedir ve Nerede Kullanılır metalle ametal arası yarı iletken özelliklere sahip bir elementtir. Genellikle doğada tek başına değil Bor Nedir ve Nerede Kullanılır başka elementlerle bileşikler halinde bulunur. Tabiatta yaklaşık 230 çeşit bor minerali vardır. Oksijenle bağ yapmaya yatkın olması sebebiyle pek çok değişik Bor-oksijen bileşimi bulunmaktadır. Bor-oksijen bileşimlerinin genel adı borattır.

Bu yüzyılın en önemli madenleri arasında yer alan Bor rezervinin yarısından fazlası Türkiye’de bulunuyor. Bor Bor Nedir ve Nerede Kullanılır nükleer sanayiden uzay araçlarına Bor Nedir ve Nerede Kullanılır gübre sanayiinden ilaç sanayine Bor Nedir ve Nerede Kullanılır kimya sanayinden otomobil sanayine kadar 400'ü aşkın alanda kullanılıyor.
Dünyanın en stratejik madeni olarak kabul edilen Bor Bor Nedir ve Nerede Kullanılır nükleer sanayiden uzay araçlarına Bor Nedir ve Nerede Kullanılır gübre sanayiinden ilaç sanayine Bor Nedir ve Nerede Kullanılır kimya sanayinden otomobil sanayine kadar 400'ü aşkın alanda kullanılıyor.

Bor madeni ülkemizde iyi bir rezerve sahip olmasına rağmen bor üzerine bir politikamız henüz yoktur.

Türkiye Bor Nedir ve Nerede Kullanılır dünyada Bor rezervlerinin %65'ine sahip bulunurken Bor Nedir ve Nerede Kullanılır dünya üretiminin %32’sini gerçekleştiriyor. Türkiye dışındaki ülkelerde Bor rezervlerinin ömrü son 50 yıllık iken ülkemiz tüm dünyanın 450 -500 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek Bor rezervlerine sahip konumdadır.
Türkiye’de devlete ait olan Eti holding A.Ş. aracılığı ile Bor madenleri Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Burhaniye’den Savaştepe’ye Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Susurluk’tan Dursunbey’e Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Bigadiç’ten Sultançay’ına Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Bursa Kestelek’ten Sındırga’ya Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Kütahya Emet’den Eskişehir Kırka’ya kadar 1 milyon 700 bin hektarlık bir Bor maden rezervleri alanı kamulaştırılmış durumdadır. Bu alanlardaki rezervleri yaklaşık 2.5 milyar tonluk kapasiteyle dünyanın en zengin ülkesi Türkiye’dir. Bu Bor’un ülkemiz için ekonomik değer olarak 1 trilyon dolardan daha fazla zenginliğe sahiptir. Türkiye Bor madenlerinin ihracatının %50’sini ham madde halinde Bor Nedir ve Nerede Kullanılır %50’sini işlenmiş olarak satmaktadır. Şekil 1'de Türkiye’deki Bor madeni rezerv bölgelerini harita olarak göstermektedir.

Bor ürünlerine ait teknolojiler genellikle teknolojiyi üreten ülkelerce gizlenmekte Bor Nedir ve Nerede Kullanılır bu konudaki bilgilere kolaylıkla ulaşılamamaktadır. Bu sebeple diğer ülkelerden önemli teknoloji transferleri yapılamamıştır.

Ham madene sahip olan ülkelerden ziyade Bor Nedir ve Nerede Kullanılır bu madenle ilgili teknolojiye sahip olan gelişmiş ülkelerin piyasaları kontrol ettiğini göstermektedir. Türkiye de Bor Nedir ve Nerede Kullanılır 1978 yılında yapılan devletleştirmeden sonra bu konuda önemli yol katetmiş olsa da Bor Nedir ve Nerede Kullanılır kalkınmakta olan ülke statüsünün getirdiği sorunlar ve teknolojik eksiklikleri sebebiyle Bor dünya piyasasında rezervleri ile orantılı bir hakimiyete sahip olamamaktadır. Gelişmiş ülkeler sanayilerinin pek çok alanında alternatifi olmayan Bor Nedir ve Nerede Kullanılır ikamesi zor bir hammaddede büyük oranda Türkiye’ye bağımlıyken Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Türkiye bu avantajını iyi değerlendirememekte Bor Nedir ve Nerede Kullanılır

Dünya piyasası yıllık 80-90 milyar dolar civarında olan Bor uç ürünlerinde Türkiye’nin pazar payı %1'i bile bulamamaktadır

Türkiye Bor madenini tam rafine işlenmiş olarak değil Bor Nedir ve Nerede Kullanılır ham veya yarı rafine halde satmasından dolayı çok önemli döviz kazandırıcı fırsatları kaçırmaktadır. Çınkı (2001) bunun çeşitli örnekleri verilmektedir. ‘Örneğin Bor Nedir ve Nerede Kullanılır ortalama FOB Bandırma 200 dolar/ton dan sattığımız %42 B2O3 tenörlü kolemanit cevherini (Türkiye bu cevherde dünyanın tek üreticisi ve ihracatçısı konumundadır) alan bir ihracatçı firma söz konusu ürünü öğüttükten sonra 600-650$/ton fiyatla nihai kullanıcıya satmaktadır.

Türkiye Bor Nedir ve Nerede Kullanılır dünyanın en zengin Bor yataklarına sahip olduğu halde Bor Nedir ve Nerede Kullanılır yurt dışına ihraç ettiği tinkal ve borakstan üretilen sodyum per boratın ithalatçısı konumundadır.

Eti Holding bu pazarın parasal olarak %20-23'üne Bor Nedir ve Nerede Kullanılır US Borax ise %65-70'ine sahiptir. Bor gibi 21. Yüzyılın petrolü olarak adlandırılan bir madenin en büyük rezerv kaynağı olan Türkiye’nin Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Bor ihracatından yılda yalnızca 102 milyon dolar Bor Nedir ve Nerede Kullanılır Bor ürünleri ihracatından ise 106 milyon dolar kazanıyor olması Bor Nedir ve Nerede Kullanılır önemli bir kapasitenin israf edildiğine işaret etmektedir.

2001 yılı Ocak ayında Türkiye’ye ani bir ziyarette bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor dünya Bor piyasasına hakim olan Dodge&Cox ve Rio Tinto Holding’in eski yönetim kurulu üyesidir ve ilk ziyaretini dönemin özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanına yapmıştır. Rio Tinto’nun 1978 yılından (Bor madenleri devletleştirilmeden) önce Türk Borax adlı firma aracılığıyla Türkiye’deki Bor madenlerinin %80'ini işlettiği Bor Nedir ve Nerede Kullanılır şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı bankaların bazılarında hisselerinin bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bor cevherleri Avrupa ve ABD’nde işlenerek rafine ürünler çok daha pahalıya Türkiye’ye ithal edilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bor Nedir ve Nerede Kullanılır

Bor Nedir ve Nerede Kullanılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bor nerelerde kullanılır, bor nedir nerelerde kullanılır kısaca, bor nedir kısa anlatımı, bor nedir kısaca, bor ne işe yarar kısaca, bor madeni nedir nerelerde kullanılır, bor nerelerde kullanılır kısaca, bor madeni nerelerde kullanılır kısaca, bor nerelerde kullanılır kısa bilgi, bor nedir ve nerelerde kullanılır kısaca, bor cevheri nerede kullanılır, bor madeni nerelerde kullanılır, bor nerede bulunur ve nerede kullanılır, bor madeni kısaca bilgi, bor nerede işlenir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bor nerelerde işlenir? Nerede kullanılır? Я Soru Cevap 18 18-04-2017 10:11
Cebir tıpta nerede kullanılır? elif Eğitim ve Öğretim 1 12-04-2012 08:40
Limon Tuzu Nerede Kullanılır? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 06:17
Yalıtkan Maddeler Nerede Kullanılır? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:30
Karınca yağı nedir ve nerede kullanılır? elif Güzellik Önerileri 0 27-02-2011 06:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats