bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 07:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri

Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri


GAZNELİ MAHMUD VE HİNDİSTAN’IN FETHİ

Gazneliler’in gerçek kurucusu Sebüktekin’in vefatının ardından oğlu Gazneli Mahmud Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri devletin yeni hükümdarı olmuştur.

Kudretli sultan Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri Sâmânî Devleti topraklarının büyük bir kısmı üzerinde hâkimiyetini kabul ettirmiş Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri bu devletin 999 yılında ortadan kalkması üzerine mirasını Karahanlılar’la paylaşmıştı.

Gazneli Mahmud daha sonra Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri Hindistan’ı kuzeyden fethe girişerek burada İslâm dinini yayma konusunda ısrarlı teşebbüslerde bulundu.

Yeni ve gelişmekte bulunan başkent Gazne’nin Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri Kuzey Hindistan ovalarına hâkim yüksek bir yaylanın tepesinde bulunması Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri bu seferlerin yapılmasında büyük kolaylıklar sağlıyordu.

Mahmud Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri Hindistan’a on yedi sefer yaptı. Bu seferler onun saltanat devrinin büyük bir kısmını doldurmuştur. Sultanın Hindistan seferlerinin en önemlisi Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri 1025-1026 yıllarındaki Somnat Seferi idi.

Etkili sonuçlar doğuran bu seferin olumlu yankıları süratle bütün İslâm dünyasında görüldü. Bu fetih Sultan Mahmud’un İslâm dünyasının kahramanı olmasına Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri ününün yayılmasına yardım etti. Abbâsî Halîfesi tarafından sultan ve ailesine yeni şeref lakapları gönderildi.1

Somnat’taki put Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri yaklaşık dört metre uzunluğunda ve türlü mücevherlerle süslü idi. Oradan kaldırılarak Gazne’ye götürüldü. Sultanın Gazne’de inşa ettiği meşhur büyük caminin eşiğine konuldu. Altından bir zincir ile puthane tavanına asılmış yaklaşık 1200 kilogram ağırlığındaki altın çan ile kıymeti pek fazla olan taşlar ve mücevherler Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri birçok gümüş kap-kacak Gazne’ye nakledildi.

Somnat’ın zaptı sayesinde Hindistan’da İslâmiyet’in yayılışı kolaylaşmıştı. Daha önce sadece biraz yaklaşılabilmiş olan Hindistan gibi büyük bir kıtayı İslâm âlemine kazandırmak şerefi Gazneli sultanın nâmını Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri tarihin en şanlı sayfalarına kaydettirmiştir.

Mahmud Sebüktekin Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri yaptığı etkili ve başarılı seferlerle Hindistan’da büyük bir içtimaî inkılâbın esaslarını hazırlamıştı.

Hintliler Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri kocası ölen kadınları kocalarının na‘şlarıyla beraber diri diri yakıyor Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri ölüleri mukaddes kabul ettikleri Ganj Nehri’ne atıyorlardı. Birinci âdet menfur bir vahşetti. İkinci an’ane de bulaşıcı hastalıkların yayılması için başlıca sebebi teşkil ediyordu. Gazneli Mahmud bu âdetlerin her ikisini de şiddetle yasakladı.2

Hindistan seferleri Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri maddî bakımdan da Gaznelilere büyük faydalar sağlamış ve bol miktarda savaş ganimeti ele geçirilmişti.

Seferler sonucunda Gazneliler Devleti devrinin en zengin ve görkemli ülkeleri arasına girmişti.

Bu büyük inkılâbı gerçekleştiren Sultan Mahmud Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri devlet yönetimindeki başarısı Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri siyasî ve askerî alandaki dehâsı ve göz kamaştıran fetihleriyle Türk-İslâm tarihinin en güzide kişileri arasına girmiştir.

45 yılını savaş meydanlarında geçirmiş Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri cesur ve tedbirli bir komutan olarak ordularını sevk ve idare etmiş Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri filleriyle yöneldiği bütün bölgeleri itaat altına almayı başarmıştı.

İlk kez sultan unvânını kullanan Gazneli Mahmud Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri devlet yönetiminde muktedirdi; ancak zulüm yoluna sapmamış Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri adaleti ile şöhret kazanmıştı.


Gazneli hükümdar Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri Kuzey Hindistan’da giriştiği olağanüstü çabalardan sonra birçok savaş yaparak devletini imparatorluk düzeyine çıkarmıştı.

O Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri sadece Hindistan’a İslâmiyet’i yaymakla kalmamış Asya’nın sarp ve dağlık arazilerinde yaşayan cesur Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri savaşçı ve inatçılığıyla ünlü Afgan yerlilerinin de İslâm dinine girmelerine vesile olmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri

Gazneli Devleti'nin Hindistan üzerine etkileri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gaznelilerin hindistan tarihine etkileri, gaznelilerin hindistan tarihine etkileri nelerdir, gazneliler devleti soru cevap, gazneli mahmud hindistan uzerindeki etkisi, gazneli devletinin hindistana etkileri, gaznelilerin hindistan tarihi üzerindeki etkileri, gazneli mahmud,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gaznelilerin Hindistan tarihine etkileri Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 21-03-2012 03:46
Stresin Yaşlanma Üzerine Etkileri elif Sağlığımız 0 01-05-2011 02:53
Su Kaybının İnsan Vücudu Üzerine Etkileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 08:34
Havanın saç üzerine etkileri salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:10
Boşanma ve çocuk üzerine etkileri gizem Psikoloji 0 29-06-2008 02:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats