bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2013, 07:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri

Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri


Özellikle ülkemizde tahribatı büyük boyutlara ulaşan su erozyonu Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri erozyon çeşitleri içerisinde en önemlisidir. Su erozyonundan sonra diğer erozyon çeşitleri önem sırasına göre; rüzgar Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri çığlar Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri heyelanlar ve buzullar olarak sıralayabiliriz. Çığ zaman zaman can ve mal kayıplarına neden oluyorsa da su erozyonu afeti karşısında ikinci planda kalmaktadır.

1- Su Erozyonu
Su erozyonu Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri diğer erozyon çeşitleri içerisinde en yaygın ve en etkili olanıdır. Bunun için Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri toprak erozyonu denildiğinde akla su erozyonu gelmektedir. Türkiye topraklarının % 86'sında erozyon vardır. Böylece su erozyonunun etkilediği alan 66.9 milyon hektarı bulmaktadır. Yurdumuzdaki önemli can ve mal kayıpları su erozyonu sonucu meydana gelmektedir.

2- Çığlar
Türkiye'nin aşırı derecede ormansızlaşmış Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri yükseltisi yurdun diğer kısımlarına oranla daha fazla ve yağışların genel olarak % 45' den sonraki meyilde kar şeklinde düştüğü Kuzey- Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu'da çığ olaylarına sıkça rastlanmakta Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri can ve mal kayıplarına neden olduğu gibi yerleşim yerlerini Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri yolları Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri turistik tesisleri ve devlet yatırımlarını tehdit etmektedir.

Türkiye'de yalnız 1985 yılından bugüne kadar 233 çığ olayı tespit olunmuş ve bu süre içinde 604 kişi hayatını kaybetmiştir. Çığ Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri pürüzsüzlüğü olmayan eğimi yüksek kayalık ve otlu satıhlara düşen aşırı kar yağışlarının kaygan satıhtan kopması ile aşağı kısımlara doğru hızını ve miktarını arttırarak meydana gelen bir kar kitlesi akımı olayıdır. Bu kar kitlesi önüne gelen insanların ölümüne neden olabildiği gibi ev Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri ahır Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri sınai tesis v.b. gibi yerlere zarar vererek kara ve demiryollarını kapatabilmekte günlerce trafiği aksatabilmekte ve sportif amaçlı gezilerde insan ölümlerine neden olmaktadır.

3- Rüzgar Erozyonu
Rüzgar erozyonu sonucu verimli toprakların kaybı Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri buharlaşmanın hızlanmasıyla toprak emliliğinin azalması Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri bitki büyümesinin yavaşlaması Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri ulaşımın aksaması ve verimin düşmesi olumsuzluklarını ortaya çıkarmaktadır. Taşınan kum ve verimsiz toprak Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri üretken tarım topraklarını kaplayarak Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri tarım yapılamaz hale getirmektedir.

Mevcut Durum
Türkiye jeomorfolojik yapısı itibariyle engebeli bir ülkedir. Nitekim ülkemizin toplam alanının % 46'sını % 40'dan fazla eğime ve % 80'den fazlasını da % 15'den fazla eğime sahip sahalar teşkil etmektedir. İklim yarı kurak Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri yağışlar düzensiz ve şiddetli sağanak şeklindedir. Bütün bu olumsuz faktörlerin yanında Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri toprağı normal yapısı ile koruması gereken ormanlar Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri yangın ve kaçak kesim sonucu koruyucu vasfını büyük ölçüde yitirmiş Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri meralarda aşırı otlatma ve tarla açmaları ile korumasız hale gelmiştir.

Erozyon bütün Dünyada değişik şekil ve şiddette meydana gelmekte ise de yurdumuzda özellikle daha yaygın ve hızlı seyretmekte ve hemen hemen her çeşidi bulunmaktadır. Yüzeysel erozyon Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri oyuntu erozyonu Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri arazi kaymaları Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri rüzgar erozyonu ve çığlar bunların başlıcalarıdır.


Buna karşın Türkiye'de Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri erozyonla savaş çalışmaları ne yasal Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri ne teknik ve ne de sosyo-ekonomik yönlerden rayına oturmuştur. Bunun sonucu olarakta toprak servetinin kaybı yanında sık sık sel felaketleri meydana gelmektedir.

En yakın örnek olarak 1998'de Batı Karadeniz selinde 30 Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri 1995 İzmir selinde 63 Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri ve yine 1995 Senirkent selinde 74 vatandaşımız hayatını kaybetmiş Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri rakamlara dökülmesi çok zor maddi zarar meydana gelmiş Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri insanlarımız acı çekmişlerdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri

Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Öğelerinin Dizilişine Göre Cümle Çeşitleri Nelerdir? Я Türkçe ve Edebiyat 1 11-12-2011 05:37
Erozyonun Zararları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:01
Erozyonun Barajlara Etkileri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 04:21
Yapıcı Olmak! nimlahza İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 29-09-2010 04:58
Melek Yapıcı - Stefan BRIJS nimlahza Kütüphanemiz 0 31-03-2009 01:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats