bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 07:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar

Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar1614 İskoçyalı matematikçi John Napier logaritma cetvelini icat etti.
1618 Johannes Kepler Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar gezegenlerin Güneş'in çevresinde çizdikleri elips biçimindeki yörüngeleri betimleyen yasaları yayımlar.
1622 Blaise Pascal Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar babasının vergi hesaplarında kullanması için bir toplama makinesi icat etti.
1592 Galileo Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar cisimleri 30 kez büyüten bir teleskop yaptı.
1280 İlk gözlük İtalya'da yapıldı.
1450 Johannes Gutenberg'in baskı makineleri kitap üretiminde çığır açtı. Bunun sonucunda yeni icatlar hakkındaki bilgilerin yayılması hızlandı.
1453 Copernicus Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar gezegenlerin Dünyanın etrafında değil Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar Güneş'in etrafında döndüğünü ortaya atan kuramını yayımladı.
1643 Evangelista Torricelli Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar hava basıncını ölçmek için şimdi civalı barometre denilen cihazı icat etti.
1656 Christian Huygens Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar Galileo'nun fikirlerine dayanan hassas bir sarkaçlı saat tasarladı.
1668 Isaac Newton ilk aynalı teleskopu yaptı.
1682 Edmond Halley Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar daha sonra kendi adıyla anılacak bir kuyrukluyıldızın yörüngesini çizip betimledi.
1687 Newton'un Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar evrensel çekim yasalarını formülleştirdiği Principia başlıklı kitabının yayımladı.
1690 Edmund Halley Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar dalış makinelerine hava pompalayacak bir yöntem geliştirdi.
1698 Thomas Savery'nin yaptığı ilk buhar makinesi Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar su altında kalan madenlerdeki suyu dışarı pompalamada kullanıldı.
1733 İngiliz bir dokumacı tarafından icat edilen "uçan mekik" adındaki alet bir kişinin bir günde üretebileceği kumaş miktarını ikiye katladı.
1752 Benjamin Franklin Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar yıldırımın elektrikten kaynaklandığını gösterdi.
1783 Marquis de Jouffroy d'Abbans ilk buharlı gemiyi yüzdürdü.
1783 Montgolfier Kardeşler bir sıcak hava balonunu başarıyla uçurdu.
1789 Lavoisier'nin Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar 33 elementi sıraladığı ve bu elementlerin adlandırılması ile ilgili modern sistemi sunduğu "Kimyasal Adlandırma Yöntemi" yayımlandı.
1796 Edward Jenner Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar bir çocuğu çiçek hastalığına karşı aşıladı.
1799 Alessandro Volta Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar ilk elektrik bataryasını yaptı.
1801 İlk denizaltılardan olan Nautilus ilk yolculuğunu tamamladı.
1804 Richard Trevithick raylar üzerinde giden ilk buharlı lokomotifi yaptı.
1814 Friedrich König elle çalışan matbaadan çok daha hızlı olan buharlı matbaayı geliştirdi.
1819 Augustus Siebe basınçlı bir dalgıç elbisesi tasarlayarak insanların daha derinlere dalabilmesini sağladı.
1820 Hans Oersted Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar elektrik akımının pusulanın iğnesi üzerinde manyetik etki yarattığını gösterdi.
1821 Charles Babbage Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar karmaşık matematiksel tabloları otomatik olarak hesaplamak için tasarladığı "fark makinesi" nin üzerinde çalışmaya başladı.
1826 Fransız fizikçi Joseph Niepce tarihteki ilk fotoğrafı çekti.
1829 George Stephenson Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar en iyi buharlı lokomotif tasarlama ve yapma yarışmasını kazandı. Rocket adlı bir lokomotif üretti.
1830 İlk dikiş makinesi Fransız terzi Barthelemy Thimonnier tarafından tasarlandı.
1836 Samuel Colt Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar yaptığı hızlı ateş eden tabanca "altıpatlar" ın patentini aldı.
1837 Isambard Kingdom Brunel Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar ilk kıtalararası buharlı gemiyi yüzdürdü.
1837 İki İngiliz mucit William Cooke ve Charles Wheatstone ilk elektrikli telgraf makinesini yaptı.
1838 Samuel Morse kendi geliştirdiği Morse alfabesini ilan etti.
1839 Louis Daguerre vesikalık fotoğraflarda çok tutulan daguerrotype fotoğraf tekniğini icat etti.
1841 Michael Faraday Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar hareketli bir mıknatıstan elektrik akımı elde etti.
1843 Samuel Morse Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar telgraf mesajlarında kullanılmak üzere nokta ve çizgilerden oluşan ünlü mors alfabesini icat etti.
1846 Amerikalı bir dişçi bir çene ameliyatında acıyı hissettirmemek için eter kullandı.
1848 İlk yürüyen merdiven Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar New York'ta turist çekmek için kuruldu.
1849 Çengelli iğne icat edildi.
1857 New York'ta bir dükkân asansörü olan ilk bina oldu.
1860 Belçikalı Etienne Lenoir ilk içten yanmalı motoru yaptı.
1863 İlk metro (yeraltı demiryolu) hattı Londra'da işletmeye açıldı.
1868 Gregor Mendel Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar bezelye bitkileriyle yaptığı Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar modern genetik kuramının temellerini oluşturan araştırmalarını bitirdi.
1868 Bir gazetenin yazı işleri müdürü olan Christopher Sholes ilk kullanışlı daktiloyu yaptı.
1872 Fotoğrafçı Eadweard Muybridge ilk ardışık fotoğraflar dizisini çekti.
1876 Alexander Graham Bell ilk telefon konuşmasını yaptı.
1877 Edison fonografı icat etti.
1878 Joseph Swan elektrik ampulünü icat etti.
1879 Ernst von Siemens elektrik döşenmiş bir hat üzerinde giden ilk elektrikli treni sergiledi.
1881 Emile Berliner Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar yassı plaklar kullanan ilk gramofonu yaptı.
1885 Louis Pasteur Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar bir dizi aşı yaparak Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar kuduz bir köpek tarafından ısırılmış bir çocuğun yaşamını kurtardı.
1885 Fizikçi Heinrich Hertz elektromanyetik dalgaların varlığını gösterdi.
1885 Avusturyalı kimyacı Carl Auer Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar muma göre daha kullanışlı ve güvenli olan bir havagazı lambası icat etti.
1886 Linotip adlı makine Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar gazetelerin ve kitapların daha hızlı hazırlanmasını sağladı.
1888 George Eastman Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar Kodak no.l adlı fotoğraf makinesini üretti ve müşterilerinin filmlerini banyo etti.
1889 Edison'un yardımcısı Charles Batchelor sinema filmlerinin seslendirilmesi üzerine deneyler yaptı.
1890 Daimler motor şirketi Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar dört tekerlekli ve akaryakıtla çalışan otomobil üretimine başladı.
1890 Herman Hollerith'in icat ettiği elektrikli sayma makinesi sayesinde Amerika'da nüfus sayımı işlemi çok hızlı bir şekilde sonuçlandırıldı.
1895 Paris'te Lumiere Kardeşler 10 hareketli filmden oluşan bir gösteri yaptı.
1895 Wilhelm Röntgen Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar X-ışınlarını buldu.
1898 Valdemar Poulson Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar modern teybin öncüsü olan bir cihaz yaptı.
1901 İlk radyo transistörünü Marconi geliştirdi.
1902 İtalyan Guglielmo Marconi Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar Manş Denizi üzerinden radyo dalgalarıyla mesaj iletmeyi başardı.
1903 Amerikalı Wright Kardeşler ilk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştirdi.
1903 Henry Ford Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar yeni araba fabrikasıyla seri üretim tekniğini getirdi.
1903 Willem Einthoven Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar kalbin işleyişini kaydeden elektrokardiyografi cihazını icat etti.
1904 John Fleming'in geliştirdiği cam diyotlar radyo cihazlarının vazgeçilmez parçası oldu.
1908 Adını mucidinin adından alan Geiger sayacı radyasyonu saptamak ve ölçmek için kullanılmaya başlandı.
1910 Fransız Henri Fabre Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar tekerlekleri olmayan ve su üzerinde seyredebilen bir uçak geliştirerek ilk deniz uçağını icat etti.
1911 Marie Curie Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar radyoaktiflik konusunda kendi başına yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Ödülü aldı; böylece de bu ödülü iki kez alan ilk kişi oldu.
1911 Ernest Rutherford Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar atomun merkezinde bir çekirdek olduğunu gösterdi.
1919 Einstein Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar "Genel Görelilik" konusundaki yazısını yayımladı.
1921 Philip Drinker Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar hastaların solunum yapmasına yardım etmek için "demir ciğer"i icat etti.
1922 İlk mikrofilm tanıtıldı.
1926 John Logie Baird ilk televizyon görüntüsünü başarıyla iletti.
1926 Robert Goddard ilk sıvı yakıtlı roketi fırlattı.
1926 ABD'li Profesör Robert Hutchinson Goddard ilk sıvı yakıtlı roketi geliştirdi. Gaz ve sıvı oksijenle işleyen roket Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar 12 Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar5 metre yüksekliğe çıktı ve 56 metre yol aldı.
1928 Bugün penisilin dediğimiz bir oluşumun bakterileri öldürmesi Alexander Fleming'in dikkatini çekti.
1933 İki Alman bilim adamı Max Kroll ve Ernst Ruska elektron mikroskobunu yaptı.
1935 Alman şirketi AEG Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar sesi kaydetmek için plastik manyetik teyp bandını geliştirdi.
1938 Macar mucit Lazlo Biro Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar bıro da denilen bilye uçlu tükenmez kalemi icat etti.
1938 Amerikalı Chester Carlson ilk fotokopi makinesini icat etti.
1939 İgor Sikorsky adlı bir Rus mühendis tarafından ilk helikopter yapıldı.
1940 İlk elektronlu mikroskop Philedelphia'da tanıtıldı.
1942 Wernher von Braun Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar Almanya'nın ilk uzun menzilli füzesi olan V-2'yi fırlattı.
1942 Enrico Fermi Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar ABD'nin Chicago kentinde Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar nükleer enerjinin denetim altına alınabildiği bir nükleer reaktör yaptı.
1943 Jacques-Yves Cousteau ve Emile Gagnan Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar ilk dalış tüpünü tasarladılar.
1945 Amerikalı mucit Percy Spencer Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar ilk mikrodalga fırını tasarlayarak patentini aldı.
1946 John Mauchy ve John Eckert'in geliştirdiği Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar Amerika'nın ilk elektronik bilgisayarı ENIAC halka gösterildi.
1947 Edwin Land bir dakikadan az bir sürede siyah beyaz fotoğraf çıkaran polaroid makineyi icat etti.
1953 Francis Crick ile James Watson DNA molekülünün yapısını keşfetti.
1957 Sovyetler Birliği tarafından Dünyanın çevresinde dönen insan yapımı ilk cisim Sputnik I fırlatıldı.
1960 Theodore Maiman ilk lazeri yaptı.
1962 Telefon konuşmalarının yanında canlı televizyon görüntülerini de ileten Telstar adlı uydusu fırlatıldı.
1977 Dünyanın tekrar kullanılabilen ilk uzay gemisi olan Uzay Mekiği Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar ABD tarafından fırlatıldı.
1982 Philips ve Sony şirketleri kompakt diski çıkardı.
1987 İlk sayısal ses bantları (DAT) üretildi.
1990 Yüksek netlikte televizyon (HDTV) yayını ilk kez yapıldı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar

Dünyadaki Önemli Buluşlar Nelerdir-Dünyadaki Önemli Buluşlar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: önemli buluşlar nelerdir, önemli icatlar vikipedi, dünyada olmayan icatlar nelerdir, tarihteki önemli buluşlar vikipedi, matematikteki önemli buluşlar, alessandro volta en önemli buluşları vikipedi, matematikteki önemli buluş ve gelişmeler, dünyayı etkileyen önemli buluşlar nelerdir, dünyanın önemli buluşları nelerdir, önemli icatlar nelerdir, onemli buluslari nelerdir, önemli buluşlar vikipedi, dünyayı etkileyen önemli buluşlar vikipedi, dünyadaki önemli buluşlar nelerdir, yeni buluşlar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tarihte Önemli Bazı Buluşlar elif Tarih 1 19-04-2015 01:32
Matematiksel Buluşlar Nelerdir? - Matematikteki önemli buluş ve gelişmeler nelerdir? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 07:36
Türkiyedeki ve Dünyadaki En Önemli Göllerin İsimleri elif Soru Cevap 0 13-02-2013 03:51
Son yüzyıldaki önemli icatlar - buluşlar Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 09:42
Bilim Dünyasındaki Önemli Buluşlar ve Tarihleri - Kronolojik Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 09:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats