bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-02-2013, 08:11   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nikola Tesla nın İcatları

Nikola Tesla nın İcatları - Nikola Tesla nın Buluşları - Nikola Tesla Neyi Bulmuştur?

Florasan lambayı neon ışıklarını hız-ölçeri otomobillerdeki ateşleme sistemini radarın temellerini elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da Nikola Tesla'nın icat ettiğini bilen sayısı sınırlıdır.

Nicola Tesla'ya göre bu doğru akım uygulanan doğru sistem değildir. Hem jeneratör (üreteç) hem de motordaki komütatörü ortadan kaldırmak ve alternatif akımı tüm sistemde kullanmak daha akla uygun gelmekteydi. Fakat hiç kimse alternatif akımda çalışabilen bir motoru oluşturmamıştı ve Nicola Tesla bu sorunu çok düşündü. 1882 şubatında Budapeşte'nin bir parkında Szigetti adında bir sınıf arkadaşı tüm elektrik endüstrisinde devrim yapacak olan "dönen manyetik alan"ı bulmuştu. Dönen elemana bağlantı gereği olmayacaktı. Komütatör yoktu artık.

Daha sonradan tüm alternatif akım elektrik sistemlerini tasarladı. Alternatörler elektrik enerjisinin ekonomik iletimi ve dağıtımı için gerilim yükseltici ve alçaltıcı transformatörler ve mekanik güç sağlamak için alternatif akım motorları. Dünyanın her tarafında harcanıp giden su gücünün bolluğundan esinlenip gerekli olan yerlere enerji dağıtabilen hidroelektrik santralleriyle bu büyük gücün elde edilmesini tasarladı. Budapeşte'de "Bir gün Niyagara Çağlayanını elektrik elde etmek için kullanacağım" diyerek dinleyenleri şaşırttı.

AC Akım Jenaratörleri ve Motorları radyo florasan radar MRI lazer teknolojisi robot teknolojisi deprem makinesi Nicola Tesla'nın teorileri kaynaklık edinilerek yaratılmış projelerdir.

Kendi deyimiyle zihninde çakan şimşekler çoğu zaman rehberi olmuştur. Bunlardan ışık patlamaları olarak bahseder;

“ ...Bu ışık patlamalarını hala zaman zaman yaşıyorum. Yeni bir fikrin zihnimde parıldayıvermesi gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Ama artık eskisi kadar heyecan verici değil bu eskiye nazaran daha etkisiz. Gözlerimi kapattığımda ilk önce mutlaka çok koyu ve tek tonlu bir mavi fon görüyorum. Tıpkı açık ama yıldızsız bir gecede olduğu gibi. Birkaç saniye içinde bu alan parıltılar saçan ve bana doğru ilerleyen yeşil ışıltılarla doluyor. Neden sonra sağ tarafımda birbirine paralel ve yakın ışınların oluşturduğu iki ayrı sistem görüyorum. bu iki sistem birbirleri ile dik açı oluşturacak şekilde duruyorlar; sarı yeşil ve altın renklerinin hakim olmasına karşın her türlü rengi içeriyorlar. Sonra bu çizgiler daha da parlaklaşmaya başlıyor ve her yere parıltılar saçan belirgin noktalar serpiliyor. Bu resim yavaş yavaş görüntü alanımdan çıkıyor ve sola doğru kayarak yok olup gidiyor yerini pek de hoş olmayan ölü bir griliğe bırakıyor. burayı çabucak kabaran ve kendilerine canlı formlar vermeye çalışıyormuş gibi duran bulutlar doldurmaya başlıyor. İşin ilginç yanı şu ki ikinci aşamaya geçilinceye değin bu griliği belirgin bir şekle benzetemiyorum. Her seferinde uyuyakalmadan az önce gözlerimde kimi şeylerin ya da insanların görüntüleri canlanıyor. onları gördüğüm anda anlıyorum ki bilincimi yitirmek üzereyim. Eğer ortaya çıkmıyorlarsa ya da bunu reddediyorlarsa biliyorum ki bu uykusuz bir gece geçireceğim anlamına geliyor... ”

O günlerde genellikle doğru akım ısıtmaya aydınlatmaya güç sağlamaya ve iletmeye en uygun olarak bilinirdi. Fakat doğru akım direnç kayıpları o kadar büyüktü ki her mil kare için bir güç santralına gerek vardı. İlk akkor ampuller (110 Volt'ta) güç santralına yakın olsalar bile parlak ve bir milden daha uzaklıktakiler ise kaybolan güce bağlı olarak sönük yanıyorlardı.

Elektrik mühendisliğini bırakıp 1884'te cebinde sadece 4 sentle New York'ta gemiden ayrıldı. Tecrübesi onu doğru akım motorları ve dinamolardaki komütatör sorunlar yaratan gereksiz bir karışıklık inandırmıştı. Doğru akım üretecinin bir komütatörle dış devrede tamamen aynı yöne akan dalga dizileri şeklinde alternatif akım oluşturduğunu gördü. motorda dönme hareketini sağlayacak bir doğru akım elde etmek için yöntem tersine çevrilmeliydi. Her elektrik motorunun endüvisi motora alternatif akım beslemek için döndüğü anda manyetik yönlerini değiştiren döner komütatöre sahipti.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-02-2013, 08:15   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Nikola Tesla nın İcatları
  • Alternatif akım
  • Uzaktan radyo kontrolü
  • Yüksek frekans öncülüğü
  • Dünya çapında telsiz
  • Dünya'nın en güçlü vericisi
  • İyonosfer çalışmaları radar ve tribünler
  • Radyo frekans alternatörü
  • Uzaktan kumanda kozmik ses dalgaları ve uzay


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-02-2013, 08:17   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Uzaktan radyo kontrolü

Sonradan Telsiz denilen radyo alanında Nicola Tesla'nın öncülüğü Mors koduyla yapılan haberleşmeden de ileri gitti. 1898'de New York şehrinin Madison Parkı'nda (Madison Square Garden) telsiz ile uzaktan kontrola ait parlak bir gösteri düzenledi. Geleneksel Elektrik Fuarının geliştiği yer ve genellikle Barnum-Bailey sirkinin çalıştığı büyük alanın ortasına büyük bir tank koydu ve suyla doldurdu. Bu küçük gölün üzerine yüzmesi için 1 metre uzunluğunda anten direği olan bir tekne koydu. Teknenin içinde bir radyo alıcısı vardı. Nicola Tesla seyircilerin isteği doğrultusunda ileri gitme sağa veya sola dönme durma geri gitme ışıkları yakıp söndürme gibi çeşitli şeyleri uzaktan radyo kontrol sayesinde yaptı. Unutulmaz gösteri tüm seyircileri hayran bıraktığı gibi günlük gazetelerin ön sayfalarında yer aldı..

Yüksek frekans öncülüğü

Nicola Tesla araştırmalarında yüksek gerilim ve yüksek frekansın bilinmeyen alanlarına daha çok yer verdi. Yüksek frekans cihazlarını kullanırken bir elini daima cebinde tutardı. Bütün laboratuvar asistanlarına bu ön tedbiri almalarında ısrar ederdi ve bu kural bugüne kadar daima gerilim bakımından tehlikeli cihaz etrafındaki uyanık araştırıcılar tarafından da uygulanmaktadır. O zaman yararlanılmamış olmasına rağmen Nicola Tesla'nın yüksek frekans ve yüksek gerilim alanındaki keşifleri modern elektroniğin yolunu açtı. Bir yüksek frekans transformatörü ile (Nicola Tesla Bobinleri - Nicola Tesla Coils) çıplak elinde tuttuğu gazlı tüpü yakacak şekilde vücudundan zarar vermeden yüksek gerilimli akım geçiriyordu. O günlerde Nicola Tesla aslında neon tüpünün ve flüoresan tüpünün aydınlatmasını gösteriyordu.

Bazen frekans aralığının alt ve üst kısımlarında yaptığı denemeler Nicola Tesla'yı keşfedilmemiş bölgelere yöneltti. Mekanik ve fiziksel titreşimlerle çalışırken Houston Caddesindeki yeni laboratuvarının etrafında hakiki bir depreme neden oldu. Binanın doğal rezonans frekansına yaklaşan Nicola Tesla'nın mekanik osilatörü eski binayı sarsarak tehdit etti. Bir blok ileride polis karakolundaki eşya esrarengiz bir şekilde dans etmeye başladı. Böylece Nicola Tesla rezonans vibrasyon ve "doğal 7 periyot"a ait matematiksel teorileri ispatladı.

Dünya çapında telsiz

Long Island'ın tepelik bölümünde Wardenclyffe yakınında yavaş yavaş yükselen garip yapı bütün seyredenlerin ilgisini çekerdi. Tek parça olması dışında büyük bir mantara benzeyen yapı yerdeki kısmı geniş ve 62 metre yukarısındaki tepe noktasına doğru daralan kafes şeklinde bir iskelete sahipti. Tepede 30 metre çapında bir yarım küreyle örtülüydü. İskelet bronzdan kalın civata ve bakır lamalarla birbirine bağlanmış sağlam ağaç kolonlardan yapılmıştı. Yarım küre şeklindeki tepe üstten yüzeysel olarak bakır bir elekle kaplıydı. Tüm yapıda demir metali yoktu.

Ünlü mimar Standford White konuyla o kadar ilgilendi ki en iyi yardımcısı W. D. Crow'u görevlendirerek proje işini ücretsiz yaptı.

34'üncü caddedeki eski Waldorf-Astoria otelinde oturan Nicola Tesla hergün taksiyle çarklı araba vapuruna binerek Long Island şehrine giderek oradan da Long Island demiryoluyla Shoreham'e aktarma yaparak inşaata gidiyordu. Proje kontrolünün aksamaması için trenin yemek servisi onun için özel yemek hazırlıyordu.

Büyük kulenin yakınında 30 metre karelik tuğla bina tamamlandığı zaman Nicola Tesla Houston caddesindeki laboratuarını binaya taşımaya başladı. Bu sırada radyo frekans jeneratörleri ve onları çalıştıran motorların yapımında üzücü bazı gecikmelerle karşılaşıldı. Birkaç camcı planları hazır olan özel tüpleri şekillendirmeye çalışıyorlardı.

Dünya'nın en güçlü vericisi

Yüksek gerilim ve yüksek frekanslı elektrik iletimi konusundaki araştırmalar Nicola Tesla'yı Colorado Springs yakınlarındaki bir dağın üzerine dünyanın en güçlü radyo vericisini kurup çalıştırmaya yöneltti. 60 metrelik direğin etrafında 225 metre çapında hava çekirdekli transformatörü yaptı. İç kısımdaki sekonder 100 sarımlı ve 3 metre çapındaydı. Üreticisi istasyondan birkaç mil uzaklıkta bulunan enerjiyi kullanırken Nicola Tesla ilk insan yapımı şimşeği oluşturdu. Bir direğin tepesindeki 1 metre çaplı bakır küreden 30 metre uzunluğunda kulakları sağır eden şimşekler çaktı. Ufka kadar gök gürültüsü işitildi. 100 milyon Volt değerinde gerilim kullanılıyordu.
İlk denemesinde vericideki güç jeneratörünü yaktı. Fakat tamir ederek 26 mil uzağa gücü telsiz ile iletebilinceye dek deneylerine devam etti. O uzaklıkta toplam 10 kW'lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başardı. Daha sonra kendi patentleriyle meşhur olan Fritz Lowenstein Nicola Tesla'nın yardımcısı iken bu gösterişli başarıya şahit oldu.

1899'da alternatif akım patentleri için Westinghouse'dan aldığı paranın sonunu harcadı. Albay John Jacob Astor onu mali yönden kurtarmaya geldi ve Colorado Springs'deki denemeleri için 30.000 Dolar sağladı. Sonra bu para da bitti ve Nicola Tesla New York'a geri döndü.

J.P. Morgan gösterişli başarıları ve şahsiyeti dolayısıyla Nikola Tesla'nını hayranı olmuştu. Nicola Tesla kısa zamanda J.P. Morgan'ın sürekli misafiri oldu. Kusursuz giyinişli birkaç dilde yaptığı kültürlü konuşması ve medeni davranışıyla gösterişli centilmen Nicola Tesla New York sosyetesinin gözdesi oldu.

İyonosfer çalışmaları radar ve tribünler

Nicola Tesla dünyanın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. İyonosfer 19. yüzyılda keşfedilmiştir dünyanın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır ve Nicola Tesla'yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyoses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır.

Nicola Tesla iyonosfer ile ilgili çok fazla araştırma yaparak ilk radyo yayın merkezi ve kablosuz elektrik taşıma merkezi olan Shoreham Long Island'da 1901 ile 1905 yılları arasında Wardenclyffe Kulesini inşa eder.

Radyo frekans alternatörü

1890'da Nicola Tesla yüksek frekans alternatif akım üreteçlerini yapmıştı. 184 kutuplu olan bir tanesi 10 kHz'lik çıkış veriyordu. Daha sonra 20 kHz'e kadar yüksek frekansları elde etti. Ancak on yıl kadar sonra 50 kW çıkışlı radyo frekans üretecini Reginald Fessenden geliştirdi. Bu makine General Electric tarafından 200 kilo Watt'a çıkarıldı ve Fessenden'in ilk alternatörlerini kuran çalışmasını kontrol eden adamın adı verilerek Alexanderson alternatörü satışa çıkarıldı.

Hemen hemen dünya kablolarının çoğunu elinde tutan İngiliz işadamlarının bu makineye ait patentleri elde etmek üzere olduklarını görünce A.B.D. Donanmasının acele çağrısıyla "Radio Corporation of America (RCA)" şirketi kuruldu. Yeni firmanın 1919'da kurulmasıyla Marconi Wireless Telegraph Co. of America firmasının güçlü fakat yetersiz Marconi kıvılcımlı vericileri çok başarılı olan Radyo Frekans alternatörleri ile yer değiştirdiler.

Birincisi N.J. New Brunswick'te kuruldu. 200 kilo Watt'da ve 218 kilo Hertz frekanslı titreşim oluşturdu ve ticari işte kullanıldı. Bu ilk sürekli güvenilir Atlantik aşırı Radyo servisi idi. Bu alternatörler Nicola Tesla'nın kulesinin yerine Radyo merkezinin tüm güçlerini sağladı. Böylece Nikola Tesla'nın Dünya çapında telsiz hayali 30 yıl sonra icat ettiği vericinin kullanılmasıyla yeniden gerçekleştirildi.

Tesla'nın ölümünden 5 ay sonra Amerikan Yüksek Mahkemesi daha önce Amerikan Patent Ofisi tarafından Marconi adına onaylanan kablosuz iletişim tekniğinin geçersiz olduğuna ve patent hakkının Nikola Tesla'ya ait olduğuna karar vermiştir.

Uzaktan kumanda kozmik ses dalgaları ve uzay

1898 yılında ilk defa uzaktan kumanda ile yönetim sistemini bir araca uygulamıştır. Mayıs 1898'de Madison Square Garden'da dünyaya bu buluşunu tanıtmıştır. Bahsi geçen araç su üstünde haraket eden ve uzaktan kumanda ile yönetilebilen bir bottur. Projelerinin tanıtımında afili yöntemler uygulayan Nicola Tesla'yı izleyen herkes Nicola Tesla'nın bunu beyin gücüyle yaptığına inanmıştır. Daha sonra Nicola Tesla uzaktan kumandayı açıklamıştır.[13]
Bu buluşun üstüne New York Times gazetesinden bir yazar Nicola Tesla'ya bu şekilde uzaktan kumanda ile savaşan denizaltılar yapabilirsiniz demiştir. Nicola Tesla ise bu "bir savaş aracı değil robot ırkının ilk temsilcisidir yani insanlığın hizmetinde kullanılabilecek onların işlerini azaltarak yapacak mekanik adamdır" demiştir.

Bu buluş temel alınarak günümüzde uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen uzay mekikleri uydular ve çeşitli silahlar geliştirilmiştir. Günümüzdeki uzaygemisi uzaktan kumanda merkezleri Nicola Tesla'nın yöntemini uygulamaktadır.

Bir sene sonra Nicola Tesla uzaydaki hayatın varlığı ile de yakından ilgilenmiş. Dünyada ilk defa 1899 yılının Mart ayında kendi labaratuarından uzaya ses dalgaları göndermiştir. Uzaydan kozmik ses dalgalarının kaydını yapmıştır. Bunun duyurusu yaptığında bilim çevresinden ilgi ve destek görememesinin sebebi o yıllarda kozmik radyo dalgalarının bilim camiasında yeri olmamasıdır.

1917'nin Ağustos'unda uzaktaki cisimlerin üzerine kısa dalga darbeleri gönderip yansıyan kısa dalga darbelerinin bir flüoresan ekran üzerinde toplanmasıyla izlenebileceklerini açıklamıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 01-12-2013, 12:05   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

süpersiniz sizi tebrik ederim


 
Alt 02-01-2014, 02:38   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bu siteyi çok seviyorum


 
Alt 08-01-2014, 06:34   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Mukemmel bu sıte ya google da bu site çıkınca hemen buna giriyorum en doğru bilgiler bu sitede oluyor.


 
Alt 16-10-2014, 08:52   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzell


 
Alt 11-05-2015, 10:05   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

iyi de madde madde olsa bide çok olsa daha iyi olur


 
Alt 28-09-2016, 05:54   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzel.. teşekkür ederim


 
Alt 22-01-2017, 04:02   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face36 Sinem

O siteye giriyorum farklı bu siteye giriyorum farklı benim de kafam karıştı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nikola Tesla nın İcatları

Nikola Tesla nın İcatları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nikola tesla icatları, nikola tesla neyi buldu, nikola tesla nın icatları, nikola tesla nin icatlari, nikola tesla icatları nelerdir, nikola tesla nın buluşları, nikola tesla icatları listesi, nikola tesla buluşları, nikola tesla icatları madde halinde, nikola tesla neyi icat etmiştir, nikola teslanın icatları, nikola tesla neyi bulmuştur, nikola teslanın icatları maddeler halinde, tesla neyi buldu, nikola tesla buluşları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Japon İcatları elif LakLak Bölümü 3 08-04-2015 09:12
Nikola Tesla Biyografi - Nikola Tesla Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 2 03-03-2015 10:05
Nikola Tesla ve Thomas Edison Hikayesi Я Soru Cevap 0 18-02-2013 08:10
Nikola Tesla nın Kişisel Özellikleri Я Soru Cevap 0 18-02-2013 08:09
Ödev İcatları elif Eğitim ve Öğretim 0 26-02-2012 07:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats