bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 08:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır?

Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır?


SES
Kulağın duya bileceği basit titreşimlerdir. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmaları Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır?duygu ve düşüncelerini aktarabilmeleri için konuşmaları gerekir. Konuşmanın temel öğesi sestir.
Sesin oluşumu ve yayılması

Ses Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? bir kaynaktan çıkar. Suda oluşan dalgalar gibi etrafa yayılır. Bizler de etrafa yayılan bu sesleri kulaklarımızla işitiriz.Ses hangi ortamlarda yayılır?

Ses Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? havada yayıldığı gibi sıvılarda da yayılır.Denizde yaşayan bazı canlılar bu sayede iletişim kurarlar. Fakat ses boşlukta yayılmaz. Örneğin: uzaydaki büyük patlamalarda ses duyulmaz.Ses Neden Boşlukta Yayılmaz?

Dalgalar genel olarak Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? yayılmak için bir ortama ihtiyaç duymazlar ve boşlukta da yayılabirler. Mekanik dalgalar ise Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? enerjilerini aktarabilmek için ortam taneciklerine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden boşlukta (örneğin uzayda) yayılamazlar. Ses dalgaları da mekanik dalgalar olduklarından yayılmak için maddesel bir ortama ihtiyaç duyarlar. Ses Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? nesnelerin titreşiminden meydana gelen ve uygun bir ortam içerisinde (hava Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? su vb.) bir yerden başka bir yere Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? sıkışma ve genleşmeler şeklinde ilerleyen bir dalgadır. Dolayısıyla ses Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? bir basınç dalgasıdır.Sesin Yayılma Hızı

Sesin yayılma hızı havada 20o C de 340 m/sn dir.
Sesin hızı Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır?ortamın sıcaklığından etkilenir.Sıcaklık arttıkça sesin hızı da artar.Sıcaklık artışı moleküllerin titreşim hızlarını arttırır Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır?dolayısıyla sesin yayılma hızının artmasına sebep olur

Birim zamanda alınan yol hızı verdiğinden sesin yayılma hızı;
Hız: Yol / Zaman
Yağmurlu havalarda şimşek olayı gözlendikten sonra gök gürültüsünü duymamızın sebebi ses hızının ışık hızından daha küçük olmasıdır.
Işık hızı saniyede 3x108 m
Ses hızı saniyede 340 m dir.

Örnek:Aralarında 1700 m uzaklık bulunan iki noktadan birinden çıkan ses diğer noktaya kaç saniyede ulaşır?(Vses= 340 m/sn)

Zaman=Yol/Hız
Zaman=1700/ 340=5 sn

Sesin Yansıması

Ses dalgaları hareket ederken engellerle karşılaştıklarında yansımaya uğrarlar.Yansıma olayında sesin hızı değişmez Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? fakat yönü değişir.
Sesin yansıması bazı canlılara kolaylık sağlamıştır.Örneğin; yarasalar çıkarttıkları seslerin cisimler üzerinde yansımasından faydalanarak hareket yönlerini belirlerler.

YANKI


Ses kaynağından çıkan sesin engele çarptıktan sonra geri yansıyarak tekrar duyulmasına YANKI denir.

Ses ile ilgili kavramlar

Frekans
Ses kaynağının saniyedeki titreşim sayısına denir.
Kadınların ses telleri kısa olduğu için ses frekansları büyük ve sesleri incedir.Çünkü telin boyu kısaldıkça frekansı artar.Erkeklerin ses telleri uzun olduğundan ses frekansları düşük yani sesleri kalındır.

Tını

Sesin ‘rengini’ ifade eden bir terimdir. Aynı oktavda Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? aynı notayı (tonu) aynı yoğunlukta ve aynı uzunlukta çalan bir kemanla bir flüt arasındaki temel fark Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? ‘tını farkı’dır. Enstrümanları oluşturan bileşenlerin doğal frekanslarındaki farklılıklar Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? sonuçta oluşan sesin farklı bir tınıda olmasını sağlar. Bu sayede Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? farklı müzik aletlerinden çıkan özdeş notaları kolaylıkla ayırt edebiliriz.

Rezonans
Frekansları eşit kaynaklardan biri titreştiğinde diğerinin de aynı frekansta titreşmesi olayına denir.
Sesin ölçü birimi desibel olarak adlandırılır.Normal konuşma sesinin şiddeti 30 ile 40 desibel arasındadır.
İnsan kulağı saniyedeki titreşim sayısı 20 ile 20 000 arasında olan sesleri işitebilir.

Sesin soğrulması


Soğurulma etkisi Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? devamlı olan bir ses kaynağının oluşturduğu ses basınç şiddetini odanın herhangi bir yerinde ölçerek anlayabiliriz. Devamlı olarak artan yansımaların etkisine rağmen Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? sürekli artmak yerine Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? ses şiddeti Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? ölçüm yerinde kısa bir süre sonra dengelenir.
Bu dengelenme Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? giren ses enerjisi şiddetinin Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? oda sınırlarını teşkil eden yüzeylerin soğurma yeteneğine eşit olduğunu gösterir. Oda içine soğurucu farklı materyeller eklendiğinde ses basınç şiddeti düşer. Bu da yansıma enerjisi azaltıldığı için oluşur.
Oda içi tipik soğurucu yüzeyler halı veya perdedir.
Bunlar basit gözenekli soğuruculardır. Hava moleküllerinin hareketini sınırlayıp ses enerjisini emerler. Sürtünme etkisiyle ses enerjisini ısıya dönüştürürler.
Gözenekli soğurucuların en etkili oldukları konum Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? ses dalgasının maksimum partikül hızına ulaştığı yerdir. Bu konum yansıma yüzeyinden bir çeyrek dalga boyu uzağında olmalı (ses dalgası 90 derece yansıdığında) ve dolayısı ile frekans bağımlıdır.
Halı Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? yansıma yüzeyine yakın olan bir soğurucu örneğidir. Yüksek frekansları daha çok soğurur zira Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? çeyrek dalga boyu boyutları halının kalınlığı ile benzerlik arzeder.
Odanın diğer yüzeyleri farklı frekansları da farklı miktarlarda soğururlar. Bu soğurma oranları kontrol ve ayar edilerek bir odanın müzik için “sıcaklığını” veya konuşma için “açıklığını” ayarlamak mümkün olmaktadır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır?

Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ses nasıl oluşur örnekler veriniz, ses hangi ortamlarda yankılanır, ses nasıl yankılanır cevabları, ses nerelerde yankılanır, ses hangi ortamlarda daha iyi yankılanır, ses hangı ortamda yankılanır gorsel, ses en cok nerede yankılanır, ses suda yankilanir mi, ses nerede daha hızlı dağılır, ses hangi sıcaklıkta dağılır, ses nasıl yankılanır cevabı, ses hangi ortamlarda dağılır, ses hangi yerde yankılanır, ses nerde daha hızlıı yayılır, ses nerede daha hızlı yayılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? Sesin Dağılışı Hakkında gizem Soru Cevap 1 11-01-2014 12:15
Dünya kuğuların olsaydı nasıl olurdu dersiniz bakın nasıl olurmuş nimlahza Komik Yazılar 4 07-12-2012 07:11
enerji kaynakları nerelerden, nasıl temin edilir ve nasıl oluşur ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 11 06-11-2012 12:01
Lise Alan Değişimi Nasıl Oluyor ve Lisede Alanımı Nasıl Değiştiririm? gizem Soru Cevap 0 13-08-2012 11:17
HPV virüsü ve kondilom nasıl bulaşır? Genital siğil nasıl oluşur? ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats