bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 08:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir?

Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir?Tarihte uzun zaman önce sayıları kendinde Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? kendi başına tasarlayamayan insan Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? henüz sayı saymayı bilmiyordu.Olsa olsa teki Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? çifti ve çoku tasarlayabiliyordu.Ruhbişlimcilerin ve budunbilimiclerin çalışmaları Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? kargadan başlayıp bebekten Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Pigmeden ya da Fuegoludan geçip uygar insana giden gözlemlere dayanarak insanın sayı algısına ilişkin temel ilkenin ortaya konmasını sağlamıştır.

• Hiçbir öğrenim görmemiş yetişkin bir insanın sayı algısı ancak 1’den 4’e kadardır.
Ameriaka’nın Asya’nın ve Afrikanın dillerinde “sayı adları” olarak bir Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? iki ve çoktan başkası bulunmayan ama yinede birebir uygunluğu bilen kimi çağdaş insan

• Ağaç kertme

• Çakılları Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir?çomakları üst üste yığma ya da yan yana dizme yolunu kullanıyorlar.

TARİHİN İLK RAKAMLARI

Bir gün birkaç saymanın aklına sıradan çakılların yerine uzlaşıma dayalı biçimler taşıyan Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir?

• Farklı boylarda
• Pişmemiş topraktan yapılmış nesneleri koyma fikri geldi.
Nesnenin boyutu ve biçimi onu bir sayılama dizgesinin basamaklarından birinin karşılığı yapacaktı.

 Birler basamağı için; Bir çubuk
 Onlar basamağı için; bir Bilya
 Yüzler basamağı için; Bir küre

Bir gün topun kili üzerinde topun içine konan nesneleri simgeleştirme fikri insanların akıllarına geldi

 Küçük bir koni küçük bir kertikle
 Bir bilya küçük bir yuvarlak delikle
 Büyük bir koni kalın bir kertikle
 Bir küre bir daireyle betimlendi

Sayıların Tarihi Gelişimi

A. Milattan Önceki Devirlerde Sayılar

İlk çağlarda sayılar Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? kil tabletler üzerine çizikler Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? ağaç dallarına çentikler yapılarak ifade edilmiştir.

Eski Mısır’da rakamlar Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? bazı şekillerin yan yana gelmesiyle belirtiliyordu: 1 için “I” Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 10 için “^” Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 100 için “?“ (Çengel işareti) gibi. Eski Mezopotamya’da ise 1 yerine “D” harfi Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 10 Yerine “ 0” (yuvarlak) vb. şekiller kullanılıyordu. Eski Mısır ve Mezopotamya’da “sıfır” rakamını gösteren sembole rastlanmamaktadır. Romalılarda harflerle gösterilen Romen Rakamlarını hepimiz biliyoruz: 1( 1 ) Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 5( V ) Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 10 ( X ) Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 50 ( L ) Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 100 ( C ). 500 ( D ) Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 1000 ( M ) gibi Romen rakamları da sıfır ve basamak sistemi ihtiva etmediğinden aritmetik işlemlere uygun değildir. Nitekim Roma’da Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Forum meydanındaki süslü hitabet kürsüsünün “Columna Restrata” sütununda 2.200.000 sayısını belirtmek için Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 22 adet yüz bini gösteren sayı işareti oyulmuştur. O devirde bu miktarı belirtmek için daha iyi bir işaret yoktu.

B. Hind Dünyasında Sayılar

Hindistan milattan 300 yıl önce sayı ifadelerini rakamlamaya başladı ve 6. Asra doğru haneleri sağdan sola doğru olan Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? 1 ‘den 9’a kadar rakamlar ortaya çıktı. Bu rakamlar 660 yıllarında Hindistan dışında da tanınmaya başlandı. Hintli Aryabhatta (476-550) Sanskrit dilinde bir matematik kitabı yazmış. p sayısı için 3.1416 değerini bulmuştur. Yine Brahmagupta (598-665) ve Bhaskara (doğ. 1114) matematikle ilgili kitaplar yazmışlardır.

C. İslâm Dünyasında Sayılar

Brahmagupta Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? astronomi ile ilgili yazdığı “Siddhanta” kitabında Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? ilk dokuz sayı işareti ve sıfır ile birlikte Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? hesap yapmaya dair kaideleri de almıştı. 773 yılında Kankah isimli bir Hintli astronom Halife El-Mansur’un (754-775) Bağdat’taki sarayına Brahmagupta’nın bu kitabı ile gelir. “Sindhind” adıyla hemen Arapça’ya çevrilen eser Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? halifeler tarafından astronomi araştırmaları için büyük himaye görür. Müslümanlar bu eserle Hint rakamlarını tanıdılar. Hint bilginleri daire şeklinde gösterdikleri “ 0” (sıfır) sayısına bir şeyin yokluğu anlamına gelen “Sunya” adını vermişlerdi; İslam bilginleri de bu işarete boşluk anlamına gelen “es-sıfır” demişlerdir.

İslâm âlimi El-Harezmi(780-850) Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? zamanın Abbasi halifesi Me’mun(813-833)’dan destek görür ve Bağdat’taki saray kütüphanesindeki milattan önce ve sonra yazılan eski Mezopotamya Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Mısır Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Yunan Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Hind (özellikle Sindhind) ve İslam alimlerinin kitaplarından (Kitab-ün-fil Hisab Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Kitab-ün-fil-Coğrafya Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? vb.) yararlanarak kitaplar yazar. Bunların içinde en önemlisi girişte zikredilen El-Kitabü’l-Muhtasar fi Hesabi’l-Cebri ve’l-Mukabele kitabıdır. Bu eserin aslı İngiltere Oxford Bodlyn kütüphanesindedir. Bu eserde sıfır rakamı ve 9 ayrı rakamın aritmetik işlemlerde nasıl kullanılacağı açıkça gösterilmiş olup Kur’an-ı Kerim’deki miras taksimi ve kölelerin serbest bırakılması mevzularıyla ilgili örnekler vardır. Bu eser İngiliz Bath’lı Adelard tarafından Latince’ye çevrilmiştir. Harezmi’nin bu eseri Orta Çağ’da Latinceye çevrilirken Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Adelard çevirisinde Arapça olan “el-cebr” kelimesini aynen almış ve bu kelime günümüze kadar “algebra” (=cebir) olarak aynen gelmiştir. Daha sonra 900’lü yıllarda İspanya’nın Kurtuba şehrindeki İslam halifesi II. Hakem’e gönderilen Gerbert veya daha sonraki adıyla Papa II Silvester (945-1003) Batıda Arap Rakamlan olarak bilinen rakamlan (sıfır dahil) ilk defa Batıya öğretmiş ve ünü sekiz asır devam etmiştir. Gerbert’den yüz yıl sonra Harezmi’nin meşhur kitabının Latince tercümesi Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Endülüs yoluyla Batıya ulaşır. Sonra Pizalı Leonardo Fibonacci (1170- ?) Mısır’a yaptığı seyahatlerle matematik bilgisinin esaslarını orijinal kaynaklardan Batı’ya taşımıştır. Leonardo Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? İslam matematik öğretmenlerinden öğrendiği tüm bilgileri Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? sıfır rakamı dahil Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? çevresindekilere uygulamalarıyla öğretir ve Arapçada sıfır adı verilen “.“ işareti ile her türlü hesabın yapılabileceğini açıklar.

Sayılar hakkında oldukça ilginç görüşlere sahip “İhvan-ı Safa”ya göre Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Kâinattaki âhenk sayılarla ortaya çıkarılır. Bu sayede çokluk birliğe dayanır. Dünya aritmetik ve geometrik ilişkilerle uyum içindedir ve Allah’ın birliğini gösteren bir şehri andırmaktadır.

Milattan önceki devirler Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? Hint dünyası ve İslam dünyasında rakamların tarihi gelişimi aşağıdaki tabloda toplu olarak gösterilmektedir.

Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir?


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir?

Sayıların Gelişim Basamakları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sayıların gelişim basamaklarını belirtiniz, sayıların gelişim basamakları nelerdir, eski sayilarin gelisim basamaklari, sayilerin gelişim basamaklari nedir, eski sayıların gelişim basamakları, sayıların gelişim basamakları vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sınıflandırma basamakları nelerdir? Я Soru Cevap 7 27-04-2016 06:17
Bilimsel Çalışma Basamakları Nelerdir? Я Soru Cevap 0 23-11-2012 11:26
Bilimsel araştırma basamakları nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 4 27-10-2012 02:04
Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 03:31
Öğretmen Kariyer Basamakları Nelerdir elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 06:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats