bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 08:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu

Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim BulduPi sayısı Babiller Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Eski Mısırlılar ve pek çok eski uygarlık tarafından biliniyordu. Onlar Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu tüm çemberlerin çevresinin çapına bölümünün sabit bir sayıya eşit olduğunu fark etmişlerdi. Bu sabit sayının bulunması artık çapı bilinen her çemberin çevresinin hesaplanmasına imkan tanıyordu. M.Ö. 2000 yılı civarında Babiller p sayısını 31/8 ya da 3 Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu125 olarak kullanıyordu. Eski Yunanda karekök 10 ya da 3 Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu162 sayısı kullanıldı. Arhimedes ise (M.Ö 287 – 212) 3 10/71 ve 3 1/7 sayısını p sayısı olarak kullandı.
M.S. 500 yılı civarında p sayısı için 3 Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu1415929 olarak kullanıyordu. 1424 yılında İran’da virgülden sonraki on altı basamağı doğru olarak biliniyordu. 1596 yılında Alman Ludolph van Ceulen Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu p nin virgülden sonraki yirmi basamağını hesapladı ve bu sayı Avrupa’da Ludolph sabiti olarak bilindi. O tarihten sonra p sayısının virgülden sonraki milyarlarca basamağı hesaplanmıştır.


Pi sembolü Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Yunan alfabesinin 16. harfidir. Bu harf Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu aynı zamanda Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Yunanca çevre (çember) anlamına gelen "perimetier" kelimesinin de ilk harfidir. İsviçreli matematikçi Leonard Euler Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu 1737 yılında yayınladığı eserinde Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu daire çevresinin çapına oranı söz konusu olduğunda Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu bu sembolü kullandı. Leonard Euler'den önce gelen bazı matematikçiler tarafından da Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu bu sembol kullanılmıştır. Ancak Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Leonard Euler'den sonra gelen Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu tüm matematikçiler bu sembolü benimseyip kullandılar.

Ayrıca Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu doğal logaritmanın tabanı olan 2 Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu 71828... sayısı için Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu L. Euler'in kullandığı e harfi Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu sembol olarak bütün matematikçiler tarafından kullanılmaya başlanmış Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu benimsenmiştir. Gene Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu karekök içinde -1 imajineri için de Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu L. Euler ile birlikte i sembolü kullanılmaya başlanmış ve genelleşmiştir.

İnsanoğlu; daire dediğimiz Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu kendine özgü düzgün yuvarlak şeklin farkına Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu tekerleğin icadından çok önceki tarihlerde varmıştır. Bu şekli Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu diğer insan ve hayvanların gözbebekleri ile gökyüzündeki Güneş ve Ayda görüyordu. Derken Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu elindeki sopa ile Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu kum gibi düzgün yüzeylere daire çizdi. Sonra düşündü; bazı daireler küçük Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu bazıları ise büyük. Görüyordu ki (sezinliyordu ki) Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu dairenin bir ucundan öteki ucuna olan uzaklığı (çapı) Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu büyürse Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu çevresi de o kadar büyüyordu. Sonra gene düşündü Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu cilalı taş devri insanı Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu artık soyutlamasını yapmıştı. Dairenin; çevresinin uzunluğu ile çapının uzunluğu orantılıydı. Çevrenin çapa oranı Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu daireden daireye değişmiyor Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu sabit kalıyordu. Demek ki; bugünkü gösterim şekliyle Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu bu sabit orana dersek; Çevre/Çap = sabit. Şeklinde yazılabiliyordu.
Bu oranın sabitliği anlaşıldıktan sonra Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu sabit oran değerinin Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu sayı olarak belirlenmesi gerekiyordu.

Pi Sayısının Tarihsel Gelişimi
Kaynaklar Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu sayısı için Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu gerçek değerin ilk kez Archimides (M.Ö. 287-212) tarafından kullanıldığını belirtir. Ancak Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Archimides'ten önce Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Eski Mısırlılar'da ve Mezopotamya Babil devrinde Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu Archimiden'den sonra da Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu 15. yüzyıl Türk-İslam Dünyasının ünlü matematikçisi Gıyasüddin Cemşid (?-Semerkant 1429 ?) tarafından Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu sayısı için yaklaşık bazı değerler kullanılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu

Pi Sayısı - Pi Sayısını Kim Buldu konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pi sayısını kim buldu, pi sayısını kim bulmuştur, daireyi kim buldu, çemberi kim buldu, pi sayısını bulan türk, karekökü kim bulmuştur, pi sayisini ilk kim bulmustur, pi harfini kim buldu, p sayisini kim buldu, pi sayısını ilk kim buldu, p harfini kim bulmus, çemberin çevresini hesaplamayı kim bulmuştur, pi sayisini kim bulda, 0 kim bulmuş, pi sayisini ilk kim bulmuştur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
0 Sayısını Kim İcat Etmiştir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-02-2012 04:55
Sperm sayısını depresyon azaltıyor Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-05-2008 02:10
Soyalı ürünler sperm sayısını arttırıyor Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 02-05-2008 04:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats