bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 08:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sigaranın Zararları Madde Halinde

Sigaranın Zararları Madde Halinde


Genel olarak bulunduğunuz ortda kötü ve ağır koku yayılır.
Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber Sigaranın Zararları Madde Halinde dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma Sigaranın Zararları Madde Halinde ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı Sigaranın Zararları Madde Halinde tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
Beyinde felç Sigaranın Zararları Madde Halinde ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
Burunda koku alma duygusu azalır.
Akciğerlerde kansere yakalanma Sigaranın Zararları Madde Halinde Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Mide ve yemek borusunda karama Sigaranın Zararları Madde Halinde ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
Pankreas kanseri riski artar.
Rahim ve yumurtalıkta kısırlık Sigaranın Zararları Madde Halinde çocuk düşürme Sigaranın Zararları Madde Halinde sakat ve eksik doğum Sigaranın Zararları Madde Halinde erken menopoz Sigaranın Zararları Madde Halinde rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık Sigaranın Zararları Madde Halinde ereksiyonda azalma Sigaranın Zararları Madde Halinde döllenme yetersizliği Sigaranın Zararları Madde Halinde kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
Ellerde Sigaranın Zararları Madde Halinde parmaklarda sararma Sigaranın Zararları Madde Halinde tırnaklarda Sigaranın Zararları Madde Halinde zayıflama görülür.
Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
Kılcal damarlar Sigaranın Zararları Madde Halinde el ve ayaklardan başlayarak Sigaranın Zararları Madde Halinde kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
Vücutta Sigaranın Zararları Madde Halinde yorgunluk Sigaranın Zararları Madde Halinde uykusuzluk Sigaranın Zararları Madde Halinde ruhsal gerilim Sigaranın Zararları Madde Halinde stres Sigaranın Zararları Madde Halinde performans düşüklüğü Sigaranın Zararları Madde Halinde reflekslerde azalma oluşur.
Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların Sigaranın Zararları Madde Halinde çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.
Tütün ve Sağlık

Sigara tütününün içinde bulunan madde türleri şöyledir:
* Kansere yol açan maddeler
* Kanseri ilerletenler Sigaranın Zararları Madde Halinde
* Zehirli maddeler
* Uyarıcılar Sigaranın Zararları Madde Halinde zevk vericiler ve aromatik maddeler.

1961 yılında ünlü bir sigara firmasının yaptırdığı araştırmaya göre Sigaranın Zararları Madde Halinde sigara dumanı sağlık için çok zararlıdır ve içinde öldürücü zehirler barındırmaktadır.

RJ Reynolds firmasından Alan Rodgman’ın yaptığı 1962 yılına ait “Sigara ve Sağlık Problemlerinin Değerlendirilmesi” isimli rapora göre:

“Sigaranın içinde kötü huylu tümör oluşumuna yol açan kimyasal maddeler bulunmaktadır. Zararlı maddelerin etkisi istatistiksel olarak da kanıtlanmıştır Sigaranın Zararları Madde Halinde bu maddelerin zararı belli bir derecede uygun bir filtre kullanılmasıyla azaltılabilir.”

1963 yılında yapılan bir araştırmaya göre:

“Köpekler üzerinde yapılan deneylerde Sigaranın Zararları Madde Halinde sigara dumanına maruz bırakılan köpeklerin ciddi hastalıklara özellikle de bronşite yakalandığı görüldü. Bu hastalıklar kanser dönüşümü gösterdi.

Köpek akciğerinde kanser oluşumuna sebep olan sigara Sigaranın Zararları Madde Halinde insan akciğerinde de kanser oluşumuna yol açacaktır.”

Araştırmanın sonuçları sigaranın insan akciğerinde kanser oluşumuna yol açtığını kanıtlasa da Sigaranın Zararları Madde Halinde sigaralardaki bu riski azaltma yolu konusunda bir bilgi yoktur.”
3 Nisan 1970 tarihli Amerikan Şirketinin raporuna göre:
Gerçeklerle yüzleşelim:

Sigara dumanı biyolojik olarak aktiftir.

Nikotin kuvvetli bir farmakolojik bir maddedir. Tüm doktorlar ve kimyagerler bunu bilmekteler. Bu bir sır değil.
Sigara dumanı yoğunlaştırılarak farelerin sırtına zerk edildi ve hepsinde tümör oluştu.
Sitokrom oksidasyonun güçlü bir katalizörü olan hidrojen siyanid metabolizmanın enerjisi ve hücreler için çok zararlı bir enzim üretilmesine neden olur.
Sigaranın içinde bulunan nitrosaminlerde çok güçlü kansorejen maddelerdir.
Sigara dumanında önemli bir miktarda uçucu olmayan nitrosaminler mevcuttur.
Akrolein göze çok zararlı bir maddedir ve hücre zehirlenmesine yol açmaktadır. Sigara dumanında çok önemli bir miktarda bulunmaktadır.
Sigara dumanında Polonium-210 madde si de mevcuttur.
Sigaranın yakıldığı anda çıkan dumanın biyolojik faaliyetleri hakkında çok az bilgi bulunmaktadır.
Birkaç yıldır sigaraya eklenmeye başlanan yeni katkı maddelerinin biyolojik aktivasyonu hakkında bilgi çok azdır.

Sigaranın Zararları
Sigaranın sağlığa zararlı olduğu Sigaranın Zararları Madde Halinde paketi her elinize aldığınızda gözünüze çarpar. Peki ya güzelliğe zararı? Bunu hiç düşündünüz mü? Cevabınız hayır ise sizi Sigaranın Zararları Madde Halinde güzelliğinizin baş düşmanını tanımaya davet ediyoruz. Sigara Sigaranın Zararları Madde Halinde cildinize Sigaranın Zararları Madde Halinde gözlerinize Sigaranın Zararları Madde Halinde dudaklarınıza zarar veriyor Sigaranın Zararları Madde Halinde kırışıklıklara Sigaranın Zararları Madde Halinde selülite neden oluyor ve çabuk yaşlandırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünya ülkelerinin bir çoğunda en çok rastlanan ve en çok ölume yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Son 40 yılda % 250 oranıinda artış gösteren akciğer kanserine sadece ABD'de her yıl 160 bin kişi yakalanıyor. Türkiye'de ise her yıl 30-40 bin kişide akciğer kanseri görülüyor.

Bir başka araştırmaya göre akciğer kanserinin yüzde 85'i Sigaranın Zararları Madde Halinde kronik bronşit'in yüzde 75'i Sigaranın Zararları Madde Halinde kalp hastalıklarının yüzde 25'i sigaradan kaynaklanıyor. Uzmanlar Sigaranın Zararları Madde Halinde 100 bin kişilik nüfusta hiç sigara içmeyenlerin kansere yakalanma oranının % 3-4 Sigaranın Zararları Madde Halinde günde bir paket içenlerde yüzde 61 Sigaranın Zararları Madde Halinde 1-2 paket içenlerde 143 Sigaranın Zararları Madde Halinde günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde 217 olduğuna dikkat çekiyor.

Sigarada 4000 i aşkın birbirinden farklı zararlı madde bulunmaktadır. Ayrıca sigaranın ana maddesi olarak bilinen tütünde de bir çok zararlı madde bulunmaktadır. Tütün yetiştirilirken haşere ve böcekten korunması için böcek zehiri kullanılır. Sigarayla birlikte Sigaranın Zararları Madde Halinde bir çok zehirli maddenin dışında Sigaranın Zararları Madde Halinde böcek zehirini bile içimize çekmiş oluyoruz.
Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar
Bağımlılık - Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı -Sigara içmek Sigaranın Zararları Madde Halinde belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni Sigaranın Zararları Madde Halinde sigara içen kişilerde vücudun Sigaranın Zararları Madde Halinde omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

İlaca Karşı Bağışıklık- Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kısırlık - Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır.

Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Erken Yaşlanma- Düzenli bir şekilde sigara içilmesi Sigaranın Zararları Madde Halinde deri yapısını bozar Sigaranın Zararları Madde Halinde kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır Sigaranın Zararları Madde Halinde tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu - Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır. Diş Kaybı - Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.
Prostat Kanseri - Sigara içmek prostat kanserinin %40'ından sorumludur.

Göğüs Kanseri - Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri - Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Boğaz Kanseri - Boğaz kanseri vakalarının %80'ine sigara yol açar.

Mide Kanseri - Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Karaciğer Kanseri - Karaciğer kanseri vakalarının % 80'i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Amfizrem - Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85'i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda Sigaranın Zararları Madde Halinde yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinasına bağlanmak zorunda kalır.)

Ağız Kanseri - Ağız kanseri vakalarının tam**ı** sigara yol açar.

Yemek Borusu Kanseri - Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
Çocukluk Solunum Problemleri - Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı Sigaranın Zararları Madde Halinde kulak iltihapları Sigaranın Zararları Madde Halinde bronşit Sigaranın Zararları Madde Halinde bademcik problemleri Sigaranın Zararları Madde Halinde astım ve de zatüre ki bazen ölüme bile yol açar)

Kulak Enfeksiyonları -Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Şeker Hastalığı - Sigara içmek Sigaranın Zararları Madde Halinde vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
Kalp Hastalıkları - Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Gangren - Akciğerler verimsizleştiği için Sigaranın Zararları Madde Halinde vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu Sigaranın Zararları Madde Halinde bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı Sigaranın Zararları Madde Halinde kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.

Sigara cilt kanseri riskini üçe katlıyor
Sigaranın cilt kanseri riskini üçe katladığı açıklandı. Hollandalı bilim ad*****ı tarafından Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmalarla ilgili rapor Sigaranın Zararları Madde Halinde Amerikan Kliniksel Onkoloji Kongresi’nde açıklandı.
580 cilt kanseri hastası ve 386 cilt kanseri hastası olmayan insan üzerinde araştırma yapan bilim ad*****ı Sigaranın Zararları Madde Halinde sigaranın sadece pullu hücre karsinoma “squamous cell carcinoma” olarak bilinen cilt kanseri riskini artırdığını açıkladı.
Sigara içmeye devam eden tiryakilerde bu kanser riskinin 3.3 defa arttığı Sigaranın Zararları Madde Halinde sigarayı bırakan eski tiryakilerde ise bu riskin 1.9’a indiği belirtildi. Günde 1-10 sigara içen tiryakilerde cilt kanseri riskinin 2.4 Sigaranın Zararları Madde Halinde 11-20 sigara içenlerde 3.0 Sigaranın Zararları Madde Halinde 21 ve daha fazla sigara içen tiryakilerde ise bu riskin 4.1 olduğu kaydedildi.
Bilim ad*****ı Sigaranın Zararları Madde Halinde pipo içenlerde cilt kanseri riskinin arttığını Sigaranın Zararları Madde Halinde ancak puro içenlerde cilt kanseri riskine rastlanmadığını açıkladı.

Sigara C vit*****ni öldürüyor
Amerika’da New Jersey’deki Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sigara içilen ort*****da bulunan çocukların kanlarındaki C vit***** oranı azalıyor. 3 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre çocukların yüzde 43’ü yaşadığı ortamda sigara dumanı altında kalıyor. Araştırmanın sonuçları Pediatri Dergisi’nin mart sayısında yayınlandı.
Bu arada; Toronto Üniversitesi bilim ad*****ı sigara içen kişilerde kırılan kemiklerin iyileşmesinin içmeyenlere oranla daha uzun sürdüğünü belirlediler. Araştırmacılar sigaranın kalça kırıkları açısından önemli bir risk faktörü olabileceğine özellikle dikkat çekiyor. Öte yandan Sigaranın Zararları Madde Halinde Kuzey Carolina Üniversitesi’nde 7 bine yakın insan üzerinde yapılan çalışmada sürekli sigara içilen ort*****da bulunulmasının ağız ve diş hastalıklarına neden olduğu belirlendi. Araştırmada ayrıca Amerika’da sigara içmeyen nüfusun yüzde 11’inin pasif içicilik nedeniyle sağlık sorunları yaşadığı belirlendi. Ağız ve diş hastalıklarına yakalanma riski sigara dumanına maruz kalan kişilerde bir buçuk kat artıyor.
Sigara Gençlerde Psikolojik Sorunlara da Neden Oluyor
Columbia Üniversitesi’nin 688 genç üzerinde yaptığı araştırmalar günde bir paket sigara içen gençlerde agorafobi (açık mekanlarda bulunma korkusu) Sigaranın Zararları Madde Halinde panik ve kaygı yaşama olasılığının daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sigara içmeyen ya da daha az içenlerde ise oldukça düşük seviyelerde bulunduğu da belirtildi. Uzmanlar nikotinin insanları sinirli bir yapıya soktuğunu ayrıca sigaranın da solunum kapasitesini zayıflattığını Sigaranın Zararları Madde Halinde bu oluşumların da kaygıya neden olabileceğini belirtiyor. Sigaranın gençleri depresyona sokabileceği de uzmanlar tarafından bildiriliyor.

Senin İçtiğin Sigara Beni Öldürüyor
Japon araştırmacılar tarafından yapılan açıklamada sigara içmeyen bir kişinin sigara dumanına maruz kalmasının Sigaranın Zararları Madde Halinde kalbi için zararlı olduğu söylenmiş.
The American Heart Association’ın 1992’deki araştırmasında evde sigara dumanına maruz kalan Sigaranın Zararları Madde Halinde sigara içmeyen bir kişinin kalp hastalıklarına karşı %30 risk taşıdığını ortaya koydu.
15 sigara içen ve 15 de içmeyen sağlıklı erkek arasında yapılan araştırmada pasif içicilerin kalp atardamarlarında bir zarara rastlanmamış çünkü sigara zaten onların kalp fonksiyonlarını azaltmış Sigaranın Zararları Madde Halinde fakat ilk defa sigara dumanına maruz kalan kişilerin kalplerinde olumsuz etkiler görülmüş.
Sigara dumanına maruz kalmak kan damarlarında değişikliklere sebep oluyor. Bu değişim de hergünkü kolesterol seviyesi Sigaranın Zararları Madde Halinde egzersiz ve sigara tüketimiyle kalp hastalığına yakalanma riskini arttırıyor.
Uzmanlar sigara dumanının Sigaranın Zararları Madde Halinde sigara içmeyen kişilerde ciğerlerden çok kalplerine hasar verdiğini söylüyor. University of California Sigaranın Zararları Madde Halinde San Francisco’dan William W. Parmley Sigaranın Zararları Madde Halinde MD Sigaranın Zararları Madde Halinde Amerika’daki her 53 Sigaranın Zararları Madde Halinde000 ölümden 37 Sigaranın Zararları Madde Halinde000’inin pasif içicilikten kaynaklanan kalp hastalıkları yüzünden olduğunu söylemiş.
Uzmanların tavsiyesi Sigaranın Zararları Madde Halinde sigara dumanından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmanın Sigaranın Zararları Madde Halinde işte ve evde eğer sigara içiliyorsa bunu limitleyerek ya da sadece belirli yerlerde içilmesini sağlayarak sizin sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde tükeltilmesi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sigaranın Zararları Madde Halinde

Sigaranın Zararları Madde Halinde konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sigaranın zararları maddeler halinde, kanserle ilgili madde halinde zararları, sigaranın zararları madde madde, sigaranın zararları madde halinde, sigaranın zararları nelerdir maddeler halinde, sigara organlara nasil zarar verir madde halinde, sigaranin zararlari madde halinde, sigaranın zararları madde madde halinde, sigara içmenin zararları madde madde, maddeler halınde sıgara ve alkolun zararları, sigaranın zararları made halinde, alkolün zararları maddeler halinde, sigaranın sağlığa zararları maddeler halinde, alkol ve sigaranın zararları maddeler halinde, çayın zararları maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sigaranın Sağlığa Zararları Nelerdir? elif Sağlığımız 7 05-10-2016 05:19
Sigaranın zararları nimlahza Sağlığımız 2 18-10-2014 10:45
Çayın Zararları Madde Halinde elif Soru Cevap 0 18-02-2013 08:57
Sigaranın Ağız Sağlığına Zararları elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 07-06-2011 02:24
Sigaranın İnsan Hayatına Zararları elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats