bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 09:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite

Radyasyon Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite


Radyasyon Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bazı insanların söylediği gibi dünyamızın gelecekteki olası enerji açığını kapatacak Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite yiyecek üretimimize Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bulunması zor değerli minerallerin yeniden işlenip kullanılabilir hale getirilmesine Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite hastalıkların teşhis ve tedavisine Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite endüstriyel birçok alandaki faaliyetlere Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite ve yaşam standartlarımızın iyileştirilmesine katkıda bulunan ve daha da büyük ölçülerde bulunacak olan büyük bir enerji kaynağımıdır Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite yoksa başkalarının iddia ettiği gibi yaşadığımız çevreyi kirleten Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite insanların kanser olup ölmesine veya mutasyona uğramış çocuk doğumlarına neden olan zararlı bir güç müdür?


Radyasyon Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite dalga Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite parçacık veya foton olarak adlandırılan enerji paketleri ile yayılan enerjidir. Radyasyon Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite daima doğada var olan ve birlikte yaşadığımız bir olgudur. Radyo ve televizyon iletişimini olanaklı kılan radyodalgaları; tıpta Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite endüstride kullanılan x-ışınları; güneş ışınları; günlük hayatımızda alışkın olduğumuz radyasyon çeşitleridir.


Radyasyon genellikle bir atomun çekirdeğinde başlar. Atomları da Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite proton ve nötronların oluşturduğu bir çekirdek ve bu çekirdeğin etrafında dönen elektronlar oluşturur. Ağır elementler (çekirdeğinde 83 den fazla proton barındıranlar) Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite kararsız oldukları için daha küçük atomlara dönüşürler. Bu parçalanma sırasında Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite çekirdekten parçacıklar ve enerji dalgaları ortaya çıkar. Bu yolla enerji veren elementlere radyoaktif elementler adı verilir.
Radyoaktif elementler temel olarak Alfa Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite Beta ve Gama olmak üzere Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite 3 ana tip enerji salınımında bulunurlar. Alfa radyasyonu Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite (+) yüklü parçacıklardan oluşur ve bir kağıt parçası tarafından durdurulabilir. Beta radyasyonu Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite elektronlardan oluşur. İnce bir aliminyum levha bu elektronları durdurmak için yeterlidir. Gama radyasyonu ise ışık hızında hareket eden enerji dalgalarından oluşmaktadır.
Alfa Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite Beta ve Gama radyasyonu aynı zamanda iyonlaştırıcı radyasyon olarak da adlandırılırlar. Bir başka deyişle Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite diğer atomların elektronlarını ayıracak yeterli enerjiye sahiptirler.
Bu tür radyasyonlara maruz kalma süresine Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite radyasyonun şiddetine ve maruz kalınan vücut bölgesine bağlı olarak Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite hücreyi parçalayabilir Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite zarar verebilir veya herhangi zararlı bir etkisi olmadan geçip gidebilirler. İyonlaştırıcı radyasyonun insanlar üzerindeki etkisi Rem veya Sievert birimiyle ölçülmektedir. Ancak son yıllarda Rem yerine Sievert (Sv) kullanılması standart hale gelmiştir.RADYOAKTİVİTERadyoaktivite doğal bir olaydır. Kararsız olan bazı atom çekirdekleri bir radyasyon salarak daha dengeli hale gelirler.En basit çekirdek olan Hidrojen ( 1H1 ) çekirdeğinin dışındaki tüm çekirdekler nötron ve protonlardan oluşmuştur. N/Z oranı hafif izotoplarda 1 iken Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite periyodik çizelgenin sonundaki ağır elementlere doğru gidildikçe bu oran artmaktadır. Bu oran arttıkça çekirdeklerin artık kararlı olmadığı bir yere ulaşılır. En ağır kararlı çekirdek 83Bi207 dur. Daha ağır çekirdekler sahip oldukları fazla enerjiden dolayı kararsızdırlar. Böyle çekirdeklere radyoaktif çekirdek adı verilir. Bunlar fazla enerjilerinden radyasyon yayınlayarak kurtulmaya ve kararlı duruma geçmeye çalışırlar. Bu olaya radyoaktivite veya radyoaktif parçalanma denir. Radyoaktivite kontrol edilemeyen bir olaydır. Yavaşlatılamaz veya durdurulamaz. Zayıflayan bir tempo ile kendiliğinden tükeninceye kadar devam eder. Radyoaktivite olayı doğal ve yapay olarak iki farklı şekilde meydana gelebilir. Doğada mevcut elementlerden bir kısmı kararsızdır ve radyoaktif ışınlar (radyasyon) salarlar. Bunlara doğal radyoaktif elementler ( U238 Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite Ra226 Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite vb. ) Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bunların radyoaktif ışın salma olayına da doğal radyoaktivite denir. Doğal radyoaktiviteye iyi bir örnek olarak Uranyum izotopunun parçalanması gösterilebilir. Doğada kararlı olarak yer alan izotoplarda yapay yolla kararsız hale getirilebilirler. Kararlı bazı elementler radyasyona maruz bırakılarak aktif hale getirilir. Aktif hale gelen çekirdek parçalanmaya uğrar. Bu olay yapay radioaktivite olarak adlandırılır.Doz Doz Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite herhangi bir maddenin dahil olduğu ölçüm sistemi cinsinden belli bir zaman içerisinde kullanılan veya tüketilen belli bir miktarı demektir. Radyasyon dozu ise hedef kütle tarafından Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite belli bir sürede Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite soğurulan veya alınan radyasyon miktarıdır.

RADYASYON BİRİMLERİ
Aktivite Birimi
Özel Birim : Curie ( Ci )SI Birimi : Becquerel ( Bq ) Curie: Saniyede 3.7x 1010 parçalanma veya bozunma gösteren maddenin aktivitesidir. Bequerel: Saniyede 1 parçalanma yapan çekirdeğin aktivitesidir. 1 Ci = 3.7x1010 Bq 1 Bq = 2.7x10-11 Ci Örnek: 50 Ci - Ir-192 = 50x3.7x1010 Bq = 1.85 TBq
Işınlama Birimi

Özel Birim : Röntgen ( R ) SI Birimi : Coulomb/kg ( C/kg ) Röntgen: Normal hava şartlarında havanın 1 kg’ında 2.58x10-4 C’ luk elektrik yükü değerinde pozitif ve negatif iyonlar oluşturan x ve gama ışını miktarıdır. 1 R = 2.58x10-4 C / kg
1 C/kg = 3.88x103 R
Soğurulma Doz Birimi
Özel Birim : Rad SI Birimi : Gray ( Gy ) Rad: Işınlanan maddenin 1 kg’ına 10-4 joule’lük enerji veren radyasyon miktarıdır. Soğurulan enerji parçacık veya foton olabilir. Gray : Işınlanan maddenin 1 kg’ına 1joule’lük enerji veren radyasyon miktarıdır.
1 Rad = 0.01 Gy
1 Gy = 100 Rad
Doz Eşdeğer Birimi
Özel Birim : RemSI Birimi: Sievert ( Sv ) Farklı tip radyasyonlardan soğurulan enerjiler eşit olsa bile biyolojik etkileri farklı olabilir. Rem = Soğurulan Doz x Faktörler Sievert: 1 Gray’lik x veya gamma ışını ile aynı biyolojik etkiyi meydana getiren radyasyon miktarıdır.1 Rem = 10-2 Sv n 1Sv = 100 Rem = 1 J/kg
RADYASYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ Radyasyonun varlığının anlaşılması duyu organları ile mümkün olmadığından Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite algılanması ve ölçümleri radyasyona hassas cihazlar ile yapılır. Radyasyonun ölçülmesinin temeli Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite radyasyon ile maddenin etkileşmesi esasına dayanır. Radyoaktif olarak bilinen atomların çekirdeği kararsız olduklarından radyoaktivite özelliği gösterirler. Yani kararsız çekirdekler parçalanır ve parçalanma sonucu yeni bir çekirdek ve parçalanma ürünleri meydana gelir. Atom çekirdeklerindeki bu değişiklikler sonucu radyasyon yayınlanır.
İYON ODASI DEDEKTÖRÜ

İyon odaları x Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite g ışınları ve b parçacıkları ölçümünde kullanılırlar.
Alçak radyasyon şiddetine duyarlı olmamakla beraber yüksek doz şiddetlerini ölçmede son derece yararlıdır.
Çeşitli radyasyonları ayırt etme özelliği yoktur.
60-300 volt’luk çalışma aralığında etkindir.
Gaz olarak genellikle atmosfer basıncında hava kullanılır.
Göstergeleri Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite genellikle C/kg.sn Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite (x)R/h veya (x)Sv/h

GEİGER-MÜLLER DEDEKTÖRÜ

G-M Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite 900-1300 V’luk çalışma aralığında etkindir.
Bu dedektörlerle;

Az iyonlaşma meydana getiren yüklü parçacıklar
Düşük enerjili X ve Gama ışınları ölçülür
Bu dedektörle parçacık enerjisinin ölçülmesi ve parçacık cinslerinin bir birinden ayrılması söz konusu değildir.
Odanın önüne yerleştirilen bir zırh ile beta parçacıkları tutulup Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite yalnız gama ışınları sayılabilir.

ORANTILI SAYAÇLAR

Çalışma voltajı orantılı bölgede olup Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite meydana gelen yüksek alan şiddeti ile anottaki yük miktarı Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite dolayısıyla voltaj pulsu büyür.Bu tip dedektörlerle;
Düşük enerjili X ve Gama Işınları Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite
İyon odasına açılan naylon veya mikalardan yapılmış ince pencere ile alfa parçacıklarının ölçümü yapılır.
Gazın çoğaltma faktörü 105-106 ve çalışma voltaj aralığı 1500-4000 V’tur.
Orantılı cihazların a ve b radyasyonlarını ayırt etme özelliği vardır.

SİNTİLASYON DEDEKTÖRLERİ (PIRILDAMA)

Elektrona verilen enerji onu ortamdaki yerinden koparmaya yeterli olmadığı zaman uyarılan elektron Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite tekrar eski haline dönerken görünür ışık yayar
Sintilasyon fosforlarının yaydığı ışık Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite foto çoğaltıcı tüpler tarafından toplanarak Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite voltaj pulsu haline getirilir. Meydana gelen pulsun büyüklüğü radyasyonun enerjisi ile orantılıdır.
Bu dedektörler sayım ve aynı zamanda enerji ayırımı için kullanılır..

Bu dedektörlerde foto çoğaltıcı tüpü ve kullanılan fosforu değiştirmek suretiyle değişik tipte radyasyonların dedeksiyonu mümkündür. Bunlar;

Alfa parçacıklarını ölçmek için gümüşle aktive edilmiş ZnS fosforu Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite
Beta parçacıklarını ölçmek için naftalin ve stilben
Düşük enerjili X ve gama ışınını ölçmek için talyumla aktive edilmiş NaI kristali kullanılır.


YARI İLETKEN DEDEKTÖRLER

Silisyum (Si) ve Germanyum(Ge) gibi yarı iletken maddelerden yapılır.
Bu dedektörler radyasyonun bu maddelerde oluşturduğu iyonizasyon ilkesi ile çalışırlar.
Genellikle radyasyonun enerjisini ölçmek için kullanılırlar.NÖTRON DEDEKTÖRLERİ

Diğer radyasyonların ölçüldüğü sistemlerle (n Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivitea) Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite (n Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktiviteb) Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite (n Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivitep) ve (n Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktiviteg) reaksiyonları sonucunda oluşan ikincil iyonlayıcı ışınlar ölçülür.
Nötron etkileşmesinden doğan izotopun kendisi radyoaktif olabileceğinden bu yöntem çoğunlukla indium Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite tantal ve altın plakaları bir araya getirerek kaza dozimetresinde kullanılır.

FOTONLARIN MADDE İLE ETKİLEŞMESİ
Etkileşim tipi

Fotoelektrik etki
Compton saçılması

yörünge elektronlarla foton etkileşimleri :

Fotoelektrik etki (soğurulma etkisi)
Esnek olmayan saçılma : Compton etki
Esnek saçılma : (Thompson-Rayleigh etki)

RADYASYONUN BİYOLOJİK ETKİLERİ
Radyasyonun insan sağlığı üzerinde yaratabileceği etkiler uzun zamandır bilinmektedir.Bu etkilerin bazıları Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite radyasyon yanıkları Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite kanser ve gelecek nesillerdeki genetik bozukluklardır.Hatta Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite çok büyü miktarlarda radyasyon dozuna maruz kalınması halinde ani ölümlere ile rastlamak mümkündür. Erken EtkilerÇok büyük dozlardaki radyasyon Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite birkaç saat veya birkaç hafta içerisinde sağlık üzerinde zararlı etkiler yaratabilir. Bu tip etkiler Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite radyasyona maruz kalınmasından çok kısa bir süre sonra görüldüğü için Erken Etkiler olarak adlandırılır. Erken etkiler Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite öldürücü olabilen radyasyon yanıkları ve radyasyon hastalıklarıdır. Bir veya iki gün içerisinde toplam 6 Sv doza maruz kalan gözlerde de bazı hasarlar meydana gelebilir. Bu dozda Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite göz lensleri berraklığını kaybeder ve bulanıklaşmaya başlar. Bu durum katarak olarak adlandırılır. Vücudun herhangi bir yerinde bir defada alınan doz miktarı 10 Sv’i aştığı takdirde Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite ikinci derece ısı yanıklarının sonuçlarına benzeyen ciddi doku hasarları oluşur Ertelenmiş EtkilerRadyasyon yanıkları ve hastalıklarına neden olacak kadar yüksek dozlardaki ışınlamalara maruz kalma olayları nadiren görülmektedir. Ülkemizde de bu güne kadar ciddi bir yaralanmayla veya ölümle sonuçlanan herhangi bir olay görülmemekle birlikte bilinçsizlik ve dikkatsizlik sonucu meydana gelen kazalarda birkaç küçük radyasyon yanığı olayı tespit edilmiştir. Ancak Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bu düşük dozların etkileri yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bu etkiler Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite ışınlamaya maruz kalan kişinin kansere yakalanması veya çocuklarında genetik bozukluklar şeklinde kendini gösterir.Radyoaktivite (Radyoaktiflik / Işınetkinlik) bir enerji türü. Nükleer reaksiyonlar sırasında ortaya çıkar. İnsan vücudunun olduğu gibi Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite birçok nesnenin de içinden geçebilir. Yalnızca toprağın Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite kayaların ve özellikle kurşunun içinden rahatça geçemez. Radyasyon yayan nesneler Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite radyoaktif olarak adlandırılır.

Çevremizde her zaman için bir miktar radyasyon bulunur Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite fakat radyasyonun fazlası insan sağlığını tehdit ettiği gibi Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite daha ileri safhalarda ölüme yol açabilir.

Doğal radyasyon uranyum gibi bazı kimyasal elementler ile uzay boşluğundaki yıldızlar ve bazı nesneler tarafından üretilir. Bazı nesneler bir saniyeden çok daha az süreyle radyoaktif kalabilirler Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bazıları ise binlerce yıl radyoaktif özelliğini koruyabilir.

Radyasyon özel makineler sayesinde de üretilebilir Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bu makinelere Siklotron (ivme makinesi) Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite doğrusal hızlandırıcı veya parçacık hızlandırıcı adı verilir. Bazı bilim adamları bu makineleri üzerinde çalışabilecekleri radyasyonu üretebilmek için kullanırlar. Röntgen cihazları az miktarda üretilen (X ışınları) sayesinde insan vucudunun iç kısımlarının görüntülenmesini sağlar.

Nükleer silahlar (atom bombaları) Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite yapıları tahrip etmek ve insanları öldürmek amacıyla çok hızlı bir şekilde çok yüksek miktarda radyasyon ortaya çıkarırlar. Bu konuda en büyük ve insanlığın hafızasına kazınmış en acı deneyim Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite Amerikan ordusunun İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda (1945) Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı bombalardır. Öte yandan nükleer silahlar Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite İkinci Dünya Savaşı’ndan seksenli yılların sonuna kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği başta olmak üzere Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite kapitalist ve sosyalist bloklar arasında meydana gelen Soğuk Savaş’ın temelini oluşturmuştur. Uzun yıllar boyunca devam eden karşılıklı nükleer tehditler Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite insanlık için korkutucu bir deneyim meydana getirmiştir.

Nükleer reaktörler elektrik üretmek için kullanılmaktadırlar. Bunlar da çok miktarda radyasyon meydana çıkarırlar Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bu nedenle radyasyonun reaktörden dışarı sızmasını önleyecek şekilde dikkatlice inşa edilirler. Fakat birçok insan Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite reaktörlerde bir sorun oluşması durumunda radyasyonun çevreye yayılabileceğinden ve insanlara ve diğer canlılara zazar verebileceğinden endişe duymaktadır. 16 Nisan 1986’da Ukrayna’nın Çernobil şehrinde meydana gelen ve kanserojen etkileri Sovyetler Birliği ile Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında bugün de hissedilen büyük felaket Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bu korkunun başlıca temelidir. Öte yandan nükleer reaktörlerin parçaları ve atıkları büyük sorun oluşturmaktadır. Kimi parçalar Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca radyoaktif kalabilmekte ve çevreye zarar verebilmektedir. Bu nedenle bunların güvenli bir şekilde nasıl saklanması gerektiğine ilişkin bugün bile devam eden tartışmalar vardır

Özellikleri

Radyoaktiflik: Bir atom çekirdeğinin Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite tanecikler veya elektromanyetik ışımalar yayarak kendiliğinden parçalanması. Bu olayı ilk kez 1896 yılında Henri Becquerel uranyum üzerinde ortaya çıkardı. Doğada kendiliğinden radyoaktif olan bazı elementler vardır Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bunlar dört grupta toplanır:
Radyum grubu: Bu grup uranyum 238 ile başlar ve art arda parçalanmalarla kararlı kurşun 206'ya dönüşür.
Aktinyum serisi: Bu seri uranyum 235 ile başlar ve kurşun 207'ye dönüşerek biter.
Toryum serisi: Adını aldığı toryum 232 ile başlar ve kurşun 208 ile son bulur.
Neptünyum serisi: Neptünyum 237 ile başlayıp Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite bizmut 209 ile biter.

Radyoaktifliğin tipleri
Bu serilerde radyoaktifliğin çeşitli tipleri ile karşılaşılır:
α (Alfa) radyoaktiflik: İki Nötron ve iki protondan meydana gelen bir heliyum çekirdeği yaymaktır. Bu radyoaktiflikte çekirdeğin yükü Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite iki birim oranında eksilir.
β (Beta) radyoaktiflik: Bir pozitif ve negatif elektron yayımıdır. Bu radyoaktiflikte Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite elektron eksi yüklü ise çekirdek yükü bir birim artar Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite artı yüklü ise bir birim azalır.
γ (Gamma) radyoaktiflik: Bir çekirdeği uyarılmış bir halden Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite daha az uyarılmış veya kararlı hale getiren elektromanyetik bir ışınım kuvantumunun yayımıdır. Radyoaktif dönüşünler az veya çok hızlı olurlar. Göz önüne alınan element çekirdeğin yarısının parçalanması için gerekli süreye Periyot (radyoaktiflik) denir. Dış etkenlerin hiç birine bağlı değilmiş gibi görünen bu periyot çekirdekten çekirdeğe çok değişir. Bir saniyenin milyarda birinin binde biri ( 10-12 ) kadar süren periyotlar olduğu gibi 1017 yıla ulaşan periyotlar olduğu bilinmektedir. Nükleer tepkimelerde Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite tabiatta bulunmayan radyoaktif çekirdekler elde edilebilir. Bu olaya suni radyoaktiflik denir.
Muhsin Alparslan Ayhan


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite

Radyasyon, Radyasyon Birimleri ve Radyoaktivite konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: radyo aktivite nükleer tepkimeler, radyasyon birimleri, radyoaktivite birimleri nelerdir, radyoaktivite birimleri, alfa radioaktivite, radioaktivite birimleri, sintilasyon dedektörleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğal Radyasyon Kaynakları Nelerdir?-Doğal Radyasyon Kaynakları elif Soru Cevap 0 15-02-2013 04:31
Bebek mamalarında radyasyon elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 08-12-2011 04:26
Elektromanyetik Radyasyon nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-06-2011 10:13
Radyasyon almadan meme kanseri teşhisi daywest Kanser 0 06-04-2011 12:55
Işınım ( radyasyon ) nedir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-10-2010 11:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats