bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 09:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir?

Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir?


SICAKLIK: İnsanların normal yaşantısını sürdürebilmesi için normal bir sıcaklık gerekir. Aşırı sıcak ve soğuk insan hayatını olumsuz etkiler. Giyim farklılıklarına neden olur. İnsan sağlığını etkiler. Tarım Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? hayvancılık Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? turizm Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? ulaşım Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? ticaret gibi ekonomik faaliyetleri olumsuz etkiler.

YAĞMUR: Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Tarım için en önemli unsurlardan biridir. Gerek tarım ürünleri gerekse diğer bitkilerin yetişmesini kolaylaştırır. Turizmi olumsuz etkiler (Karadeniz�deki deniz turizminin gelişmemiş olması)

KAR: Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Giyim tarzımızı ve sağlığımızı etkiler. Tarım için önemlidir. Tarım ürünleri soğuğa karşı koruduğu gibi toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine katkı sağlar. Deniz turizmine olumsuz etki yaparken kış turizmine (kayak) imkân sağlar.

DENİZ DALGALARI: Deniz kirliliğine ya da denizlerin temizlenmesine etki eder. Aşırı dalgalar deniz turizmini ve deniz yolu taşımacığını olumsuz etkiler. Tsunami bir doğal afettir. Kıyılarda çeşitli aşınma ve biriktirme şekilleri oluşumunu sağlar. Balıkçılığı da etkiler. Bazı yerlerde deniz dalgalarından enerji üretiminde yararlanılır.

RÜZGÂR: Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Giyimimizi Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? yağış durumunu etkiler. Deniz turizmi için olumsuzluktur. Çok şiddetli rüzgârlar (Fırtına) doğal afetlere neden olabilir. Bazı yerlerde rüzgâr santralleri ile enerji üretilir. Ayrıca geçmiş asırlarda ve günümüzde de taşımacılıkta rüzgâr gücünden faydalanılmaktadır.

TOPRAK: Bir yaşam alanıdır. Milyonlarca canlıya barınma imkânı sağladığı gibi tarımın üzerinde yapıldığı alan olması sayesinde her türlü besinin de ana kaynağıdır. Ayrıca toprağın verim gücü topraktan faydalanmayı etkilemektedir. Verimli alanlarda nüfus daha yoğun verim azaldıkça nüfus ve yerleşme sayısı azalmaktadır.

KAYAÇLAR: Yer kabuğunun ana malzemesidir. Ayrışarak toprak malzemesi olur. Tüm canlı hayatın beslenmesi ve barınması için gerekli ana malzemedir. Hayatımızın her anında olan bir unsurdur. Özellikle yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca süs eşyası yapımında Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? enerji kaynağı olarak da kullanılır. Birçok sanayi dalının ham maddesidir. Bünyelerindeki birçok element veya mineraller değerli maden leri oluşturmaktadır.

BİTKİLER: Doğal güzelliktir. Doğanın ve insanların süsüdür. Birçok ilacın hammaddesi ve besin kaynaklarımızdandır. Şifa kaynağıdır. İklim ve toprak özelliklerine göre yetişen bitki örtüsü Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? insanların faaliyetlerini değişik şekilde etkiler. Ormanların yakının¬da bulunan insanlar Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? ormanların çeşitli doğal güzellikleri yanında ke¬restesinden de yararlanır. Orman ürünlerine dayalı çeşitli sanayi faaliyetlerinde bulunurlar. Buna karşılık bozkırlarda yaşayan in¬sanlar Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? ancak buraları mera olarak değerlendirebilir.

HAYVANLAR: Doğal dengenin önemli unsurlarından biridir. Besin kaynağıdır. Evcil hayvanlar sayesinde insanlar için büyük bir nimettir. Bazen de insanlar için ölümdür (Vahşi hayvanlar) Avcılık açısından da önemlidir.

NEM: Yağışı ve sıcaklığı etkiler. Bunların etkilediklerine de dolaylı da olsa etki eder. Nemin ve yağışın bol olduğu alanlar bitki örtülerinin gür ve sık olduğu Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? ılıman iklim şartlarının yaşandığı alanlardır.Nemin az olduğu alanlar kuraklık şartlarının arttığı ve ekonomik faaliyetlerin çeşidinin az olduğu alanlardır.

DAĞ: Yüksektir Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? soğuktur Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? genelde güzel manzaralıdır. Genelde karlıdır. Bu da kış turizmine imkân sağlar. Bitkisel ve hayvansal zenginliğin fazla olduğu alanlardır. Dağlar yüksek ve engebeli yapısıyla tarıma elverişli arazilerin az olduğu Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? gerek eğimli ve sarp yer şekilleri gerekse aşırı kar yağışları ile ulaşımın zor olduğu Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? geçim kaynaklarının az olması nedeni ile de nüfus ve yerleşmelerin seyrek olduğu alanlardır.

AKARSU: Su hayattır. Tarım Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? sulama Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? balıkçılık Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? turizm (rafting Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? piknik) Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir?yüzmek Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? serinlemek Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? enerji üretimi ve daha pek çok alanda insanlığa imkan sağlar.

MAĞARA: Doğal güzelliktir. Turistik önemi vardır. Geçmişteki ilk yerleşim alanlarından olduğu için günümüz ile geçmiş arasındaki köprünün kurulmasında Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? soru işaretlerinin aydınlatılmasında arkeolojik açıdan da büyük önem taşır.

OVA: Düz alanlardır. Tarıma elverişli olması nedeniyle bir geçim alanıdır. Nüfusun Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? yerleşmelerin Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? sanayi Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? ticaret ve ulaşımın geliştiği ve yoğunlaştığı alanlardır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir?

Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doğal unsurların az olmasının nedeni, yağmurun insan hayatındaki etkileri, gogal hayattan enaz etkilenen ler nelerdir, doğal unsurlar nelerdir insanlar hangi alanda yararlanırlar, nemi insan hayatında etkisi, doğal unsurlar nelerdir insanlar hangi alanlarda yararlanılır, yeryüzü şekilleri insana etkileri nelerdir, ticarette doğal unsurlar, doğal unsurların az olmasının ve çok olmasının nedeni, hangi yeryüzü şekilleri hangi doğal unsurların etkisi ile olur, karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir, yagmurun insan hayatındaki etkileri, dogal unsurlar nelerdir ınsanlar hangı alanda yararlanır, dogal unsurlar nelerdir ınsanlar hangı alanlarda yaralanırlar, yağmurun insana hayatında etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sosyal Bilim Dallarının Toplum Hayatına Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 20-05-2015 05:21
Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:24
İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2012 02:57
Doğal Unsurların Canlı Hayatına Etkileri Nelerdir? Я Eğitim ve Öğretim 0 26-11-2011 06:17
Sigaranın İnsan Hayatına Zararları elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats