Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/112865-osmanli-devletinde-ordu-sistemi.html)

elif 18-02-2013 10:29

Osmanlı Devletinde Ordu Sistemi
 
Osmanlı Devletinde Ordu SistemiOsmanlı Devleti 1299-1922 tarihleri arasında yaklaşık 623 yıl hüküm sürmüş güçlü bir devlettir. Bu kadar uzun süre Üç kıtaya hakim olmasının sebepleri arasında bir çok sebep vardır. Bu sebeplerin en önemlilerinden birisi de güçlü bir orduya ve askeri sisteme sahip olmasıdır.
Osmanlı Devleti'nde ilk askeri teşkilathttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Orhan Bey zamanında kurulmuştur. Orhan Bey'den itibaren güçlenen Osmanlı ordusu kara ve denizde güçlenerekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg başarılar kazanmıştır.
Osmanlı kara ordusuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Kapıkulu Askerlerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Eyalet Askerleri ve Yardımcı Kuvvetlerden oluşmaktaydı.
Osmanlı ordusunun belkemiği sayılan Yeniçeri Ocağıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg I. Murat zamanında kurulmuştur. Bu ocakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve yükselme dönemlerinde çok önemli başarı elde etmiştir. Duraklama döneminde bozulmaya başlayan bu ocakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Osmanlı Devleti için sorun oluşturunca II. Mahmut tarafından 1826 tarihinde kaldırılmışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye isminde yeni bir ordu kurulmuştur.
OSMANLI ORDUSU

1- Kara Kuvvetleri


A) Eyalet Askerleri


a) Tımarlı Sipahiler
b) Azaplar
c) Akıncılar


B) Kapıkulu Askerleri


a) Kapıkulu Piyadeleri
a1) Acemi Ocağı
a2) Yeniçeri Ocağı
a3) Topçu Ocağı
a4) Top Arabacıları Ocağı
a5) Lağımcı Ocağı


b) Kapıkulu Süvarileri
b1) Sipah
b2) Silahtar
b3) Sağ Garipler
b4) Sol Garipler
b5) Sağ Ulufeciler
b6) Sol Ulufeciler


C) Yardımcı Kuvvetler


2- Deniz Kuvvetleri
Deniz Kuvveti İle İlgili Kavramlar
Kaptan-ı Derya: Deniz Komutanı
Levent: Deniz Askeri
Reisler: Küçük tekne kaptanıdır.
Forsalar: Osmanlı askeri sınıfı.
Tayfalar: Osmanlı askeri sınıfı.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:37 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.