bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2013, 10:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi)

Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi)


Yüzyılın son centilmen savaşları

Çanakkale Savaşları Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) “yüzyılın son centilmen savaşları” olarak değerlendirilir. Bu değerlendirme Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) özellikle karşı karşıya gelmeden sadece teknolojik üstünlüğe dayanarak yüzlerce Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) hatta binlerce kilometre öteden füzelerle Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) gemilerle ve uçaklarla yapılan günümüzün ahlâksız savaşlarına kıyasla Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) savaş ahlâkı ve kuralları açısından bakıldığında son derece farklıdır.

Bu savaşta askerlerimiz Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) iman hassasiyetleriyle bütün dünyaya büyük bir insanlık dersi vermişler ve savaşın merhamet boyutunu Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) düşmanlığın dostluğa dönüş örneklerini göstermişlerdir. Onlara göre düşman cephede iken düşmandır; kurtarılmayı bekleyen bir acziyet içinde iken ve esir alınmışsa artık misafirdir. Çünkü insandır. Savaş cephe dışında değil Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) cephede yapılır. İşte birkaç örnek:

“Son zamanlarda Türklerle iyi iletişim kuruyoruz. Siperlerine Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Mısır’daki kamplarımızda tutulmakta olan Türk savaş esirlerinden gelen ve çok iyi bakıldıklarını anlatan mektuplarıyla Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) sağlıklı ve mutlu olduklarını gösteren fotoğraflarını atmıştık. (Gerçi bizim askerler bunu yapmamızı pek istemiyorlardı ama…) Karşıdan şu cevabı aldık: Sadaka ile yaşayan bir adam Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) domuzun Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) lânetin tekidir. Karnımız tok olduğu gibi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) yedek yiyeceğimiz de bol. Ellerimizde tüfeklerle hazırız. İngilizlerin çok silah ve cephanesi olabilir. Ancak Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) bizim de süngülerimiz ve inancımız var. Eğer iddia ettiğiniz gibi büyük bir millet iseniz Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) neden üstün ilkeler doğrultusunda hareket etmiyorsunuz da Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) başkalarının aklını çelerek sadakatlerini bozmaya çalışıp alçalıyorsunuz?…” (Gazeteci C.E.W. Bean’ın 10 Kasım 1915′te günlüğüne “Türkler: Yaşamın Güzel Yanları” başlığıyla düştüğü notlardan.)

“Türkler çok dürüst savaşçılar. Kahramanlık ve cesaretleri tartışılmaz. İşkence Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) zulüm ve domdom kurşunu konusundaki tüm iddialar yalandır. Geçen gün Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) yanlışlıkla atılan bir şarapnel ile Kızılhaç katırlarından birisini öldürdüler. Anında özür dilediler. Daha önce de yaralılarımızla ilgilendiler. Onları Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) kıyıya bırakıp bize haber verdiler.” (Avustralyalı bir albayın Ekim ayı sonunda ülkesine yolladığı mektupta “Siperlerdeki Yaşam ve Türkler” başlığı altındaki ifadelerinden.)
“…Hastaneye ateş edilmiyor Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) zehirli gaz kullanılmıyor. Triumph (savaş gemisi) isabet alıp batmaya başlayınca Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) tekrar ateş edilmiyor. Türkler asla ikili oynamıyorlar. Bunun aksini iddia edenler Gelibolu’ya gelmiş değillerdir.” ( Otago Times Gazetesi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 1 kasım 1915 Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) “Savaşçı Olarak Türk” başlıklı yazıdan)
“…Şu ana kadar bu cephede Türklerin savaş yöntemlerinin adaletli olduğunu kabul etmek insaf gereğidir. Türklerle Avustralyalılar arasındaki savaş mertçe cereyan etmektedir ve sonuna kadar böyle kalacaktır. Bu savaştan önce Türkleri hor görürdük. Artık böyle bir şey söz konusu değil.” (The Age adlı Avustralya gazetesi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 11 Aralık 1915 Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) “Gaz Bombası Saldırısından Korkulmuyor” başlığıyla yayınlanan yorum yazısı.)

Fatih Sultan Mehmed’in kurduğu şehir

Yunan egemenliğine Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Pers hakimiyetine şahit olmuş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) İskender’in eline geçmiş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Bergama Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Roma ve Bizans krallıklarını görmüş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Slav ve Hun saldırılarını göğüslemiş bir yöre… 6. ve 7. yüzyıllarda müslüman Arapların akınlarına maruz kalmış… Sonra Türkmenlerle tanışmış… Büyük Selçuklu Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Anadolu Selçuklusu Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Karesi Beyliği… Ve I. Murad Hüdavendigar Dönemi (1360-1389)… Artık Osmanlı toprağıdır. Yıldırım Bayezid Han Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Çelebi Sultan Mehmed Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) II. Murad derken Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Fatih…

Çanakkale boğazından geçişi kontrol altına almak isteyen Sultan Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) İstanbul’un fethinden 10 yıl sonra Anadolu yakasında Kocaçay (Sarı Su) ağzındaki bir düzlük üzerine Kal’a-yı Sultaniyye adında bir kale yaptırdı (1463). Kale stratejik öneme sahipti. Venediklilerle Osmanlılar arasındaki mücadelelerde sık sık saldırıya uğradı Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) büyük savaşlara tanık oldu.

18. asrın ortalarında ipekçilik Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) yelken bezi ve çanak-çömlek imalatı ile şöhret buldu. Artık Kal’a-i Sultaniyye yerine Çanak-Kal’ası adı kullanılmaya başlanmıştı. Zamanla bu isim Çanakkale’ye dönüştü ve bu yerleşim birimi bağ ve bahçelerle çevrili Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) çınarların gölgelediği bir şehir halini aldı.

Fatih Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Kal’a-yı Sultaniyye’nin karşısına Rumeli tarafına bir başka kale daha yaptırmıştı. Ona da Kilîdü’l-bahr (Kilitbahir Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) deniz kilidi) adını vermişlerdi. IV. (Avcı) Mehmed zamanında (1648-1693) Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa Çanakkale Boğazı’na Fatih’in yaptırdığı kalelerin biraz daha güneyine iki kale daha yaptırdı. Rumeli kıyısındakine Seddülbahir (Deniz seddi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) engeli) Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Anadolu yakasındakine ise Kumkale adı verildi.

Acılı günlere doğru

Fatih Sultan Mehmed’in hatırası olan Çanakkale Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) tarihinin en acılı günlerini 20. yüzyıl başında Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşadı.

O dönemde rekabet Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) sömürgecilik ve milliyetçilik akımları Avrupa’yı ikiye bölmüştü. Almanya-Fransa ve Rusya-Avusturya arasındaki çekişme gerginliğe dönüştü. 28 Haziran 1914′te Avusturya-Macaristan Veliahdının bir Sırp tarafından öldürülmesi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) bu gerginliği zirveye taşıdı. Avusturya’nın 28 Temmuz 1914′te Sırbistan’a seferberlik ilanıyla I. Dünya Savaşı başladı: Bir yanda Almanya Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Avusturya-Macaristan Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) yani İttifak Devletleri Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) öbür yanda İngiltere Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Fransa ve Rusya’dan oluşan İtilaf Devletleri…

Bu arada Osmanlı Devleti dışta ve içte bunalım üstüne bunalım yaşıyor Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) toprak ve güç kaybediyordu. Son olarak Trablusgarp ve Balkan Savaşları ile arka arkaya yenilgiler almış Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Doğu Trakya dışında Avrupa’daki bütün topraklarını kaybetmiş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) saygınlığını yitirmişti. Son facialarla devletin Afrika kıtasıyla ilişiği kesilirken Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Avrupa’da çok küçük bir toprağı kalmıştı. Afrika’da 1.200.000 Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Rumeli’de ise 250.000 km²’ lik yer elden çıkmıştı. Artık Osmanlı Devleti’nin ölümü bekleniyor Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) paylaşım plânları yapılıyordu.

Mesela Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Rusya boğazları ele geçirip sıcak denizlere inmeyi hedefliyor Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) İngiltere Süveyş Kanalı ve Hint yolunu Osmanlı baskısından kurtarmayı Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) ayrıca Orta Avrupa’ya sızan Alman-Avusturya ordularını arkadan çevirmeyi tasarlıyor Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Fransa; Lübnan Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Suriye ve Kilikya’nın kontrolünü düşlüyor; Almanlar doğuya yayılma politikası güdüyor Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) İtalyanlar ise Antalya’ya sahip olmak istiyordu.

Osmanlı Devleti önce İtilaf Devletleri ile birlikte olmaya niyetlendiyse de Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Rusya’nın bu duruma soğuk bakması Osmanlı’yı Almanya saflarına yönlendirdi ve 2 Ağustos 1914′te yapılan gizli bir antlaşma ile Alman-Türk ittifakı kesinleşti.

Güvenliğini sağlama almak için seferberlik ve silahlı tarafsızlık ilan eden Osmanlı Devleti Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 10 Ağustos 1914′te İngiliz donanmasından kaçan Goeben ve Breslau adlı Alman savaş gemilerinin boğazlardan geçmesine izin verdi ve boğazları tüm yabancı gemilere kapattı.

Nerede o eski Osmanlı Donanması?

Goeben ve Breslau’ın boğazlardan geçmesi İtilaf devletlerinin tepkisine yol açtı. Bunun üzerine Osmanlı Devleti Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) bu iki gemiyi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) daha önce İngilizlere sipariş ettiği ve hatta parasını ödedikleri halde alamadığı iki gemi yerine satın aldığını açıkladı. Osmanlı Devleti bu konuda haklıydı. Zira bir zamanlar Akdeniz’i adeta “Türk Gölü” haline getiren Osmanlı Donanması ne yazık ki o tarihlerde kayıplara karışmıştı. Düşman da durumun farkındaydı. Nitekim Kraliyet Armadası Birinci Lordu Earl Selbourne Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 1903′te İngiltere’deki bir brifingde Osmanlı Donanması için “Mevcut bile değil!” demekteydi.

Devlet Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) donanmayı güçlendirmek için teşebbüse geçmiş ve İngiltere’ye 40′a yakın irili-ufaklı gemi siparişinde bulunmuştu. Başlangıç için günün değerleriyle 4 milyon Sterlin’e iki Drednot (Drednot tipi gemiler daha hızlı hareket edebiliyorlardı Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) yüzen bir filo gibiydiler Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) fakat yeni deneniyorlardı) ısmarlanmıştı. Birine o dönemde tahtta bulunan Sultan 4. Mehmed Reşad’dan dolayı Reşadiye Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) diğerine de Sultan Osman-1 adı verilmişti. Gemilerin alınabilmesi için bütçe yeterli olmadığından geniş bir bağış kampanyası düzenlenmiş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) kahvelerde Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) halkın toplu olarak bulunduğu yerlerde Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) müsamerelerde ve eğlencelerde Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) hatta öğrencilerin eline kumbaralar verilerek bayramlarda bile para toplanmıştı. Yüksek miktarda bağışta bulunanlara “Donanma İane Madalyası” veriliyordu.

Fakat işler umulduğu gibi gitmiyordu. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na sürüklendiği günlerde İngiltere gemileri vermekte tereddüt ediyordu. Churchill Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Sultan Osman’a el koymanın çok büyük bir diplomatik karmaşaya sebep olacağını bilmekle beraber Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) İngiliz Armadasının önüne çıkabilecek böylesi bir gemiyi teslim etmek istemiyordu. 3 Ağustos 1914′te Sultan Osman ve Reşadiye’ye el konduğu resmen açıklandı.

İşte Goeben ve Breslau Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) daha önce İngilizlere sipariş edilip parası ödenen söz konusu iki gemi yerine satın alınmış oluyordu. Yavuz ve Midilli adı verilen bu iki savaş gemisi böylece Osmanlı Donanması’na katıldı.

27 Eylül 1914′te Amiral Souchon komutasındaki Yavuz Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) tatbikat amacıyla çıktığı Karadeniz’de Ruslar’a ait Sivastapol ve Novorosisk limanlarını bombalayınca Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 1 Kasım 1914′te Ruslar Kafkasya’da sınırı geçerek fiilen savaşı başlatmış ve Osmanlı Devleti de sıcak savaşın içine çekilmiş oldu.

Osmanlı Devleti’nin elinde bulunan boğazlar Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) konumları nedeniyle özellikle Avrupa için çok büyük bir önem taşıyordu. Stratejik Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) ekonomik ve kültürel açıdan paha biçilmez değerdeydi (hâlâ da öyledir). İtilaf Devletleri’nin boğazları açmak istemelerinin baş sebebi Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) işte bu stratejik mevkie hakim olma arzusuydu. Böylece Rusya’ya yardım edebileceklerdi. Aynı zamanda Almanya’dan yeterli yardım alamayacağı ve fazla direnemeyeceği düşünülen Osmanlı yalnız bırakılmış ve barışa mahkum edilmiş olacaktı. Ayrıca boğazlara hakim olmak Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) İstanbul’u ele geçirip Osmanlı ve tüm Avrupa üzerinde manevi bir yıkıma yol açmak anlamına geliyordu. Tarafsız kalan pek çok ülke bu başarı sayesinde İtilaf Devletleri’ne katılacaktı.

Boğazlardan geçilebilirse Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) kazanılacak olan başarı tüm müslüman sömürgeleri sindirecek Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) güneyde sömürge devletlerini rahatsız edecek hiçbir olay yaşanmayacaktı.

“Denizlere hakim olan dünyaya hakim olabilir” Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) ama Çanakkale’ye asla…

İngilizler Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) “denizlere hakim olan dünyaya hakim olur” düşüncesiyle hareket ediyordu. Boğazları ele geçirmek için donanmanın yeterli olacağına inanmışlardı. Bu sebeple harekâtın donanmayla gerçekleştirilmesine karar verildi. Tarihinde hiç yenilgi almamış olan İngiliz donanmasının silah Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) teknoloji ve başarı açısından kendine güveni tamdı. Fransa’nın da desteği ile dünyanın en büyük armadası oluşturulmuştu. Hiçbir gücün bu donanmaya karşı gelemeyeceği düşünülüyordu. İngilizlere göre yıpranmış Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) teknolojik açıdan iyice zayıf düşmüş ve parçalanmak üzere olan Osmanlı Devleti Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) bu armada ile asla baş edemezdi.

Batılı kaynaklarda Gelibolu Savaşları adıyla da anılan Boğazlara yönelik harekâtın ilk deniz hücumu 3 Kasım 1914′te iki İngiliz harp gemisinin Ertuğrul ve Seddülbahir Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) iki Fransız gemisinin de Kumkale ve Orhaniye tabyalarını bombardıman etmesiyle başladı. İtilaf Devletleri 5 Kasım 1914′te Osmanlı Devleti’ne savaş ilan ettiler. Osmanlı Devleti de buna 11 Kasım’da çıkan bir irade ile cevap verdi. Fakat asıl deniz harekâtı 19 Şubat 1915′te başladı. Şubat-Mart 1915′te düşman gemileri tabyaları top ateşine tuttu Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) mayın tarama gemileri olabildiğince yol açtı.

Boğazları zorlayarak geçebileceklerine inanan ve bu iş için tahmini 1 aylık bir süre biçen düşman Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Osmanlı’nın kararlı direnci karşısında bu işin o kadar da kolay olmadığını anlamaya başlamıştı. Bir ay boyunca yapılan bombardımana rağmen Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) kayda değer bir gelişme elde edilememişti.

18 Mart’a kadar geçen bu dönemde boğazın girişinde bulunan Rumeli yakasındaki Seddülbahir ve Ertuğrul tabyaları ile Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Anadolu yakasındaki Kumkale ve Orhaniye tabyaları tahrip edilmişti. Böylelikle boğaza giriş kapıları aralanmıştı ama ileride olacaklar hâlâ belirsizdi.

Kara bulut gibi gemi dolu. Hangisine atarsan at!”

18 Mart 1915 sabahına böyle gelinmişti. Kimse neyle karşılaşacağını bilmiyordu. Müttefiklerin plânına göre; 18 Mart sabahı 3 deniz tümeninden oluşan düşman filosu boğazda belirdi.

Yenice-Çınarcık Köyü’nden Ahmet Başaran 1981 yılında o günü şöyle anlatıyordu: “Tahir Oğlu Ahmet benim adım. 1303 (1887) doğumluyum. 94 yaşındayım. 6 yıl askerlik yaptım. Çanakkale Boğazı kara bulut gibi gemi doluydu o gün. Hangisine atarsan at.”

11.30′da merkez tabyalarına ateş başladı. Saat 14′e doğru Suffren büyük bir hızla boğazı terk etmekte ve Bouvet’de onu izlemekteydi. Derken Bouvet’de bir-iki patlama oldu ve 3 dakikada suların altına gömüldü. Derin bir şaşkınlık yaşanıyordu. Queen Elzabeth ve Agamemnon dışındaki bütün gemiler ateşi kesmiştiler. 12.30 sularında Goulois isabet almış ve ağır yaralarla boğazı terk etmişti. 15.30 sularında mayına çarpan Inflexible’ın durumu kötüydü ama yoğun bir çabayla Bozcaada’ya ulaşabilmişti. Saat 15.14′de İrrisistible’ın yanında korkunç bir patlama duyuldu Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 16.15′te de tabyalardan uzaklaşmak isterken bir mayına çarptı. 18.05′te geri çekilirken Ocean da mayına çarpmıştı. Tahir oğlu Ahmet’in anlatımıyla: “O gün batanı battı Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) batmayanı geri çekilip kaçtı… Gittiler…” İngiliz ve Fransız filoları mevcutlarının yüzde 35′ini kaybedip çekilmek zorunda kalmıştı.

Teknik detaylara girmeden söyleyecek olursak Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) savaş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) daha sonra 18 Mart 1915′ten itibaren yaklaşık 10 ay denizde olduğu kadar karada da devam etti. Bu dönemde Osmanlı askeri dünyanın en güçlü zırhlılarınca sürdürülen cehennemî bombardımanlar altında saldırganlara karşı yılmadan aylarca direnmiş ve sonunda düşmanlarını yarımadayı terk etmek zorunda bırakmıştır.

Derin ve kalıcı etkiler

Onca çabaya ve üstünlüğe rağmen İtilaf güçlerinin başarısızlığıyla sonuçlanan Çanakkale muharebeleri Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirip uzamasına sebep olduğu gibi Çarlık Rusyası’nın çöküşünü de hazırlamış ve İngiltere’de hükümet değişikliğine yol açmıştır.

Bir yıldan fazla süren ve dünya savaş tarihinde farklı bir yeri olan bu muharebelerde her iki taraf büyük kayıplar vermiştir. İtilaf Devletleri Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Çanakkale’ye 410 bin İngiliz Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) 79 bin Fransız asker göndermiş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) sadece İngiliz kuvvetlerinin toplam kaybı 213.980 kişiyi bulmuştur. Çanakkale muharebelerine katılan Osmanlı kuvvetleri (yaklaşık 700 bin kişi) genellikle kısım kısım kullanıldığından Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) zayiatın belirlenmesi güçleşmiş ve çeşitli rakamlar ortaya atılmıştır. Bu rakamlar 190 bin ilâ 350 bin arasında değişmektedir. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı’nın resmi kayıtlarına dayanarak tespit ettiği şehit sayısı ise 213.882′dir.

Milletimiz bu savaşta çok sayıda yetişmiş insanını (kesin olmayan tahmini rakamlara göre Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) o günün şartlarında ülkenin beyin takımını oluşturan 100.000′den fazla öğretmen Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) mülkiyeli Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar yitirilmiştir.) kaybetmesine rağmen Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Balkan Savaşı’ndan kalma ezikliği üstünden atarak büyük bir askeri başarı kazanmıştır.

Çanakkale zaferi bütün İslâm dünyası ve ezilmiş milletler için yeni bir ışık olmuş Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) Türk edebiyatında halkın hislerini dile getiren pek çok esere de konu teşkil etmiştir.

Ahmet Miroğlu


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi)

Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler (Performans – Proje Ödevi) konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çanakkale ile ilgili performans ödevleri, çanakkale savaşı maket ödevi, çanakkale ile ilgili 3 boyutlu projeler, çanakkale savaşları maketleri proje ödevi, en büyük şov performanslar ödevi, çanakkale performans ödevi maket, çanakkale savaşı 3 boyutlu proje, performans ödevi çanakkale savaşı, performans maket kurtuluş savaşı ödevi görsel, çanakkale şehitleri ile ilgili maket, istanbul anadolu yakasında performans ödevi ayın evreleri maket, asker maketleri proje ödevleri, canakkale odev maketleri, çanakkale savaşı maketi nasıl yapılır, kurtuluş savaşı performans ödevi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atom modeli proje ve performans ödevi elif Eğitim ve Öğretim 2 17-04-2017 01:09
Ayın Evreleri Maketi proje ve performans ödevi elif Eğitim ve Öğretim 2 19-04-2016 10:28
Romen Rakamları İle İlgili Performans Ödevi elif Soru Cevap 0 11-02-2013 04:02
Fotosentez İle İlgili Performans Ödevi elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 04:39
Kurtuluş Savaşı Performans Ödevi elif Eğitim ve Öğretim 0 03-03-2012 04:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats