bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 06:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nh3 So2 Lif Atomlar Arasında Hangi Bağlar Meydana Gelir

Nh3 So2 Lif Atomlar Arasında Hangi Bağlar Meydana GelirHangi elementlerden oluşmuştur?

1 adet azot ve 2 adet hidrojen elementinin birleşmesiyle oluşmuştur.

SO2

Hangi elementlerden oluşmuştur?

1 adet kükürt ve 2 adet oksijen elementinin birleşmesiyle oluşmuştur.


LiF

Hangi elementlerden oluşmuştur?

1adet lityum ve 1 adet flor elementinin birleşmesiyle oluşmuştur.

N (Azot)

Azot periyodik cetvelde N simgesi ile gösterilen bir element olup atom numarası 7 dir. Renksiz kokusuz tatsız ve atıl bir gazdır. Azot dünyaatmosferinin yaklaşık %78''ini oluşturur ve tüm canlı dokularında bulunur. Azot ayrıca amino asit amonyak nitrik asit ve siyanür gibi önemli bileşikler de oluşturur.

H (Hidrojen)

Hidrojen (Yunanca: ὑδρογόνο = su yapan) element sembolü H olan 1 atom sayılı kimyasal elementtir. Standart sıcaklık ve basınç altında renksiz kokusuz metalik olmayan tatsız oldukça yanıcı ve H2 olarak bulunan bir biatomik gazdır. 1.00794 g/mollük atomik kütlesi ile tüm elementler arasında en hafif elementtir. Periyodik cetvelde sol üst köşede yer alır.

Hidrojen evrenin kütlesinin %75''ni oluşturan ve evrende en çok bulunan elementtir Ana hatta bulunan yıldızların çoğunluğu plazma halinde olan hidrojenden oluşur. Elementel hidrojen dünyada az bulunur. Endüstride metan gibi hidrokarbonlardan üretilebildiği gibi pahalı olsa da suyun elektrolizinden de üretilebilir.

Hidrojenin en yaygın doğal izotopu nötronsuz protiyumdur. Hidrojen pek çok elementle bileşik verebilir suda ve pek çok organik molekülde bulunur. Suda çözünen moleküller arasındaki asit-baz tepkimlerinde önemli rol oynar. Schrödinger denkleminin analitik olarak çözülebildiği tek nötral molekül olduğu için hidrojen atomunun enerji basamakları ve bağ özellikleri kuantum mekaniğinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

S (Kükürt)

Doğada çeşitli bileşikler halinde bulunan kükürt dahilen hafif laksatif olarak kullanılır. Dıştan sürüldüğü zaman (losyonlar merhemler) asalakları öldürücü seboreyi giderici ve keratin eritici nitelikler gösterir. Pek çok maddelerin moleküllerinde bir ya da birçok kükürt atomu bulunur. Kükürdün varlığı bu maddelere sülfamit örneğinde olduğu gibi bakteri öldürücü özellikler kazandırır.

Kükürt gidermek bir maddeyi bileşiminde bulunan kükürtten ya da bir sülfürden arındırmak (dökme demirde bulunan kükürt kireç ferromanganez ya da sodyum karbonat katılarak giderilir). Kükürt sütü bir asidin hiposültid üzerine etkimesi sonunda oluşan kolodal kükürt asıltısıdır. Çubuk kükürt silindir biçiminde dökülmüş kükürttür.

O (Oksijen)

Oksijen canlıların yaşamı için kaçınılmaz bir gazdır. Solunum için gerekli olup organik maddelerin yükseltgenmesinde kömür gaz odun gibi maddelerin yanmasında yoğun şekilde tüketilir. Atmosferde %21 oranında oksijen bulunmaktadır. Oksijenin kaynağını fotosentez sonucunda ortaya çıkan serbest oksijen oluşturur. Denizlerdeki fitoplanktonlar ile karadaki bitkiler atmosfere oksijen verir. Fotosentez sırasında üreticiler su ve karbondioksiti kullanarak güneş enerjisinin ve klorofil pigmentinin de yardımıyla karbonhidratları sentezler. Bu sırada atmosfere oksijen verirler.

Li (Lityum)

Lityum sembolü Li atom numarası 3 olan kimyasal elementtir. Periyodik tabloda 1. grupta alkali metal olarak bulunur ve yoğunluğu en düşük olan metaldir.

Lityum doğada saf halde bulunmaz. Yumuşak ve gümüşümsü beyaz metaldir. Havada bulunan oksijenle reaksiyona giren lityum lityum oksit (Li2O) oluşturur. Bu oksitlenme reaksiyonunu engellemek için yağ içinde saklanır. Hava ve su tarafından hızlı bir şekilde oksitlenip kararır ve lekelenir. Lityum metali doldurulabilir pillerde (örnek olarak cep telefonu ve kamera pili) ve ağırla yüksek direnis göstermesi sebebiyle alaşım olarak hava taşıtlarında kullanılır. Li+ iyonunun nörolojik etkilerinden dolayı lityumlu bileşikler farmakolojik olarak sakinleştiricilerde kullanılır.

F (Flor)

Flor atom numarası 9 atom ağırlığı 19 yoğunluğu 1265 olan kokusu ozonu andıran kahverengimsi sarı renkte halojenler grubunun ilk elementidir (simgesi F). 1529 yılında Georigius Agricola kalsiyum florür bileşiğini tanımlamıştır. İlk defa 1886 yılında Henri Moissan tarafından izole edilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nh3 So2 Lif Atomlar Arasında Hangi Bağlar Meydana Gelir

Nh3 So2 Lif Atomlar Arasında Hangi Bağlar Meydana Gelir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: so2 hangi bağ, lif bileşiği, nh3 bileşiği, so2 bileşiğinin atomlar arasında hangi bağları oluşturur, nh3 atomu hangi kimyasal baglar, so2 bileşiği, so2 bileşiği hangi elementlerden oluşur, nh3 so2 lif atomlar arasında hangi kimyasal bağlar meydana gelir, kükürt amonyak arasında hangi kimyasal bağ olur, lif aralarındaki bağlar nelerdir, nh3 so2 lif atomlar arasında hangi bağlar meydana gelir, lif bileşiği hangi bağdan oluşur, so2 elementlerinin arasında oluşan bağ nedir, lif bilesiğinin hangi bağlar meydana geldiği, nh3 atomlar arasında hangi bağlar meydana gelir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalp Krizi Nasil Meydana Gelir Pαiпfullγ Kalp Sağlığı 0 19-12-2012 11:06
Adalar Nasıl Meydana Gelir elif Coğrafya 0 17-01-2012 10:09
Nükleer enerji nasıl meydana gelir elif Eğitim ve Öğretim 0 17-01-2012 04:41
Zehirlenmelerin yüzde 90'ı evde meydana gelir! Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 28-08-2008 03:00
Hangi bitkiler hangi rahatsızlığa iyi gelir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 08:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats