bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 06:24   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir

İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir


Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: ikliminin-insan-yasami-uzerindeki-etkileri.jpg Görüntüleme: 2269 Büyüklüğü: 21 İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir1 KB (Kilobyte)İklim İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir coğrafi çevrenin şekillenmesini ve insan yaşamını çok yakından kontrol eden bir etmendir. İklimin etkisi uzun yıllar boyunca kendini gösterdiği gibi cansız çevrede ve özellikle bütün canlıların yaşamındaki yıllık değişmeleri de iklim düzenler. İklimin etkilerini yansıtan pek çok örnek verilebilir. Bu etkilerin bazıları kısaca şöyle belirtilebilir:

İklim İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir özellikle sıcaklık ve nem İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir kayaların fiziksel parçalanması ve kimyasal dağılmasının en belli başlı etmenlerindendir. Yeryüzünde işleyen dış kuvvetlerin dağılışı İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir etki şekilleri ve etki süreleri iklimin kontrolü altındadır. Akarsu topografyası İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir kurak bölge şekilleri İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir buzul yöreleri İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir hatta kıyı şekilleri iklime uygun bir dağılış gösterir. Örneğin fırtınaların fazla İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir dalgaların büyük olduğu kıyılarda yarlar daha çoktur ve çabuk gelişir.

Akarsuların tipleri ve rejimleri İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir göllerin dağılışı İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir göl sularının kimyasal özellikleri yine iklime bağlıdır. Örneğin kurak bölgelerde çanaklar fazla olduğu halde onları dolduracak yağış İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir yani su yoktur. Çünkü bu bölgelerde iklim kuraktır. Diğer yandan deniz akıntıları ile rüzgarların yıllık yön değiştirmesinin belirgin olduğu Muson ülkeleri denizlerinde İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir yani Güney ve Güneydoğu Asya’da İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir deniz akıntıları da rüzgara bağlı olarak yön ve hız değiştirir.

Doğal bitki örtüsünün tür İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir miktar ve biçim yönünden dağılışı doğrudan doğruya iklimin kontrolü altındadır. Doğal bitki yaşamını düzenleyen bu iklim koşulları insanın yetiştirdiği kültür bitkilerini de etkiler. Dolayısıyla insanın tarımsal İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir ekonomik etkinliklerinin biçimini de iklim belirler.

İnsanların yeryüzündeki dağılışı da doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak iklime bağlıdır. Örneğin insanların pek bulunmadığı çöllerle İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir sürekli donmuş haldeki kutuplar iklimleri nedeniyle boş kalmışlardır. Modern yapılar ve diğer medeni araçlar insanları ancak bir dereceye kadar iklim etkisinden korumaktadır. Fakat insanın günlük yaşamını İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir yaşam biçimlerini İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir yiyecek ve giyecek şekillerini; hatta sağlık İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir karakter ve ruhsal etkinliklerini kontrol eden en belli başlı etmenin iklim olduğu inkar edilemez. Örneğin gezici alçak basınçların ( siklonların ) etkisi ile hava durumlarının hızlı değişiklikler gösterdiği orta enlemlerde bu değişiklikler sağlığa zararlı olmakta İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir diğer yandan insanları uyararak onları hareketli olmaya zorlamaktadır. Hızlı hava değişikliklerinin az olduğu sıcak iklimlerde ise insanlar yavaş İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir sakin görünüşlü fakat öfkelidirler.

İklim insanın yalnız yaşayışı değil İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir ekonomik etkinlikleri üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Tarım ve endüstri alanlarının dağılışı İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir onlara bağlı olarak ticaret şekilleri iklimin kontrolü altındadır. Onun için orta enlemler endüstriye İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir tropik ve subtropik bölgeler tarıma daha uygundur. Avrupa ve Kuzey Amerika’nın orta enlemlerinde gelişen endüstri için Asya İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir Afrika ve Güney Amerika’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinden ham madde İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir aksi yönde de işlenmiş maddeler asırlardan beri taşınmaktadır. Bu ticaret yolları İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir yelkenli gemiler çağında doğrudan doğruya rüzgar sistemlerine bağlı olarak gelişmiş bulunuyordu. Örneğin Avrupa’dan Amerika’ya alize rüzgarları ile gidilmekte ve batı rüzgarları ile dönülmekte idi. Onun için alizelere Ticaret Rüzgarları ( Trade Winds ) adı verilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir

İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yeryuzu sekillerinin insan yasamindaki yeri nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İklimin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? elif Biyoloji 21 14-11-2016 06:23
İklimin İnsan ve Çevre Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Coğrafya 2 17-10-2012 03:44
İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2012 02:57
Renklerin İnsan Yaşamındaki Etkileri nedir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-02-2012 03:52
Yağmurun İnsan Hayatındaki Etkileri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats