bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 07:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır?

Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır?SES
Ses kaynakları titreşerek ses meydana getirir. Titreşim Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? bir cismin ileri geri gidip gelme hareketidir. Ses veren her şey titreşir. Titreşen cisimler ses oluşturur. Ses veren cisimler esnektir. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir.
Ses üreten varlıklara ses kaynağı denir.Ses madde değil Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? enerjidir
SESİN OLUŞMASI VE YAYILMASI
Ses dalgaları titreşim kaynağından enerji taşırlar. Bu enerji Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? çeşitli ortamlar tarafından iletilir. Bu esnada ortam yer değiştirmez Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? hareket eden madde değil Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? hareket enerjisidir.Su yüzeyindeki dalgalar ile havada yayılan ses dalgaları farklıdır. Su dalgalarını gördüğümüz halde Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? ses dalgalarını göremeyiz. Ses dalgaları havada küresel olarak yayılır. Cisimlerin titreşmesi ile meydana gelen sesin kulağımıza kadar gelebilmesi için ses kaynağı ile kulağımız arasında katı-sıvı-gaz gibi esnek bir ortamın bulunması gerekir.
Yani ses boşlukta yayılmaz. Sesin farklı ortamlarda yayılma hızı da farklıdır.
Sesin yayılma hızı bazı etkenlere bağlı olarak değişir.Bunlar;
1- Sesin yayılma hızı ortamın sıcaklığına bağlıdır.
Sesin 0ºC de havada yayılma hızı 331m/s olduğu halde 20ºC de 344 m/s ‘dir. Sıcaklık artıkça sesin o ortamdaki yayılma hızı da artar.
2- Sesin yayılma hızı ortamın cinsine bağlıdır.
Ses katı maddelerde en hızlı Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? gaz maddelerde ise en yavaştır.
3-Sesin yayılma hızı ortamın yoğunluğuna bağlıdır.
Ortamın yoğunluğu arttıkça sesin yayılma hızı da artar.
Ses oluştuğu ortamlarda dalgalar halinde yayılır.

Titreşen her madde ses oluşturur.Fakat bu oluşan ses dalgaları aynı değildir. Ses dalgalarının bazı özellikleri vardır.Bunlardan biri genliktir. Bir dalga tepesi ile dalga çukuru arasındaki mesafenin yarısına genlik denir.Bir çukur ve birde tepeden oluşan ( bir dalga boyu) dalgaya da periyot denir.

YANKI: Ses dalgalarının bir engele çarptıktan sonra yansıyıp geri dönmesi olayına yankı denir.
Bir engele ses dalgalarını gönderip engelden yansıyan sesin Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? tekrar geri dönmesi arasında geçen süreden engelin uzaklığı tespit edilir.
Gemilerde deniz derinliğinin saptanması Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? balık sürülerinin izlenmesi Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır?batık gemilerin yerinin saptanması için sonar cihazları kullanılır. Sonar cihazları suyun sesi iletmesi sayesinde çalışır.
Yankı olayının gerçekleşmesi için gerekli en küçük uzaklık 20ºC de yaklaşık 17 metredir. Engelle aramızdaki uzaklık 17 metreden küçük ise Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? yansıyıp geri dönen ses dalgalarını ayırt edemeyiz.

REZONANS:Bir ses kaynağından yayılan ses dalgaları çevredeki bazı ses kaynaklarını etkileyerek titreştirebilir.
Frekansları aynı olan kaynaklardan biri titreştirildiğinde Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? diğer ses kaynağının etki ile titreşmesi olayına rezonans denir.

SESİN ÖZELLİKLERİ
Bir sesi Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? başka bir sesten ayıran özellikler vardır.Sesin özellikleri şunlardır:
1-Sesin şiddeti
2-Sesin yüksekliği
3-Sesin tını

1-SESİN ŞİDDETİ:

Sesin uzaktan veya yakından duyulabilme özelliğidir.Uzaktaki birine sesimizi duyurabilmemiz sesin şiddetine bağlıdır.Ses dalgalarında genlik ne kadar büyük olursa sesin şiddeti de o kadar büyük olur. Ses şiddetine gürlük de denir.
Ses şiddeti birimi desibeldir(dB).Yani sesin bir dalga boyundaki gücüdür.

GÜRÜLTÜüzensiz frekanslı sesler gürültü olarak adlandırılır. Bir sesin gürültü olup olmadığı ses düzeyine bakılarak belirlenir. Ses düzeyi Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? ses şiddeti ile ilgilidir.
İşitilebilen en hafif şiddetindeki ses 0 (sıfır) desibel olarak kabul edilir. Buna işitme eşiği denir. Normal konuşma sesi 30-60 dB arasındadır.
Bazı seslerin şiddeti şu şekilde belirtilebilir.
0db İnsanın duyabildiği en düşük ses şiddeti
60 dB Normal konuşma veya daktilo sesi
90 dB Kamyon sesi veya çim biçme makinesi sesi
100 dB Asfalt delme makinesi
115 dB Konser veya barlarda yüksek sesli müzik
140 dB Jet uçağı sesi
Genel olarak 85 dB üzerindeki sesin kulağa zararlı olacağı kabul edilir

2-SESİN YÜKSEKLİĞİ:

İnce sesi kalın sesten ayıran özelliktir.Bir sesin ince veya kalın olması Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? o ses kaynağının titreşim sayısına bağlıdır.
Bir ses kaynağının bir saniyedeki titreşim sayısına frekans denir.Frekans birimi hertz’dir. Hz ile gösterilir. Ses kaynakları çok hızlı titreşirlerse ince (tiz) Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? az titreşirlerse kalın(pes) ses verir.Yani frekansı büyük olan ses Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? frekansı küçük olan sesten daha incedir.


Titreşen bir telin frekansı;
1- Telin boyuna (Telin boyu arttıkça frekansı küçülür Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? ses kalınlaşır)
2- Telin gerginliğine (Telin gerginliği arttıkça frekans büyür Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? ses inceleşir)
3- Telin kesitine (Tel kalınlaştıkça frekans küçülür Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? ses kalınlaşır)
4- Telin cinsine bağlıdır.
İnsanların duyabileceği ve üretebileceği seslerin belli frekans değerleri vardır.Normal bir insan kulağı 20Hz ile 20000 Hz arasındaki sesleri duyabilir. Frekansı 20000 Hz’nin üstünde olan sese ultrasyon denir.

3- SESİN TINI:

Her ses kaynağı kendine özgü ses çıkarır.Keman sesini mandolinden Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? kaval sesini flütten ayıran özelliktir. Aynı yükseklikte ve aynı şiddette başka başka müzik aletlerine ait sesleri kulağımız ayırt edebilir.İşte sesin bu özelliğine sesin tını adı verilir.

SES YALITIMI:
Gürültüyü oluşturan ses olduğuna göre sesi geçirmeyen ve daha az geçiren maddelerin kullanılması gürültüyü önler.
Günümüzde ses yalıtımı sağlayan malzemeler üretilmektedir. Lastik Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? pamuk Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? yün Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? keçe ve halı gibi maddeler sesi az iletir Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? yansıtmaz Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? söndürür.Tahta Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? demir Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? bakır Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? alüminyum Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? taş ve beton gibi maddeler ise sesi iyi iletir.


SES KAYDI:
Ses Kaydeden Araçlar İlk ses kaydı "fonograf" denen bir araçla yapılmıştır. (Thomas Edison tarafından 1877'de icat edilmiştir) Zamanla bu alanda çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Gramafon Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? teyp ve modern stüdyolardaki kayıt araçlarıdır. İlk ses kaydı fonografta sesler Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? mum silindirlere kayıt yapılıyordu. Dönen taş plaklara kaydedilir.
Sesin banda kaydedilmesiyle ses kaydı gelişti. Sesli bir filmde ses Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? filmin kenarına kaydedilir. Müzik kasetleri Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? sesin kaset içinde banda kaydedilmesiyle istediğimiz zaman Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır?kaset çalarla tekrar sese dönüştürmemizi sağlar.

SES İSKANDİLİ

Ses iskandili sesi ölçen bir alettir ses yalıtımında ve yankı oluşumunda kullanılan maddelerden oluşur.Ses iskandili sesi ölçtüğü için ses uzmanlıklarında da kullanılır. Sesi algılayarak ölçer.Yankıları algılayabilir.Buda onu daha çok özelleştiren bir özelliğidir. Gece kulüplerinde zabıtalar sesin şiddetini ölçmek için Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? sinema Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? tiyatro Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? konser salonu gibi mekanların ses yalıtımları Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? akustik düzenleri için kullanılır.Ses yalıtımında ve yankı oluşumunda
kullanılan maddelerden oluşur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır?

Sesin Frekansı Ve Yüksekliği Nelere Bağlıdır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: frekans nelere bağlıdır, genlik nelere bağlıdır, frekans nelere bağlı olarak değişir, anything, genlik neye bağlıdır, sesin genliği nelere bağlıdır, sesin gürlüğü neye bağlıdır, frekans ve genlik nelere bağlıdır, frekans neye göre değişir, ses neye bağlıdır, frekans neye bağlıdır, sesin enerjisi nelere bağlıdır, sesin şiddeti neye bağlıdır, müzik aletlerinden çıkan sesler nelere bağlıdır, sesin frekansı nelere bağlıdır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yaylarda esneklik nelere bağlıdır? gizem Soru Cevap 11 03-01-2017 08:22
Sürtünme kuvveti nedir? Nelere bağlıdır? Я Soru Cevap 14 29-04-2016 10:41
Isı Ve Sıcaklık Nelere Bağlıdır elif Fizik 1 25-12-2013 09:11
Kütle çekim kuvveti nelere bağlıdır? gizem Soru Cevap 0 04-03-2012 01:04
Gezegenlerde yerçekimi ivmesi nelere bağlıdır ? Я Soru Cevap 0 20-02-2012 09:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats