bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 07:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir

Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir


Böbrek nakli Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir canlı ya da ölmüş birinden alınan organın Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir böbrek yetmezliği olan bir hastaya nakledilmesi. Bu ameliyattan sonra hastalar bazı ilaçlar kullanır ve tamamen normal hayatına devam ederler. Yani eskisi gibi çalışabilirler Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir kadınlar çocuk doğurabilirler; ancak en önemlisi nakille birlikte 'hastaların yaşam süresi uzar'.
Böbrek naklinin diyalize göre avantajları nelerdir?
Hiç şüphesiz son dönem böbrek hastaları için böbrek nakli en iyi tedavi yöntemidir. Diyaliz yöntemleri (hemodiyaliz veya periton diyaliz) en iyi şartlarda sağlıklı bir insanın yaptığı işin yüzde 5'ini yapabilir. Başarıyla nakledilen böbrek ise bunun 10 katını (sağlıklı bir insanın her iki böbreğinin yaptığı işin yüzde 50'si)sağlar. Naklin Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir böbrek yetmezlikli hastalara sağladığı en büyük yararlardan biri 'diyalizden kurtulmaktır'.
Çapraz nakil nedir?
Yakınlarından kan grubu uyumlu vericileri olmayan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Kan grubu uymadığı halde yakınına böbrek vermek isteyen çiftler Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir organ nakli merkezinde doku uyumları göz önüne alınarak çapraz nakle hazırlanır.
Örneğin kan grubu A olan bir alıcının Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir kan grubu B olan yakını Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir böbreğini kan grubu B olan başka bir hastaya verirken Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir ikinci hastanın kan grubu A olan vericisi de böbreğini ilk hastaya verir. Kan grubu A veya B olan hastalar kan grubu uyumlu vericileri olmaması durumunda çapraz nakil adayı olabilirler. Burada bilinmesi gereken önemli nokta; Kan grubu 0 veya AB olan hastaların çapraz nakil olma şansı daha düşüktür. Sonuçta çapraz nakillerdeki vericiler de akraba olmadığından bu nakillerde her iki çiftin etik kurul onayı alması zorunludur.
ÖNCE ETİK KURUL ONAYI
Sağlık Bakanlığı tarafından canlıdan organ ve doku nakillerinin denetiminin kolaylaştırılması amacı ile 'Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi' yönergesinin 7. bendinde yapılan değişiklik 28.06.2004 tarih ve 4690 sayılı onay ile yürürlüğe girmiştir. Buna göre; canlıdan organ ve doku nakli Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir alıcının dördüncü dereceye kadar (dördüncü derece dahil) kan ve kayın hısımlarından yapılabilecektir. Bu kapsam dışında kalan organ ve doku verici adayların durumları Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir İlgili Organ ve Doku Nakli Merkezindeki Yerel Etik Kurul tarafından değerlendirilip uygun bulunması halinde nakli gerçekleştirilebilir.
Dördüncü derece hısımlık bağı ile ilgili olarak; Türk Medeni kanununun 17. Maddesinde Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir 'kan hısımlığının derecesi Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla belli olur' denmektedir.
Buna göre; kan hısımlığında kişinin akrabalık derecelerine göre;
1. derece akrabaları: Annesi-babası çocuğu
2. derece akrabaları: Kardeşi-dedesi-ninesi-torunu
3. derece akrabaları: Amcası-halası-dayısı-teyzesi-yeğeni (kardeş çocuğu)
4. derece akrabaları: 3.derecedekilerin çocuklarıdır.
Kayın hısımlığında ise kişinin eş tarafından akrabaları aynı şekilde derecelendirilmektedir.
DOKU UYUMSUZ BÖBREK NAKİLLERİ
Böbrek nakli dendiği an akla 'doku uyumu' gelir. Organ naklinde doku uyumuna sadece böbrek naklinde bakılır. Yani ne pankreas Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir ne karaciğer Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir ne kalp Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir ne ince bağırsakta doku uyumuna bakılmaz. Doku uyumu Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir kan grubu gibidir. Her insanın doğal olarak 6 doku grubu vardır. Dokuların üçünü anneden Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir üçünü de babadan alırız. Yani genellikle doku uyumumuz annemizle yüzde 50 Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir babamızla yüzde 50'dir. Kardeşlerle bu oran daha yüksek olabilir ya da daha az olabilir. Hatta bazı kardeşler arasındaki doku uyumu yüzde 100 yani altıda altı olabilir.
ABD'nin resmi verilerine göre; canlı vericili böbrek nakillerinde Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir beş yıllık başarı oranı Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir Türkiye'de daha önce bilinenin aksine yalnızca doku uyumu yüzde 100 olan alıcı ve vericiler arasında diğer uyum oranlarına göre farklıdır. 6 doku grubundan 5'inin uyum gösterdiği çiftler arasında yapılan böbrek nakillerinde Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir 5 yıl sonrası başarı oranı yüzde 80 iken Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir hiç doku uyumu olmayan çiftler arasında bu oran yüzde 79'dur. Bu nedenle böbrek nakillerinde çağdaş uygulamalarda doku uyumu sorunu büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Çünkü burada şu mantıkla hareket edilmektedir; yüzde yüz uyumu varsa böbrek nakli yapalım ama yoksa da o hastayı diyalize terk etmeyelim.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir

Böbrek Nakli - Böbrek Nakli Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Laparoskopik Böbrek Nakli Nasıl Yapılır? daywest Sağlığımız 0 01-05-2011 08:30
Genetik incelemeyle böbrek nakli şansı Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 07-04-2008 04:40
Böbrek Nakli Bakimli Bayan Sağlığımız 0 03-04-2008 09:52
Böbrek nakli nedir? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats