bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 06:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dil Ve Konuşma Güçlüğü

Dil Ve Konuşma Güçlüğü


Dil ve konuşma bireylerin kendilerini ifade etme Dil Ve Konuşma Güçlüğü iletişim kurma ve sosyal hayatı paylaşmalarındaki en önemli araçlardandır. Birey doğumundan itibaren çevresinde olan biteni anlamaya Dil Ve Konuşma Güçlüğü istek ve ihtiyaçlarını ifade etmeye çalışırken dili kullanır. Dil Dil Ve Konuşma Güçlüğü genellikle konuşma ile aynı kavram gibi algılanmakla birlikte konuşmayı Dil Ve Konuşma Güçlüğü yazmayı ve sembollerle ifade etmeyi de içeren daha geniş kapsamlı bir kavramdır. Konuşma ise seslerin fiziksel olarak üretilmesi ve dili kullanarak sözlü iletişim kurma yöntemidir. Özetle dil sözlü olan ve olmayan Dil Ve Konuşma Güçlüğü kültürle de bağlı çok geniş bir kapsama sahipken konuşma Dil Ve Konuşma Güçlüğü dilden kesin sınırlarla ayrılamayan ancak dil ile bağlantılı bir parçayı oluşturmaktadır.
Dil ve konuşma gelişimi zihinsel Dil Ve Konuşma Güçlüğü fiziksel ve duygusal gelişimden bağımsız değildir. Bu alanlardan herhangi birinde yaşanan bir güçlük Dil Ve Konuşma Güçlüğü dil ve konuşmayı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dil ve konuşma güçlüklerini ortaya çıkaran nedenler arasında Dil Ve Konuşma Güçlüğü zihinsel yetersizlik Dil Ve Konuşma Güçlüğü işitme kaybı Dil Ve Konuşma Güçlüğü gelişimsel gecikmeler Dil Ve Konuşma Güçlüğü bazı cerrahi girişimler sonrası sorunlar Dil Ve Konuşma Güçlüğü beyin hasarları Dil Ve Konuşma Güçlüğü yarık damak/dudak gibi yapısal bozukluklar Dil Ve Konuşma Güçlüğü serebral palsi gibi kasları etkileyen hastalıklar Dil Ve Konuşma Güçlüğü sesin yanlış kullanımı vb. pek çok neden sayılabilir.
Dil ve konuşma güçlüklerinin sınıflandırılmasında farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı’nda Dil Ve Konuşma Güçlüğü bireylerin bu alanda yaşadıkları yetersizlikler dikkate alınarak gruplandırma yapılmıştır. Bu doğrultuda Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı beş ayrı modülden oluşan bir sistem hâlinde düzenlenmiştir.
▪ Sesletim (Artikülasyon) ve Ses Bilgisi (Fonoloji) Bozuklukları: Konuşma seslerinin ve dile ait ses birimlerin beklenenden farklı olarak sesletimi; ve ana dilin ses sistemi ve ses birleşimlerini düzenleyen kuralları anlama ve kullanmada güçlüktür. Bu bozukluklar; konuşma sesinin özelliklerinde Dil Ve Konuşma Güçlüğü çarpıtılmalar; bir ses yerine başka ses kullanma Dil Ve Konuşma Güçlüğü ses düşürme Dil Ve Konuşma Güçlüğü ekleme Dil Ve Konuşma Güçlüğü arka sesleri (k Dil Ve Konuşma Güçlüğü g) öne getirme (t Dil Ve Konuşma Güçlüğü d) Dil Ve Konuşma Güçlüğü ya da sürtünmeli sesleri (f Dil Ve Konuşma Güçlüğü v Dil Ve Konuşma Güçlüğü s Dil Ve Konuşma Güçlüğü z Dil Ve Konuşma Güçlüğü ş Dil Ve Konuşma Güçlüğü j) durak sesi olarak çıkarma (t Dil Ve Konuşma Güçlüğü d Dil Ve Konuşma Güçlüğü p Dil Ve Konuşma Güçlüğü b) gibi hata örüntüleri ile belirlenir. Bu durum konuşmanın anlaşılırlığını olumsuz yönde etkiler.
▪ Akıcı Konuşma Bozuklukları: Konuşmada beklenenden farklı hız Dil Ve Konuşma Güçlüğü ritim gözlenmesi Dil Ve Konuşma Güçlüğü ses Dil Ve Konuşma Güçlüğü hece Dil Ve Konuşma Güçlüğü sözcük ya da sözcük öbeği tekrarları Dil Ve Konuşma Güçlüğü uzatmalar veya bloklar biçiminde konuşma akışının kesintiye uğramasıdır. Bunlara aşırı gerginlik Dil Ve Konuşma Güçlüğü çabalama davranışları ve ikincil davranışlar eşlik edebilir.
▪ Ses Bozuklukları: Bireyin yaşına ve cinsiyetine uygun olmayan ses üretimi ve/veya ses kalitesinin Dil Ve Konuşma Güçlüğü perde (ton) Dil Ve Konuşma Güçlüğü şiddet Dil Ve Konuşma Güçlüğü rezonans Dil Ve Konuşma Güçlüğü ve/veya süre gibi özelliklerinde ortaya çıkan bozukluklardır.
▪ Gelişimsel Dil Bozuklukları: Konuşma Dil Ve Konuşma Güçlüğü yazı ve/veya diğer sembol sistemlerinin alıcı (algılanması-anlaşılması) ve/veya ifade edici (kullanılması) boyutlarında dilin biçim bilgisi (morfoloji) Dil Ve Konuşma Güçlüğü söz dizimi (sentaks) Dil Ve Konuşma Güçlüğü anlam bilgisi (semantik) Dil Ve Konuşma Güçlüğü edim bilgisi/kullanım bilgisi (pragmatik) alt sistemlerini kapsayan bozukluklardır. Bu bozukluklar doğuştan veya bebeklik/çocukluk çağında ortaya çıkan gelişimsel nitelik taşırlar.
▪ Edinilmiş Dil Bozuklukları: Bu bozukluklar dil kazanıldıktan sonra çoğunlukla ergenlik döneminde ya da yetişkin yaşlarda herhangi bir nedenle dil ve konuşmanın kaybı biçiminde görülür. Bu bağlamda konuşma Dil Ve Konuşma Güçlüğü yazı ve/veya diğer sembol sistemlerinin alıcı (algılanması-anlaşılması) ve/veya ifade edici (kullanılması) boyutlarında dilin biçim bilgisi (morfoloji) Dil Ve Konuşma Güçlüğü söz dizimi (sentaks) Dil Ve Konuşma Güçlüğü anlam bilgisi (semantik) Dil Ve Konuşma Güçlüğü edim bilgisi/kullanım bilgisi (pragmatik) alt sistemlerini kapsayan bozukluklardır.
Dil ve Konuşma Güçlüğü Olan Bireyler Destek Eğitim Programı Dil Ve Konuşma Güçlüğü doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle dil ve konuşma becerileri ve günlük yaşam aktiviteleri olumsuz etkilenmiş öğrencilere uygulanmaktadır.
Uygulanan program ile öğrencilerin;

  • Sesletim (artikülasyon) ve ses bilgisel farkındalık (fonolojik) becerilerini geliştirmeleri Dil Ve Konuşma Güçlüğü
  • Günlük iletişimde konuşma hızını ve ritmini işlevsel ve akıcı bir şekilde kullanmaları Dil Ve Konuşma Güçlüğü
  • Sesini kalite Dil Ve Konuşma Güçlüğü perde Dil Ve Konuşma Güçlüğü şiddet Dil Ve Konuşma Güçlüğü rezonans Dil Ve Konuşma Güçlüğü ve/veya süre gibi özellikler yönünden yaşına ve cinsiyetine uygun olarak kullanmaları Dil Ve Konuşma Güçlüğü
  • Alıcı ve ifade edici dil becerilerini geliştirmeleri Dil Ve Konuşma Güçlüğü
  • Okuma- yazma becerilerini geliştirmeleri Dil Ve Konuşma Güçlüğü

Günlük iletişimde alternatif ve destekleyici iletişim yöntemlerini kullanmaları amaçlanmaktadır.
NOT: Dil ve konuşma bozukluğu ve öğretimde kullanılan yaklaşımlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için kurumumuza müracaat etmeniz gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dil Ve Konuşma Güçlüğü

Dil Ve Konuşma Güçlüğü konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güzel Konuşma Nedir?-Güzel Konuşma Yolları elif Türkçe ve Edebiyat 2 29-06-2015 03:56
hazırlıklı konuşma ile hazırlıksız konuşma arasındaki fark nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 02:03
Hazırlıklı Konuşma Nedir?-Hazırlıklı Konuşma Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:14
Konuşma Nedir?-Konuşma Hakkında Bilmediklerimiz elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:26
Konuşma Dilinin Özellikleri Nedir?-Konuşma Dili Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats