bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 06:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı

Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı


Son 10 – 15 yıl içinde insanlığın temel ekolojik sorunlarına bir yenisi eklenmiştir.
Bunun adı Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı “Küresel Isınma ve Küresel İklim Değişimi”dir.
Bu olayın önemi; “yeni bir atmosferik tehlike” Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı“artık dünyanın ateşi yükseliyor” gibi ifadelerle vurgulanmaktadır.
İnsan etkisinden kaynaklanan ve “yapay iklim değişimi” olarak da nitelenen bu sürecin
Tüm canlılar ve cansız çevre için potansiyel tehlikelerle dolu olduğuna ve bu değişimin artık geriye çevrilemeyeceğine inanılmaktadır.


KÜRESEL ISINMA NEDİR ?


İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.
Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor.
SERA GAZLARININ ETKİSİ
Dünya atmosferi çeşitli gazlardan oluşur. Ayrıca küçük miktarlarda bazı asal gazlar bulunmaktadır.
Güneşten gelen ışınlar (ısı ışınları/kısa dalgalı ışınlar) Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı atmosferi geçerek yeryüzünü ısıtır.
Atmosferdeki gazlar yeryüzündeki ısının bir kısmını tutar ve yeryüzünün ısı kaybına engel olurlar. (CO2 Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı havada en çok ısı tutma özelliği olan gazdır.)


Havanın yerden yansıyan ışınlarla ısınma oranı içindeki gazlara bağlıdır.
Havadaki karbondioksit Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı metan gibi sera gazlarının oranı arttıkça Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı hava daha çok ısı tutuyor.
Böylece nehirlerin ve okyanusların donması engellenmiş olur.
Bu gazlara Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı yerden dönen ışınların uzaya kaçmasına izin vermeyip bir seranın şeffaf tavanı gibi işlev görüp sıcaklığı arttırdıkları için sera gazları deniyor.
Bu şekilde oluşan Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisine de sera etkisi denir. Dünya atmosferi cam seralara benzer bir özellik gösterir.

Kürsel Isınmanın KanıtlarıDünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı okyanus derinliklerine Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

Kutuplardaki buzullar eriyor Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

Kürsel Isınmanın Ekolojik Sonuçları

Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

Kışın sıcaklıklar artıyor Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı ilk bahar erken geliyor Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı sonbahar gecikiyor Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.
İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

KÜRESEL ISINMANIN SONUÇLARISıcak hava dalgaları Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı seller Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı kasırgalar Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı yangınlar Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı kuraklık ve bunların sebep olacağı hastalıklar yüzünden milyonlarca insan ölecek.
Dünyadaki pek çok canlı türü yok olacak.
Bitki örtüsü azalacak. Dünyanın büyük bölümü çöl olacak.
Küresel ısınmanın getireceği sıcak hava dalgaları Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı seller Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı kasırgalar Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı yangınlar ve kuraklık özellikle yoksulları çaresiz bırakacak.
Deniz seviyesi yükselecek Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı birçok ülkenin deniz seviyesindeki bölümleri sular altında kalacak.
Fırtınalar Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı Pasifik bölgelerinde görülen doğa olayları Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı Muson yağmurları sayısı giderek artacak.

Kürsel Isınma ve Küresel İklim Değişimine Karşı alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi İçin Yapılan Uluslar arası Toplantılara İlişkin Kronolojik Açıklamalar

Konu ile ilgili Birleşmiş Milletler raporu Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Hükümetler arası İklim Değişiklikleri Paneli'nde açıklanmıştır.
Raporda küresel sıcaklık artışının olası etkileri aşağıdaki biçimde özetlenmektedir.
+2 derece: Su sıkıntısı başlayacak
Kuzey Amerika'da kum fırtınaları tarımı yok edecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Peru'da 10 milyon kişi su sıkıntısı çekecek. Mercan kayalıkları yok olacak. Gezegendeki canlı türlerinin yüzde 30'u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.
+ 5 derece: Denizler 5 m. yükselecek
Deniz seviyesi ortalaması 70 metre olacak. Dünyanın yiyecek stokları tükenecek.
+ 6 derece: Göçler başlayacak
Yüz milyonlarca insan uygun iklim koşullarında yaşamak umuduyla göç yollarına düşecek.
Kadınlar su bulamadıkları için saçlarını kestirecekler Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı
Okyanuslarımız çölleşecek Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı
Kuraklık yaşanacak Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı
Okyanuslardan aktarımla içme suyu elde edilecek Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı
Suda yaşayan bazı hayvanlarımız(kutup ayısı Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımıfok balığı vs.)Tırmanacak buz bulamayacaklar yüzmekten yorulup ölecekler Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı
İnsanlar 50 yaşındayken susuzluktan 85 yaşında gibi gözükecekler Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı
Bebeklerin sakat doğma olasılığı artacak.

NELER YAPILABİLİR?

Ülkeler bazında geniş önlemlerin alınması Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı en geniş kapsamlı önlem. Doğru enerji kaynaklarının kullanılması Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı fosil yakıttan uzak durulması bu önlemlerden birkaçı…
Kyoto Anlaşması Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı bu yöndeki en ciddi girişimdir. Ülkelerin karbon salınımlarına kısıtlama getirmiştir. Anlaşmayı imzalamayan ülkeler arasında Amerika ve Türkiye de bulunmaktadır.
Bununla birlikte Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı dünya üzerinde üretilmiş enerjiyi kullanan herkes Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı basit bireysel önlemler alarak küresel ısınmaya kattığı yükü azaltabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı

Küresel Isınma - Küresel Isınma Konu Anlatımı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Küresel Isınma sloganları elif Güzel Sözler 1 28-04-2014 05:25
Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 14-02-2013 06:48
Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 04:45
Küresel Isınma Hakkında Kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 04:08
Küresel Isınma Projeleri elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 01:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats