bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2013, 09:38   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face0 sera, seracılık ve hormon hakkında kısa bilgi

sera seracılık ve hormon hakkında kısa bilgi alabilir miyim ? teşekkür ederim şimdiden


 

Alt 15-04-2013, 10:39   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Sera nedir?

Seralar bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen cam plastik fiberglas gibi ışığı geçiren materyallerle örtülü yapı elemanlarıdır.

Sera Çeşitleri Nelerdir?

Fiziki görünümlerine göre;
1. Çatısız
2. Tek Çatılı
3. Çok çatılı
olmak üzere 3 grup altında toplanır.

Çatısız seralar: Aşırı meyilli arazilerde sekileri oluşturan iki duvar arasına kurulur.

Tek çatılı seralar: Düz ancak küçük arazilerde kurulur.
Çok çatılı seralar: Geniş ve düz arazilere kurulur.

Yüksekliklerine göre;
1. Alçak çatılı
2. Yüksek çatılı
olmak üzere 2 grup altında toplanır.

Alçak çatılı seralar: Bölge soğuk ve rüzgarlı veya serada yetiştirilecek bitkiler kısa boylu iseler buralara alçak çatılı seralar kurulur .

Yüksek çatılı seralar: Bölge nispeten sıcak ise veya serada yetiştirilecek bitkiler uzun boylu iseler buralara yüksek çatılı seralar kurulur.

Seralarda sağlanan yapay koşullar nelerdir?

1. Isıtma
2. Havalandırma
3. Sulama ve Gübreleme
4. İlaçlama
olup bütün bunlar teknoloji kullanımı ile gerçekleştirilir.

Isıtma: Bitkilerin istediği ısıyı sağlama bitkileri her nekadar örtü altına almakla gerçekleşse de bu yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda sera içine ıstma sistemleri konur. Bu sistemler sera içindeki ısıyı istenilen aralıkta sabit tutmaktadır.

Havalandırma: Sera içindeki nem oranı havalandırma sistemleriyle sağlanır. Havalandırma ile ayrıca bitkilerin döllenmeleri sağlanır.

Sulama ve Gübreleme: Sera içine alınan bitkilerin sulama zamanlarını ve uygun sulama biçimlerini belirleme gerekli hallerde bitkilerin sağlıklı glişmeleri için ihtiyaç duydukları gübreler sulama sistemleriyle gerçekleştirilir

İlaçlama: Sera içinde bitkilere zarar veren mikroplara karşı etkin bir savaş sera içine kurulan ilaçlama sistemleriyle gerçekleştirilir. Toprak içine yapılacak ilaçlama uygun hallerde sulama sistemleriyle yapılır. Eğer ilaçlama bitkilerin toprak üstündeki kısımlarına yapılacaksa bu ayrı bir ilaçlama sistemiyle gerçekleştirilir.

kaynak: vikipedia


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-04-2013, 10:42   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Tarımda hormon kullanımı

Bitki hormonları bitki içerisinde çok küçük miktarlarda üretilen üretildiği dokudan başka dokulara taşınan taşındığı dokunun gelişimi ve değişimi üzerinde etkili olan organik maddelerdir. Dolayısıyla bir bitkinin her dokusu miktarı değişmekle birlikte çeşitli hormonları içermektedir.

Bitki içerisinde üretilen bu hormonlar 5 grupta toplanmaktadır. Bunlar;

1. Oksinler: Tarımda meyve tutumu meyve seyreltmesi meyve dökümünün önlenmesi bitki çeliklerinin köklenmesinin teşviki amacıyla kullanılmaktadır. Çok yüksek dozlarda herbisit etkisi göstermektedir. Oksinler herbisit olarak en çok buğdayda ve mısırda geniş yapraklı otlara karşı kullanılmaktadır.

2. Giberellinler: Meyve tutumu tohumların çimlendirilmesi ve bitki gelişimini teşvik gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Bitki içerisinde doğal olarak bulunmasına rağmen yapay olarak Giberella fujikuroi mantarından da elde edilmektedir.

3. Sitokininler: Meyve kalitesini arttırmak amacıyla çok nadir olarak kullanılmaktadır. Yapay sitokininlerin çok pahalı olması yaygın kullanımını sınırlandırmaktadır.

4. Absisik Asit: Bitkilerin gelişmesini yavaşlatıcı stomaların açılıp kapanmasını düzenleyici etkilere sahiptir. Özellikle stres altında bulunan bitkilerde yüksek miktarlarda üretilmektedir. Pratikte tarımda kullanımı söz konusu değildir.

5. Etilen: Bitkilerde doğal olarak üretilen gaz halindeki bir olgunlaştırma hormonudur. Özellikle yeşil muzların olgunlaştırılması ve sarartılması yeme olumunda ve fakat yeşil olarak derilen mandarin ve limon gibi bazı turunçgillerin kabuklarının sarartılması için kullanılmaktadır. Kullanılan etilenin kaynağı direk etilen veya asetilen gazı olduğu gibi bazı etilen üreten kimyasallar da olmaktadır.

Bitki içerisinde üretilen bu hormonlardan oksinler sitokininler ve etilen kimya sanayinin yardımıyla yapay olarak üretilebilmektedir. Bu maddeler etilen hariç kimyasal yapı olarak bitkisel doğal hormonlarla aynı olmamakla birlikte bitkilerde kullanıldığında doğal hormonlara benzer veya aynı etkileri oluşturmaktadır. Bu maddeler doğal hormonların bitkilerden saflaştırılması güç ve zahmetli olması nedeniyle yapay olarak üretilmektedir.

Bitki içerisinde ve yapay olarak üretilen bitkilerde hormonal etkiye sahip tüm kimyasallara ise büyümeyi düzenleyici maddeler adı verilmektedir. Bu maddelerden sadece bitki içerisinde üretilenlere ise bitkisel hormonlar adı verilmektedir.

Oksinler bitki büyümesini düzenleyici maddeler içerisinde en yaygın kullanılanıdır. Tarımda yapay formu kullanılmaktadır. Naftelen asetik asit 24 dikloro fenoksi asetik asit indol butrik asit gibi pek çok formu bulunmaktadır.

Günümüzde giberellinlerin bitkilerde 108 değişik formu bulunmuştur. Bu gibberellinlere GA1 GA2…..GA108 gibi isimler verilmiştir. Tarımda en yaygın kullanılan formu GA3 GA4 ve GA7'dir. Bu gibberellinler Giberella fujikuroi mantarından elde edilerek kullanılmaktadır.

Sitokininler oksin ve giberellinlerde olduğu gibi pek çok farklı yapıda kimyasalları içermektedir. Tarımda daha çok benzil adenin adı verilen yapay sitokinin yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bu hormonların yanı sıra son zamanlarda bitkilerden elde edilen ve hormonal etkilerinin olduğu kanıtlanan maddeler de bulunmaktadır. Bunlar brassinosteroidler salisilik asit jasmonik asit ve poliaminlerdir. Brassinosteroidler salisilik asit ve poliaminler yapay olarak üretilebilmektedir. Günümüzde bu maddelerin tarımda sınırlı sayıda kullanım alanı mevcuttur.

Tarımda bitki hormonları genellikle bir sorun olduğu taktirde ve çok düşük miktarlarda kullanılmalıdır. Kullanılan bu miktar çok düşük düzeylerde olduğu için ürünün derim zamanına kadar olan sürede bitki içerisinde parçalanmakta veya zararsız bir düzeye inmektedir. Dolayısıyla uygulamada gereksinim duyulan madde miktarı aşılmadığı taktirde bitki hormonlarının insan sağlığı açısından sakıncalı olabileceği düşünülmemelidir. Gereksinim duyulmadığı halde veya gereksinim duyulan miktardan daha yüksek dozda bitkiye uygulanıldığı taktirde ise üretici kullanılan söz konusu maddenin istenilen amaca hizmet edemeyeceğini bitkiye yarar yerine zarar vereceğini bu uygulanan yüksek doza karşı meyve anormalileri gibi bitkinin tepki göstereceğini ve tüketicinin de üreticiyi bu meyvelere ilgi göstermeyerek cezalandıracağını bilmelidir.

kaynak: Biyolog Esra YILDIRIM


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


sera, seracılık ve hormon hakkında kısa bilgi

sera, seracılık ve hormon hakkında kısa bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alçak çatılı sera, seracılık bitkı hormonları kaliteli olan, seracılıkta kullanılan hormonlar ve etkileri, seracılıkta hormon kullanımı, sera çeşitleri nelerdir, sera bitkileri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sümerler Hakkında Kısa Bilgi Я Soru Cevap 26 13-12-2016 03:35
Voleybol hakkında kısa bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 17-03-2013 03:06
Newton hakkında kısa bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 09-12-2012 09:03
Seracılık Teknikeri Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:15
Seracılık Bölümü Nedir? - Seracılık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats