bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 01:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim

1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen DegişimOrta Asya'da kara hakimiyeti stratejilerine dayalı olarak varlıklarını sürdürmüş olan Türk Devlet ve Topluluklarından farklı olarak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim coğrafi durumu ve iklim şartları böylesine güzel bir deniz ülkesini yurt edinebilmiş atalarımız 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim gelecek nesilleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Anadolu'yu vatan olarak seçmekle ödüllendirmişlerdir. Selçuklular; Marmara Denizi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Karadeniz 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'e ulaşarak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim deniz ve Anadolu gerçeği ile yaşamaya başlamışlar 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizci devlet olma yolunda ilk adımları atmışlar ve önemli başarılar göstermişlerdir. Bununla birlikte 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizlerle ve denizlerde büyüyerek cihan imparatorluğu olma başarısını Osmanlı Devleti gösterebilmiştir. İyi yönetildiği ve yönlendirildiği takdirde Türklerin denizci olabilecek karakterde bir millet olması gerçeği bu başarıda önemli rol oynamıştır. Ancak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim deniz gücüyle büyümüş ve bazı batılı yazarların ifadesi ile bir deniz imparatorluğu ve dünya güç merkezi olabilmiş bir devletin 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizci devlet politikalarının etkisiyle denizci kimliğini ön plana çıkarabilmiş bir milletin 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim kendi kıyılarına hapsedilişinin ve sırtını denize dönüşünün de bir hikayesi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim bir açıklaması olmalıdır.
Selçuklulardan sonra XIV. Yüzyılın ortalarında Anadolu kıyılarından ilk defa denizlere ulaşan Osmanlı Devleti'nin denize ve denizciliğe verdiği önem ölçüsünde büyüdüğü 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Karadeniz ve Ege Denizi'ni bir Osmanlı iç denizi haline dönüştürmek suretiyle jeopolitik ve stratejik önemi tartışmasız olan Türk Boğazları'nın güvenliğini sağladığı ve Türk Boğazları'nda yaklaşık üç asır mutlak egemenlik devri yaşayarak dünya güç merkezi kimliğini muhafaza edebildiği 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Girit Adası'nı Çanakkale Boğazı'nın güney karakolu haline getirdiği 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Karadeniz ve Ege Denizi'nde deniz hakimiyeti tesis edip Akdeniz'de tam anlamıyla deniz kontrolü sağlayarak o günkü şartlarda Kızıldeniz ve Basra Körfezi ile okyanuslara ulaştığı tarihi bir hakikattır. XV. Yüzyılın sonlarından itibaren bir deniz imparatorluğu olarak gelişmeye başlayan Osmanlılar 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim deniz hakimiyet teorisinin temelini oluşturan ünlü Türk Amirali Barbaros Hayreddin Paşa'nın "Denizlere hakim olan cihana hakim olur" özdeyişini hayata geçirerek rakipsiz bir deniz imparatorluğu olabilmiştir. Ancak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Osmanlı Devleti denize ve denizciliğe verdiği önemin azalması ölçüsünde küçülmüş ve yüzlerce yıl sonra bir gün gelmiş başladıkları yere 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Anadolu kıyılarına geri dönmüşlerdir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk "En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz. Denizciliği 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız." diyerek hem mevcut durumun bir analizini yapmış hem de denizci devlet ve denizci millet idealini ortaya koyarak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim ulaşılması gereken hedefi göstermiştir. Bu hedef doğrultusunda 1 Temmuz 1926 tarihinde Kabotaj Kanunu yürürlüğe sokulmuş ve Türk denizcilik gücünü toparlamaya ve geleceğe taşımaya yönelik önemli adımlar atılmıştır. Bununla birlikte 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim dünya denizciliğindeki gelişmeler paralelinde değerlendirildiği zaman 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Cumhuriyet Türkiye'sinin 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Osmanlının bıraktığı yerde Anadolu kıyılarına hapsedilmiş vaziyette kalmaya devam ettiğini 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki gelişme ve büyüme dışında 80 yılda değişen çok şey olmadığını müşahade etmekteyiz. Denizle bütünleşmiş bir coğrafyada 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim bir deniz ülkesinde yaşıyoruz. Ancak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizci bir ülke olduğumuz söylenemez. Çevre denizlerimizi politik 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim stratejik ve ekonomik bakımdan olması gereken düzeyde değerlendirebilmiş değiliz. Denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünerek onu başardığımız ve denizci bir millet yetiştirdiğimiz söylenemez.

Türkiye'yi çevreleyen denizler ve Türk Boğazları
Üç asır Türk gölü hüviyetinde olan 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 1774'de Türk-Rus denizine dönüştürülen ve bugün altı devletin kıyıdaş olduğu Karadeniz'in yaklaşık yarısı bu denize kıyısı bulunan devletlerle yapılan andlaşmalarla Türkiye'nin kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesi olarak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim diğer bir ifade ile Türkiye'nin belirli egemen haklara sahip olduğu alan olarak tescil edilmiştir. Bununla birlikte uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız ile bu denizdeki ekonomik değerlerimizi nasıl koruyup kollayacağımızı düzenleyen bir "Münhasır Ekonomik Bölge Kanunu"nu hazırlayıp yürürlüğe koyabilmiş değiliz. Karadeniz'deki Türk kıta sahanlığının araştırılması ve potansiyel kaynakların tespit edilerek işletilmesine yönelik milli bir tavır ve duruş sergileyemiyor 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim yapılması gereken işlem ve uygulamaları yapamıyoruz.
Asya ile Avrupa kıtalarını coğrafi olarak ayırmasına rağmen siyasi olarak iki kıtayı birbirine bağlayan Türk Boğazlarına sahibiz. Rusya'nın Karadeniz'e inip Rus ticaret gemilerinin Boğazlardan serbest geçiş hakkı elde ettiği 1774 Küçük Kaynarca Andlaşması'ndan itibaren Türkiye'ye yöneltilen tehditlerin başlıca kaynağı gibi görünmesine rağmen 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik önemini artırıcı fonksiyonunu her zaman muhafaza eden Türk Boğazları'nın bu niteliğinden yeterince istifade edebiliyor muyuz? Unutulmamalıdır ki Türk Boğazları sadece Karadeniz'e kıyısı bulunan devletlerin değil 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Tuna-Ren su yolunu saymazsak Karadeniz havzası devletlerin de ana giriş-çıkış kapısıdır ve bu kapının sahibi Türkiye'dir. Bu kapının Karadeniz'e giriş-çıkış yapılan ve 10 milyondan fazla insanın yaşadığı İstanbul Boğazı'ndan her 9 dakikada 1 gemi ve her 51 dakikada 1 tehlikeli yük taşıyan gemi geçiş yapmaktadır. İstanbul Boğazı'ndan 2005 yılında taşınan tehlikeli yük miktarı yaklaşık 144 milyon tondur. Çanakkale Boğazı'nda bu miktar 150 milyon tona ulaşmaktadır. Türk Boğazlarının fiziki yapısı değişmezken geçiş yapan gemi sayısı ve taşınan tehlikeli yük miktarı her geçen yıl artış eğilimi göstermektedir. Bir başka ifade ile Türkiye 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Boğazlar yoluyla taşınan ham petrol ve petrol türevleri neticesinde kuzey-güney enerji koridoru haline gelmiştir. Taşınan bu yükün %35'inin Avrupa Birliği üyesi devletlere gitmesi de ayrı bir önem arz etmektedir.
Bazı bilim adamlarınca Asya ile Avrupa'nın denizaltındaki sınırı olarak kabul edilen Ege Denizi'ndeki kıtasal ayırım bölgesinin doğu yarısındaki kıyıdaş devlet Türkiye'dir. Karmaşık teknik ve hukuki problemleri içeren ve çözüm arayışları devam eden çok sayıda sorun bulunan Ege'deki haklarımız ile temel milli çıkarlarımızı koruma ve kollamaya yönelik kararlı ve tutarlı bir duruş ile denizci bir yaklaşım sergileyebildiğimizi söyleyemiyoruz. Ege Denizi'ndekiler de dahil olmak üzere Türkiye ile Yunanistan'ın yaşamsal çıkarlarını birbirine uyumlu hale getirerek her iki devlet arasında siyasi ve askeri bir denge kurulmasını amaçlayan ve Ege'nin hukuki statüsünü belirleyen Lozan Barış Andlaşması'na göre Ege'nin yaklaşık %75'ini açık deniz oluşturmakta ve kıyıdaş devletlerden biri olarak Türkiye 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim başta ulaştırma ve uçuş hakkı olmak üzere balıkçılık ve bilimsel araştırma gibi açık deniz serbestilerinden istifade edebilmekteydi. Bugün Lozan'ın 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Ege Denizi'nde tesis ettiği statüden Türkiye aleyhine fazlasıyla uzaklaşıldığını 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türkiye'nin bu denizdeki haklarının gasp edilmesi sonucunu doğurabilecek fiili durumlar ile ciddi siyasi teşebbüslerle karşı karşıya bırakıldığımızı görmekteyiz.
Avrupa 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Asya ve Afrika kıtaları arasında sıkışmış yarı kapalı bir deniz olan ve dünya su kütlesinin yaklaşık %1'ini oluşturmasına rağmen dünya deniz taşımacılığının %30'unun 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim ham petrol ve petrol ürünleri taşımacılığının ise %28'inin gerçekleştiği Akdeniz'in önemli bir bölümüne Türkiye kıyıdaştır. Bu denizde tartışmalı bir şekilde bazı bölgelerde 6 mil ve bazı bölgelerde 12 mil olarak uygulanmakta olan karasularımıza 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim ekonomik manada hapsedilmiş vaziyette yaşamayı sürdürüyoruz. Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin adlaşmaların olmaması nedeniyle diğer devletler 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim bu denizdeki açık deniz serbestilerinden ve bu bağlamda bilimsel araştırma ve avlanma haklarından istifade edebilmekte 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türkiye kendi kıta sahanlığının araştırılması ve işletilmesi hakkından halihazırda mahrum yaşamaktadır.

Türkiye'nin yakın deniz havzasındaki katma değerden aldığı pay
Denizler ve okyanusların gerek doğal kaynak olarak gerekse sunduğu hizmetler açısından tüm dünyada yaklaşık 23 trilyon dolar/yıllık bir katma değer sağladığı hesap edilmektedir. Bu katma değer içerisinde deniz ulaştırmasının payı yaklaşık 300 milyar dolar olup bunun da yaklaşık %30'u Akdeniz havzası taşımacılığından sağlanmaktadır. Toplam ithalat ve ihracatının yaklaşık %90'ını deniz yolu ile gerçekleştiren Türkiye'nin bu pastadan aldığı pay %1'dir. Bununla birlikte dünya yüklerinin %3.4'ünü taşımaktayız. Bunun anlamı dünya standartlarına göre 3.4 kat daha ucuz yük taşımaktayız. Dış ticaret taşımacılığında milli filonun payının %25'lerin altında gerçekleşmesi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim dünya sıralamasında 1 Ocak 2000'de 18'inci olan Türk deniz ticaret filosunun 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 2001'de 20'nci 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 2004'de 23'üncü ve 2005'de ise 24'üncü sıraya düşmesi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim seyir emniyeti ve deniz güvenliği bakımından gençleştirilme ihtiyacı açık olan Türk deniz ticaret filosunun mevcut 20 yaş ortalaması 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim irdelenmesi gereken diğer önemli konulardır.
Deniz taşımacılığı ile mukayese edildiği zaman demiryolu taşımacılığının 3 kat 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim karayolu taşımacılığının 7 kat ve havayolu taşımacılığının 21 kat daha pahalı olduğunu görmekteyiz. Türkiye kıyı şeridinin belirli bölgelerinde 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim özellikle Batı Karadeniz ile Doğu Akdeniz'de Gazipaşa-Silifke arasında kara ulaştırmasında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Yüzyıllar boyunca denizle iç içe yaşamış bir coğrafyanın insanları olarak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizin doğal otobanından yeterince istifade edemiyoruz. Karayollarında yaşanan bütün zorluklara 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim telafisi mümkün olmayacak düzeydeki acılara 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim can ve mal kayıplarına rağmen taşımacılığı denize kaydırabilmiş değiliz. Hala deniz kıyısında 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denize ve kıyı şeridine büyük zararlar vererek 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim kıyılarımızın doğal yapısını ve güzelliklerini düzeltilemeyecek şekilde bozarak yüksek maliyetli otoyollar inşa etmek için uğraşıyoruz. Kara ulaştırmasının ağırlıklı ve yoğun olarak kullanılması nedeniyle yol bakım ve onarım maliyetleri çok yüksek değerlere ulaşmakta ve bu durum ülke kaynaklarının büyük ölçüde israfına sebep olmaktadır. Karayolu 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim demiryolu ve havayolu taşımacılığına rağmen çok daha ucuz olmasının yanında güvenli 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim düşük yatırım maliyetli ve çevre dostu olan deniz taşımacılığının ülkenin ekonomik gelişmesine sağlayacağı katkı ve oluşturacağı istihdam 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim üzerinde önemle ve gecikmeksizin durulması ve devlet eliyle değerlendirilmesi gereken bir konudur.
Kara ülkemizi çevreleyen denizler ile yakın deniz havzamızdaki katma değerden 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 23 trilyon dolarlık yıllık pastadan; deniz ulaştırması 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim liman ve kıyı tesisleri işletmeciliği 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim gemi inşa ve tersanecilik 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim deniz turizmi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim balıkçılık 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizcilik eğitimi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim amatör denizcilik ve en önemlisi doğal kaynak işletmeciliği ile denizlerin canlı ve cansız kaynaklarından ve enerji imkanlarından bu coğrafyanın hak ettiği payın çok azını temin edebiliyoruz. Kuşkusuz bunun birinci nedeni deniz ülkesiyiz ama denizci ülke değiliz. Yüzümüzü denize dönebilmiş 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim deniz sevgisi ve tutkusu olan 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim deniz bilinci ve kültürü olan ve bunu nesilden nesile aktarabilen bir millet görünümünde değiliz. Denizci devlet kimliği ile dünya güç merkezi ve bir deniz imparatorluğu olan atalarımızı yeterince örnek aldığımızı söyleyemeyiz. Unutulmamalıdır ki üzerinde yaşadığımız coğrafya 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizci olmayan devletleri ve sırtını denize dönen milletleri affetmemiştir.

Türkiye'nin idari yapısı içerisinde denizcilik idaresi
Başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası olmak üzere yürürlükteki yasalar ile ulusal düzenlemelerimiz Türkiye'nin idari yapısını ve işleyişini belirlemektedir. Bu yapı ve işleyiş içerisinde 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizcilik idaresi olarak 1993 yılında 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Cumhuriyetin 70'inci yılında kurulan Denizcilik Müsteşarlığı'nın yeri ve konumu; genel olarak kamu hukuku 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim özel olarak idare hukuku bakış açılarıyla bellidir. Bugün Türk denizciliği çok sayıda bakanlık 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim kamu kurum ve kuruluşu ile sayısı her geçen gün değişerek artan ve yüzlerle ifade edilen kanun 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim tüzük 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim yönetmelik ve diğer düzenleyici işlemlerle idare edilmektedir. Denizcilikte var olan çok başlılık ile ulusal ve uluslararası ölçekte ve platformlarda yaşanan görev ve yetki çatışmaları bu durumun doğal bir sonucudur. Denizcilik idaresi Türkiye Cumhuriyeti idari yapısı içerisinde hak ettiği yeri alamazsa 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizciliğimize ve Türkiye'ye sağlayabileceği katkılar da sınırlı olacaktır. Denizcilik Müsteşarlığı'nın kuruluşundan bugüne kadar yaşanan süreç ve kazanılan tecrübeler bu durumu teyit etmektedir.
Bu çerçevede; bazı başarılı faaliyetlere ve atılmış olumlu adımlara rağmen 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizcilikten sorumlu bir Devlet Bakanlığı uhdesinde 1993'den Kasım 2002'ye kadar yaşanan Müsteşarlık deneyimi ve önemli ölçüde harcanan 10 yıl 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 2003'den itibaren Denizcilik Müsteşarlığı'nın gayretli çalışmalarına ve önemli başarılarına rağmen Hükümetin karakteri ve denizciliği bağlı ve küçültülmüş bir idari yapı içerisinde yönetme arzusu ile Türkiye'yi çevreleyen denizleri ufuk mesafesi derinliğinde mücavir alan olarak algılayan bakanlık 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim kurum ve kuruluşların aktif müdahaleleri ve denizciliği daha fazla yönetme girişimleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim denizciliğimizin bugünü ve geleceği üzerine konulmuş bir ipotek hüviyetini muhafaza etmektedir. Bu bakış açıları ve yaklaşımlar değişmediği ve bu bağlamda yasal değişiklik yoluna gidilerek güçlü bir denizcilik idaresi oluşturulamadığı takdirde 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim ehil ellerde ve gayretli çalışmalarla sağlanabilecek başarılar da sınırlı ve taktik düzeyde olacaktir. Halbuki Türk denizciliğinin sorunu politik ve stratejiktir. Barbaros Hayrettin Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedeflere politik ve stratejik düzeyde gösterilecek irade ve kararlılıkla varılabilir.


Türkiye Denizcilik Tarihi

İstanbul 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Marmara Denizi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Haliç ve Boğaz kıyılarına yayılmış olan konumu nedeniyle bugün olduğu gibi Osmanlı döneminde de bir deniz kenti olmuştur. 15. 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 16. 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 17. yüzyıllarda deniz ulaşımı kayık 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim pereme (Yolcu ve miktarı az yükleri taşımakta kullanılan küçük deniz teknesi) ve mavnalarla sağlanmaktaydı.
Fatih Sultan Mehmet döneminde 1455 yılında gemi yapımı amacıyla Tersanei Amire kurulmuştur.
Osmanlı dönemi gemileri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Osmanlı tarafından kurulan İzmit 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Gelibolu 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Gemlik 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Sinop ve Kasımpaşa tersanelerinde (Bugünkü adıyla Taşkızak Tersanesi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Haliç Tersanesi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Camialtı Tersanesi) yapılırdı.
Bugünkü Türkiye Denizcilik İşletmelerinin ilk temel taşı olan bu gemiler 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Tersane-i Amirenin malıydı.
Osmanlı döneminde ilk buhar makineli BUĞ adlı gemi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 1827 yılında satın alınmıştır. 1837 yılında 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim bugünkü Taşkızak Tersanesinin bulunduğu Aynalıkavaktan denize indirilen ESER-İ HAYIR ise tersanelerimizde inşa edilen ilk buharlı yolcu gemisidir.
Türkiye Denizcilik İşletmelerinin ilk nüvesini 1843 yılında kurulan Fevaid-i Osmaniye teşkil eder. İşletme Kadıköy ve Adalara yolcu taşımacılığı ile faaliyetlerine başlamıştır. 1870 yılında ise İrade-i Şahane ile İdare-i Aziziye unvanını almıştır.
1878 yılında İdare-i Aziziye unvanı İdare-i Mahsusa olarak değiştirilmiştir. İdare-i Mahsusa 1851 yılında Fuad ve Cevdet Paşaların gayretleriyle Boğaziçine vapur işletme amacıyla kurulan Şirket-i Hayriye (Bu günkü Şehirhatları) ve Şark Şimendiferleri şirketleriyle yaptığı anlaşmalar gereğince yolcu ulaşım hatlarını genişletmiştir. Galata Köprüsünden Haydarpaşaya 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Beşiktaştan Üsküdar ve aydarpaşaya olmak üzere iki hat açmıştır.
1909 yılında siyasi ve ekonomik sebeplerden gemi işletme imtiyazı bir İngiliz şirketine devredilmiştir. Ancak İngiliz şirketi yükümlülüğünü yerine getirmeyince 1910 yılında İdare-i Mahsusanın unvanı değiştirilerek Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi olmuştur.
Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi 1925 yılında 597 sayılı Kanunla Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi haline getirilmiştir. Bu dönemde filoya ilave edilen gemilerle Köprü - Pendik ile Köprü - Yeşilköy arasında hatlar oluşturulmuş ve seferler konmuştur. Daha sonraki yıllarda İstanbul - İzmit ile İzmit Körfezi hattı açılmış ve bu hat Yalovaya kadar uzatılmıştır.
1933 yılında 2248 sayılı Kanunla 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim üç işletme durumuna getirilmiştir.
Bu işletmeler;
1- AKAY 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim (İstanbul ve civarı iç hatlar ile Yalova) 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
2- Denizyolları (Marmara 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Akdeniz ve Karadeniz dış hatlar) 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
3- Fabrika ve Havuzlar Müdürlükleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
isimlerini almıştır.
AKAY İşletmesi 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Ülev ve Suvat gemilerini inşa ettirmiş ayrıca 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Şirket-i Hayriyeden Göztepe 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Erenköy 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Anadolu 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Bağdat 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Denizyollarından Bağdat 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Halep 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Basra gemilerini alarak filosunu genişletmiştir.
1937 yılında 3295 sayılı Kanunla 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Denizyolları 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim AKAY 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Fabrika ve Havuzlar Müdürlükleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim İstanbul 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim İzmir 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Trabzon Liman İşletmeleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Tahlisiye Müdürlüğü ve Van Gölü İşletmesi İktisat Vekaletine bağlı olarak kurulan Denizbanka bağlanmıştır.
Ancak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim faaliyetini 1 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim5 yıl sürdüren Denizbank 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 1939 yılında 3633 sayılı Kanunla kaldırılarak yerine Devlet Limanları İşletme Umum Müdürlüğü ile Devlet Denizyolları ve İşletmeleri Umum Müdürlüğü olarak iki umum müdürlük kurulmuştur.
1944 yılında 4571 sayılı Kanunla 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Devlet Limanları İşletme Umum Müdürlüğü kaldırılarak görevleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Devlet Denizyolları ve Limanları İşletme Umum Müdürlüğüne verilmiştir.
1944 yılında 4571 sayılı Kanunla 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim yeni bir hüviyet kazanan Devlet Denizyolları ve Limanları İşletme Umum Müdürlüğü 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Kıyı Emniyeti İşletmesi ismi altında Fenerler ve Cankurtaran Teşkilatını bünyesine almış ve Şirket-i Hayriyenin de 94 yıllık müstakil faaliyetine son verilmiştir. Ayrıca 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim1945 yılında Şehirhatları İşletmesi de bu Umum Müdürlüğe dahil edilmiştir.
Denizcilik Bankası T.A.O. 1951 yılında 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 5842 sayılı Kanunla kurularak 01.03.1952 tarihinden itibaren faaliyete geçmiştir.
Denizcilik Bankası T.A.O.nın Ana Sözleşmesinde yer alan faaliyet konuları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;
- Bankacılık 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
- Türkiye kıyılarında ve yabancı denizlerde nakliyat 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
- Şehirhatları 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
- Liman işleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
- Denizde can ve mal güvenliği işleri (Kıyı Emniyeti) 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
- Denizde gemi kurtarma işleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
- Fabrika ve havuzlar (Tersanecilik ) 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim
Denizcilik Bankası T.A.O.nın ismi 1983 yılında 117 sayılı KHK ile Türkiye Denizcilik Kurumu Genel Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.
Türkiye Denizcilik Kurumu Genel Müdürlüğünün adı 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 1984 yılında yürürlüğe giren Kamu İktisadi Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili 233 sayılı KHK gereği Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğünün faaliyetleri arasında bulunan tersanecilik hizmetleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 1985 yılında bünyeden ayrılarak Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. ne bağlanmıştır.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim T.C. Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerine devam ederken özelleştirme kapsamına alınarak 24.11.1994 tarihinde kabul edilen 4046 sayılı Kanun gereği kurulan 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlanmış ve adı TDİ Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. olarak değiştirilmiştir.
TDİ Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. bünyesinde bir müdürlük olarak yer alan 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Müdürlüğü 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 1997 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulunun 97/12 sayılı Kararıyla 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim 393 personeli ile birlikte 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim bila bedel olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığına devredilmiştir.
Son olarak 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 08.02.2002 tarih ve 1206 sayılı yazıları doğrultusunda 1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.nin tüzel kişiliği sona ermiş ve TDİ Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. bünyesine dahil edilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim

1920 Yilindan Günümüze Türk Denizciliginde Meydana Gelen Degişim konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 1920 yılından günümüze türk denizciliğindeki değişim ve gelişim, 1920 yılından günümüze türk denizciliğindeki değişim, 1920 den günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişim, 1920 yılından günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişim ve gelişim, 1920 yılından günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişim, 1920 yılından günümüze türk denizciliğindeki değişim ve gelişimi, 1920 yılından günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişim ve gelişimi, 1920 yilindan 2010 degisim ve gelisim, 1920 yılından itibaren günümüze kadar denizcilik özet halinde, 1920 den günümüze türk denizciliğindeki değişim, 1920 2010 yılları arasında denizcilik özet halinde kabotaj, 1920 yilindan günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişim ve gelişim, cumhuriyetten günümüze türk denizciliğindeki gelişim, 1920 yılından bu yana denizlerdeki değişim, 1920 yılından günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişimler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Maddenin atomik ve molekül yapısında meydana gelen değişme gizem Soru Cevap 0 01-03-2012 02:10
Yeryüzünde Meydana Gelen Magmatik Faaliyetler Nelerdir? elif Coğrafya 0 12-12-2011 10:52
İlkbaharda Hayvanlarda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:05
İlkbaharda Bitkilerde Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:23
Gebelikte meydana gelen fizyolojik değişiklikler daywest Gebelik 0 21-11-2010 04:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats